Упатство за идни крводарители

Член од
14 март 2013
Мислења
2.875
Поени од реакции
8.678
Вака, не знаев кај да прашам, па ајде овде да ве прашам. Ме интересира дали е вистина тоа дека ако се имаш тетовирано неможеш да бидеш крводарител.
Можеш, само по извесен временски период по правењето на тетоважата можеш да даруваш. Не ми текнува дали 6 месеци или година беше. Брат ми е цел ишаран па е дарител. :)
 
H

HoT IcE

Гостин
Можеш, само по извесен временски период по правењето на тетоважата можеш да даруваш. Не ми текнува дали 6 месеци или година беше. Брат ми е цел ишаран па е дарител. :)
Дада, прашав една докторка ми рече дека нема никаков проблем само ќе мора да почекам минимум 6 месеци, а препоачливо било после година дена, превенција ради хепатит и слични болести што можат да се јават при тетовирање што ти знам ја.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
1.137
Поени од реакции
163
Има шанса да се дава крв испод 18??
Може 100%. Потпис мора да има од родител. Али кој го знае каков е потписот на твојот родител, не мораш да зимаш формулар па да одиш дома па да се вракаш назад, ке си се потпишеш сам или некој другар ;)
 

blue ladybug

Фанг ловер
Член од
5 февруари 2013
Мислења
5.210
Поени од реакции
11.803
Па баш и советов не ти е на место. Што ако нешто се искомплицира? Не оти кој знае што може да ти се случи од давање на крв, ама сепак. Зошто и уствари се брзаш? Ќе даваш крв цел живот ако толку имаш желба за тоа.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: n/a
Член од
15 август 2009
Мислења
2.023
Поени од реакции
4.872
Па баш и советов не ти е на место. Што ако нешто се искомплицира? Не оти кој знае што може да ти се случи од давање на крв, ама сепак. Зошто и уствари се брзаш? Ќе даваш крв цел живот ако толку имаш желба за тоа.
За да добие слободни денови од школо most probably:D
 
Член од
25 март 2013
Мислења
25
Поени од реакции
3
Па баш и советов не ти е на место. Што ако нешто се искомплицира? Не оти кој знае што може да ти се случи од давање на крв, ама сепак. Зошто и уствари се брзаш? Ќе даваш крв цел живот ако толку имаш желба за тоа.
Од кај да знам имам голема желба :D
За да добие слободни денови од школо most probably:D
хахаха не е за тоа туку дека имам многу железо во крвта па за да се намали требало да давам крв, а и пред да дознаам дека имам повеќе железо имав желба да давам. Инаку кога веќе даваат слободни денови ќе си ги искористам :P :D
 

mickey mouse

Багабонти
Член од
5 септември 2011
Мислења
992
Поени од реакции
2.765
До сега имам 13 пати али скоро 2 ипол години немам давано
 
Член од
24 октомври 2011
Мислења
385
Поени од реакции
139
dokolku ima potreba nekade od nulta negativ pisete poraka vo bilo koe vreme
 
Џ

ЏинЏер

Гостин
Кај треба да се обратам за да добијам потврда за 10 дарувања?
 

n/a

Член од
28 декември 2011
Мислења
1.194
Поени од реакции
2.258
Ќе ја однесеш крводарителската книшка во Фонд за ПИОМ (кај Црвен Крст), ќе ја приложиш на шалтерите десно од влезот заедно со здравствената книшка и ќе ти удрат печат. Не знам дали има новини во однос на здравствената картичка и дали и крводарувањата се внесуваат таму.
 
Џ

ЏинЏер

Гостин
Ќе ја однесеш крводарителската книшка во Фонд за ПИОМ (кај Црвен Крст), ќе ја приложиш на шалтерите десно од влезот заедно со здравствената книшка и ќе ти удрат печат. Не знам дали има новини во однос на здравствената картичка и дали и крводарувањата се внесуваат таму.
Фала многу :)
 

n/a

Член од
28 декември 2011
Мислења
1.194
Поени од реакции
2.258
Нема грешка ;)
Ако е сменета процедурата и те упатат на друго место, те молам врати се овде со свежи информации и немој да ме пцуеш мене :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom