Темјан како лек за камења во бубрези

Член од
16 март 2013
Мислења
78
Поени од реакции
95
ми кажаја дека темјанот ги топи камењата во бубрези (но да се пази при голтање темјанот да не дојде во контакт со забите зашто ќе ги расипел), јас земав од веро кутивче со темјан за кандило од 50 денари, имаше два вида бел и шарен таму вработени ми кажаја дека за лек го земале белиот темјан и јас земав од тој. се добро само сега незнам дали да почнам да пијам, па ако има некој некакво искуство нека помогне?
 

Curious

пичкин дим
Член од
24 јули 2007
Мислења
1.642
Поени од реакции
1.894
ми кажаја дека темјанот ги топи камењата во бубрези (но да се пази при голтање темјанот да не дојде во контакт со забите зашто ќе ги расипел), јас земав од веро кутивче со темјан за кандило од 50 денари, имаше два вида бел и шарен таму вработени ми кажаја дека за лек го земале белиот темјан и јас земав од тој. се добро само сега незнам дали да почнам да пијам, па ако има некој некакво искуство нека помогне?
Кој ти кажа?

А да си одиш ти на лекар.... што викаш?
 
Член од
24 мај 2010
Мислења
2.048
Поени од реакции
4.640
Член од
4 април 2006
Мислења
9.179
Поени од реакции
3.072
Седи аман бе, не труј се за џабе .... пиј си зелен чај и трчај по скали ќе го/ги помочаш , јас 10 години имам мака со камчиња на бубрек и со пиво, зелен чај е најдобро
 

Gregor

Оbserver
Член од
6 февруари 2013
Мислења
1.021
Поени од реакции
1.935
Темјанот е смола, се состои од повеќе деривати воглавно терпени, никогаш немам слушнато дека се користи топење на камчиња, песок...

Знам дека главната состојка ја користат во некои клинички студии за малигни заболувања, после изјавија дека го оштетува хепарот.

Сеедно, темпјанот не ти е чист, сме екстрахирале компоненти од темјан и темјанот треба да има светло жолта боја, а грутчињата треба да бидат прозирни.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: n/a

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Пиво му е мајката.
Пиј многу повеќе од што можеш и кога ќе те спотера обавезно излегуваат!
 
Член од
5 февруари 2011
Мислења
246
Поени од реакции
155
Прв пат слушам дека темјан помага за камења во бубрезите :confused:
имам слушнато за ова тревка коњска опашка се вика ама треба да се пие свежа не од аптека и поголема количина дневно , колку помага незнам :)
 
Член од
21 декември 2012
Мислења
924
Поени од реакции
451
ми кажаја дека темјанот ги топи камењата во бубрези (но да се пази при голтање темјанот да не дојде во контакт со забите зашто ќе ги расипел), јас земав од веро кутивче со темјан за кандило од 50 денари, имаше два вида бел и шарен таму вработени ми кажаја дека за лек го земале белиот темјан и јас земав од тој. се добро само сега незнам дали да почнам да пијам, па ако има некој некакво искуство нека помогне?
Pre nekoliko godina zatekla sam oca kako se previja po podu od bolova. Kada smo ga odveli kod lekara, ultrazvukom su mu dijagnostikovana tri kamena u levom bubregu, i zakazano mu je , za dva meseca , razbijanje kamena u bolnici. Dok smo iscekivali da prodje tih dva meseca , saznala sam za taj prirodni lek (beli tamjan) za izbacivanje kamena. Iako sam bila skeptik u pocetku, preporucila sam ocu da proba jer nema sta da izgubi. Beli tamjan sam pronasla na zemunskoj pijaci i otac je odmah poceo da ga pije, onako kako nam je receno, svako jutro na "prazan stomak" zrno belog tamjana, ne vece od zrna psenice, uronjeno u kasicicu meda. Kada je zavrsio sa ovom "terapijom" svi smo u porodici bili znatizeljni i pitali se da li se uopste nesto desilo sa tim kamenjem u bubregu, s obzirom da otac nije imao nikakve bolove niti bilo kakve nelagodnosti za vreme dok je pio tamjan. Nagovorila sam oca da ode kod jednog lekara, privatno, da mu uradi ultrazvuk bubrega da vidimo da li se to kamenje makar smanjilo. Na nase veliko i prijatno iznenadjenje od kamenja" ni traga ni glasa", i da nismo imali nalaz lekara u kome je pisalo postojanje kamenja i ultrazvucnu fotografiju na kojoj su se oni mogli videti, lekar kod koga smo otisli ne bi nam verovao da je otac uopste imao kamenje u bubregu. Kada mu je otac ispricao sta je koristio i na koji nacin je uspeo da ih izbaci, doktor je odgovorio da mu je zao sto mu profesija ne dozvoljava da taj metod preporuci i drugim pacijentima.
Od tada, moj otac vise nikada nije imao slicnih problema.
Moram, takodje, napomenuti da sam cula da nekim ljudima ova metoda nije pomogla.

http://www.svetbiljaka.com/Forums/viewtopic/p=152060.html
 
Член од
9 април 2011
Мислења
810
Поени од реакции
1.043
ми кажаја дека темјанот ги топи камењата во бубрези (но да се пази при голтање темјанот да не дојде во контакт со забите зашто ќе ги расипел), јас земав од веро кутивче со темјан за кандило од 50 денари, имаше два вида бел и шарен таму вработени ми кажаја дека за лек го земале белиот темјан и јас земав од тој. се добро само сега незнам дали да почнам да пијам, па ако има некој некакво искуство нека помогне?
Јас пиев темјан, имам камења во бубрези, јас го пиев вака, првин наутро на гладно пиев лажица маслиново масло, па го голтав темјанчето, па на крај сок од лимон, и така секој ден. Помага темјанот, ги нагризува камењата само треба да пазиш да не дојде во допир со заби, затоа што ги нагризува забите и е штетен за нив.

Правилниот рецепт за пиење на темјанот е вака
Да се пие на гладно, наутро, значи првин маслиново масло една - 1 ипол супена лажица. Потоа темјано се крши во керамички сад со 1-2 лешника, темјанот се толчи со дрвен толчник, не со метален (никако), потоа тоа столченото се става во лимонов сок и се пие. Мада мене ме мрзеше да го толчам па си пиев така средно големи темјанчиња цели.



Побарај на интернет има и други вакви домашни лекови за камења во бубрези, како лимони мед се мешаат и слично.
 
Член од
6 февруари 2009
Мислења
496
Поени од реакции
462
Викаат муда била добра за бубрези...ај пробајте и кажете!
У меѓувреме закажете си преглед на уролог...слушнав се чекало доста;)
 
Член од
9 октомври 2009
Мислења
199
Поени од реакции
98
Темјанов што си го купил е оригинал и слободно пиј го.
Тие обоените, што се како со пудра намачкани не се темјан, туку замена за него (т.е. вештачки темјан, кој само убаво мириса).
ПС: Темјанот не се става во каНдило, туку се користи за кадило(чадот што излегува од темјанот кога се става на жарче). Садот кој се користи за кадење се вика каделница, а кандило е сад(чаша) во кој се става масло, фитил и пловец и се користи за осветлување.
 
M

Muranyi

Гостин
ми кажаја дека темјанот ги топи камењата во бубрези (но да се пази при голтање темјанот да не дојде во контакт со забите зашто ќе ги расипел), јас земав од веро кутивче со темјан за кандило од 50 денари, имаше два вида бел и шарен таму вработени ми кажаја дека за лек го земале белиот темјан и јас земав од тој. се добро само сега незнам дали да почнам да пијам, па ако има некој некакво искуство нека помогне?
А си се запрашал,ако е вистина дека ако дојде во контакт со забите ги расипувал и ако топи камења во бубрези,што и прави на нежната слузница на желудникот и цревата или пак на крвта каде е апсорбиран?
 
Член од
24 март 2013
Мислења
64
Поени од реакции
61
А си се запрашал,ако е вистина дека ако дојде во контакт со забите ги расипувал и ако топи камења во бубрези,што и прави на нежната слузница на желудникот и цревата или пак на крвта каде е апсорбиран?
Нема врска, се друго нека се расипи, битно камењата во бубрезите ќе ги стопи...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom