УЈП и повлекување пари од банкомат

Samurai Jack

Penspinner
Член од
15 април 2012
Мислења
3.659
Поени од реакции
8.659
Како бе нема да ти побараат данок во Англија, на Македонија и текна воа преку ноќ и ај ќе го прави, во секоја држава си има закони за оданочување на заработени пари од нет или добивки од игри на среќа, различни се само процентите за оданочување на тие пари.
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
Spored noviot zakon za honorarci Za Se sto e zaraboteno nad 96000/Godisno treba Da Se platat pridonesi za penzija I zdravstvo

Taka Da ti so tie povleceni pari.
Vgodina moras pridonesi I personalec Da platis
T.e 36+10=46% od sumata

Toa ti e ova cudesna zemja
Не е тоа хонорар па да се оданочува!
Нема тој договор со никого.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Има поедноставно решение, да живеам во друга држава а да си го задржам ова државјанство. Така немам да плаќам данок ни тука ни таму.

Инаку, воопшто не беше муабетот за тоа дали е праведно да плаќам данок или не. Јас тоа прашање одамна го имам решено. Мене ми се гади од оваа држава, ниту нешто ми дала, ниту нешто ми треба од неа. Би бил пресреќен ако исчезне од мапата, овој прост народ овде, оваа багра не заслужува да има држава. Немам ниту еден работен ден овде, ниту сакам да имам. Не барам од државата работа, не барам апсолутно ништо. И не давам ништо за возврат.[DOUBLEPOST=1406835781][/DOUBLEPOST]

Престанав да повлекувам пари на сметка овде. Во последните два месеци повлеков 3000 евра, и во банката ми рекоа дека најверојатно УЈП ќе ме загњави. Од сега натаму, само со картичка.
Те процениле каква багра си па затоа никој не те вработил.

Такви како тебе не заслужуваат да живеат во Македонија.

А за возврат плаќаш сметки на кој има давачки и даноци на оваа држава

Ќе те најдеме која си и има да платиш за се што не си платила на оваа држава

НА КРАЈ ТИ ИСЧЕЗНИ ДА НЕ ГО ЗАГАДУВАШ ВОЗДУХОТ ВО МАКЕДОНИЈА
 
Член од
8 септември 2011
Мислења
3.668
Поени од реакции
2.619
Те процениле каква багра си па затоа никој не те вработил.

Такви како тебе не заслужуваат да живеат во Македонија.

А за возврат плаќаш сметки на кој има давачки и даноци на оваа држава

Ќе те најдеме која си и има да платиш за се што не си платила на оваа држава

НА КРАЈ ТИ ИСЧЕЗНИ ДА НЕ ГО ЗАГАДУВАШ ВОЗДУХОТ ВО МАКЕДОНИЈА
:pos:
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Такви како тебе не заслужуваат да живеат во Македонија.
Пред само неколку часа напиша на темава дека овде е полошо од концетрационен логор. :ROFLMAO:
 

ilz

Член од
15 октомври 2013
Мислења
4.348
Поени од реакции
3.987
Имам пријатели од цел балкан и во никоја земја не плаќаат данок за исплата од манибукерс...ова го има само кај нас,како и ова со локалните кладилници по 10% данок шо ни земаат,ова го има само кај нас,што е следно се прашувам? мозеби 20% или па 30%:cautious:
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Ми мириса на избори есенва пак :icon_lol:.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.253
Поени од реакции
78.888
Те процениле каква багра си па затоа никој не те вработил.

Такви како тебе не заслужуваат да живеат во Македонија.

А за возврат плаќаш сметки на кој има давачки и даноци на оваа држава

Ќе те најдеме која си и има да платиш за се што не си платила на оваа држава

НА КРАЈ ТИ ИСЧЕЗНИ ДА НЕ ГО ЗАГАДУВАШ ВОЗДУХОТ ВО МАКЕДОНИЈА
А кога ќе го собереш сите проценти на даноците и давачките излегува дека треба само за тоа да работиш.

ОВДЕ СТАНУВА ПОЛОШО И ОД КОНЦ.ЛОГОР
:vozbud:
Borderline Personality Test



кажи резултати!
 
Член од
6 мај 2014
Мислења
647
Поени од реакции
1.184
Знае некој со сигурност да каже колкава сума на пари можеш да носиш со себе на влез и на излез од Македонија без да те гњават?
 
R

Rigel Kent

Гостин
Знае некој со сигурност да каже колкава сума на пари можеш да носиш со себе на влез и на излез од Македонија без да те гњават?

Македонските граѓани, согласно Законот за девизно работење, при излез од земјава можат да изнесат ефективни странски пари во износ до 2.000 евра. За износи од 2.000 до 10.000 евра, средствата мора да ги пријават на царинските органи на самиот излез од државава, како и да поседуваат соодветни документи.
Исто така и при влез во земјава граѓаните можат слободно да внесат ефективни
странски пари во износ до 10.000 евра, а над 10.000 евра внесувањето се врши
согласно одредбите од Законот за спречување перење пари и други приноси од казниво дело и финансирање на тероризам. И при влегувањето како и при излез, граѓаните се должни се да ги пријават парите на царинската контрола за што задолжително добиваат писмена потврда.
Девизните средства од 2.000 до 10.000 се изнесуваат со потврда од овластена банка или менувачница за купени странски пари или врз основа на потврда од банка за подигнати девизи од девизна сметка. Потврдата важи до првото преоѓање на границата, а најоцна до 90 дена од денот на издавање на истата.
При службено патување во странство, може да се изнесат онолку девизи колку што стои во налогот за извршување на дознаката во странство, а утврден врз основа на одлука за патување во странство, во која се назначени: земјата во која се патува, целта на патувањето, колку лица патуваат и времето на престој во странство, како и висината на потребни средства за престој на службен пат, при што износот не смее да надминува 10.000 евра по лице.
Според законот изнесувањето на ефективни странски пари над 10.000 евра е забрането.
 
Последно уредено од модератор:

ilz

Член од
15 октомври 2013
Мислења
4.348
Поени од реакции
3.987
Знае некој со сигурност да каже колкава сума на пари можеш да носиш со себе на влез и на излез од Македонија без да те гњават?
Никој нема да те праша колку пари имаш во тебе^^ јас сум патувал 100пати и никогаш никој не ме прашал колку пари имам ЛоЛ :cautious:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom