Талент или дарба.

Член од
4 февруари 2013
Мислења
738
Поени од реакции
551
ваљда може ко и јас еве на пример со македонскиов, го зборувам како што треба, пишувам се убаво, еве гледаш и тука се како што треба ама кое шо како е литературано, граматички, кое е минато свршено време или таму шо ти ги знам поима немам.

ми нема логика никако муабетов, преведваш од тепка? како можи да е то така?
на кое ниво ти го зборуваш англискиот, она спикинг шо е во сите тестој? колку течно зборуваш?
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Вака имам природна дарба за превод од англиски на македонски, го разбирам англискиот како македонски да е, граматика поим немам затоа што никогаш не сум го ни учел јазикот, ама можам симултано да преведувам во секунда. Што се бара и за што можам да го искористам тоа можеби да направам разговорник како онлајн курс, идеи некој?
Најдобро заврши курс по англиски и научи/усоврши ја граматиката. Така можеш приватно да држиш часови по англиски, од проста причина што има премногу деца, па и возрасни, кои земаат приватно часови по англиски, што од што сакаат да научат, што од што имаат проблем со совладување на школо. А и со добро научена граматика ќе можеш да работиш и нешто преку Интернет. Па дали е талент или дарба, ти усоврши го, па искористи го на најдобриот начин:)
 
Член од
4 февруари 2013
Мислења
738
Поени од реакции
551
има некој на некој јапанци им држат курс по англиски online. прогуглај малку ке најдеш, и тоа во зависност колку си добар и добра пара земаат. ај види ако не можеш да најдеш ке се распрашам јас каде како беше и ке ти кажам
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.295
Поени од реакции
5.860
Штом имаш талент или дарба доучи го комплетно јазикот по тоа што кажуваш за неколку месеци комплет ке го знаеш и натаму за поголемо остварување ке ти треба формалност (факултет) туристички водич, професор по англиски, овластен судски преведувач... А гледано од овој момент сега каде што се наоѓаш можеш филмови, документарци и сл. да преведуваш, можеш за интернет страници да преведуваш текстови, литература ако некој има потреба за дипломска или нешто слично. А и идејата за онлајн или со јутјуб видеа курсеви по англиски ти е сосема ок. :)(y)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom