Стапка на вработеност

bitushanec

Борец за човекови права
Член од
17 јануари 2006
Мислења
3.741
Поени од реакции
814
Ајде де, агенцијата намерно ставала ниски плати. Ако тоа е вистина тогаш никој нема да им се пријави, џабе го ставале.
И од агенцијата тоа го објаснија пред години, секому е јасно.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.807
Поени од реакции
15.728
Еве ти жив доказ, бе Томо.
не е баш доказ, не е 11000 туку 12000мкд, не е11ч дневно туку 8ч дневно. Друга работа е што платата е пазар, во иста фирма има и со 12000 и со 22000мкд плата, зависи кој како ќе се постави и цени сам себе....ако некој мисли дека вреди а не му е возвратено со плата бега во друга фирма или друга држава..;) ..
на времето на ехЈу имаше прво платни разреди, па после со самоуправувањето дојдоа Систематизации, а после дојде и пресметка на бод а и месечен стимул а кој не беше ист за сите... имаше карање, не само во фабрики и фирми туку и во спортски клубови. Златната генерација на белградски ФК Партизан 1966 се распадна преку ноќ кога почнаа караници кој колку да добие премија за влез во финалето на лигата на шампионите, а и кој да игра во финалето...
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.089
Еве ти жив доказ, бе Томо.
Џабе докази кога земјата е рамна, шуплива, соѕвездијата се вртат околу нас и има една купола, контролирана од едно јајце кое вибрира....
https://www.youtube.com/watch?v=fJIjoE27F-Q[DOUBLEPOST=1454787892][/DOUBLEPOST]
не е баш доказ, не е 11000 туку 12000мкд, не е11ч дневно туку 8ч дневно. Друга работа е што платата е пазар, во иста фирма има и со 12000 и со 22000мкд плата, зависи кој како ќе се постави ...
:confused:
http://www.skopjeinfo.mk/oglas-za-vrabotuvanje-vo-vodovod-plata-do-38000-denari
http://strumicadenes.mk/ujp-vrabotuva-plata-do-34-000-denari/
 
Последно уредено:
Член од
5 април 2007
Мислења
1.609
Поени од реакции
298
Па да, воглавно луѓето имаат преголеми очекувања од државата, заборавајќи на фактот дека живеат во балкански жабарник, каде просечна плата е 350 250 евра. Мислат дека задолжително им следува работа, со плата од минимум 500 евра, само затоа што завршиле факултет. Кој, патем, го завршуваат учејќи од "комбинации", на препис и со бубици, и на пазарот на труд влегуваат тотално неспособни, без никакви вештини и знаења.

Мислат дека колку повеќе кукаш и го трошиш времето на пишување срцепарателни патетични постови за тоа колку е државата срање, толку побрзо државата магично ќе се претвори во Германија, и ќе ти најде работа, ќе те вработи, и ќе ти заработи.

Мислат дека одлично платена работа мора во секој момент да најдеш, како во Германија, во спротивно државата е крива и системот те ебе (пошто нели, да не ги ебел системот, гарант ќе биле Бил Гејтс). Совршен изговор за својата неспособност и мрза, заедно со "а бе судбина, што ќе праиш, пишано ми било да сум невработен, Госпо така сакал".

И така, разочарани од системов, заминуваат на запад, во некој друг систем со намалено либидо, да работат физичка работа по 18 часа дневно (за минималец), живеејќи го американскиот сон во некое забаталено американско село, во друштво со ракуните од блиската шума.


Емкаа тоа прашај ја, нејзина е пресметката, јас само ја позајмив за во мојот пост.
Луѓето да имаа преголеми очекувања од ова државче немаше да вадат бг пасоши, а далеку сме ние и од тој жабарник ова ти е пресушена бара момче. И така е све завршува факултет со тие твои наведени финти само ти така начитан по ред и закон учен на мајка.

Па не кука народот само не го гледа тоа арното за кое некој проповеда дека е овде, го бара бара али тешко да се најде.

Совршен изговор за нечија способност и работливос заедно со " а бе судбина што ке праиш си го прчам по цел ден буџетар клати врата зимај плата.

И така разочаран ке оди кој каде сака, нема да дозволи некој мудрец ко тебе да му мудрува и да ке работи и по 18 часа и да ке живее амерички сон во америчко село со амерички риби, е сеа на тебе од блиска шума свињи ти излегуват зш на некој не па ракуни.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.614
Поени од реакции
18.058
наивна сказна:) а бе добро сега кој колку го бива и не знам каде живее. Добри архитекти прават парче во Скопје. 500 евра им е минималец.
Тоа у на Мијалков фирмите или фирми ко Трансмет или Бауер можда. Прашај у Гранит и Бетон колку им е плата. Од обичен мајстор па до инжењер не стигаат до 500 евра, а можеш да ги прашаш и кога цел викенд или празник истерале дома и се одмориле ко луѓе. Само за пример ќе ти го дадам Градежен Институт Македонија каде електро инжењер со 35 години работно искуство, кој е врв во својата професија, кој е пред пензија, зема 34.000. А знам и многу архитектонски студија каде саде архитектици има ама и тие 200 евра земаат, па дури и им касни плата.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.807
Поени од реакции
15.728
Тоа у на Мијалков фирмите или фирми ко Трансмет или Бауер можда. Прашај у Гранит и Бетон колку им е плата. Од обичен мајстор па до инжењер не стигаат до 500 евра, а можеш да ги прашаш и кога цел викенд или празник истерале дома и се одмориле ко луѓе. Само за пример ќе ти го дадам Градежен Институт Македонија каде електро инжењер со 35 години работно искуство, кој е врв во својата професија, кој е пред пензија, зема 34.000. А знам и многу архитектонски студија каде саде архитектици има ама и тие 200 евра земаат, па дури и им касни плата.
архитекта не е струка... ветер и магла, не знаат ни што е мерка ни статика.... ништо .. еве во нова зграда пред 3 години, 50% од становите не можеше да се стават первази на надворешните врати без кршење, не само на бетонот, некаде и жицата од арматурата ја сечеа... а не ги бива ни за внатрешно уредување, прашај овие што прават столарија какви глупости прават а не знаат ни за намештај мерка да земат, а се пикат и во таа струка... признавам само градежен, машински, електро инжинер ... што ќе стои зад проектот до крај на изведбата.. исто и медицински струки а кој се самостални и имаат искуство и способност да проценат што треба итно да се направи, а не доктор што знае само упут да даде за на специјалиста... а хохштаплери што само ќе млатат празна слама за естетика, политика и демократија никој не бара... во странство одат сами тие што работаат конкретни и одговорни работи...
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.378
Поени од реакции
5.840
Знаеме кој ги приватизираше фабриките во 90те години и се знае кој ги држи најголемите домашни бизниси и како идат таму вработувањата.

Образованието и здравството не ни се нешто посебно, точно, ама сега се на највисоко ниво во македонската историја. Може да замислиме како било пред 10-20 -40години.[DOUBLEPOST=1454785932][/DOUBLEPOST]

Агенцијата става во огласите само минималец определен за дотичниот сектор и нема врска со платата која се нуди. Истото овдека го пишувавте и за другите странски фабрики, а реалните инжињерски почетнички минимални плати им се 30.000 ден.
Izvini na izraz ama moram da prasam, dali imas nekoi seriozni psihicki problemi?
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.641
Поени од реакции
864
Еве ти жив доказ, бе Томо.
Боо машински инжинер бареаат за нецели 200 еур. :D[DOUBLEPOST=1454880580][/DOUBLEPOST]
Знаеме кој ги приватизираше фабриките во 90те години и се знае кој ги држи најголемите домашни бизниси и како идат таму вработувањата.

Образованието и здравството не ни се нешто посебно, точно, ама сега се на највисоко ниво во македонската историја. Може да замислиме како било пред 10-20 -40години.[DOUBLEPOST=1454785932][/DOUBLEPOST]

Агенцијата става во огласите само минималец определен за дотичниот сектор и нема врска со платата која се нуди. Истото овдека го пишувавте и за другите странски фабрики, а реалните инжињерски почетнички минимални плати им се 30.000 ден.
Јасно пишува дека бараат машински инжинер и дека платата е 12 000 ден. Што лупеташ агенцијата ставала минималец за дотичниот сектор! Знаеш ли воопшто што зборуваш или погрешни апчиња си се напил.[DOUBLEPOST=1454880756][/DOUBLEPOST]
Еве мене не ми е јасно, дај ми линк од тоа што го тврдиш.
Веројатно погрешка пишале 12 000, вработените у АВРМ се пеоптеретени со работа, 600 нови работни места дневно не е заебанција. :D[DOUBLEPOST=1454880926][/DOUBLEPOST]
Џабе докази кога земјата е рамна, шуплива, соѕвездијата се вртат околу нас и има една купола, контролирана од едно јајце кое вибрира....
https://www.youtube.com/watch?v=fJIjoE27F-Q[DOUBLEPOST=1454787892][/DOUBLEPOST]:confused:
http://www.skopjeinfo.mk/oglas-za-vrabotuvanje-vo-vodovod-plata-do-38000-denari
http://strumicadenes.mk/ujp-vrabotuva-plata-do-34-000-denari/
9. Подмачкувач- 1 извршител- со завршено образование: KBIII степен У. Сектор „Водовод” Бараат подмачкувач бе. хахахахах
 
Последно уредено:

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.128
Поени од реакции
2.766
Стапката на вработеност е само бројка на хартија која ништо не значи во реалноста. Може стапката на вработеност да биде и 102,5%. Фактички може невработеноста да се направи и до 0,0% како што го правел Пол Пот со неговиот режим во Кампучија... Како на пример во Кампучија некој во 80'тите 90' тите имал завршено за лекар, инженер, магистер, доктор на науки и ќе му се понудело да работи на плантажи по 14-16 часа дневно... И тој што ќе ја одбиел работата бил погубуван со куршумот во челото...

Па и Македонија да го воведе тој режим да егзекутира едно 300.000 луѓе (сите тие што не се вработени) стапката на вработеност би била 100% и невработеноста би била 0,0%...
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.918
Поени од реакции
12.408
Колку наивна сказна. Инжинерка работела за 200 евра по 11 сати дневно. Во Охрид продавачкине работат за повисока плата со 7-8 часа работно време.
АУуу заборајв, ти беше експертот за Охрид.
Мислиш дека имам потреба да лажам на форум каде сите сме анонимни?
Кога мајка ми минатата година се пријави на државен оглас соодветен за нејзината струка, беше прва на сите ранг листи, со најголемо работно искуство. Знаеш кој ја доби работата? Дечко кој нема завршено ни соодветен факултет за тоа, нема ни искуство, со место на живеење оддалечено 200 км од работното место. Ама океј, мајка ми не избра да му лиже гз на некој и да оди на митинзи секоја месечина. Кога им опна тужба другиот ден и се појави инспекција и и лупна казна од 4000 евра. Пошо така функционира демократијата кај нас.
Убаво пиша некој погоре, дека државата е господар на пазарот на труд кој го штити со партиски војници. Кој стигна се пикна на државна цицка, влези во канцелариите внатре по 6 вработени а две бироа,климата пуштена на максимум, да влезиш внатре можиш да се шлогираш од што е топло тие со бунди седат, ладно им е. И ова да го добиеш е премија, пошо може да те пикнат во некој од погоните од странските инвестиции, е таму ќе си го запотиш газето за 8000 денари ама хеј, почекај, ќе излезе кај и да е нов оглас од Агенција за вработување па ќе бркниш некоја врска, може и тебе ќе ти се оствари сонот да делиш канцеларија од 20 метри квадратни со 10 души. Твое е само да си ја наведнеш главата и да климаш.
 
Член од
6 август 2011
Мислења
682
Поени од реакции
1.065
Боо машински инжинер бареаат за нецели 200 еур. :D[DOUBLEPOST=1454880580][/DOUBLEPOST]
Јасно пишува дека бараат машински инжинер и дека платата е 12 000 ден. Што лупеташ агенцијата ставала минималец за дотичниот сектор! Знаеш ли воопшто што зборуваш или погрешни апчиња си се напил.[DOUBLEPOST=1454880756][/DOUBLEPOST]
Веројатно погрешка пишале 12 000, вработените у АВРМ се пеоптеретени со работа, 600 нови работни места дневно не е заебанција. :D[DOUBLEPOST=1454880926][/DOUBLEPOST]
9. Подмачкувач- 1 извршител- со завршено образование: KBIII степен У. Сектор „Водовод” Бараат подмачкувач бе. хахахахах
Пред да заминам од фиром хонорарно работев на еден проект за приватна фирма чиј што газда беше од високото добро утро, за проектот ми беше платено плус давачките фирмата си ги плати, за следниот проект изгледа му се виде голема претходната сума на истиот газда па ми понуди да ме вработи,ми понуди 12 000 на сметка уште 5 000 на рака.:icon_lol:
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.641
Поени од реакции
864
Пред да заминам од фиром хонорарно работев на еден проект за приватна фирма чиј што газда беше од високото добро утро, за проектот ми беше платено плус давачките фирмата си ги плати, за следниот проект изгледа му се виде голема претходната сума на истиот газда па ми понуди да ме вработи,ми понуди 12 000 на сметка уште 5 000 на рака.:icon_lol:
Те разбирам, јас додека работев со македоснки клиенти/фирми стално имав проблем со наплатата ми каснеа со месеци или години. Ама почнав да работам со кленти од надвор и сега оди како подмачкано и несакам сега ни да чујам за клиент од Макдонија да работам, тука кај нас се ти е еби ветер.
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.058
Поени од реакции
19.749
I lol'd so hard.
На прсти можам да ги избројам професиите кои земаат 500-600 евра плата во Мкд. Доктори, програмери, директори. :pos: . Мене ме интересира што е со другите? Тие кои не земаат 500 евра плата, а ги има во голем број? Или државава е погодно место за живеење само за тие кои се снашле и земаат над 500 евра плата? Другите нека се снаоѓаат и нека не кукаат.
Да бидеме реални, не секој е роден за учи. Има луѓе на кои учењето не им оди од рака и не гледам зошто би се запишале на факултет ( ама нели тренд стана сега да си студент, пошто државата беше таа која што отвори факултети во секое село и се фалеше со фактот дека 98% од матурантите се запишувале на факултет ). Па како може да го убедуваш некој да се запише на факултет, дека со тоа ќе му се отворат подобри можности во животот, нели знаењето е сила знаењето е моќ, да го натераш да изгуби 4 години од животот учејќи и после дипломирањето да му кажеш, епа ете странска инвестиција, бујрум работи на лента за минималец од 8000. Па секој нормален би заминал и би работел како келнер во Америка.
Многу плитко и инфатилно размислување. Точно е дека знаењето е сила и моќ. Ако дотичниот се запишал пошто е тренд, и колку да земе диплома (учејќи од "комбинации" и полагајќи на препис), џабе му се и 10 факултети да заврши, кога нема знаење. Дрво си е дрво. И тука, и во Америка, секаде.

Кај нас, тие што учеле и што ги бива, си имаат убави професии и си земаат пристојни плати. Другите, што не ги бива ни за учење, ни за претприемаштво, што немаат никакви вештини и знаење - работат за минималец во фабрика.

Во Америка, тие што учеле и што ги бива - си работат како адвокати, програмери, доктори, фармацевти, информатичари, архитекти, банкари, и си земаат по xx,xxx месечно. Другите, што не им се учело, што не ги бива - работат како келнери и мијачи на садови. По 18 часа дневно, за 3000 долари месечно.

Платата од 250 евра во фабрика кај нас, е дериват на овдешниот стандард. Ти не земаш $3000 дека таму као нешто трудот повеќе ти го ценат, туку дека стандардот е 10 пати повисок од нашиот. И плус, америкаците имаат бон-тон навика да оставаат бакшиш (нешто што кај нас е непознат поим).

3000 долари за еден месец, со 18 часа работа дневно, нон-стоп на нозе, не е нешто за фалење. На исто ниво е со работа на лента кај нас.

И секако дека е подобро да работиш како келнер во Америка, отколку на лента овде.

Pogore pisuvas deka drzavata bila balkanski zabarnik a podolu deka drzavata ne e kriva i sistemot ne te ebe? Odluci se, ili e edno ili drugo.
:facepalm:

Некој да рече дека мора да биде или едното или другото, треба да е глуп ко Зотев полов орган. По истата логика, ако бездомник во Германија рече дека системот го ебе, тогаш и Германија треба да биде жабарник. :tapp:

Дозволи ми да ти објаснам како на тригодишен ZOTE со Даунов синдром.

Кога на пост-социјалистичка почва се садат семките на капитализмот, голема е веројатноста таа почва да се претвори во жабарник. За таква пост-социјалистичка вукојебина, која има кревка економија, корумпирани институции, просечна плата од 350 250 евра, многу невработени и многу неписмен народ, се вели дека е балкански жабарник.

И, замисли, дури и во таков жабарник може да имаш убав живот. Ако државата е жабарник, не мора значи дека сите поединци се ебени од системот, и сите живеат мизерно. Се е по заслуга, пријателе. Кој како ќе си ја нареди.

Obratno e, narodot premalku ocekuva od drzavata i instituciite, duri i nisto da ne dobie nema da se buni.
Очигледно не живееш во државава, и не ти е добро познат менталитетот на овдешниот народ. Сепак, најголема вина за тоа има владата, која отвори факултет во секое село, и му овозможи на секој полуписмен пацер да замине во странство, и да соли памет од надвор.

Обратно е, народот премногу очекува од државата и институциите. Дури и сè да добие, пак ќе се буни и кука. Тие што не очекуваат многу од државата, посветиле повеќе време на свое усовршување и едукација, и сега имаат одлично платени работни места и бизниси. Не кукаат, не бараат дежурен кривец за својот неуспех, туку си гледаат својата работа.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.378
Поени од реакции
5.840
Многу плитко и инфатилно размислување. Точно е дека знаењето е сила и моќ. Ако дотичниот се запишал пошто е тренд, и колку да земе диплома (учејќи од "комбинации" и полагајќи на препис), џабе му се и 10 факултети да заврши, кога нема знаење. Дрво си е дрво. И тука, и во Америка, секаде.

Кај нас, тие што учеле и што ги бива, си имаат убави професии и си земаат пристојни плати. Другите, што не ги бива ни за учење, ни за претприемаштво, што немаат никакви вештини и знаење - работат за минималец во фабрика.

Во Америка, тие што учеле и што ги бива - си работат како адвокати, програмери, доктори, фармацевти, информатичари, архитекти, банкари, и си земаат по xx,xxx месечно. Другите, што не им се учело, што не ги бива - работат како келнери и мијачи на садови. По 18 часа дневно, за 3000 долари месечно.

Платата од 250 евра во фабрика кај нас, е дериват на овдешниот стандард. Ти не земаш $3000 дека таму као нешто трудот повеќе ти го ценат, туку дека стандардот е 10 пати повисок од нашиот. И плус, америкаците имаат бон-тон навика да оставаат бакшиш (нешто што кај нас е непознат поим).

3000 долари за еден месец, со 18 часа работа дневно, нон-стоп на нозе, не е нешто за фалење. На исто ниво е со работа на лента кај нас.

И секако дека е подобро да работиш како келнер во Америка, отколку на лента овде.


:facepalm:

Некој да рече дека мора да биде или едното или другото, треба да е глуп ко Зотев полов орган. По истата логика, ако бездомник во Германија рече дека системот го ебе, тогаш и Германија треба да биде жабарник. :tapp:

Дозволи ми да ти објаснам како на тригодишен ZOTE со Даунов синдром.

Кога на пост-социјалистичка почва се садат семките на капитализмот, голема е веројатноста таа почва да се претвори во жабарник. За таква пост-социјалистичка вукојебина, која има кревка економија, корумпирани институции, просечна плата од 350 250 евра, многу невработени и многу неписмен народ, се вели дека е балкански жабарник.

И, замисли, дури и во таков жабарник може да имаш убав живот. Ако државата е жабарник, не мора значи дека сите поединци се ебени од системот, и сите живеат мизерно. Се е по заслуга, пријателе. Кој како ќе си ја нареди.


Очигледно не живееш во државава, и не ти е добро познат менталитетот на овдешниот народ. Сепак, најголема вина за тоа има владата, која отвори факултет во секое село, и му овозможи на секој полуписмен пацер да замине во странство, и да соли памет од надвор.

Обратно е, народот премногу очекува од државата и институциите. Дури и сè да добие, пак ќе се буни и кука. Тие што не очекуваат многу од државата, посветиле повеќе време на свое усовршување и едукација, и сега имаат одлично платени работни места и бизниси. Не кукаат, не бараат дежурен кривец за својот неуспех, туку си гледаат својата работа.
Postojat razni nivoa na glupost, ova e veke morbidna glupost.

Sto ti e toa zotev polov organ, sto treses nepovrzani muabeti so zborovi koi nemaat nikakvo znacenje? nekoj obid da se bide duhovit? Eve ti eden free tip, ili si duhovit ili ne si - ti ne si duhovit i nikogas nema da bides duhovit zatoa ne se obiduvaj naprazno.

Luge zaminuvaa i pred vladata da otvori fakultet vo sekoe selo a ni od daleku zaminuvanjeto ne e povrzano so zavrsuvanje fakultet, ne znam kako ne zastanuvate da procitate kakvi gluposti lupate, nekoj ponazad napisal deka na maldivi letuval narodot, eden napisa deka ne bilo problem da se patuva po 200km na rabotno mesto, tret objasnuva deka nevrabotenosta bila poradi zalenjeto na lugeto od sistemot, kako vo ludnica da se priklucil covek.
Zaminuvaat zatoa sto Makedonija ne e dobro mesto za ziveenje, it`s that simple.

Aha, tie sto ne se zalele od drzavata imale svoi biznisi sega, odlicno, znaci usovrsuvanjeto i prezemanjeto rizik se vo pricinsko posledicna vrska so izrazuvanjeto nezadovolstvo od sistemot, impresivno nema sto.

Ne ne, tebe ne ti e poznato nisto, narodot moze i nisto da ne dobie i pak nema otvoren revolt, za eden pecat da odi po salteri dve nedeli i za eden dokument da ceka godina dena i da go zavedat vo katastar so pogresno ime nepismenite vo administracija i da go ubijat vo bolnica i uste milion situacii koi se sekojdnevie. Kako sto kazav korupcijata i nepotizmot se realnost i fakt a muabeti vo kafana ili pisuvanje na forum ne se nikakov bunt tuku samo verbalno ili pismeno izrazuvanje na nezadovolstvo.

Sekako deka moze odreden mal procent da zivee dobro, iako i toa e relativno, kako sto dobro ziveel odreden procent i vo sreden vek i za vreme na Milosevic i Ceausescu i za vreme na genocidot vo Rwanda, sekogas ima odreden procent koj ke zivee podobro od ogromnoto mnozinstvo.

Znaci zatoa sto tebe ti e dobro od toa si izvlekol zaklucok deka na site im e dobro i deka se ne treba da se zalat? Odlicno, sreka sto ne si zensko i sto ne si truden, so taa logicka alatka ke dojdese do eden neizbezen zaklucok.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom