Тетоважи

Член од
13 јули 2010
Мислења
1.082
Поени од реакции
447
@Eva Molotow
@Boogie
ај кој сака нека објасни што значи тоа релјефна = неквалитетно изработена или ? јас се тетовирав пред 4год, не се разбирам во тетовирање баш прв пат слушам ова релјефна, каква треба да биде? досега задоволен сум од тоа што не е избледена, но ете на буквите, има слика и букви, се осеќа малце испапчено ?
 
G

garthok

Гостин
Џабе верглаш, било која работа не само тетовирање да ја земеш во македонија надвор вреди ако не и пет пати повеќе, така да муабетот дека тука поефтино што наплаќале дека се лоши тетоважи не ти држи муабет. Едноставно тату артистите тука се адаптираат (сакале/неќеле) на стандардот, биди сигурен дека 700 евра тука за пола ракав никој нема да ти даде. Никој. Едноставно имаш среќа што работиш надвор па самоуверено се курчиш, иначе ќе те видев.
И да, ништо посебно не ти се тетоважите, Цале и Емилија имаат каде каде боље осет у деталите.
Peace bro.
 

Boogie

no pain no game
Член од
4 декември 2005
Мислења
985
Поени од реакции
544
Оф оф - пак не научивме ништо од муабетот. Да емилија и цале може имаат бољи осет од мене у деталите ама тетовирање не се само деталите,кога ке собереш на купче прашање е дали некогаш во нивниот живот тие ке достигнат на мое ниво - да не се разбереме погрешно ја не само на нив двајца ја на сите што тетовираат во Македонија им го посакувам тоа но реално знам дека тетовирајки кога се учиш такво нешто не е возможно. Едноставно ке дојдат нови деца ке излезат некои нови емилија и цале со уште поубав вкус и осет за детали и тие ке останат на улица. Е тоа е она што ја го зборам за културата и за развивањето - затоа јас сум репер во Македонија кога е тетоважа во прашање затоа зошто за тебе се курчам со 700 евра ама реално ја работам,заработувам и живеам со семејството каков таков живот без мама и тато :)

Друга работа да ти кажам ете 21 век малку посурфај и погледај што пишува на фејсбук или на некој друг форум,општо било каде на нетов побарај да видиш како низ светот се третираат "артисти" кои копираат туѓи тетоважи,прочитај како ги нарекуваат - ја само на спомнувам а ти побарај па кога ке видиш кажи ми за деталите :)

@UpperCut и да сакам да ти објаснам а не дека не сакам многу е тешко да разбереш како функционира тетоважа и бојата под кожата. Тоа бодења глупости нема врска се е до материјалот и алатот - ако артистот знае што работи обично нема никаков проблем но незначи дека е само до артистот - има појава која ја нарекуваме згрутчување на боја - до таа појава доаѓа од повеке причини,некои дури и природни. Како и да е нема од што да се плашиш носи си ја тетоважата со гордост чим не е избледена и уживај во неа затоа си се тетовирал :)



Sent from my iPhone using Tapatalk
 
D

Deleted member 53418

Гостин
Оф оф - пак не научивме ништо од муабетот. Да емилија и цале може имаат бољи осет од мене у деталите ама тетовирање не се само деталите,кога ке собереш на купче прашање е дали некогаш во нивниот живот тие ке достигнат на мое ниво - да не се разбереме погрешно ја не само на нив двајца ја на сите што тетовираат во Македонија им го посакувам тоа но реално знам дека тетовирајки кога се учиш такво нешто не е возможно. Едноставно ке дојдат нови деца ке излезат некои нови емилија и цале со уште поубав вкус и осет за детали и тие ке останат на улица. Е тоа е она што ја го зборам за културата и за развивањето - затоа јас сум репер во Македонија кога е тетоважа во прашање затоа зошто за тебе се курчам со 700 евра ама реално ја работам,заработувам и живеам со семејството каков таков живот без мама и тато :)

Друга работа да ти кажам ете 21 век малку посурфај и погледај што пишува на фејсбук или на некој друг форум,општо било каде на нетов побарај да видиш како низ светот се третираат "артисти" кои копираат туѓи тетоважи,прочитај како ги нарекуваат - ја само на спомнувам а ти побарај па кога ке видиш кажи ми за деталите :)

@UpperCut и да сакам да ти објаснам а не дека не сакам многу е тешко да разбереш како функционира тетоважа и бојата под кожата. Тоа бодења глупости нема врска се е до материјалот и алатот - ако артистот знае што работи обично нема никаков проблем но незначи дека е само до артистот - има појава која ја нарекуваме згрутчување на боја - до таа појава доаѓа од повеке причини,некои дури и природни. Како и да е нема од што да се плашиш носи си ја тетоважата со гордост чим не е избледена и уживај во неа затоа си се тетовирал :)



Sent from my iPhone using Tapatalk

Другар ја читам секцијава одамна и глеам дека ова ти е ко приватна реклама,а и не треба да ги хејташ другите демек никад нема да те достигнат али јбга лугето ке кажат сами.И цело време им реплицираш ако си про зашто им се замараш на сите ке си кулираше а немаше да пишуваш тука да докажуваш.
 
G

garthok

Гостин
Другар ја читам секцијава одамна и глеам дека ова ти е ко приватна реклама,а и не треба да ги хејташ другите демек никад нема да те достигнат али јбга лугето ке кажат сами.И цело време им реплицираш ако си про зашто им се замараш на сите ке си кулираше а немаше да пишуваш тука да докажуваш.
Пошо се докажува со дела али неговите се испод просек па мора со зборови.
 

Boogie

no pain no game
Член од
4 декември 2005
Мислења
985
Поени од реакции
544
Пошо се докажува со дела али неговите се испод просек па мора со зборови.
Хи хи хи - не си бил кај мене у студио затоа пишуваш така но не ти се лутам. Баш ја пошто сум горд на делата пишувам, а ѕидот со преку 100 награди од цел свет се моето дело. Нема место уште овие што ги добивам кај да ги ставам треба албум со награди да направам - Хихихихи
И сега што да правам ја што единствено во Македонија таков ѕид може во моето студио само да видиш, тоа ли е мојата вина?

Другар ја читам секцијава одамна и глеам дека ова ти е ко приватна реклама,а и не треба да ги хејташ другите демек никад нема да те достигнат али јбга лугето ке кажат сами.И цело време им реплицираш ако си про зашто им се замараш на сите ке си кулираше а немаше да пишуваш тука да докажуваш.
Ако ме читаше стварно ке видиш дека ја не напишав никаде ништо против никој. Никого не хектам со никој не се натегам баш кулирам. Ја незнам за вас што значи форумов кога така ми пишуваш демек се рекламирам или па се замарам, ја сум на форумов може 11 год и ако одиш наназад да читаш ке видиш се и сешто е поминато секаква критика и плукање сум издржал и преживеал и на крај уште творам и уште сметам. Е тоа е мојата сила и ум - генерациите поминуваат но мене време не ме јаде а душманите само ги снемува :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.732
Поени од реакции
24.351
@Boogie, дали си свесен каква анти реклама си направи? Еве на пример, јас не знам каков тату мајстор си, не познавам лично луѓе кои се тетовирале кај тебе, гледам само дека некој пренел искуство на форумов. Ти ги гледам делата, некои ми се допаѓаат, некои не... Али после муабетиве што ги направи, дури и да сум помислила да дојдам на тетовирање кај тебе, не би! Страв ми е. Животов ме научи дека не треба да им верувам на луѓето кои си се фалат себеси. За твоите квалитети треба други да зборуваат.

Јас сум воодушевена од изработките на Емилија, а познавам и луѓе кои ја фалат доста. Не знам кој од вас двајца е подобар, али ова што го напиша погоре за неа и уште некој е крајно непрофесионално! Јас разбирам и конкуренција и сѐ, али на крај краева муштериите се тие кои ќе одлучат кој е подобар, а кој ќе остане на улица. Доколку ти навистина си подобар од неа, нема да имаш потреба од овакви коментари, затоа што конкуренцијата нема да биде никаква закана за твојата кариера.

Не ми е целта да те нападнам, ти давам добронамерна критика.
 

Boogie

no pain no game
Член од
4 декември 2005
Мислења
985
Поени од реакции
544
@Boogie, дали си свесен каква анти реклама си направи? Еве на пример, јас не знам каков тату мајстор си, не познавам лично луѓе кои се тетовирале кај тебе, гледам само дека некој пренел искуство на форумов. Ти ги гледам делата, некои ми се допаѓаат, некои не... Али после муабетиве што ги направи, дури и да сум помислила да дојдам на тетовирање кај тебе, не би! Страв ми е. Животов ме научи дека не треба да им верувам на луѓето кои си се фалат себеси. За твоите квалитети треба други да зборуваат.

Јас сум воодушевена од изработките на Емилија, а познавам и луѓе кои ја фалат доста. Не знам кој од вас двајца е подобар, али ова што го напиша погоре за неа и уште некој е крајно непрофесионално! Јас разбирам и конкуренција и сѐ, али на крај краева муштериите се тие кои ќе одлучат кој е подобар, а кој ќе остане на улица. Доколку ти навистина си подобар од неа, нема да имаш потреба од овакви коментари, затоа што конкуренцијата нема да биде никаква закана за твојата кариера.

Не ми е целта да те нападнам, ти давам добронамерна критика.
Ама никаква зла намера не е сватена и секако благодарам на критиката - и многу благодарам и на мислењето дека не би се тетовирала кај мене.Тоа е тоа што го пишувам јас цело време,ти а не само ти и илјадници како тебе исто гледаат но тука е и грешката - значи се верува на муабети,на појака вилица што би кажал народот наш а нема ников репер на вистина во тетовирање - затоа и кажувам нема култура во тетовирање.
За мене е сеедно верувај - ете немора ти ама може некој твој човек да пратиш кај мене у студио и да видиш колку прекривки на лоши тетоважи после тоа јас да направам :) Како и да е јас моите пари ги заработувам - видиш јас 25 години опстојувам како мајстор за тетовирање во буквална смисла со сите аршини - значи од работа со најпопуларни тату артисти,гостувања низ цел свет по професионални конвенции,студија и награди од цел свет буквално од јапан до кариби и америка и на крај до отварање на единствено легално студио во Македонија кое исто со сите интернационални сертификати и државни дозволи работи до ден денес - мислам нормално дека ке се плука кога неможе да се достигне нели.
А јас па решив после 25 години да барам мој наследник,не некој што би работел како мене туку подобро од мене а да не работи нормално за мене - ама да е како мене во смисла што ке каже да не лиже и да поткрепи се со факти и дела - таков човек барам во Македонијава наша :)
Сакам да им обезбедам на наредните генерации артисти во Македонија да не мачат мака со пљук систем и лажење на луѓето - сакам да има култура која ке го покрива Македонскиот свет на тетоважата - тоа е единствената цел која си ја зададов откако отворив студио во Германија.Ја во Македонија работам само со пријатели,кај мене во студио си работи млад артист Дуле кој го учам и му покажувам се она што знам - мене за конкуренција баш ме заболе народски кажано бидејки знам дека конкуренција нема а тоа ми го покажуваат моите клиенти кои патуваат по иљадници километри само за да бидат истетовирани баш од мене :) Е затоа јас сум горд и ке си го напишам моето горделиво дело - нели на крај сме тука да дискутираме и да кажеме свои мислења,сепак ова е јавен форум а мене не ми е страв од ништо и никој и тоа пази после 25 год кариера ја сум уште тука :)
Еве провери да видиш дека има и неколку луѓе во Македонија кои се трудат нешто да направат - да го кренат тетовирањето малку барем повисоко од пљук систем
http://tattoos.com.mk
 
Член од
6 февруари 2015
Мислења
14
Поени од реакции
6
Буги, оставаш впечаток на крајно очаен патник на брод кој тоне. Да си стварно толку добар како што се пуваш, како онда имаш време за форумов? Пратам уназад две години- земи пиштол убиј се брате!!! Срамота е кон тој "пљук" систем што збориш, па кој пљука бе за тетоважите и артистите освен ти? а гледам и форумџииве те пљукаат само тебе , сам си го бараш. Дај олабави, не ти е ова политика. Никој не е ни глуп ни ќор, па може сам да си процени кој е добар кој не чини. Од сите спомнати на форумов, ти си тој кој нечини. Спореди си сликите со нивните и ке си објаснуш и сам зашто ги хејташ колегите и кењаш само. И се отепа од себе рекламирање!!! Преку к.ров! Плати си реклама на тв ако толку очајно ти треба. Земјава , за твое инфо, веке неколку години наназад развива тату-сцена, а ти едно шо не учествуваш во тоа, друго само јадеш говна и омаловажуваш све шо е боље од тебе. Хејтер дебел!!!!!!
 

Boogie

no pain no game
Член од
4 декември 2005
Мислења
985
Поени од реакции
544
Буги, оставаш впечаток на крајно очаен патник на брод кој тоне. Да си стварно толку добар како што се пуваш, како онда имаш време за форумов? Пратам уназад две години- земи пиштол убиј се брате!!! Срамота е кон тој "пљук" систем што збориш, па кој пљука бе за тетоважите и артистите освен ти? а гледам и форумџииве те пљукаат само тебе , сам си го бараш. Дај олабави, не ти е ова политика. Никој не е ни глуп ни ќор, па може сам да си процени кој е добар кој не чини. Од сите спомнати на форумов, ти си тој кој нечини. Спореди си сликите со нивните и ке си објаснуш и сам зашто ги хејташ колегите и кењаш само. И се отепа од себе рекламирање!!! Преку к.ров! Плати си реклама на тв ако толку очајно ти треба. Земјава , за твое инфо, веке неколку години наназад развива тату-сцена, а ти едно шо не учествуваш во тоа, друго само јадеш говна и омаловажуваш све шо е боље од тебе. Хејтер дебел!!!!!!
Не те разбирам - зошто сме на форумов ако не да пишуваме,ако тебе или на некој не му се допаѓа она ја што го пишувам или објавувам дали значи дека треба да се откажам од форумов?
И баш напротив,гледајки дека се некој нов се појавува на форумов баш да пише на темава и да ме испљука мене значи дека пљук системот што го повторувам е присутен и тука,а ја сум горд што преку твое појавување се што напишав погоре се потврдува - а еве ако не е така посочи ми цитат каде ја некој исплукав,каде ја пишував за некој конкретно и го напаѓав :kezec:
Јас сум тука на форумов многу многу години,погледни наназад,се и сешто се пишуваше,се и сешто се дискутираше отворено - е тоа е развивање на тату сцена,тоа е креирање на култура - и ако сум напаѓан ја ете уште стојам и дискутирам - единствено што несакам е наметнување на став,ако за тебе она што секој посебно си зборува за себе и што зборуваат зад грб еден против друг е некаква култура или сцена онда пријателе поима немаш,некој те пратил да исплукаш и ке те снема од форумов - и такви имаше низ годините многу ама си заминаа.
Што се однесува до реклама или па моето време за пишување сигурно никад нема да ти се разјасни што значи форум, но ете дружи не биди активен дискутирај па може и ке научиш - ова е јавно катче за дружење,немора сите да се согласуваме но незначи дека треба да се затвориме и да пцуеме ѕидови по дома :oeoeoe:
 
Член од
6 февруари 2015
Мислења
14
Поени од реакции
6
Не си објективен ниту разумен. Секој твој збор е производ на злоба, љубомора и искомплесираност. Како што кажав, редовно го читам форумов, Буги ти си за во политика не за уметност. "Сцената" се гради со дела не со зборови, то тераш обратно-баш као политичар, така да дај олабави и прекини да се караш со сите. Многу мудруваш, на кој се докажуваш? Не гледаш дека никој ниту го боли за твоето мислење и ставови, ниту те смета за уметник.
 

Boogie

no pain no game
Член од
4 декември 2005
Мислења
985
Поени од реакции
544
Не си објективен ниту разумен. Секој твој збор е производ на злоба, љубомора и искомплесираност. Како што кажав, редовно го читам форумов, Буги ти си за во политика не за уметност. "Сцената" се гради со дела не со зборови, то тераш обратно-баш као политичар, така да дај олабави и прекини да се караш со сите. Многу мудруваш, на кој се докажуваш? Не гледаш дека никој ниту го боли за твоето мислење и ставови, ниту те смета за уметник.
Ама нормално дека делата кажуваат и сега кога ке пишам дека секој ден постирам дела и мене не ми е страв да се споредуваат со останатите "дела" ти ке ми пишеш дека сум политичар :jeeee:
И пак ке ти пишам ова е форум на кој што сум член многу многу години наназад,ниту мудрувам ниту се докажувам,темата е таа и по темата дискутирам - кој колку го боли не гледам пошто е нели форум а и тоа е најубавата работа тука :kajgana:

Инаку сцена ако се градела со дела тогаш не ке имаше толку списанија и пишувања во светот на тетовирањето нели - или ти ми зборуваш за сцената во македонија која одредени лица си диктираат како им одговара,ја сум интернационален мајстор за тетовирање и јас на Македонски табиети не подлегнувам тоа е под мое ниво :anco:
 
Член од
6 февруари 2015
Мислења
14
Поени од реакции
6
Тоа е само во твојата глава. И боље за тебе што си интернационалка, пошо у земјава некако одамна ти е завршена кариерата. Јас сум новинар, и моја работа е да пишувам статии и мислења за во списанија, како и интервјуа, твојата работа е да правиш дела за кои вреди да се зборува и пишува, а пошо немаш дела мораш да збориш за да си присутен на сцената за која велиш дека ја нема!!!
 

Boogie

no pain no game
Член од
4 декември 2005
Мислења
985
Поени од реакции
544
Хахахаха - во моја глава а во твоја не Хахахахаха. Интернационален значи дека секаде ме има и горд сум што го носам Македонското знаме бидејќи најголемата Поддршка ми е нормално од Македонија. Ако ти е нешто мака или ако имаш нешто против мене тоа е сосема нешто друго ама немој да ми тврдиш дека нема дела вредни за пишување бидејќи се правиш сам себе лош новинар затоа зошто моите дела редовно излегуваат во неколку светски списанија :)
Сцена нема Македонска а секое студио си прави свој круг на луѓе и преку тој круг на луѓе плукаат по сцената на другиот круг на луѓе. Ако за тебе Тоа е сцена онда секоја чест :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom