Состав од имитации

Член од
5 мај 2016
Мислења
1.330
Поени од реакции
854
Дали сте се запрашале некогаш кои сме всушност ние!?
Во детството ги имитиравме родителите, во училиште ги имитиравме врсниците,па потоа светот на возрасните..и во модата имаме имитација, нели гардероба, фризура, брада, тетоважа итд...па дури и во исхраната имаме имитација...
Дали имитирањето е составен дел од процесот на самозапознавање или е дел од идентификација!?
Дали луѓето воопшто се оригинални, како во физиолошка, така и во духовна смисла?
Дали сме духовно промискуитетни?
Има ли во овој наш виртуелен форумски простор присутност на имитација?
Диши ли негде некоја оригиналност?
 

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.530
Поени од реакции
13.903
Генетика, адаптација, прилагодување кон околината што не опкружува.
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.668
Поени од реакции
4.397
Никад не сум имитирал свесно никој. Инаку ова со имитацииве ми е некако женски муабет барем за гардероба никад не ми било гајле дали некој друг ќе се избаци исто облечен се додека мене ми се свиѓа тоа што го носам.

П.С Одредена доза на конформизам е ок се додека не премине граница да се облекуваш од глава до пети како личноста која ја возвишуваш.(Вообичаено некоја позната личност)
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.614
Поени од реакции
10.862
Тешко е да бидеш Буда. На пример.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Дали сте се запрашале некогаш кои сме всушност ние!?
Ние сме уствари тоа со што ќе се идентификуваме... тело, мисли емоции. Оваа тема ти е иста како онаа Сама против себе.

Да не објаснувам, многу тешко е, а и ако си немала барем некое
искуство во самонабљудување невозможно би било да разбереш(да се видиш) уствари која си ти.
https://www.youtube.com/watch?v=eDNqt-x1zvU
Oстај како е спакувано со сите оние њу ејџ срања, има една поента и фокусирај се на тоа.
 
Член од
15 април 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
796
тукушто си се изанализирав минатава година, со самокритичност без оправдувања, и си се најдов каква што сум. Немам имитирано мислам воопшто. Или не памтам можда некој моменти излегување навечер со друштво и ако преземевме една од друга некој начин на шминкање. Јас бев таа со црните нокти... Немав идоли. Ретко чиј живот ме интересира, додека не ми стапнат на опашката не ги гледам какви се луѓево.
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Секој човек прави некоја имитација во својот живот, било тоа да е однесување или облекување/изглед, со цел да го надокнади она што го нема како ,,вродено", а истото тоа би го претставило пред другите како добар, посебен или влијателен. Но човекот кога ќе се тргне од таа дружина/околина пред која ја прикажува својата имитација, повторно се враќа на својата основа, т.е. на она каков што навистина е.

Најдобро е човек да биде тоа што е и да гледа како таков да го прифатат, но неизбежно е понекогаш да се изимитира одредена карактеристика со цел да се опстане во опкружувањето. Сепак тука станува збор за одредени карактеристики, а не за цело однесување или изглед како некој друг, затоа што тоа веќе станува една лоша и бедна копија.

:)
 
Член од
5 мај 2016
Мислења
1.330
Поени од реакции
854
Ние сме уствари тоа со што ќе се идентификуваме... тело, мисли емоции. Оваа тема ти е иста како онаа Сама против себе.

Да не објаснувам, многу тешко е, а и ако си немала барем некое
искуство во самонабљудување невозможно би било да разбереш(да се видиш) уствари која си ти.
https://www.youtube.com/watch?v=eDNqt-x1zvU
Oстај како е спакувано со сите оние њу ејџ срања, има една поента и фокусирај се на тоа.
Мислам дека многу грешиш..оваа тема нема ништо допирно со другата тема-Сама против себе.
Ова е свет на имитации, сите луѓе се имитатори а егото е првокласен имитатор.
Идентификацијата после стравот е најголем непријател на самоспознавувањето.[DOUBLEPOST=1464552827][/DOUBLEPOST]
http://forum.kajgana.com/threads/Колку-пати-можете-да-имате-секс-едно-по-друго.29211/page-17
---------------------
Пробав и јас со имитации,
по оваа тема и дејствија и никако да успеам да ги имитирам авторите.
Затоа сега и понатаму ќе си го терам само своето па макар и месечко.
И лоша имитација е имитација..хахахха..глеј само да не бидеш кварталко;)
 
Последно уредено:

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Мислам дека многу грешиш..оваа тема нема ништо допирно со другата тема-Сама против себе.
Ова е свет на имитации, сите луѓе се имитатори а егото е првокласен имитатор.
Идентификацијата после стравот е најголем непријател на самоспознавувањето.
Или знаеш или не....нема мислам, нема веруем.
Ако не се идентификуваш немаш форма, затоа што ти си во оригинал без форма, ти си нешто како рефлектор.........глеј го тоа што го ставив во претходниот пост.[DOUBLEPOST=1464645035][/DOUBLEPOST]Кога сме на темава еве ти уште нешто за тоа како духот се заглавил овде на земјава.
https://www.youtube.com/watch?v=TEo2xgg6e-E
 
Член од
5 мај 2016
Мислења
1.330
Поени од реакции
854
Или знаеш или не....нема мислам, нема веруем.
Ако не се идентификуваш немаш форма, затоа што ти си во оригинал без форма, ти си нешто како рефлектор.........глеј го тоа што го ставив во претходниот пост.[DOUBLEPOST=1464645035][/DOUBLEPOST]Кога сме на темава еве ти уште нешто за тоа како духот се заглавил овде на земјава.
https://www.youtube.com/watch?v=TEo2xgg6e-E
благодарам за интересните видеа, ке ги гледам...само темата е колку ние во животот имитираме други луге, колку сме ние свои...за идентификација незнам што би дискутирала освен дека е од променлив карактер таа форма на која мислиш ти.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
благодарам за интересните видеа, ке ги гледам...само темата е колку ние во животот имитираме други луге, колку сме ние свои...за идентификација незнам што би дискутирала освен дека е од променлив карактер таа форма на која мислиш ти.
А што мислиш дека правиш со имитирање на другите?
Па се идентификуваш со други фаци, тоа што си го запоседнал на прв план не го сакаш.....како и да е.
 
Член од
5 мај 2016
Мислења
1.330
Поени од реакции
854
А што мислиш дека правиш со имитирање на другите?
Па се идентификуваш со други фаци, тоа што си го запоседнал на прв план не го сакаш.....како и да е.
Па незнам дали имитирање на некоја особа во начинот на однесување, говорење, облекување идр.е правата моја идентификација...не сум размислувала така...можно е...[DOUBLEPOST=1464646137][/DOUBLEPOST]
А што мислиш дека правиш со имитирање на другите?
Па се идентификуваш со други фаци, тоа што си го запоседнал на прв план не го сакаш.....како и да е.
Па незнам дали имитирање на некоја особа во начинот на однесување, говорење, облекување идр.е правата моја идентификација...не сум размислувала така...можно е...
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Па незнам дали имитирање на некоја особа во начинот на однесување, говорење, облекување идр.е правата моја идентификација...не сум размислувала така...можно е...
Kога гледаш филм што правиш?
Театрите за што биле смислени и направени и до ден денешен функционираат?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom