Триглицериди

Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.712
Поени од реакции
1.152
Има некој искуство со масло од црн кумин?
 

Cannon

Doctor
Член од
22 март 2009
Мислења
5.100
Поени од реакции
5.839
Nc, nisto ne pravam, ne mi smeta, odlicni mi se i srceto i pritisokot, samo teram sportski zivot, trcanje, vozenje tocak, plivanje i pijam aloe vera sok i magnezium vnesuvam so godini. Kaj mene cela familija imame pokacen holesterol, 100% sum sigurna deka e genetski. Ama na luge so poveke pokacen holesterol osven aloe vera im preporacuvaat vo ishranata da ima riba (Omega 3) i lesnici, orevi, bademi, jatkasti raboti... :)
Знам дека не ти смета и мене не ми смета и немаме никави симптоми, ама тоа не значи дека е добро тој си се таложи низ крвните садови постепено и проблемите ги дава понатаму во животот.
Инаку за генетиката си во право, кај мене мајками има покачени маснотии во крвта
А каков е тој алое вера сок и кај може да се најде.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Знам дека не ти смета и мене не ми смета и немаме никави симптоми, ама тоа не значи дека е добро тој си се таложи низ крвните садови постепено и проблемите ги дава понатаму во животот.
Инаку за генетиката си во право, кај мене мајками има покачени маснотии во крвта
А каков е тој алое вера сок и кај може да се најде.
Na sekoja benzinska od Makpetrol imas, 100 denari e :) Po edna casa na den, dva dosta e. :)
 
Член од
28 април 2011
Мислења
270
Поени од реакции
95
Само магарешки трн.
Батали апчиња.
Кај може да најдам магарешки трн и како се употребува.

Ми кажа дека добар за покачен холестерол и триглицериди е циметот,во една чаша вода се стави една лажица цимет и една лажица мед,се пие сабајле во празен стомак и навечер пред спиење.
 
Член од
4 март 2017
Мислења
58
Поени од реакции
28
Јаболков оцет на сабајле, јогурт со ленено семе, портокали, целер, магдонос, лук... Мене ми се редовно над 10... Има само еден лек - МОТИКА... Се се намалува со редовно примање на терапијата т.е копање
 
Член од
11 јули 2014
Мислења
1.091
Поени од реакции
315
Пишете ми во ПП кој има мака со триглицеридите да му кажам што ми помогна мене. За еден месец (со минимално количество на благо и без воопшто газиран сок) од 5.5 ги симнав на 2. Сега не ми е при рака рецептот па кој сака нека ми пиши во ПП па тогаш и тука ќе го споделам.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Покачени триглицериди се најчесто маркер на дијабет/инсулинска резистетност, знам знам досадно ви е ова, али тоа е....ова пореметување е најчест причинител на покачени липиди.
 
Член од
17 јануари 2012
Мислења
1.044
Поени од реакции
644
Имам Триглецериди испод долна граница.
БТЊ работата е у тоа што барем еднаш дневно јадам месо околу 200г, пијам кафе со шекер, јадам благо, јадам тестенини...
У принцип јадам се што ги качува триглецеридите. Холестеролот ми е у граници на нормала отприлика на средина.

Совет како да ги качам у граници на нормала
ТХЏ
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.519
Поени од реакции
34.653
Имам Триглецериди испод долна граница.БТЊ работата е у тоа што барем еднаш дневно јадам месо околу 200г, пијам кафе со шекер, јадам благо, јадам тестенини...У принцип јадам се што ги качува триглецеридите. Холестеролот ми е у граници на нормала отприлика на средина.Совет како да ги качам у граници на нормалаТХЏ
... најчесто сите се жалат на покачени вредности тригицериди и начин како да ги намалат, ама ете има случаеви кога имаме состојба на ниски вредности на триглицериди!
... постојат различни видови липиди, вклучувајќи стероиди, фосфолипиди и триглицериди што телото може да го депонира и користи како енергетска резерва, а тука во овој случај таа резерва ни е ниска и само по себе тоа не е нешто загрижувачки ниту пак здравствено штетно за разлика кога се покачени тиглицеридите ,
НО важно е да „пронајдеме“ зошто се ниски тие триглицериди во телото, а не како да ги зголемиме т.е. да ја најдеме и третираме основната причина на некој здравствен проблем (скриен можеби) кој како спореден резултат дава ниски вредности на триглицериди!

1564501361362.png

велиш дека холестеролот ти е во нормала? за кој холестерол мислиш? вкупен?
кога се прави лабораториско испитување на липидниот статус се испитува следново:

1564501161721.png

- триглицериди
- вкупен холестерол
- ХДЛ или „добар“ холестерол
- ЛДЛ или „лош“ холестерол
- вкупни липиди
еве неколку опции за ниски вредности на триглицериди:
1... диета (неа не ја објаснуваме оти велиш дека јадеш калорична храна што би се рекло внесуваш и липиди)
2... често пати висока вредност на ЛДЛ „лош“ холестерол дава ниски вредности на триглицериди, така да не спомнуваш која вредност ти е ЛДЛ, оти според формулата крајно е нормален вкупен холестерол?
3... емоционални симптоми, како што се депресија, вознемиреност, раздразливост дава промена на начин на исхрана т.е. гадење од калорична „мрсна“ исхрана!
4... „масни столици“ (steatorrhea) состојба кога телото не апсорбира правилно масни материи, т.е. може да се има појава т.н. (malabsorption) телото не може правилно да апсорбира јаглехидрати, протеини или масти поради некој проблем со тенките црева, а може и некоја општа пречка во дигестивниот тракт!
5... примена на некои лекови
6... проблеми со штитна жлезда која е одговорна за регулирање на метаболизамот во човекот, конкретно состојба на хипер активна штитна жлезда или хипертиреоидизам каде имаме ненамерно слабеење без разлика од внес на храна и трошење на повеќе енергија отколку што му е потребна на човекот, а со тоа и „трошење“на триглицериди!
-се пронаоѓаш во некоја точка од гореизнесеното?
 
Последно уредено:
Член од
17 јануари 2012
Мислења
1.044
Поени од реакции
644
Vkupen holesterol.
1 I 2. Jok. Nikad ne sum drzel imam relativno brz metabolizam
3. Nisto. Mozda koga ne mi e denot malce po nervozen
4. Kako bi go proveril toa
5. Jok
6. Ja imam provereno pred nekolku godini i se bese normalno na nuklearna medicina poradi naglo slabeenje. Oslabev za 3-4meseci okolu 20kg bez da drzam dieta

I BTW thx za odgovorot od gore
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.700
Поени од реакции
33.333
Имам Триглецериди испод долна граница.
БТЊ работата е у тоа што барем еднаш дневно јадам месо околу 200г, пијам кафе со шекер, јадам благо, јадам тестенини...
У принцип јадам се што ги качува триглецеридите. Холестеролот ми е у граници на нормала отприлика на средина.

Совет како да ги качам у граници на нормала
ТХЏ
Сакаш да се смениме? :P
 

Kajgana Shop

На врв Bottom