Стратегија за најсигурно обложување

devilko

♆ wicked one ♆
Член од
28 август 2014
Мислења
1.825
Поени од реакции
5.934
ЈА да ви кажам реално максимум 8 врзани утакмици на некоја екипа (од долните лиги енглеска) не дава Х велам максимум..
Да, и јас мислев како тебе и за тоа го направив планот..ама излезе друго...
Еве годинава како @Krstev го следев Блекбурн, екипа која проверив дека повеќе од 8 врзани утакмици каде што немале X било во 2011/12(ако добро паметам, не ме земај за збор), со тоа што имав банка за 7 чекори или 25К денари и во случај да заебам работа, да ме покрие другар со заем за 8от чекор каде што ризикот да не се падни X после 8 чекори беше помалку од 5%.
И што се случи следно?
Падна нерешена дури после 13 изиграни утакмици. За тоа банката треба да ти биде повеќе од дебела. На 10ти чекор веќе си потрошил 200к денари...
Ја имав среќа што не решив да играм, само следев, иначе ќе наебев јако.


Заклучок: Никогаш не играјте прогресија па колку и сигурно да ви изгледа. :)
 
Член од
12 март 2015
Мислења
1.569
Поени од реакции
3.215
за да се игра прогресија треба пари прежалени (многу пари), да го пратиш тимот... т.е. да има ист стил на игра, ист тренер, ист менаџмент, на крај краева состав кој игра бар 2 години заедно.... да им ја знаеш играта... и тоа е тоа... X ќе заврши барем 7-10 пати годината... али кога ќе пресметаш кои пари се вртат, ќе ти се сврти во глава....
проблем со уплата, проблем со висината на парите и пред сè треба да се тресиш за третина од добивката (тоа ти е ќарот, практично кога ќе одземиш дотогашна уплата, даноче и слично...).
игра е за да не си го замараш мозокот како ќе заврши, ако имаш едно 100-200 илјади денари за „фрлање“.
доколку ти се игра посериозно... прати исто одреден спорт, некоја лига (една) и познавај неколку екипи.... искористи ги тие 100.000 денари...
и затепај ги на рол тикети... 200 за 800, 800 за 2400, 2400 за 7200.... некаде 3 коефицинет просек нека носи тикетот... 2-3 екипи... и тоа е тоа.

за кладилница треба прежалени пари и среќа...
системот кој ќе се најде со тек на време, а е добитен е практично ствар на коцкарска луцидност....
на крај краева ставро печали со сингл
некој печали со играње во живо
некој со рол
некој со тикети....

секој како може и како му е најлесно, битно е да се знае дека се тоа прежалени пари... сепак е комар, сепак е коцка ;)
 

Сладоледџија

Ванила & Чоколадо
Член од
8 декември 2009
Мислења
14.458
Поени од реакции
11.916
Ama glej, najubavo e od uste podolnite ligi ko 4ta 5ta poso tie i mn kupovi igraat, godisno minimum 60 tekmi igraat.. Ja mn pratev ama nemav banka da dopratam stignav na 4ta uplata fativ pa posle me mrzese da igram, ama za naredna sezona sig ke igram progresija od epten dolnite ligi, do togas sig ke imam banka od 100k poso mn stedam od plata i ziveam od parive so gi fakjam na duplanje..[DOUBLEPOST=1465490771][/DOUBLEPOST]A i koa ke razmislis od start imas nereseno odnosno 0-0 pocetni
 
Последно уредено:

AAbrat

*******
Член од
28 октомври 2015
Мислења
703
Поени од реакции
1.584
Еве еден мој пример како направив пари пред 2-3 години кога бев во средношколски денови:)
- Играв тикети наречени дуплање , значи собирав утакмици со помали коефициенти за да направат вкупен коефициент на тикетот 2.
Еднаш знам понеделник беше и укрупнав метални парички , кога ги укрупнав 400 ден ми дојдоја, со тие 400 играв 2 коеф. секој ден. Од понеделник до петок знам имав направено 12 000 денари .... Имав и до многу поголеми добивки стигнато .
Единствена грешка ми беше шо се замарав со то шо ме викаа сите зошто играм мали коефициенти а на нив најмногу пари правев.....:D
 
Член од
6 септември 2015
Мислења
377
Поени од реакции
168
1. да не играш.
2. добивката ти е третина од влогот...
3. таа добивка можеш да ја добиеш и на друг начин... (double... рол тикети - кои сам ги објасна со ситем на уплата 200 800 3200)
многу поголема банка од 200еур ти треба за да играш тој систем, ако веќе го играш играј го на англија 2 (почнуваат во август) ако можеш до тогаш набаци бар 500еур и не верувам дека ќе згрешиш.... али сега не го играј



го играв ова пред 2 сезони... иако свесно влегов во ризик заради немање голема банка
дефинитивно игра со ѓаволот и игра во која треба да имаш мадиња, нерви И КОЛА.

зошто? пошто ако ти лимитираат или забранат уплата на одреден тип... колата под тебе и да трчаш да уплатиш по други градови
нормално и по online accоunt-и па заебанциите со нив да подигниш пари...

1. 100 денари
2. 200 денари
3. 400 денари
4. 800 денари
5. 1200 денари
6. 2400 денари
7. 4800 денари...

некаде за 7 кола (уплати) имаш вкупен влог од околу 10.000 денари (приближно до твоите @flIpps pps 200 еур банка која ја имаш сега..)
јас тогаш го бркав блекбурн роверс... и мислам дека 6 или 7 кола немаше изиграно нерешено... па кога ги кладов последните пари што ги имав... изгубив, не сакав да се зајмувам за следна уплата пошто и јас одев како тебе во случајот со мои пари и играв додека ги имам... (не потрефи...)
- следното коло кога не изиграв, влезе...
ете и во 7 коло да влези... 3 коеф.. 5000 скоро уплата... добивка 15.000
си фрлил до тогаш 10.000... ќар си 5000 денари.
7 кола ти се отприлика месец дена пошто таму ги играат вторник-сабота
така да за месец дена со тој почетен влог и таа банка (под услов да дојде X) си ќар 5000 денари...

мислам дека 5000 можеш и на рол да ги земеш по систем 200 - 800 - 2700 (на 3 или 4 коефицинет... тикети)

ваков начин на игра ти е ако имаш сериозна банка и да те боли, едноставно да ги играш додека влези... а во први 10 кола ќе поклопи еднаш, али голема сума е во прашање...
нерви, трчање по кладилници и on-line акаунти...
Фала на советите се кажано е на место ама вака имаш 5000 за 2-3дена а јас да играм прогресија на регуларни првенства кои траат 9 месеци не ми е во ред, како и да е не ги жалам овие 200е и ќе одам па нека ми е со среќа.
спортски поздрав
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.111
Поени од реакции
8.899
Еве кратка лектира на темата. Кој се разбира малку од статистика повелете:
https://www.1843magazine.com/features/the-daily/how-i-used-maths-to-beat-the-bookies

Спојлер: Odds Bias
Интересен текст. Поштувам кога човек што има разбирање и од фудбал и од математика/статистика пишува на темата. Гледам книгата е достапна за некоја реална цена на амазон(12$).

Инаку, мое мислење е дека добар систем треба да се базира на баланс помеѓу анализа на натпревари и стратегија за вложување (даламберт, фибоначи, хашекови стапови и др.). Јас моментално го пробувам Даламберт системот, и имам некој мал профит на мали влогови, ако го подобрам процентот на успешност од новата сезона може да зголемам влог.
 
Член од
6 септември 2015
Мислења
377
Поени од реакции
168
Јас во ерата кога немаше даноци имаше период кога играв тениси, бејзбол, одбојка на коеф не помал од 1,50, и одев со уплата 200 па 800 па 3200, ако промашев на трето типување рестарт на 200ден. Речиси и да не памтам дека имав промашено оти на три утакмици денеска да ги играш една ако не погодиш со 1,50коеф ебати типерот.
Како и да е за такво типување ти треба страшна дисциплина и добра банка.
Сакав да Ве прашам, што мислите за прогресија на X на европсково, само да не биде колеж како на светското пред некоја година дури после 16,17 утакмици влезе Х? сум со план да одам до 7ми натпревар, со банка од 200евра, ако одиме со 100,200,400,800,1600,3200,6400 толку ми е силата.
Скромна добивка, 900ден за 24h.
Мавам рестарт на истата и пак идам до 7ми натпревар почнувајќи со Хрватска утре.
Со среќа на сите
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.111
Поени од реакции
8.899
Да друже, збогум сиромаштијо е работава хахаха :D
Го споделив овде како стратегија за едно од посигурните обложувања, со практичен пример.
Ги играш сите натпревари од Еуро по ред нерешено ?
 

Johnny B

Психопат
Член од
15 февруари 2010
Мислења
11.094
Поени од реакции
9.679
Не ти е воопшто паметно сите по ред да ги играш. Зошто би ги играл Германија-Украина или Полска-Северна Ирска? Не дека не можи/не можеше да се случи ама безвеза само губиш 2 од 7те кредити :coffee: Од друга страна да чекаш утакмици ќе помини цело првенство а ќе имаш никаков ќар.
 
Член од
6 септември 2015
Мислења
377
Поени од реакции
168
Не ти е воопшто паметно сите по ред да ги играш. Зошто би ги играл Германија-Украина или Полска-Северна Ирска? Не дека не можи/не можеше да се случи ама безвеза само губиш 2 од 7те кредити :coffee: Од друга страна да чекаш утакмици ќе помини цело првенство а ќе имаш никаков ќар.
Всушност јас се кладам дека ќе има една до две нерешени во прва рунда, а таа нерешена немаше да ме изненади и Германија да беше вечерва.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom