Топлификација и нејзиниот штетен и патетичен бизнис план [општа дискусија]

Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.543
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.888
http://www.24ur.com/novice/slovenija/v-veljavo-stopa-nov-delilnik-stroskov-ogrevanja-bomo-po-novem-placevali-vec.html

Nov zakon vo Slovenija za parno so sto na nasite begovci ke im se napumpa muskulite. Problemite se slicni kako kaj nas, isklucenite i tie sto great malku ke plakaat i za ostanatite demek sto im gi great zidovite. I toa ke plakaat ogromni sumi. Prevedeno po nase ke se plaka nekoja prosecnina, da kazeme po 20tina(kaj niv 40tina) evra fiksen del za 50-60m2 plus dodatno za potrosena energija, bez razlika dali se grees ili ne, isto i za prazni stanovi. :)
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.543
http://www.24ur.com/novice/slovenija/v-veljavo-stopa-nov-delilnik-stroskov-ogrevanja-bomo-po-novem-placevali-vec.html

Nov zakon vo Slovenija za parno so sto na nasite begovci ke im se napumpa muskulite. Problemite se slicni kako kaj nas, isklucenite i tie sto great malku ke plakaat i za ostanatite demek sto im gi great zidovite. I toa ke plakaat ogromni sumi. Prevedeno po nase ke se plaka nekoja prosecnina, da kazeme po 20tina(kaj niv 40tina) evra fiksen del za 50-60m2 plus dodatno za potrosena energija, bez razlika dali se grees ili ne, isto i za prazni stanovi. :)
Jaс не прочитав дека некаде пишува дека тие кои се исклучени ќе плаќаат
Такво нешто нема никаде освен кај БЕГ-Топлификација
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.543
Денес на протестот на исклучените од Топлификација се случи нешто многу интересно
Како што знаете протестот се одржува кај Триумфална и пред крај на протестот дојде Никола Груевски, ама не на протест туку во самата Триумфална порта
Кога го видовме, едно подруго, три пати му ја испеавме Падај сило и неправдо
https://www.youtube.com/watch?v=cRPW5YPrEhc
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.070
Поени од реакции
78.291
http://www.mkd.mk/makedonija/partii/levica-pari-od-beg-odat-na-privatnite-smetki-na-vrhushkata-na-vmro-dpmne-vo-kipar

Левица: Пари од БЕГ одат на приватните сметки на врхушката на ВМРО-ДПМНЕ во Кипар


Компанијата БЕГ е основана за да се испумпуваат парите на граѓаните и да одат на приватни сметки на врхушката на ВМРО-ДПМНЕ во Кипар, обвини денеска Владимир Куновски од политичката партија Левица.



„Сѐ почнува на 9 ноември 2011 година на состанокот помеѓу Никола Груевски, Димитар Петров, директорот на Регулаторна комисија за енергетика и Хаџи Мишев, директор на Топлификација. Целта била да се вратат сите исклучени потрошувачи. Лицето Н.Г. добива идеја и истата ја реализира во 2012 година, кога е одржан состанокот со Леонид Лебедев, сопственик на Синтез груп, руски бизнисмен на Кипар и кога се формира БЕГ за 50 илјади евра“, изјави Владимир Куновски.

„Леонид Лебедев сопственик на групата Синтез груп, заедно со неговите фирми Битар Холдинг и Кардикор се основачи на БЕГ, а Битар Холдинг е основач на Те-то. Сето тоа е направено како бај-пас фирма за да се искористи моќта на Топлификација, и претпоставуваме дека криминалот е поради тоа што 30 проценти од сметките се над реалните и тие пари се испумпуваат на приватни сметки во Кипар и тоа за врхушката на ВМРО-ДПМНЕ“, обвинува Куновски.

Голем криминал е направен и во 2012 година, кога три лиценци се издадени на БЕГ, и тоа на 31 декември 2012 година, а во истиот ден се објавени во Службен весник, за да може веќе од 1 јануари 2013 година да издадат фактури. Имаме три месеци искористување на личните податоци на 40.000 граѓани бесправно, бидејќи БЕГ А.Д. нема никаква правна и законска можност да ги користи нивните податоци“, додаде Куновски.

„Би сакале да ги запрашаме господата од врхушката на ВМРО-ДПМНЕ дали Димитар Петров, претседателот на Регулаторна комисија има плата од 3.000 евра и дали истиот господин од локалниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ во Кратово една ипол година беше незаконски претседател, бидејќи главниот криминал е спроведен преку оваа комисија. Дали цената на парното е 30% над реалната и дали истите пари завршуваат во нивниот џеб? Дали долгот на БЕГ кон Топлификација е 18,5 милиони евра и дали утре ќе се одржи собранието на Топлификација во кое што претпоставуваме дека некој планира да го купи за да се заташка целиот овој криминал“, рече Куновски.

Левица стои како гарант дека нема да се повтори дилот на Бранко Црвенковски и Никола Груевски за помилување на политичарите криминалци. Овој пат одиме до крај во гонењето на криминалците, порачуваат од партијата.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.719
Поени од реакции
15.594
Левица: Пари од БЕГ одат на приватните сметки на врхушката на ВМРО-ДПМНЕ во Кипар
Левица стои како гарант дека нема да се повтори дилот на Бранко Црвенковски и Никола Груевски за помилување на политичарите криминалци. Овој пат одиме до крај во гонењето на криминалците, порачуваат од партијата.
како може некој одокативно да каже дека сметките за греење се 30% над вистинските ???
најпрвин сметките се се уште непрецизни, а сметките по мерач во потстаница варираат секој месец. Освен тоа нормално дека сметките се поголеми, па има и други трошоци, секаде и за се е така, дали за телефон, вода, било што, фирмата сака да оствари добивка.
Друго е прашањето, како да се воведе конкуренција, иако и тоа не е лесно, ете Вип и Тхоме се ујдисаа со високи сметки во однос на регионот....
б.т.в. , доста од овакви демагогии и самоматови на Левицата , сјо и сдсм... (болдираното горе ) аболицираниот Бранко ( за случај Надеж кој е во фиока ) се врати !!
Бранко Црвенковски пречекан со аплауз на Конгресот на СДСМ
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.543
Во оваа тема се напишани 1945 поста. Сите тие постови се посветени на огромниот криминал кој го извршија и сеуште го вршат најцрните организирани криминалцици - хохштаплерите од Топлификација. Тој криминал е овозможен од неспособната, килава и никаква власт. А гледам има некој кој го споменува Бранко Црвенковски
Еве факти Во 2015 година
1. На друштвото за снабдување со топлинска енергија СНАБДУВАЊЕ СО ТОПЛИНА БАЛКАН ЕНЕРЏИ ДООЕЛ Скопје, се одобрува регулиран максимален приход од1.843.395.927денари за 2015 година за испорачана количина на топлинска енергија
http://www.erc.org.mk/odluki/2015.07.31 - ODLUKA ZA CENA BEG SNABDUVANJE.pdf

2.
На Акционерското друштво за дистрибуција и снабдување со електрична енергија, ЕВН Електростопанство
на Македонија – Скопје, за 2015
година се одобрува регулиран максимален приход (MAR), за вршење на регулираната енергетска дејност снабдување со електрична енергија на тарифни потрошувачи да изнесува 21.832.330.872 денари
http://www.erc.org.mk/odluki/6. 2015 EVN SNABDUVANJE TARIFNI.pdf

Значи БЕГ- Топлификација, наплатила од 15 илјади приклучени и 15 илјади исклучени 30 милиони евра за своето бедно парно
Истовремено ЕВН, кој снабдува со струја 600 илјади домаќинства од кој најмалку половината се топлат на струја. А не само што се топлат, туку и готват, се бањаат, гледаат телевизија и што уште не и се на струја.
Топлификација топли пола година, А ЕВН испорачува струја цела година
ЕВН снабдува со струја индустрија, јавни установи, улично осветленије, железници, сообраќај, телекомуникации и што уште не.
И сето тоа чини 350 милиони евра годишно
А тоа е поефтино одколу што група најцрни организирани криминалци ги дере Скопјани.
И сега пак викајте дека е крив Бранко
 
Последно уредено:
Член од
25 јуни 2007
Мислења
2.307
Поени од реакции
1.134
Во оваа тема се напишани 1945 поста. Сите тие постови се посветени на огромниот криминал кој го извршија и сеуште го вршат најцрните организирани криминалцици - хохштаплерите од Топлификација. Тој криминал е овозможен од неспособната, килава и никаква власт. А гледам има некој кој го споменува Бранко Црвенковски
Еве факти Во 2015 година
1. На друштвото за снабдување со топлинска енергија СНАБДУВАЊЕ СО ТОПЛИНА БАЛКАН ЕНЕРЏИ ДООЕЛ Скопје, се одобрува регулиран максимален приход од1.843.395.927денари за 2015 година за испорачана количина на топлинска енергија
http://www.erc.org.mk/odluki/2015.07.31 - ODLUKA ZA CENA BEG SNABDUVANJE.pdf

2.
На Акционерското друштво за дистрибуција и снабдување со електрична енергија, ЕВН Електростопанство
на Македонија – Скопје, за 2015
година се одобрува регулиран максимален приход (MAR), за вршење на регулираната енергетска дејност снабдување со електрична енергија на тарифни потрошувачи да изнесува 21.832.330.872 денари
http://www.erc.org.mk/odluki/6. 2015 EVN SNABDUVANJE TARIFNI.pdf

Значи БЕГ- Топлификација, наплатила од 15 илјади приклучени и 15 илјади исклучени 30 милиони евра за своето бедно парно
Истовремено ЕВН, кој снабдува со струја 600 илјади домаќинства од кој најмалку половината се топлат на струја. А не само што се топлат, туку и готват, се бањаат, гледаат телевизија и што уште не и се на струја.
Топлификација топли пола година, А ЕВН испорачува струја цела година
ЕВН снабдува со струја индустрија, јавни установи, улично осветленије, железници, сообраќај, телекомуникации и што уште не.
И сето тоа чини 350 милиони евра годишно
А тоа е поефтино одколу што група најцрни организирани криминалци ги дере Скопјани.
И сега пак викајте дека е крив Бранко

Многу е смешно кога се мешаат партии во бизниси кои не дерат без разлика кој е на власт.
Единствено што знам дека сега парното е поефтино отколку кога беше на Топлификација. А сега дали се тие реални цени тоа е друга работа. Не сум компетентен за тоа да зборам.

А споредбава над БЕГ и ЕВН не држи вода, плус сите претпријатија поголеми не се обврзани да земаат струја од ЕВН, многу купуваат струја од слободниот пазар кој што не е воведен само само домаќинствата. Плсу не заборавај дека дел од дистрибуцијата се врпши и од МЕПСО. И цената на струјата за домаќинствата се држи на релативно ниски цени поради мир во куќа. Така да не може баш едноставно да се прави спредбата меѓу БЕГ и ЕВН
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.062
Поени од реакции
11.411
Единствено што знам дека сега парното е поефтино отколку кога беше на Топлификација.
Од каде ова? Кај мене, напротив, со БЕГ ми се поголеми сметките, еве и оваа сезона регулаторна ја намали цената на парното за 10% а кај мене ми стигна 10% поголема. Џабе се жалиме, кадија те тужи кадија те суди.
 
Член од
25 јуни 2007
Мислења
2.307
Поени од реакции
1.134
Од каде ова? Кај мене, напротив, со БЕГ ми се поголеми сметките, еве и оваа сезона регулаторна ја намали цената на парното за 10% а кај мене ми стигна 10% поголема. Џабе се жалиме, кадија те тужи кадија те суди.
Мене конкретно ми се помали откако се БЕГ а и колку што гледам од луѓе што ги знам исто сметките им се помали откако се БЕГ.
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.062
Поени од реакции
11.411
Мене конкретно ми се помали откако се БЕГ а и колку што гледам од луѓе што ги знам исто сметките им се помали откако се БЕГ.

Мене пак ми нема логика, неколку години пред одземање на бизнисот Топлификација инкасираше по 20-22 милиони евра годишно, сега БЕГ собира по 30 милиони евра. :toe:
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.543
Многу е смешно кога се мешаат партии во бизниси кои не дерат без разлика кој е на власт.
Единствено што знам дека сега парното е поефтино отколку кога беше на Топлификација. А сега дали се тие реални цени тоа е друга работа. Не сум компетентен за тоа да зборам.

А споредбава над БЕГ и ЕВН не држи вода, плус сите претпријатија поголеми не се обврзани да земаат струја од ЕВН, многу купуваат струја од слободниот пазар кој што не е воведен само само домаќинствата. Плсу не заборавај дека дел од дистрибуцијата се врпши и од МЕПСО. И цената на струјата за домаќинствата се држи на релативно ниски цени поради мир во куќа. Така да не може баш едноставно да се прави спредбата меѓу БЕГ и ЕВН
Струјата во Македонија воопшто не е ефтина туку е поскапа од колку што е во САД. И не е точно дека власта во Македонија ја држи струјата за домаќинствата ефтина.
Повеќе би рекол дека власта е немоќна да им се спротивстави на постојаните покачувања на цената на струјата
Eве ти цени на струјата во САД по сектори:
http://www.eia.gov/electricity/data/browser/#/topic/7?agg=2,0,1&geo=g&freq=M
Инаку сите домаќинства се снабдуваат со струја преку ЕВН
А еве и цени на струја на главната берза за Европа која се наоѓа во Лајпциг
http://www.eex.com/en/
И уште нешто БЕГ И Топлификација се една те иста фирма
Сите директори од Топлификација се наоѓаат на истите работни места во БЕГ
И уште нешто: Во БЕГ нема Руси. Истите од Топлификација се преправаат дека се Руси
 

Kajgana Shop

На врв Bottom