Старо Скопје

Член од
6 ноември 2008
Мислења
1.115
Поени од реакции
1.369
Искрено жалам што не сум роден некои 80ина години порано кога Скопје било градче од 200.000 луѓе со прекрасен шмек и преубава инфраструктура. Растеретен од бетонските сивила и смрдеата која е секојдневен проблем поради неможноста за циркулација на воздух. Растеретен од шарените згради кои го нагрдуваат овој наш град како последица на мафијашкиот урбанизам. Познатите скопски маала исполнети со зеленило, а не изменети од својот корен или напуштени. Тоа е тоа Старо Скопје кој секој го сака.
Оваа тема верувам дека ќе има поголема заинтересираност и би сакал да ја исполниме повеќе со слики отколку со текст.


























 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
Некако ич не сум носталгична по стари времиња, ни по старо Скопје ни пак по некој друг град. Споредено тогаш и денес, јас без двоумење би одбрала денес.
Хаос е, гужва е, не се знае кој јаде-кој пие ама тоа е моето време. Кога би живееле во старо Скопје= стар град, не би можела да се снајдам, не би ми било толку пријатно и убаво. Какво е-такво е, наше си е.
 
Член од
6 ноември 2008
Мислења
1.115
Поени од реакции
1.369
Некако ич не сум носталгична по стари времиња, ни по старо Скопје ни пак по некој друг град. Споредено тогаш и денес, јас без двоумење би одбрала денес.
Хаос е, гужва е, не се знае кој јаде-кој пие ама тоа е моето време. Кога би живееле во старо Скопје= стар град, не би можела да се снајдам, не би ми било толку пријатно и убаво. Какво е-такво е, наше си е.
Никој не рече дека не е убаво. Како што реков темата е „Старо Скопје„ а не „Скопје денес и Скопје наназад години„ .... исто така реков помалку текст повеќе слики... мора ли секоја тема да има непотребни мислења
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
Никој не рече дека не е убаво. Како што реков темата е „Старо Скопје„ а не „Скопје денес и Скопје наназад години„ .... исто така реков помалку текст повеќе слики... мора ли секоја тема да има непотребни мислења
Добро...Извини...
 
Член од
6 ноември 2008
Мислења
1.115
Поени од реакции
1.369
Добро...Извини...
Не ме сФФФаќај погрешно те молам :)

Само не сакам како повеќето теми на форумов да излезе од тек и да биде темата истата како и од самиот почеток. :pipi:
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.719
Поени од реакции
9.829
Ја нежалам многу по ова Скопје..жалам за Скопје пред 1689 година
 
Член од
6 ноември 2008
Мислења
1.115
Поени од реакции
1.369
Прв трамвај во Скопје наменет за турскиот султан при неговата посета во 1909 година.
Од таму доаѓа иницијативата за трамвај и повеќе пати е размислувано но сите идеи пропаѓале во вода затоа што финансиски не биле доволно поткрепени

 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.665
Поени од реакции
12.061
Ги постирав, но некои од нив не знам каде се сликани (далеку се од мое време :)) Некој да не е информиран црквата која е на 4 слика и дали последната слика е една од портите на крајот од градот (т.н. тетовска или кумановска трошарина)?
 
Член од
6 ноември 2008
Мислења
1.115
Поени од реакции
1.369
За првата и последната :)

Првата разгледница неможам со сигурност да кажам, но е 1912 до 1937 според други разгледници што ги прекопав, а последната слика е кај Дом на градежници карши гимназија „Јосип Броз Тито„ порано тоа било кружен тек, (можеш да го видиш доле на сликата) и после земјотресот е сменето значи околу 63' година
 

Kajgana Shop

На врв Bottom