Студирање во Словенија

Член од
1 јули 2008
Мислења
165
Поени од реакции
18
Здраво,
гледам дека ученициве од моево средно училиште се повеќе се интересираат кон оваа дестинација. Нешто демек било полесно и поубаво доста за учење, што се подразбира. Прашањето ми е:
Дали некој на форумов бил, студирал во Словенија, или пак познава некој што студира во Словенија, и какви се впечатоците од оваа екс ју земја.
позз
 

SHANE

Др.Акула
Член од
30 април 2008
Мислења
1.453
Поени од реакции
853
Здраво,
гледам дека ученициве од моево средно училиште се повеќе се интересираат кон оваа дестинација. Нешто демек било полесно и поубаво доста за учење, што се подразбира. Прашањето ми е:
Дали некој на форумов бил, студирал во Словенија, или пак познава некој што студира во Словенија, и какви се впечатоците од оваа екс ју земја.
позз
Vpecatocite:

1)Slovenija e dobro mesto za studiranje,posebno za makedoncite kade sto primanjata se mali a standardot visok t.e slovenija e zemja od EU kade sto makedoncite mozat (vo odnos so svoite primanja) da preziveat.

2)Zavisi od fakultetot kade sto si zapisan.Makedonija i Slovenija nemaat potpisano megunaroden dogovor za obrazovanie i zatoa se studira so kofinansiranje(cenata zavisi od fakultetot).

3)Uslovite na studentite so super(vo sporedba so makedonskite) t.e
poevtina prehrana,studentsko vrabotuvanje,popusti...

4)Neznam kako go percepiras poimot polesno?Sekoja edna rabota dokolku ucis i se trudis e lesna.Veruvaj mi vo Slovenija mozam da recam deka e duri pretesko-moe iskustvo,no ne mozam da sudam deka Makedonija e lesno bidejki neznam.Zatoa koj i da ti go kazal toa ,gadno te izlazal.Napravi edno VIDI,VENI(Dojdi,vidi) i posle ke razgovarame a ne vaka so predrasudi i rekla kazala.

Bidi mi pozdraven:smir:
 
П

Пепси_

Гостин
Ме интересира дали и каде има Земјоделски факултет во Словенија или незнам како инаку би се викал оти сеа сум средно земјоделско и сакам на факс да продолжам за истото односно енолог/енологија.
 
Член од
7 март 2009
Мислења
74
Поени од реакции
8
Значи сакам да се запишам во Словенија ама не знам шо документи ке треба да спремам. Ај некој ако студира таму или ако се запишал оваа година нека помогне малку оти не можам баш да се снајдам :)
 
I

indigo child

Гостин
Значи сакам да се запишам во Словенија ама не знам шо документи ке треба да спремам. Ај некој ако студира таму или ако се запишал оваа година нека помогне малку оти не можам баш да се снајдам :)
Словенечки знаеш? :)

Имам другарка, годинава оди во Словенија, т.е. сега во август ќе аплицира, па ќе видиме дали ќе ја примат.
Она инаку, две години одеше на часови словенечки и сега веќе го збори течно.
Мораше да го учи, бидејки таму предавањата и се на словенечки.
 
П

Пепси_

Гостин
Словенечки знаеш? :)

Имам другарка, годинава оди во Словенија, т.е. сега во август ќе аплицира, па ќе видиме дали ќе ја примат.
Она инаку, две години одеше на часови словенечки и сега веќе го збори течно.
Мораше да го учи, бидејки таму предавањата и се на словенечки.
Пааа нема врска таму си одиш на часеви имам комшика замина во словенија и врска немаше од словенски (словенечки или како е правилно) пред да замине.
 
Член од
7 март 2009
Мислења
74
Поени од реакции
8
Јас се запишав таму, вчера се вратив од Словенија. Стипендиите од јануари ќе ги нема,
Иначе постои и за друга стипендија со може да се конкурира. Таа се поднесува во Љубљана и услов е да имаш над 4,1 просек во 4та година.
 
Член од
2 јули 2007
Мислења
470
Поени од реакции
26
Јас имам во план да идам во словенија пост дипломски студии...тоа за укинување на партиципацијата важи за додипломски или за сите...и имам чуено дека пред упис на факултет постои курс по јазик кој треба да го поминеш за да имаш можност да се запишеш...ако има некој инфо како/што нека ми каже троа поеќе :))
 
Член од
7 март 2009
Мислења
74
Поени од реакции
8
укинувањето на партиципацијата мислам дека важи за сите.
иначе за јазикот шо викаш дека треба да се полага зависи од факултетот.на пример ако си на електро шибаш директно, без полагање на тестови :)
 

Invader

I am not in danger, I am the danger!
Член од
17 ноември 2008
Мислења
18.018
Поени од реакции
22.923
http://www.mddsz.gov.si/si/delovna_podrocja/trg_dela_in_zaposlovanje/stipendije/

ова се дезинформации...како може да се укинати од јануари, ако постои јавен повик за аплицирање за учебната 2011/12, тоа нема врска!
Па што очекуваш да пишат?
Има стипендии од Септември-Декември, после од Јануар нема да има. Така слушнав, ќе видиме дали има вистина во тоа :)
 
Член од
17 јули 2010
Мислења
1.421
Поени од реакции
2.203
да....ова Македонија е хехе
Словенија е....јас сум таму и немам слушнато ваква работа! А тие што кажуваат дека ќе се укине се Македонски студенти...како демек во смисла ејјј ни ја укинаа школарината.....сега сигурно ќе ни ги скинат стипендиите!
Ова е според мене, сега незначи дека е така, и ќе биде така! Значи јас мислам дека Словенците се далеку попринципиелни од Македонциве, и нема да играат играчки сега ќе ти дадам пари ама од НГ не.....ако било така не вервувам дека би ставале јавен повик (башка имаат нагласено значи *студенти опфатени со билатерална повелба и тинтири минтири нешто реципроцитет)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom