Трансфер на средства од Странство во Македонија и обратно

Член од
8 март 2010
Мислења
12
Поени од реакции
2
Здраво до сите.

Јас и едно другарче започнавме некој бизнис на странски веб страници, работа како freelancers и слично.

Е сега, бидејќи бизнисот добро ни тргна, може во иднина да имаме и подобар профит, па се интересирав за начините на трансфер на пари од странство во Македонија и обратно.

Освен WesternUnion и MoneyBookers, на кои други начини сте направиле трансфер на пари од странство или мислите дека може да се направи?

Колку е лимитот? Што се е потребно?

Ќе ми биде мило доколку ги поделите Вашите искуства.

Со Почит,
Sc.:smir:
 

peter

Петар Пан...
Член од
6 септември 2005
Мислења
636
Поени од реакции
165
Ако примаш пари може да ти ги пуштат на девизна сметка. Банката ти зема провизија од околѕ 15 евра во зависнот од сумата. Ако пракаш, плакаш исто така трансфер фее во зависнот од сумата

Во зависнот од тоа под која шифра се стасани, треба можеби да поднесеш барање за ослободување.
Начелно тоа е тоа и е доста посигурно од МБ и било што друго.
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.183
Еве peter ти објасни еден од најсигурните и најдобрите начини за трансфер на пари од тука во странство и обратно. Мајка ми пред недела дена отвори девизна сметка во Стопанска Банка, пошо татко ми е во Романија на работа и праќа пари од таму секоја Сабота. Првиот пат кога ќе ти стигнат пари од странство на девизната сметка ќе ти отворат и книшка и ќе имаш детален преглед на твојата девизна сметка. Исто кога одиш да ја отвориш девизната сметка ќе те прашаат во која валута сакаш да примаш и праќаш пари. Мислам дека најдобро е во евра пошо во странство тешко некаде да смениш девизи во македонски денари, и плус ако ти стојат парите на сметката ти следува и камата ( не сум 100% сигурен ) и ти се зголемуваат од ден на ден се повеќе. Така да распрашај си се низ банкиве наши што и како треба и отвори си девизна сметка да не те боли глава со кредитни картички, paypal и други глупости.
 
Член од
8 март 2010
Мислења
12
Поени од реакции
2
Момци... фала на одговорите.

Она дополнително што ме интересира, дали има некакви лимити за сумата на пари која се трансферира? Бидејќи мислам дека има но не знам на колку сума... И, дали се тие лимити исти по сите банки или има разлика?

Позз..
 

korka

Голтар
Член од
25 септември 2008
Мислења
1.027
Поени од реакции
435
vo zavisnost kolku pari ke ti prakaat
prasaj da ne ti baraat poteklo na parite sto ke ti gi prakaat posto kaj nas malku ne se arni vo bankite
toa e zaradi perenje na pari
ako ti stasuvaat sitni pari do kaj 1000evra nikoj ne te cepka na pocetok samo moze da ti baraat zosto ti stasuvaat parite
a ako se pogolemi sumi togas ke treba fakturi i ostanato
najdi nacin da gi odrabotis
 
Член од
8 март 2010
Мислења
12
Поени од реакции
2
vo zavisnost kolku pari ke ti prakaat
prasaj da ne ti baraat poteklo na parite sto ke ti gi prakaat posto kaj nas malku ne se arni vo bankite
toa e zaradi perenje na pari
ako ti stasuvaat sitni pari do kaj 1000evra nikoj ne te cepka na pocetok samo moze da ti baraat zosto ti stasuvaat parite
a ako se pogolemi sumi togas ke treba fakturi i ostanato
najdi nacin da gi odrabotis
korka, фала на одговорот брат.

Па, како што напоменав работам на некои проекти како freelancer и засега сеуште не сме завршиле. Ако го завршиме првиот проект според очекувањата, ќе добиеме веднаш втор проект. Така сумата може да порасне, па не се знае и колку ќе излезе. Сепак ќе треба да се консултирам низ банкиве кај нас, па да видеме што ќе кажат.

За оправдување на средствата не е проблем бидејќи самиот систем кадешто работиме ги испраќа со сите можни печати :) - дека средствата се сосем легални и заработени со пот :)
:salut:
 

peter

Петар Пан...
Член од
6 септември 2005
Мислења
636
Поени од реакции
165
ako ti stasuvaat sitni pari do kaj 1000evra nikoj ne te cepka na pocetok samo moze da ti baraat zosto ti stasuvaat parite
a ako se pogolemi sumi togas ke treba fakturi i ostanato
najdi nacin da gi odrabotis
Јас на неколку наврати сум примал суми поголеми од 5000 евра и не ми барале документ за потекло на пари. Таков документ се бара за суми над 10 000 евра и се бара од НБРМ. Додека не поднесеш таков документ парите стојат на привремена сметка па дури откако ке поднесеш барање за ослободување во кој се наведува потеклото, ќе ти ги пуштат парите.

Меѓутоа, ако парите си ги пушташ од сопствена сметка во странство, тогаш нема лимит бидејќи се тураш од едно грне во друго
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Moze ne e vo kontekst na temata, no znae li nekoj kolku pari vo kes moze da se iznese od zemjava?
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.183
Во кеш мислам дека неможеш да извадиш повеќе од 10.000 евра но не сум 100% сигурен.
 
Член од
8 март 2010
Мислења
12
Поени од реакции
2
Moze ne e vo kontekst na temata, no znae li nekoj kolku pari vo kes moze da se iznese od zemjava?
Исто како што кажа iksi_str - максимум 10.000 евра.

Јас на неколку наврати сум примал суми поголеми од 5000 евра и не ми барале документ за потекло на пари. Таков документ се бара за суми над 10 000 евра и се бара од НБРМ. Додека не поднесеш таков документ парите стојат на привремена сметка па дури откако ке поднесеш барање за ослободување во кој се наведува потеклото, ќе ти ги пуштат парите.

Меѓутоа, ако парите си ги пушташ од сопствена сметка во странство, тогаш нема лимит бидејќи се тураш од едно грне во друго
Во која банка ги примаше парите?
 

korka

Голтар
Член од
25 септември 2008
Мислења
1.027
Поени од реакции
435
Јас на неколку наврати сум примал суми поголеми од 5000 евра и не ми барале документ за потекло на пари. Таков документ се бара за суми над 10 000 евра и се бара од НБРМ. Додека не поднесеш таков документ парите стојат на привремена сметка па дури откако ке поднесеш барање за ослободување во кој се наведува потеклото, ќе ти ги пуштат парите.

Меѓутоа, ако парите си ги пушташ од сопствена сметка во странство, тогаш нема лимит бидејќи се тураш од едно грне во друго
\za grneto si mnogu greska golema
nemas bas nikakvo pravo da si prakas sam pari na sebe
barem toa mozam da ti go potvrdam 100% od iskustvo osven ti ako si imal nekoe drugo ama neveruvam
a za parite mu vikam deka ako mu stasuvaat malku poredovno na smetka ke vidis deka ke te prasaat od kade se ovie pari
parite mozat da ti gi blokiraat ako si im sumljiv za nesto
samo za se ima nacin i odgovor
taka da ne moze ako se parite cesno izraboteni da ti gi blokiraat

Во кеш мислам дека неможеш да извадиш повеќе од 10.000 евра но не сум 100% сигурен.
mozes da nosis i poveke od 10 000 evra
do 10 000 evra na vlez vo EU ne treba da gi prijavivas na granica
na vlez vo srbija e nad 2000 evra
a ako imas dokument za parite nikoj ne te zadeva mozes da nosis kolku sakas
ama 10 000 banki se dovolno pari
ako sakas da kupuvas ili da trosis poveke pari dovolen e transver preku banka
toa e napraveno za licna zastita od grabez
 

Шота Буби

нотар
Член од
4 март 2009
Мислења
3.087
Поени од реакции
1.780
Moze ne e vo kontekst na temata, no znae li nekoj kolku pari vo kes moze da se iznese od zemjava?
Милиони можеш да изнесеш,само мораш да докажеш од каде потекнуваат тие пари,иначе има една одредена сума на која немораш да докажеш со документ од каде потекнуваат тие пари,би требало да биде околу 10 000 евра,но не сум сигурен...
 

korka

Голтар
Член од
25 септември 2008
Мислења
1.027
Поени од реакции
435
Милиони можеш да изнесеш,само мораш да докажеш од каде потекнуваат тие пари,иначе има една одредена сума на која немораш да докажеш со документ од каде потекнуваат тие пари,би требало да биде околу 10 000 евра,но не сум сигурен...
abe neli citas sto sum pisal
tebe te cekavme da kazes dali si siguren ili ne
:tapp:
 

Последниот Мохиканец

Командат -ај лав ју
Член од
3 февруари 2007
Мислења
294
Поени од реакции
61
SE izvinuvam fontot ne mi raboti
decki kolku pari moyis da iznesis od Makedonija vo druga banka a ovie nasite da ne ti baraat provizija?ili pak da gi nosis so tebe mora poteklo na pari?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom