Украдени пари од трансакциска...

Кико Д.

ULTRAS - way of life
Член од
26 јануари 2010
Мислења
11.435
Поени од реакции
9.676
Мене после 4 месеци ми ги вратија парите. Измама беше во прашање нe ваква класична кражба.
И кај мене би требало да е случај на измама. Отворив линк од пејпал кој ми стигна на меил, се логирав и ми ги снема парите. Веројатно и кај мене ќе потрај уште некој месец процедурата.
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.442
Поени од реакции
20.190
Друг пат имај 2 сметки, една класична трансакциска без картица и уште една само за шопинг од интернет. Препорака за картичка за онлајн шопинг само тутунска , имаат известување преку смс и плус во случај како твојот ќе ти се јават одма на мобилен да проверат дали си ти или друг пред да префрлат кеш.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.225
Поени од реакции
78.817
Абе не се разбирам ја баш многу-многу од компјутери, интернет и тоа, али пошто велиш само од АлиЕкспрес си нарачувал, а таму читам му плаќаш директно на тој од кого купуеш, па си викам да не има врска од која (чија) машина си ги праел нарачките. Дали се сите од твоја? Да не имало таму инсталирано оноа шо памти све што ќе укуцаш, шифри енд стаф...
 
Член од
8 јуни 2007
Мислења
6.102
Поени од реакции
12.199
Абе не се разбирам ја баш многу-многу од компјутери, интернет и тоа, али пошто велиш само од АлиЕкспрес си нарачувал, а таму читам му плаќаш директно на тој од кого купуеш, па си викам да не има врска од која (чија) машина си ги праел нарачките. Дали се сите од твоја? Да не имало таму инсталирано оноа шо памти све што ќе укуцаш, шифри енд стаф...
Само моја. Никој нема(л) пристап ни до комп. ни до картичката, тоа гарантирам со глава.

Освен алиекспрес, никаква online зделка досега немало.

***

Ги контактирав сите компании, им пишав прилично заканувачки мејл.

Ќе ја терам работава до крај. Нешто ко банкарот во Шошенк редемпшн со библиотеките :D[DOUBLEPOST=1454444102][/DOUBLEPOST]We send it to our tecnichian he investigate about and give you a replly as soon as possible.

Megabus.com :D

***

Ќе прааm update-и на случајов.
А сутра - Интерпол :D
 
Последно уредено:
Член од
6 август 2011
Мислења
682
Поени од реакции
1.065
Само моја. Никој нема(л) пристап ни до комп. ни до картичката, тоа гарантирам со глава.

Освен алиекспрес, никаква online зделка досега немало.

***

Ги контактирав сите компании, им пишав прилично заканувачки мејл.

Ќе ја терам работава до крај. Нешто ко банкарот во Шошенк редемпшн со библиотеките :D[DOUBLEPOST=1454444102][/DOUBLEPOST]We send it to our tecnichian he investigate about and give you a replly as soon as possible.

Megabus.com :D

***

Ќе прааm update-и на случајов.
А сутра - Интерпол :D
Меил од чиста кортуазија,ништо повеќе.
Ни податоци ќе добиеш од нив ни ништо,до утре пишувај заканувачки писма.од кај да те знае дека не си преварант и не собираш информации ?
Тие само даваат услуга, ќе добиеш одговор во стилот патувањата беа реализирани,или не беа реализирани, според нашиот правилник бла бла бла ,ве молиме во иднина доколку сакате повеќе информации да се обратите до нашиот легален застапник, полиција бла бла бла бла.
И не е фиром па кои како сакаат да даваат информации на секој што ќе им пише или ќе им се јави.
Ако некој ти украде 1000 денари и отиде со нив во продавница да купи нешто тој веќе ги потрошил тие пари, ти немаш ништо со продавачот.
Освен ако и овие не се поврзани со тие што ги работат картичките.[DOUBLEPOST=1454445075][/DOUBLEPOST]
па кај да ја користам ако не на банкомат бе брат? :icon_mrgr:
На шалтер :pos:
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Само моја. Никој нема(л) пристап ни до комп. ни до картичката, тоа гарантирам со глава.

Освен алиекспрес, никаква online зделка досега немало.
Може имаш некој малвер на компјутерот а не си ни свесен, кога си внесувал податоци од картицата ти ги собрале информациите. Следен пат додади ја вo АliPay и така ќе ти ја памти и нема да мора да ја куцаш секогаш кога ќе нарачуваш. И да не е малвер во прашање направи го ова, добра безбедносна мерка е.
 
Член од
6 август 2011
Мислења
682
Поени од реакции
1.065
Се јавив за јавување, ама месец и пол помина уште не ми се вратени. Ми велат дека процедурата е во тек.
Зависи за каков трансвер се работи,и колку време има поминато откако е направена трансакцијата,јас веднаш се јавив немаше ни две минути от како ми пристигна пораката,под истрага се мисли на вистинска истрага.
Од каде е направено плаќањето,што е купено , кога е купено,од кого.
И се зависи од тоа дали се повлечени парите или не се,дали ќе го најдат сторителот.
Во мојот случај парите не беа подигнати-повлечени,туку резервирани притоа само го откажав испраќањето ништо друго.
Инаку од кај да знае банката дека ти не си ги дал податоците и пријавуваш кражба ?
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.801
Поени од реакции
15.719
najsigurno da se plaća od Debitna bez dozvolen minus, a na koja imaš malku para, samo kolku treba za kineskite drebulii ili toa što će naračaš...
 
Член од
8 јуни 2007
Мислења
6.102
Поени од реакции
12.199
Може имаш некој малвер на компјутерот а не си ни свесен, кога си внесувал податоци од картицата ти ги собрале информациите. Следен пат додади ја вo АliPay и така ќе ти ја памти и нема да мора да ја куцаш секогаш кога ќе нарачуваш. И да не е малвер во прашање направи го ова, добра безбедносна мерка е.
Тоа е јакото. Еднаш ја имам пишано, и од тогаш, си е зачувана.
Јас пак друго мислев - тоа да не е проблемот.

Меил од чиста кортуазија,ништо повеќе.
Ни податоци ќе добиеш од нив ни ништо,до утре пишувај заканувачки писма.од кај да те знае дека не си преварант и не собираш информации ?
Не ги барам парите назад. Бар тоа не е главната опција.

Ама ќе ја терам работата до крај. Зошто, кој, како...
 
Член од
6 август 2011
Мислења
682
Поени од реакции
1.065
Тоа е јакото. Еднаш ја имам пишано, и од тогаш, си е зачувана.
Јас пак друго мислев - тоа да не е проблемот.



Не ги барам парите назад. Бар тоа не е главната опција.

Ама ќе ја терам работата до крај. Зошто, кој, како...
Само кажав како стојат работите,може и да ги добиеш парите не се знае.
Како што напоменав во постот пред овој, нити продавачот нити банкарот би ти дале такви информации без официална истрага,прво од каде знаат дека ти не си му ги дал податоците на некој во бг,ро,ал,гр бангладеш за да купи нешто а потоа ти се јавуваш дека си ограбен ?
Тие што се возеле може да се сосема трети лица кои што најверојатно абер немаат за ова, некој купил карти му ги дал на друг тој на нив ... верувај никој нема ни на крај од памет да му падне да ти дава било какви податоци ако не одиш преку официални канали,банка,полиција итн.
Покрај се ова ќе заврши во некоја дух фирма која посредувала при “туристички“ превоз на патници, а ти во иднина да си ја смениш фенци банката :pos:
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.801
Поени од реакции
15.719
Меил од .... На шалтер :pos:
..еднаш нешто уплаќав во СТБ, некоја сметка, ама немав кеш во мене и таа на шалтер со картица подигна од Банкомат, ама не излезе надвор да ја става картицата , туку тука на шалтер имаше едно апаратче :cool:
 
Член од
6 август 2011
Мислења
682
Поени од реакции
1.065
..еднаш нешто уплаќав во СТБ, некоја сметка, ама немав кеш во мене и таа на шалтер со картица подигна од Банкомат, ама не излезе надвор да ја става картицата , туку тука на шалтер имаше едно апаратче :cool:
Дали ти воопшто во животот имаш фатено во рака картичка ?
Зошто лажеш за вакви бесмислени работи не можам да те сфатам ? :D
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270

Kajgana Shop

На врв Bottom