Топлификација и нејзиниот штетен и патетичен бизнис план [општа дискусија]

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.067
Поени од реакции
3.213
пред 4+5 години се собравме кај еден комшија за потпишување за дворните места...зима беше, ладно, иако имаше парно сите со јакни подебели ( влезната врата беше речиси стално отворена, влегуваа и излегуваа луѓе...)... е дојде еден комшија што е исклучен од парно, дојде со маица со кратки ракави :D
И јас со години не се греам и што знам поубаво ми е:D, иако надвор е минус 15 јас до пола откриен си спијам, кога ќе влезам некаде каде се грее, ми станува топло, грип не ме фаќа и што е најважно од се штедам дрва(y)

Братучедот пред некој ден ми тражеше да сум му дал дрва, ќе снемал, па ќе сенма кога се грее 24/7:ROFLMAO:
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
И јас со години не се греам и што знам поубаво ми е:D, иако надвор е минус 15 јас до пола откриен си спијам, кога ќе влезам некаде каде се грее, ми станува топло, грип не ме фаќа и што е најважно од се штедам дрва(y)

Братучедот пред некој ден ми тражеше да сум му дал дрва, ќе снемал, па ќе сенма кога се грее 24/7:ROFLMAO:
..Тома бе, кој шегобиец си бил ти... :) :) ..и викаш му снема дрва, на братучед ти..штурчето ??? :)
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.067
Поени од реакции
3.213
..Тома бе, кој шегобиец си бил ти... :) :) ..и викаш му снема дрва, на братучед ти..штурчето ??? :)
Каков шегобиец, истина е, шпоретот го изнесов надвор оти беше скинат и веќе се скапа во шупата од стоење.

Сега да не речете дека ич не се греам, се греам ама малку, ретко престојувам во друга соба (само кога морам:P)..
 
А

Атлантист

Гостин
Гледам млаки радијаториве, а сабајлево ладно.
Јебеш греење кога дали и кога и колку ќе се грееш зависи од некој шабан, а од друга страна услугава дебело си ја претплатил.
Ова е во К.Вода, Топлифукација тука има посебна топлана позади Н.Г.Дуња школото...
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Од сабајле нема парно, изгледа е некој дефект.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.807
Поени од реакции
15.728
Оправдување за грабежот наречен паушал кон исклучените од топлификација наоѓаат во фактот дека топлината флуктира демек исклучените делумно се затоплуваат од соседните станови кои имаат парно. Но работата може да ја гледаме и од друг агол. Што ако јас не сум бил задоволен од услугата на топлификација. Топлификација ја затоплуваше целата зграда на да речеме 21-22 степени, јас како незадоволен се исклучувам од парно и со друг извор на енергија си го затоплувам станот на 23-24 степени. Каде ќе оди флуктацијата на топлината во таков случај М???? Се разбира од мојот кон соседните станови кои имаат парно. Дали тогаш јас треба да им испорачам паушал на соседите или на Топлификација???
Мислам дека проблемот се поставува погрешно
Едно е мерење на топлина по стан, мерка која ја има секаде и во регионот, не само во Германија, друго е топлина во заедничкиот скалишен простор која се троши од вертикалите во истиот и е значителна.
За сите работи во заедничка зграда решаваат станарите, Дали ќе се користи Лифт или ќе се рекреираат пешки, дали ќе се осветлуваат скалите со заедничка струја или ќе се користат батерии, фењери или мобилни ... истото е и за греење на ходникот, со разлика што за да нема греење во скалишниот простор треба сите да се откажат од парно.
Основниот проблем е што се дозволи приватизација на општествени станови , а и продажба на комерцијални станови без да се реши правно КОЈ е сопственик на заедничките инфраструктури и кој одредува правилата. Ајде да видиме како е тоа решено во други држави, а сега и тука, на пример Џеваир кулата си има прецизни услови што ќе плаќаш, не значи дека ако си купил стан можеш што сакаш да праиш во зградата...
од тука потекнуваат сите проблеми, а ги има многу... малку оф топик, ама пак правно гледано тука, мнозинството на станари може да те натераа да плаќаш и за обнова на фасада ( термоизолација) а од друга страна без согласност на мнозинството тој горе треба сам да го праи кровот .. има случаи тие во приземје да плаќале за лифт а тие на горни спратови не, а и кога се реновира кровот тие од приземје да платиле дел а некој што се под кровот и имаат најповеќе мака да не си го платиле делот...
Проблемот е во недокваканата концепција на приватни станови во колективна зграда
А со годините ќе наидуваат уште полоши и полоши работи, замена на цевки за водовод, канализација, парно.
Добар систем е тој во Канада, ама ние сме далеку од тоа, немаме ни регулативи ни закони ни граѓанска дисциплина и култура
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Mедијумите известија за некоја студија според која
парното треба
Скопје може да се спаси од енормната загаденост на воздухот во периодот на грејната сезона ако целосно го искористи централниот топлински систем за греење и ако вгради централизирано снабдување со топла вода. Домаќинствата кои нема да можат да се приклучат на овие системи треба да ги користат енергенсите кои помалку загадуваат: топлинските пумпи и инвертер клима уредите, како и индивидуалното греење со природен гас.

Ова го предлагаат изготвувачите на студијата „Дефинирање на техно-економски оптимална и еколошки одржлива структура за греење и имплементирање на централизирано снабдување со санитарна топла вода на Град Скопје“, Македонската енергетска асоцијација (МЕА) и Машинскиот факултет.

Експертите кои ја подготвуваа студијата предлагаат и намалување на цената на парното за околу 25 отсто.

Според нив, со прифаќањето на централното греење и централното затоплување на водата во градот ќе се овозможи развој на когенеративно производство на топлинска и електрична енергија и ќе овозможи зголемена употреба на природен гас.

Студијата тргнува од фактот дека нееколошките средства кои сега ги користат домаќинствата за затополување влијаат на енормното загадување на воздухот во Скопје.

Во неа се анализираат дванаесет начини на греење кои вообичаено се присутни или се достапни, во однос на нивните еколошки, технички и финансиско-економски параметри кои влијаат на животната средина.

- Споредбената анализа на различните типови и системи за греење покажуваат дека централниот систем за топловодно греење претставува оптимален тип на греење во густо населените региони од Скопје. Во другите региони технолошко оптимален тип на греење се топлинските пумпи и инвертер клима уредите, а конкурентно е и индивидуалното греење со природен гас вели – професорот Ристо Филкоски од Машинскиот факултет.

Професорот Константин Димитров, претседател на Центарот за енергетска ефиканост МАЦЕФ, вели дека она што се предлага во Стратегијата е остварливо.

- Идејата ни е да се зголеми потрошувачката на топлинска енергија централизирано произведена и да се намали потрошувачката на електрична енергија со што глобално на ниво на држава ќе се намали загадувањето исто како и на локално ниво во градот - вели Димитров.

Според него, домаќинствата треба да одлучат дали се подготвени да инвестираат на почетокот и потоа да имаат пониски сметки за струја или ќе се одлучат за извори за греење кои ќе ги чинат високи сметки за струја.

- Една ваква инвестиција е скапа, но за 4 до 5 години се исплаќа, а потоа 10 години се користат поволностите – вели Димитров.

Тој предлага домаќинствата прво да почнат да се вклучуваат во системот за обезбедување топла вода со вградување на посебен систем во бојлерите, што е наједноставниот начин за намалување на потрошувачката на електрична енергија и најниска инвестиција.

http://sitel.com.mk/prezentirana-studija-za-optimalno-greenje-i-obezbeduvanje-topla-sanitarna-voda-vo-skopje
http://plusinfo.mk/vest/106573/da-se-proshiri-centralnoto-greenje-za-cist-vozduh-vo-skopje
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Ако сите исклучени граѓани од централното греење се вратат повторно на некогашните услуги, експертите пресметале дека месечните сметки ќе се намалат за 10%, но и ќе опадне загадувањето на воздухот за 7%.
http://skopjeinfo.mk/analizite-potvrduvaat-deka-toplifikacijata-e-najdobar-nachin-za-greenje-na-skopje
Така велат тие, а јас велам никогаш
 
Член од
1 декември 2010
Мислења
31
Поени од реакции
32
A be se e dzabe, toplifikacija e privatna firma del od korporacija, koja glavna cel i e profitot i toa go pravi so najmali mozni trosoci. Go raskopa pola grad da menuva zdravi cevki, a vgraduvaat cevki koi se preplateni, cela zakonska regulativa e napravena vo nejzina korist, a ne vo korist na graganite, novite investitori se primorani na visoki trosoci za priklucok i podstanica, takanarecenive eksperti(posebno macev i bagra) vo gradot i profesori se na nejzin platen spisok. Tesko deka ke doziveeme kvalitetno greenje od niv. Celta im e da se ispumpaat sto poveke pari od graganite na sekoj mozen nacin.
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
A be se e dzabe, toplifikacija e privatna firma del od korporacija, koja glavna cel i e profitot i toa go pravi so najmali mozni trosoci. Go raskopa pola grad da menuva zdravi cevki, a vgraduvaat cevki koi se preplateni, cela zakonska regulativa e napravena vo nejzina korist, a ne vo korist na graganite, novite investitori se primorani na visoki trosoci za priklucok i podstanica, takanarecenive eksperti(posebno macev i bagra) vo gradot i profesori se na nejzin platen spisok. Tesko deka ke doziveeme kvalitetno greenje od niv. Celta im e da se ispumpaat sto poveke pari od graganite na sekoj mozen nacin.
Да ... Ако кон ова додадеш дека власта е неспособна килава и никаква - последиците се општа пљачка. цела оваа тема е посветана на криминалот со парното
Да видиме кога на власта ќе дојдат некои поасални па да ги пратат овие „ експерти “ на заслужено место
 

Kajgana Shop

На врв Bottom