Транспорт и шпедиција

Член од
30 јануари 2006
Мислења
13
Поени од реакции
0
Здраво дечки, ми треба совет околу транспорт на роба.
Работиме со ковано железо, изработуваме секакви производи (тераси, огради, настрешници, капии, решетки, маси, столчиња, свеќници и др.).

Сакаме да пробаме да продаваме преку интернет на некои од странскиве страници али проблем е извозов од Македонија до било каде во Европа (со цена). На пример еден свеќник ми тежи 2.4кг, преку DHL, FedEx или UPS не доаѓа во предвид пресметката, ептен се скапи.
Ако може да ми посочите некои транспорти компании кои би можел да ги искористам за транспорт на роба а да не ме фати транспортот поскап од робата :)

Гледав некоја шема за транспорт до Словенија па од таму за било каде (наводно поевтино е), ама како да се стигне до таму од МК.
Ми треба помош од некој поискусен на темава пошто не можам да се снајдам, прескапо доаѓа ептен.
 
Член од
20 март 2014
Мислења
11
Поени од реакции
0
Dali ima nekoj da kaze nekakva aplikacija za IPad ili IPhone za prikazuvanje na praznici, t.e. Zabrani za vozenje vo Evropskite drzavi..?
 
Член од
14 јуни 2008
Мислења
1.369
Поени од реакции
1.075
Да не знае некој колку наплаќаат ШЕНКЕР по килограм од Германија/Италија/Шпанија до тука?
 
Член од
4 јуни 2014
Мислења
4
Поени од реакции
0
Што ако ти е украдена приколицата во Шведска.Беше паркирана на некој паркинг плац или улица еден месец,на место каде што има паркирано и многу други камиони и приколици и ете нашата некако чудесно исчезна,пријавено е во полиција таму во Шведска но незнам колку они си ја бркаат работата.Да не знае некој нешто за столлен стафс ин сведен.?
 
Член од
12 април 2009
Мислења
79
Поени од реакции
24
Што ако ти е украдена приколицата во Шведска.Беше паркирана на некој паркинг плац или улица еден месец,на место каде што има паркирано и многу други камиони и приколици и ете нашата некако чудесно исчезна,пријавено е во полиција таму во Шведска но незнам колку они си ја бркаат работата.Да не знае некој нешто за столлен стафс ин сведен.?
Tvoja prikolka ili rentana?
 

AtoM-AnT

Dexter
Член од
3 септември 2008
Мислења
4.530
Поени од реакции
582
Што ако ти е украдена приколицата во Шведска.Беше паркирана на некој паркинг плац или улица еден месец,на место каде што има паркирано и многу други камиони и приколици и ете нашата некако чудесно исчезна,пријавено е во полиција таму во Шведска но незнам колку они си ја бркаат работата.Да не знае некој нешто за столлен стафс ин сведен.?
Ќе ја најдеш некаде во Полска, Украина или Белорусија, најголем дел од украдените приколки одат таму.
 

mitanka

trotinet
Член од
26 ноември 2014
Мислења
2
Поени од реакции
0
Дали некој знае/сака да објасни дали постои можност без бугарско државјанство да се вработиш у бугарска транспортна фирма како странец и на тој начин некако легално да можеш да го возиш камионот у ЕУ.
 
Член од
24 април 2009
Мислења
20
Поени од реакции
0
Стигната ми е поклон пратка од Данска преку Федекс. Моментално ми е заджана на царина. Се работи за слушалки кој вредат околу 250 долари. Вчера бев на карго на аеродром Александар Велики, но го земав само тој документот од таму. На него се пишува дека цената на продуктот е 1 долар. Дали царината се раководи по таа цена или сами си имаат? Дали знае некој колку ќе ме кошта и на што подлежам за плаќање... данок, ддв?
 

ahil

м-р
Член од
11 јули 2005
Мислења
628
Поени од реакции
618
Стигната ми е поклон пратка од Данска преку Федекс. Моментално ми е заджана на царина. Се работи за слушалки кој вредат околу 250 долари. Вчера бев на карго на аеродром Александар Велики, но го земав само тој документот од таму. На него се пишува дека цената на продуктот е 1 долар. Дали царината се раководи по таа цена или сами си имаат? Дали знае некој колку ќе ме кошта и на што подлежам за плаќање... данок, ддв?
Значи се преку тие брзи пошти е забегано. Доколку се царини ке ти наплатат најмалку 3000 денари шпедитерски такси плус царина и ДДВ, ама можеш да пробаш, бидејќи е со мала вредност пратката да поднесеш молба за ослободување од царина. ДХЛ за таква молба зимаа околу 2600 денара, а овие не знам.....
 
Член од
12 април 2009
Мислења
79
Поени од реакции
24
Дали некој знае/сака да објасни дали постои можност без бугарско државјанство да се вработиш у бугарска транспортна фирма како странец и на тој начин некако легално да можеш да го возиш камионот у ЕУ.
mnogu tesko toa
 
Член од
15 октомври 2014
Мислења
2.041
Поени од реакции
802
Ima nekoj spediter u forumov ?
Ve molam kontakt preku PP .
Mi treba pomos okolu carinenje na odredena stoka .mozna sorabotka
 

Kajgana Shop

На врв Bottom