Тутунска Банка Paypass

Apple

It's good to be good
Член од
11 октомври 2009
Мислења
3.021
Поени од реакции
1.282
Сега приметив дека Тутунска Банка почнале да нудат Paypass картици. Е сега имам една дилема. Јас имам активирано пакет за млади оној до 24 години што е и имам Маестро картица. Ме интересира дали јас можам да ја заменам сегашната со оваа новата? Исто така на вебстраната не е објаснето дали новата картица Маестро/Мастеркард е еден ист продукт или 2 различни продукта? Доле во објаснувањето вели дека безконтактно плаќање е овозможено само за Мастеркард картиците и сега не разбирам дали тоа важи и за Маестро?

http://www.nlbtb.com.mk/Default.aspx?mid=197&lId=1
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
Сега приметив дека Тутунска Банка почнале да нудат Paypass картици. Е сега имам една дилема. Јас имам активирано пакет за млади оној до 24 години што е и имам Маестро картица. Ме интересира дали јас можам да ја заменам сегашната со оваа новата? Исто така на вебстраната не е објаснето дали новата картица Маестро/Мастеркард е еден ист продукт или 2 различни продукта? Доле во објаснувањето вели дека безконтактно плаќање е овозможено само за Мастеркард картиците и сега не разбирам дали тоа важи и за Маестро?
Maestro/MasterCard Debit PayPass што значи дека автоматски ја опфаќа и маестро. Ке си идеш и ке ти ја заменат без проблем. Јас имав виза од комерцијална банка и лани кога дојде paypass таму ми понудија дали сакам замена. Им ја дадов старата и за недела дена ми ја сменија но искрено 90% од трговциве во Скопјево ме гледаат бледо во врска со paypass.
 

Apple

It's good to be good
Член од
11 октомври 2009
Мислења
3.021
Поени од реакции
1.282
Maestro/MasterCard Debit PayPass што значи дека автоматски ја опфаќа и маестро. Ке си идеш и ке ти ја заменат без проблем. Јас имав виза од комерцијална банка и лани кога дојде paypass таму ми понудија дали сакам замена. Им ја дадов старата и за недела дена ми ја сменија но искрено 90% од трговциве во Скопјево ме гледаат бледо во врска со paypass.
Тоа значи дека уствари добиваш Мастеркард како замена?Јас по Скопје почнав да гледам по маркети и продавници терминали со paypass па затоа
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
Тоа значи дека уствари добиваш Мастеркард како замена?Јас по Скопје почнав да гледам по маркети и продавници терминали со paypass па затоа
Не туку добиваш нова paypass маестро како замена за старата обична маестро. Е сега ако сакаш мастер дебит можеш да аплицираш за неа. Ти уствари по своја желба добиваш замена за постоечката што ја имаш, а ако сакаш друга едно формуларче и готово.
 

Charon

Нинџа
Член од
31 октомври 2010
Мислења
428
Поени од реакции
1.104
Како е со ова Paypass? Ако нема таков апарат во продавницата, можи да се плати како обичниве со пин?
 
Член од
20 ноември 2008
Мислења
2.905
Поени од реакции
400
луѓе незнаев каде да пишам за ова па се решив овде :)
не бев забележил дека има нови работи на електронската картичка од тутунска банка
ова на сликата што е значи дека можам да пратам на било која сметка пари и обратно?
има ли некој искуство со ова?
 

Attachments

Член од
18 октомври 2010
Мислења
354
Поени од реакции
153
луѓе незнаев каде да пишам за ова па се решив овде :)
не бев забележил дека има нови работи на електронската картичка од тутунска банка
ова на сликата што е значи дека можам да пратам на било која сметка пари и обратно?
има ли некој искуство со ова?
Не, под интерна трансакција се подразбира праќање пари на твои сметки (втора сметка, штедна итн.). За да испратиш пари на друго лице ти треба токен и одиш во делот со уплатниците пп30 или пп50 и остатокот е ист како и обична уплатница.

Има ли некој искуства со пејпасот на нлб, до колку пари има лимит за плаќање без пин??
 
Член од
1 ноември 2015
Мислења
1
Поени од реакции
0
Дечки јас имам од овие "Visa Electron" веке ја користам година ипол треба да одам до банка да речам да ми ја заменат за овие новите или ? и дали ке треба да се плати нешто ?
 
C

cige

Гостин
Као да го дознаам кодот на банката и последните 2 полиња?

 

Kajgana Shop

На врв Bottom