Тетоважи

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Пред некое време слушнав дека постоеле тетоважи со одреден период на траење, поточно траеле околу една година. Тетоважите не биле од кна, туку се правеле на ист начин како и трајните.

Кај нас се прават ли вакви тетоважи? Ако да, по таа една година што се случува со пигментот/мастилото за тоа да се изгуби?

Исто така на Јутуб гледав дека трајните тетоважи можат да се избришат со ласер, но сепак на кожата се гледа нешто како бела лузна. Има ли трајно решение за бришење на тетоважата, но да не се познава дека некогаш на кожата имало тетоважа?

:)
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Која цена се движат тетоважите, поточно која е цената на една тетоважа изработена со црна боја со големина 2х1,5 центиметри? И дали постојат тетоважи кои имаат одреден период на траење (читај неколку години)?

Би сакал на прашањево да добијам одговор и од @Boogie :)
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
Побрзо ќе добиеме одговор на прашањето дали има живот на друга планета него на ова.

Sent from my D2403 using Tapatalk
 

Boogie

no pain no game
Член од
4 декември 2005
Мислења
985
Поени од реакции
544
Која цена се движат тетоважите, поточно која е цената на една тетоважа изработена со црна боја со големина 2х1,5 центиметри? И дали постојат тетоважи кои имаат одреден период на траење (читај неколку години)?

Би сакал на прашањево да добијам одговор и од @Boogie :)
Јас вадење на цена од ракав не сметам дека е професионално па затоа никогаш и по порака,меил или телефон цена не кажувам. За мене таквото ценење на тетоважа е шалабајзерско и потполно смешно. Е сега знам дека на многу тоа не им е јасно па еве и ке појаснам.
Јас тетоважите ги ценам според работни часови, колку работни часови толку ке биде и цената - и што тука е тешко ке прашате. Па секоја слика си има своја тежина за изработка, детали, сенки, боја, големина и на крај местото каде што ке се изработува.
Никогаш не копирам слика затоа и прашањата од видот колку ке чини оваа тетоважа(симната од нет) не ги сметам за сериозни. Потполно сум предаден на мојата професија(ја друго во живот не работам) и не ми е тешко да одделам време и да направам цртеж или барем скица со уникатна идеја која ке биде гордост за човекот кој ке ја носи како тетоважа. Скицата или цртежот е вовед во дискусија каде нешто треба да се смени и што треба да се доцрта затоа и таквото прашање колку кошта ова она не е валидно до крајот кога дизајнот е целосно среден. Денес во 21 век со помош на технологијата, компјутерите и програмите дури по цртање на сликата може приближно и да се симулира како таа слика ке изгледа по тетовирање на телото на клиентот. Јас тоа го сметам за сериозна работа и професионалност. Тетовирам повеке од 25 год и секоја слика која ке ја направам не ми е само пари туку ми е и показател на моето ниво како мајстор во сверата на тетовирањето. Знам дека ке следи муабет од тоа као ова е Македонија и многу високо леташ но јас сум мајстор и се стремам кон она што ја сум го замислил како перфекција, многу од моите клиенти тоа го ценат и тие носат тетоважи од мене оние кои не го ценат тоа воопшто нема шанса да бидат истетовирани од мене има многу што тоа ке го направат онака ради реда и за некој денар поефтино.
За крај ке кажам дека тетоважата ја сваќам сериозно и стремежот за перфекција не ме засега само мене туку е замислен и како добробит за клиентот кој ке го тетовирам, зошто? Па бидејки тетоважата треба да се работи еднаш и да трае цел живот а не да се додава, преправа или па брише тоа го сметам како ништење на мојот труд и не прифаќам никакви пари за тоа ако некој сака да го направи.

Благодарам на прашањето се надевам ке ја разбереш мојата страна од приказната, и да не заборавам ако ти помага јас саатот на изработка на тетоважа го ценам 4-5 000 денари во зависност од местоположбата, големината, деталите и колоритот на самата слика :)

Поздрав


SKIN ART Macedonia - sending from iPhone using Tapatalk!
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Јас вадење на цена од ракав не сметам дека е професионално па затоа никогаш и по порака,меил или телефон цена не кажувам. За мене таквото ценење на тетоважа е шалабајзерско и потполно смешно. Е сега знам дека на многу тоа не им е јасно па еве и ке појаснам.
Јас тетоважите ги ценам според работни часови, колку работни часови толку ке биде и цената - и што тука е тешко ке прашате. Па секоја слика си има своја тежина за изработка, детали, сенки, боја, големина и на крај местото каде што ке се изработува.
Никогаш не копирам слика затоа и прашањата од видот колку ке чини оваа тетоважа(симната од нет) не ги сметам за сериозни. Потполно сум предаден на мојата професија(ја друго во живот не работам) и не ми е тешко да одделам време и да направам цртеж или барем скица со уникатна идеја која ке биде гордост за човекот кој ке ја носи како тетоважа. Скицата или цртежот е вовед во дискусија каде нешто треба да се смени и што треба да се доцрта затоа и таквото прашање колку кошта ова она не е валидно до крајот кога дизајнот е целосно среден. Денес во 21 век со помош на технологијата, компјутерите и програмите дури по цртање на сликата може приближно и да се симулира како таа слика ке изгледа по тетовирање на телото на клиентот. Јас тоа го сметам за сериозна работа и професионалност. Тетовирам повеке од 25 год и секоја слика која ке ја направам не ми е само пари туку ми е и показател на моето ниво како мајстор во сверата на тетовирањето. Знам дека ке следи муабет од тоа као ова е Македонија и многу високо леташ но јас сум мајстор и се стремам кон она што ја сум го замислил како перфекција, многу од моите клиенти тоа го ценат и тие носат тетоважи од мене оние кои не го ценат тоа воопшто нема шанса да бидат истетовирани од мене има многу што тоа ке го направат онака ради реда и за некој денар поефтино.
За крај ке кажам дека тетоважата ја сваќам сериозно и стремежот за перфекција не ме засега само мене туку е замислен и како добробит за клиентот кој ке го тетовирам, зошто? Па бидејки тетоважата треба да се работи еднаш и да трае цел живот а не да се додава, преправа или па брише тоа го сметам како ништење на мојот труд и не прифаќам никакви пари за тоа ако некој сака да го направи.

Благодарам на прашањето се надевам ке ја разбереш мојата страна од приказната, и да не заборавам ако ти помага јас саатот на изработка на тетоважа го ценам 4-5 000 денари во зависност од местоположбата, големината, деталите и колоритот на самата слика :)

Поздрав


SKIN ART Macedonia - sending from iPhone using Tapatalk!
Не ми одговори на второто прашање:D

Дали постојат/се изработуваат тетоважи кои имаат одреден период на траење (читај неколку години)?:)
 

Boogie

no pain no game
Член од
4 декември 2005
Мислења
985
Поени од реакции
544
Не ми одговори на второто прашање:D

Дали постојат/се изработуваат тетоважи кои имаат одреден период на траење (читај неколку години)?:)
Има - некои студија и артисти прават такви тетоважи јас не работам тоа,пробав, работев едно време и не ми се допаѓа исходот па затоа и престанав да ги работам
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Има - некои студија и артисти прават такви тетоважи јас не работам тоа,пробав, работев едно време и не ми се допаѓа исходот па затоа и престанав да ги работам
Дали таквите тетоважи се поскапи? И ако да, зошто?

Друго......, со текот на стареење тетоважата се обелува/избледува. Па дали таа подоцна може да се повтори за да се познава бојата и дали ако некогаш се отстранува со ласер целосно ќе се изгуби?:)
 

Boogie

no pain no game
Член од
4 декември 2005
Мислења
985
Поени од реакции
544
Дали таквите тетоважи се поскапи? И ако да, зошто?

Друго......, со текот на стареење тетоважата се обелува/избледува. Па дали таа подоцна може да се повтори за да се познава бојата и дали ако некогаш се отстранува со ласер целосно ќе се изгуби?:)
Обично се поскапи поради материјалот посебен и додатно времетраење за самата изработка.

Денес зборам за тетоважите изработени професионално со денешна опрама,материјал квалитетен не би требало да обледат повеке од 15% во времетраење од 10 год минимум.
Ако земеме во предвид дека секоја човечка кожа претрпува природен пилинг со мењавање на самата боја на кожа,сончање и др. фактор тетоважата значи 20-25 год ке ти остане иста како што е изработена.Затоа и погоре пишував дека тетоважа се прави еднаш и цел живот трае.Да се истетовираш на 18 год возраст плус 20-25 год значи ти тетоважата до 43 ке ја имаш без ништо да чепнеш на неа.
Е сега ако тетоважата избледи после 1-2-3 год нешто не е ок направено и мора да се види што не е во ред.Има многу фактори кои можат да ја уништат тетоважата, се е во игра и тип на кожа,и соодветно одржување и самата изработка све може да се случи затоа и треба да се слуша артистот како што треба да се прави после тетовирање.

Јас во студиото имам ласер и вршиме отстранување на тетоважите, како што напомна се познава белинкава кожа но тоа не е лузна.Тетоважата е под кожа,кога се брише таа кожа се уништува и настанува нова кожа,секое ново раснење на кожата бара време додека самата кожа се изедначи и изгледа потполно исто како и старата
 

Kajgana Shop

На врв Bottom