УЈП и повлекување пари од банкомат

Член од
6 мај 2014
Мислења
647
Поени од реакции
1.184
Би ги повлекувал јас парите на банкомати во Грција, но со Скрил картицата не можеш да повлечеш повеќе од 250 евра на ден, па станува гњаважа сето тоа. Но ако треба, секој ден ќе одам до Грција, на овие гнасите пари не им давам.
 

Samurai Jack

Penspinner
Член од
15 април 2012
Мислења
3.659
Поени од реакции
8.659
Знаеш ли колку пари се префрлаат на наши сметки од иселениците? Таман работа и тие пари да ги одданочуваат. Не можат да знаат дали се тие пари заработени или поклон.
И не го плаши човекот, никој до сега не отишол во УЈП да ги пријави тие пари, а ако отиде секако ќе му речат дека треба да плати.
Мисли си ти дека никој не ги пријавува, парите од странство ако ги префрлаш на роднини не се оданочуваат, не го плашам туку му го кажувам законот, ти го силиш да оди против него, не знам кој поголем проблем ќе му направи тука.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.225
Поени од реакции
78.817
Па тоа сакав да ти кажам, секое идење, малку по малку. Е сеа, ако не идеш често надвор ќе биде потешко.....
 
А

Атлантист

Гостин
Мисли си ти дека никој не ги пријавува, парите од странство ако ги префрлаш на роднини не се оданочуваат, не го плашам туку му го кажувам законот, ти го силиш да оди против него, не знам кој поголем проблем ќе му направи тука.
Абе не е само тој случај и јас повлекувам пари и илјадници други, никогаш не сум имал проблем. Ако нешто се смени секако дека ќе разбере. И како ќе знаат дали парите на сметка се од роднини или од работа?
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Не сум баш сигурен околу ова, можеби порано било така но не и сега..
Порано имаше сума до која си ослободен од данок и ќе пријавиш под тоа приход и ништо не плаќаш не се замараа многу барем за оние “поситните“, но од годинава од УЈП почнаа да испраќаат точни суми на данок колку треба да платиш базирано на приходите од твојата трансакциона сметка што значи дека веќе имаат увид во сметките и имаат право да го побараат тоа..
Еве уште малку ќе се сторат три години како сум во државата и досега ми нема стасана честитка од УЈП. (пу, пу скраја да е
)
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Како мислиш 10% не е многу? Со кое право ми се даночат пари кои не се заработени во оваа држава? Со што е оваа гнасна дупка заслужна за парите кои сум ги заработил на друго место, за овде да им платам данок? За да пумпаат неписмени идиоти во администрација и да си градат бирачко тело?

Еден посран денар нема да им дадам.
...хмммм..тогаш продај се што имаш во Македонија откажи се од државјанството и слободен си како птица, да те ловат даночните органи на земјата која ќе ја почестиш со своето присуство....:):)
..но биди сигурен дека тие се десет пати позаебани во цедење на данок и таму тој не е 10%. Ако добро сум разбрал парите ги заработуваш надвор.., тогаш или си голем махер или не ни знаеш дека таму ти земаат данок, ако не си им покажал документ дека си плаќаш данок во Македонија ..и нормално , ако имаме договор за избегнување двојно даночење. Но тоа значи и дека , ако таму си платил данок тогаш со тој папир се ослободуваш од плаќање во МКД...и обратно.
Или ти си некој од оние кои никаде не плаќаат данок и работат само со роба која иде на рука..????;)
Доволно за нив е да видат дека парите се надвор од Македонија, после другото е лесно за нив, ќе ти чукнат на врата па после ти ќе си докажуваш од каде ти се и како си дошол до нив, али се зависи и до сумата, активно да вадиш секој месец е ризик, барем за мене е, поарно би отишол до УЈП и би прашал што како, башка на се и процентот не е голем, 10%, во другите држави е поголем, за тој процент барем ќе имаш мирна глава.
УЈП нема што да ти чукнуе на врата..ниту има право, ниту пак служби за чукање на врата., затоа имаш годишна даночна пријава и ако докажат дека некој приход не си го пријавил ..ти репнуат казна и некое удвојување на долгот или така нешто...., а на врата ќе ти чукнат лиценцираните утерувачи на долгови со плус трошоци за нивниот тежок труд...
Се на се , незнам до кога ќе трае................, ама Македонија има ниски рамни даноци. Корпоративен (правното лице..те фирмата) на добивка 10% и персонален 10%. Проверете колку е тоа во извиканите БОГАТИ, земји па после да правиме муабет:):):)
 
Последно уредено:

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
...хмммм..тогаш продај се што имаш во Македонија откажи се од државјанството и слободен си како птица, да те ловат даночните органи на земјата која ќе ја почестиш со своето присуство....:):)
..но биди сигурен дека тие се десет пати позаебани во цедење на данок и таму тој не е 10%. Ако добро сум разбрал парите ги заработуваш надвор.., тогаш или си голем махер или не ни знаеш дека таму ти земаат данок, ако не си им покажал документ дека си плаќаш данок во Македонија ..и нормално , ако имаме договор за избегнување двојно даночење. Но тоа значи и дека , ако таму си платил данок тогаш со тој папир се ослободуваш од плаќање во МКД...и обратно.
Или ти си некој од оние кои никаде не плаќаат данок и работат само со роба која иде на рука..????;)

УЈП нема што да ти чукнуе на врата..ниту има право, ниту пак служби за чукање на врата., затоа имаш годишна даночна пријава и ако докажат дека некој приход не си го пријавил ..ти репнуат казна и некое удвојување на долгот или така нешто...., а на врата ќе ти чукнат лиценцираните утерувачи на долгови со плус трошоци за нивниот тежок труд...
Се на се , незнам до кога ќе трае................, ама Македонија има ниски рамни даноци. Корпоративен (правното лице..те фирмата) на добивка 10% и персонален 10%. Проверете колку е тоа во извиканите БОГАТИ, земји па после да правиме муабет:):):)
А кога ќе го собереш сите проценти на даноците и давачките излегува дека треба само за тоа да работиш.

ОВДЕ СТАНУВА ПОЛОШО И ОД КОНЦ.ЛОГОР
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
...хмммм..тогаш продај се што имаш во Македонија откажи се од државјанството и слободен си како птица, да те ловат даночните органи на земјата која ќе ја почестиш со своето присуство....:):)
..но биди сигурен дека тие се десет пати позаебани во цедење на данок и таму тој не е 10%. Ако добро сум разбрал парите ги заработуваш надвор.., тогаш или си голем махер или не ни знаеш дека таму ти земаат данок, ако не си им покажал документ дека си плаќаш данок во Македонија ..и нормално , ако имаме договор за избегнување двојно даночење. Но тоа значи и дека , ако таму си платил данок тогаш со тој папир се ослободуваш од плаќање во МКД...и обратно.
Или ти си некој од оние кои никаде не плаќаат данок и работат само со роба која иде на рука..????;)

УЈП нема што да ти чукнуе на врата..ниту има право, ниту пак служби за чукање на врата., затоа имаш годишна даночна пријава и ако докажат дека некој приход не си го пријавил ..ти репнуат казна и некое удвојување на долгот или така нешто...., а на врата ќе ти чукнат лиценцираните утерувачи на долгови со плус трошоци за нивниот тежок труд...
Се на се , незнам до кога ќе трае................, ама Македонија има ниски рамни даноци. Корпоративен (правното лице..те фирмата) на добивка 10% и персонален 10%. Проверете колку е тоа во извиканите БОГАТИ, земји па после да правиме муабет:):):)
САмо една мала забелешка...
УЈП чукнува на врата.
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.131
Поени од реакции
18.128
Насловот на темата не е баш најсреќно избран, но не ми текнува подобар. Она што сакам да знам е дали било која финансиска институција во Македонија вклучуваќи ја УЈП има увид во парите кои се подигаат од банкоматите? Дали тие можат да побараат отчет од некоја банка која има некаде поставено банкомат во смисла да можат да проверат колку пари и од која картичка се подигнати?
Имам картичка од банка која не е македонска, и на неа пари кои не се заработени во Македонија, а ги подигам на банкоматите во Македонија, па ме интересира дали имаат увид врз тие пари.
Не можат УЈП да ти се товарат за сметка во странство, освен ако по службена должност им е побарано од странска некоја еквивалент агенција на УЈП (најчесто американските даночни служби во врска со данокот на иселениците на нерезидентни сметки или лица на црни листи на САД/ЕУ/ОН).
Или други сомнителни трансакции (ова е веќе во домен на Агенција за финансиско разузнавање, контрола на трансакции на сметки во наши банки и минимум 8000 евра/480.000 ден. - една трансакција или комбинирано 2 или +).
И последно, домашните банки (значи и УЈП) немаат увид во странска сметка исто како и сметка во друга банка во Македонија.
Единствено ако парите ти стигнат на сметка во домашна банка, дополнително ќе ти е побарана изјава за потекло на средства, ако е на пример хонорар како во твојов случај и тогаш ќе ги внесуваш во годишна даночна пријава.Ама немаш гајле ако ти е на странска сметка.
 
Последно уредено:
Член од
6 мај 2014
Мислења
647
Поени од реакции
1.184
...хмммм..тогаш продај се што имаш во Македонија откажи се од државјанството и слободен си како птица, да те ловат даночните органи на земјата која ќе ја почестиш со своето присуство....:):)
..но биди сигурен дека тие се десет пати позаебани во цедење на данок и таму тој не е 10%. Ако добро сум разбрал парите ги заработуваш надвор.., тогаш или си голем махер или не ни знаеш дека таму ти земаат данок, ако не си им покажал документ дека си плаќаш данок во Македонија ..и нормално , ако имаме договор за избегнување двојно даночење. Но тоа значи и дека , ако таму си платил данок тогаш со тој папир се ослободуваш од плаќање во МКД...и обратно.
Или ти си некој од оние кои никаде не плаќаат данок и работат само со роба која иде на рука..????;)
Има поедноставно решение, да живеам во друга држава а да си го задржам ова државјанство. Така немам да плаќам данок ни тука ни таму.

Инаку, воопшто не беше муабетот за тоа дали е праведно да плаќам данок или не. Јас тоа прашање одамна го имам решено. Мене ми се гади од оваа држава, ниту нешто ми дала, ниту нешто ми треба од неа. Би бил пресреќен ако исчезне од мапата, овој прост народ овде, оваа багра не заслужува да има држава. Немам ниту еден работен ден овде, ниту сакам да имам. Не барам од државата работа, не барам апсолутно ништо. И не давам ништо за возврат.[DOUBLEPOST=1406835781][/DOUBLEPOST]
Не можат УЈП да ти се товарат за сметка во странство, освен ако по службена должност им е побарано од странска некоја еквивалент агенција на УЈП (најчесто американските даночни служби во врска со данокот на иселениците на нерезидентни сметки или лица на црни листи на САД/ЕУ/ОН).
Или други сомнителни трансакции (ова е веќе во домен на Агенција за финансиско разузнавање, контрола на трансакции на сметки во наши банки и минимум 8000 евра/480.000 ден. - една трансакција или комбинирано 2 или +).
И последно, домашните банки (значи и УЈП) немаат увид во странска сметка исто како и сметка во друга банка во Македонија.
Единствено ако парите ти стигнат на сметка во домашна банка, дополнително ќе ти е побарана изјава за потекло на средства, ако е на пример хонорар како во твојов случај и тогаш ќе ги внесуваш во годишна даночна пријава.Ама немаш гајле ако ти е на странска сметка.
Престанав да повлекувам пари на сметка овде. Во последните два месеци повлеков 3000 евра, и во банката ми рекоа дека најверојатно УЈП ќе ме загњави. Од сега натаму, само со картичка.
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
Има поедноставно решение, да живеам во друга држава а да си го задржам ова државјанство. Така немам да плаќам данок ни тука ни таму.
Државјанството нема врска со данокот, има резидентноста, т.е. каде живееш.
 

Топче

Арсеналиста
Член од
18 септември 2010
Мислења
9.185
Поени од реакции
14.457
Има поедноставно решение, да живеам во друга држава а да си го задржам ова државјанство. Така немам да плаќам данок ни тука ни таму.
Што има врска државјанството со данокот жити се
 
Член од
6 мај 2014
Мислења
647
Поени од реакции
1.184
Државјанството нема врска со данокот, има резидентноста, т.е. каде живееш.
Парите кои ги заработувам се од он лајн кладилници. Се работи за поголеми суми. Да не мислите дека измислувам или халуцинирам, еве ви принт скрин од последните неколку повлекувања на картица.

skrill 3.jpg

Кога би живеел во Англија на пример, никој не би ми побарал данок на овие пари.
 
Последно уредено:

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.764
Поени од реакции
21.163
Парите кои ги заработувам се од он лајн кладилници. Се работи за поголеми суми. Да не мислите дека измислувам или халуцинирам, еве ви принт скрин од последните неколку повлекувања на картица.

Прегледај го приврзокот 98891

Кога би живеел во Англија на пример, никој не би ми побарал данок на овие пари.
Па пресели се.
 
Член од
24 декември 2008
Мислења
394
Поени од реакции
222
Има поедноставно решение, да живеам во друга држава а да си го задржам ова државјанство. Така немам да плаќам данок ни тука ни таму.

Инаку, воопшто не беше муабетот за тоа дали е праведно да плаќам данок или не. Јас тоа прашање одамна го имам решено. Мене ми се гади од оваа држава, ниту нешто ми дала, ниту нешто ми треба од неа. Би бил пресреќен ако исчезне од мапата, овој прост народ овде, оваа багра не заслужува да има држава. Немам ниту еден работен ден овде, ниту сакам да имам. Не барам од државата работа, не барам апсолутно ништо. И не давам ништо за возврат.[DOUBLEPOST=1406835781][/DOUBLEPOST]

Престанав да повлекувам пари на сметка овде. Во последните два месеци повлеков 3000 евра, и во банката ми рекоа дека најверојатно УЈП ќе ме загњави. Од сега натаму, само со картичка.
Spored noviot zakon za honorarci Za Se sto e zaraboteno nad 96000/Godisno treba Da Se platat pridonesi za penzija I zdravstvo

Taka Da ti so tie povleceni pari.
Vgodina moras pridonesi I personalec Da platis
T.e 36+10=46% od sumata

Toa ti e ova cudesna zemja
 

Kajgana Shop

На врв Bottom