Струмичките студенти

Член од
15 декември 2009
Мислења
770
Поени од реакции
479
Кога ќе прочитам ваква тема и ќе ми текне дека уште во државата има титољупци и комунисти ми се гади до повраќање. Гниди, одвратни, имбецилни. Што не им се сотрело семето на мајките ваши курвински, дегенерици умоболни.
А денес имаш УЧК-љубци и Албано-гзо лижачи...
Што не им се сотрело семето на мајките ваши курвински, дегенерици умоболни.
:гик:
 

DimceY

Jimmy
Член од
20 ноември 2007
Мислења
5.688
Поени од реакции
5.306
дечки моментално низ државава започна со прикажување филмот Златна Петорка.. јас бев денес го гледав во Охрид.. кој може нека го гледа обавезно.. интересна приказна за случувањата со струмичките студенти и нивната ликвидација..
 

bitushanec

Борец за човекови права
Член од
17 јануари 2006
Мислења
3.741
Поени од реакции
814
Во почетокот на 90-тите, многумина од наредбодавците и извршителите на убиството беа живи, и МОРАШЕ да им се суди, ама такво нешто немаше...
А, замислте, во Струмица сеуште постои улица која го носи името Мара Минанова...
Зошто струмичани и локалната не бараат да се промени името на улицата? Каков човек била таа Мара Минанова да може да дозволи или нареди егзекуција на деца кои имале грев што сонувале за независна РМ? Веројатно се работи за некоја полуписмена која мислела дека комунизмот претставува национална припадност.[DOUBLEPOST=1477413347][/DOUBLEPOST]
Кога ке има филм и за Мара Бунева? Знаеме дека комунистичкосрбоманската пропаганда децении сере едно а било сосема друго.
Комунистичката пропаганда велеле дека Буњева била бугарашка, а всушност била македонска патриотка.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Зошто струмичани и локалната не бараат да се промени името на улицата? Каков човек била таа Мара Минанова да може да дозволи или нареди егзекуција на деца кои имале грев што сонувале за независна РМ? Веројатно се работи за некоја полуписмена која мислела дека комунизмот претставува национална припадност.[DOUBLEPOST=1477413347][/DOUBLEPOST]

Комунистичката пропаганда велеле дека Буњева била бугарашка, а всушност била македонска патриотка.
A ja има ли негде та пресуда или наредба потпишана од Минанова или од муабети то така ти иди?
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.665
Поени од реакции
12.061
нешто што ме чуди во овој па и другите вакви случаи се фантомите-излегува дека таа Минанова сама ги следела, своеволно нарачала и наредила апсење, уапсила, мачела и ги убила 5те студенти. Зошто нема имиња и кривична одговорност на агенти, иследници, нарачатели и извршители. Сега сме независна Македонија, од 1998-2002 и од 2006-2016, тоа се 14 години како не владеат комуњарите.
И зошто во 2015, сеуште улицава носи име Мара Минанова.
http://strumicanet.com/index.php/strumica/item/1204-spojot-na-ulicite-mara-minanova-i-anton-panov-dobi-nov-asfalt
 
Последно уредено:

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.342
нешто што ме чуди во овој па и другите вакви случаи се фантомите-излегува дека таа Минанова сама ги следела, своеволно нарачала и наредила апсење, уапсила, мачела и ги убила 5те студенти. Зошто нема имиња и кривична одговорност на агенти, иследници, нарачатели и извршители. Сега сме независна Македонија, од 1998-2002 и од 2006-2016, тоа се 14 години како не владеат комуњарите.
И зошто во 2015, сеуште улицава носи име Мара Минанова.
http://strumicanet.com/index.php/strumica/item/1204-spojot-na-ulicite-mara-minanova-i-anton-panov-dobi-nov-asfalt
Ај јас да се обидам да одговорам на некои твои прашања:
Мара Минанова е инспиратор... тогаш немало класично следење во денешна смисла, доволно е некој да каже и се извршува. Други времиња... Генерално, така е како што пишува во линкот кој си го ставил тука. Приказната е таа...
Според кажувања директен извршител бил извесен Арсо... кој бил, што бил, сеуште не сум дознал.
Исто така, после тој настан дошло до судир помеѓу ЈНА и УДБА на локално ниво, бидејќи народот сметал дека ЈНА го извршила убиството, па овие малце пробале да ја зауздаат УДБА.
Овде не е спомнато, еве јас ќе кажам:
Првата панихида (помен) за петте студенти е одржана на 13 август 1990 година, и ја организираше Лигата за демократија на проф. Ѓорги Марјановиќ.
За кривична одговорност, во 1998 веќе сите кои би понеле одговорност беа мртви. Нема кој да се гони. Пред 1998, а, искрено, и по неа, не постоеја услови за такво нешто.
Околу улицата: За тоа е надлежна локалната власт која од 1996 до 2005 беше во рацете на ВМРО-ДПМНЕ, и од 2005 до денес е во рацете на СДСМ, и името на ниедна улица не е променето, иако постоеле иницијативи за именување улици по петте студенти, или генерално Пет струмички студенти, но никогаш истите не стигнале во процедура на Советот.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.665
Поени од реакции
12.061
Сметам дека наместо во колумни и рандом написи, овие случаи треба да се истражат и документираат. За тој период фали одговорност со име и презиме на сите учесници. Но да се истражат и активностите на жртвите, затворени или загинати. Тоа да важи и за другите случаи. Да се истражат и активностите на некои македонци со контрачетите, активностите на фракциите на вмро итн. Значи се она што ќе даде светло што и зошто тоа се случило. Вака се се држи се во некоја магла.
Имаме сведоци, искази и материјал за османлискиот период, немаме за воениот и повоениот што е малце чудно.
 
Последно уредено:
Член од
30 јуни 2015
Мислења
314
Поени од реакции
286
Пет млади животи кои го посветиле животот на Македонија. Убиени од србо-комунистичката власт, затоа што сакале независна Македонија а биле против т.н. "Братство и Јединство" на Тито. Вечна им слава.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom