Студирам психологија

I

Intex

Гостин
Прашање на кое бараме одговор со да/не: со другар зборевме прееска за психологија дека имало 4 испити кои се полагаат за прием на психологија. Да или не?
 
Член од
31 март 2011
Мислења
102
Поени од реакции
18
дали ке може некој да ми предложи некоја интересна тема поврзана со помнење, мислење или говор - во моментов немам некоја мн оригинална идеја па затоа барам помош.
благодарам однапред.
 
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.782
Поени од реакции
4.011
дали ке може некој да ми предложи некоја интересна тема поврзана со помнење, мислење или говор - во моментов немам некоја мн оригинална идеја па затоа барам помош.
благодарам однапред.
Ако ти реба за семинарска - пробај со „заборавање“. Има интересни натписи и на англиски и на македонски.
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
2.801
Поени од реакции
3.053
Ја отварам темава со цел сите кои моментално студираат,завршиле или имаат план да се запишат на психологија да може да даваат совети,да даваат информации,да прашуваат на исто место.
Да не мора да се бараме по цел форум,да се информираме по профили,нека биде јавно и на сите што им треба информацијата да стигнат полесно до неа.

Сите совети се добредојдени.
ттолку многу се интересирам за психологија, навлезен сум, целосно сум посветен за набљудување на сите постапки, чувства, реакции, итн читам книги ноо.. веројатно тоа ќе ми биде втор факултет откако ќе го завршам електро и знам дека ќе ми биде многу лесно и ИнТеРеСнО :)
 

Мортидо

занаетчија дете
Член од
15 февруари 2009
Мислења
1.874
Поени од реакции
1.087
ттолку многу се интересирам за психологија, навлезен сум, целосно сум посветен за набљудување на сите постапки, чувства, реакции, итн читам книги ноо.. веројатно тоа ќе ми биде втор факултет откако ќе го завршам електро и знам дека ќе ми биде многу лесно и ИнТеРеСнО :)
Хах,од ко ќе ти исчади главата на електро ќе ти остане психологијата хоби како и сега.

Дур сум на линија да се пофалам,четири колоквиуми ги поминав,мај вторите и за во Јуни ќе ми останат 3 испита.Се надевам ќе си исчистам прва у Јуни. :)
 
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.782
Поени од реакции
4.011
ттолку многу се интересирам за психологија, навлезен сум, целосно сум посветен за набљудување на сите постапки, чувства, реакции, итн читам книги ноо.. веројатно тоа ќе ми биде втор факултет откако ќе го завршам електро и знам дека ќе ми биде многу лесно и ИнТеРеСнО :)
Неќам да те убијам у поим, али голема е веројатноста дека факултетот не е така ко шо си замислуваш. :)
Види што предмети се изучуваат на страната на факултетот ја има листата. Нема многу анализирање :/
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
2.801
Поени од реакции
3.053
Неќам да те убијам у поим, али голема е веројатноста дека факултетот не е така ко шо си замислуваш. :)
Види што предмети се изучуваат на страната на факултетот ја има листата. Нема многу анализирање :/
знам што учите имам другарка што студира таму.

иначе и кај мене повеќето си замислуваат вака .. http://9gag.com/gag/94019/
 
Член од
31 март 2011
Мислења
102
Поени од реакции
18
dali ke moze nekoj da mi kaze koi se pointeresni predmeti od izbornite vo tret semestar a godinava se ponudeni: kreativnost, pozitivna psihologija, logika, kulturna natropologija, socijalna patologija i preducilishna pedagogija... ako mozete nesto podetalno da mi kazete sto se uci, nekoi vasi iskustva (ne programata od priracnikot zatoa sto malku objasnuva :) ) po koi predmeti se pofleksibilni profesorite i slicno.... :)
 
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.782
Поени од реакции
4.011
dali ke moze nekoj da mi kaze koi se pointeresni predmeti od izbornite vo tret semestar a godinava se ponudeni: kreativnost, pozitivna psihologija, logika, kulturna natropologija, socijalna patologija i preducilishna pedagogija... ako mozete nesto podetalno da mi kazete sto se uci, nekoi vasi iskustva (ne programata od priracnikot zatoa sto malku objasnuva :) ) po koi predmeti se pofleksibilni profesorite i slicno.... :)

јас ти препорачувам да одбереш позитивна психологија кај Огнен...
За креативност разбрав дека давала мн матерјал за учење, ние кога го имавме предметот имаше мн малце, али нас ни носеше малце кредити, а пошо вас ви носи, бааги матерјал имате....

културна антропологија јас немав, имав логика и кај неа не моеш да препишуваш, али нас ни ги даваше прашањата шо се паѓаат на колоквиум и само тие треба да ги научиш...
социјална патологија имаме сеа и интересно е, али пошо вас нема да ви биде Нелко туку таа Тања (ако си имала социологија - асистентката шо беше по тој предмет) и таа е малце лева, се курчи....
а и предучилишна немав, али јас си ги бирав предметите да ми бидат социолошки а не педагошки, така да како си ги бираш ти - така ти препорачувам да продолжиш...
 
Член од
12 декември 2009
Мислења
45
Поени од реакции
8
Dali znae nekoj koga moze da ja najdam Angelka, specijalna pedagogija demonstratorkata ??
 
Член од
31 март 2011
Мислења
102
Поени од реакции
18
јас ти препорачувам да одбереш позитивна психологија кај Огнен...
За креативност разбрав дека давала мн матерјал за учење, ние кога го имавме предметот имаше мн малце, али нас ни носеше малце кредити, а пошо вас ви носи, бааги матерјал имате....

културна антропологија јас немав, имав логика и кај неа не моеш да препишуваш, али нас ни ги даваше прашањата шо се паѓаат на колоквиум и само тие треба да ги научиш...
социјална патологија имаме сеа и интересно е, али пошо вас нема да ви биде Нелко туку таа Тања (ако си имала социологија - асистентката шо беше по тој предмет) и таа е малце лева, се курчи....
а и предучилишна немав, али јас си ги бирав предметите да ми бидат социолошки а не педагошки, така да како си ги бираш ти - така ти препорачувам да продолжиш...
epa fala na sovetot... mislev kreativnost da izberam, posto pozitivna psihologija ne znam mn kakva e programata i ova pointeresno mi izgleda ali sepak mislam deka ke bideme podeleni vo 2 grupi i nema sansi da se padnam kaj ognen... a od ovie drugite 4 izborni sakav da biram logika ali dali e interesno na 4asovi ili klasi4no filozofski predmet e onaka da ti zdosadi posle nekoe vreme?
 
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.782
Поени од реакции
4.011
epa fala na sovetot... mislev kreativnost da izberam, posto pozitivna psihologija ne znam mn kakva e programata i ova pointeresno mi izgleda ali sepak mislam deka ke bideme podeleni vo 2 grupi i nema sansi da se padnam kaj ognen... a od ovie drugite 4 izborni sakav da biram logika ali dali e interesno na 4asovi ili klasi4no filozofski predmet e onaka da ti zdosadi posle nekoe vreme?
Не знам, распрашај се кај колегиве од 2ра, они имаа позитивна и креативност, поубаво ќе ти кажат...
А логика е ептен тапа, ја не и идев на предавања зашо очекува у 8 саат сабајле да си 100% сконцентриран и само у неа да глеаш и да ја слушаш, не смееш да зуцнеш или да претнеш, а малце сака жената да си пивнува по сабајле, така да ептен е досадна.... :)
Ја го одбрав зашо знаев дека ги дава прашањата и дека полесно се поминува кај неа...
Пак ќе ти речам, перашај ги тие од 2ра, зашо сеа тие шо ви носат поише кредити - поопасни се :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom