Сопствен бизнис

Член од
23 ноември 2014
Мислења
1
Поени од реакции
0
Zdravo decki, sakam da se informiram vo vrska so zapocnuvanje na biznis, toa bi bilo nesto slicno kako kineskite prodavnici vo Makedonija, sakam da znam kako ustvari se nabavuva taa roba, dali kaj nas vo Mak ili vo balkanov ima nekakvi magacini na golemo.
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Zdravo decki, sakam da se informiram vo vrska so zapocnuvanje na biznis, toa bi bilo nesto slicno kako kineskite prodavnici vo Makedonija, sakam da znam kako ustvari se nabavuva taa roba, dali kaj nas vo Mak ili vo balkanov ima nekakvi magacini na golemo.
Да, има.
Не треба повеќе да одите на Илиенци,Игнација или Стамбол,се има тука по иста цена.
Значи многу е поефтино тука да набавуваш роба,нема патишта, време.царини,казни.
Има во Скопје,за почеток пробај во Пантер Мис и Атлантик (Зајчев рид-Момин поток)
И обичниве граѓани не го знаат тоа (многу) се купуваат од тезга-пазар,а таму е - 30-50%.
Но и таму кога ќе оддиш има две тарифи,за постојани купци од внатрешноста-трговци, и онаа на парче. Но може за некој артилкли да се погаѓаш. Па со среќа.
(добиваш испратница за целата роба,се е легално и чист си пред законот)
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Сакаш да кажеш дека имаш многу пари,не знаеш што да им правиш па дојде тука за совет
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.075
Поени од реакции
78.298
Сакаш да кажеш дека имаш многу пари,не знаеш што да им правиш па дојде тука за совет
Да, будала.
Наместо да си земе да си се вработи у индустриска зона, со секој ден патување по 2 саати, плата 10.050 и три смени + неплатено вонредно.
 
Член од
2 септември 2013
Мислења
255
Поени од реакции
237
Сакаш да кажеш дека имаш многу пари,не знаеш што да им правиш па дојде тука за совет
а ти пак пубертетлија што фураш филмови дека држиш фирма ќе може ли малку тонот да го намалиш.. не влагај у филмови многу како the chosen one дека држите вработени, фирма и едвај крпите крај со крај.. да држевте фирми ќе ве немаше тука а да беше така различно ќе зборевте.. затоа воздржи се од коментари во вакви теми..
 

Пропалица

Мртов/а
Член од
25 јуни 2011
Мислења
2.866
Поени од реакции
1.406
И јас да прашам нешто пошто има поврзаност со сопствен бизнис.

Вака сеа веќе 2-3 месеци си размислувам да се самовработам пошто доста бев фрилансер на интернет. Си мислам да започнам фирма каде што само јас ќе бидам вработен првите неколку години но фирмата планирам да ја направам на домашна адреса пошто дома имам канцаларија каде што работам програмирање е сега вид на дејноста која сакам да ја започнам нешто поврзана со ит дејноста како независно студио за игри кое подоцна можам да го проширам ако се дојде до финансиски сретства.

Пошто до сега имам слушнато дека е забрането да се отвара фирма на домашна адреса сакам да ги слушнам тие што се поискусни и да ми објаснат како е можно.
 

tomsaso

Пемпере
Член од
10 септември 2005
Мислења
1.387
Поени од реакции
339
Денес гледав кошули на бит-пазар.. 300 денари.. Колку му е набавна и од каде ги набвуваат?

Многу ефтини ми се видоја..
 

sankerce

прогресиФ
Член од
6 март 2009
Мислења
3.072
Поени од реакции
4.942
Денес гледав кошули на бит-пазар.. 300 денари.. Колку му е набавна и од каде ги набвуваат?

Многу ефтини ми се видоја..
Разликата во цената на кошулите на пазар и кошулите во продавница е во тоа што во продавница ги гледаш под светло и на кукла (1500 ваууу оваа мора да е италијанско производство), а на пазар ги гледаш на тезга и во најлон (300 денара , оуууу шкарт, ова сигурно некоја циганка дома ги шиела, ги пипала со раце ја да ја облакам нема шанси :confused:). Од кај ги набавуваат појма неам.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
а ти пак пубертетлија што фураш филмови дека држиш фирма ќе може ли малку тонот да го намалиш.. не влагај у филмови многу како the chosen one дека држите вработени, фирма и едвај крпите крај со крај.. да држевте фирми ќе ве немаше тука а да беше така различно ќе зборевте.. затоа воздржи се од коментари во вакви теми..
Ич да не ти е гајле колку фирми и вработени имамам и дали крпам крај со крај или сум ги намалил сопствените луксузи за да не бркам вработени.

Има многу места и начини каде и како да се вложат или дуплираат парите а секоја информација се плаќа.

Не се сите исти и не ме споредувај со членови од форумов
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Јас имам прашање......... во случај како што праша членов погоре........ што ако отвараш продавница за облека, чевли...., дали ќе можеш робата да ја нарачуваш од Алиекспрес и останатите такви страници на Интернет?:)
 
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.560
Поени од реакции
1.019
И јас да прашам нешто пошто има поврзаност со сопствен бизнис.

Вака сеа веќе 2-3 месеци си размислувам да се самовработам пошто доста бев фрилансер на интернет. Си мислам да започнам фирма каде што само јас ќе бидам вработен првите неколку години но фирмата планирам да ја направам на домашна адреса пошто дома имам канцаларија каде што работам програмирање е сега вид на дејноста која сакам да ја започнам нешто поврзана со ит дејноста како независно студио за игри кое подоцна можам да го проширам ако се дојде до финансиски сретства.

Пошто до сега имам слушнато дека е забрането да се отвара фирма на домашна адреса сакам да ги слушнам тие што се поискусни и да ми објаснат како е можно.
Од искуство на човек што има фирма , не би ти препорачувал да отвориш пред 1000 пати да размислиш . Може и тоа е малку . Бил ти сам или 2000 души законот е ист , сам полесно ке се менаџираш ама товарот од кирии сметководство и ред други намети од власта ке ти биде тежок . За фирма на домашна адреса мислам дека сеуште не важи забраната или ке почне од нова година , не сум запознат !
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Јас имам прашање......... во случај како што праша членов погоре........ што ако отвараш продавница за облека, чевли...., дали ќе можеш робата да ја нарачуваш од Алиекспрес и останатите такви страници на Интернет?:)
Ќе можеш ако си ги платиш давачките на државата само проблем од али експрес е што можеш да нарачаш по едено парче[DOUBLEPOST=1416779816][/DOUBLEPOST]
Да, будала.
Наместо да си земе да си се вработи у индустриска зона, со секој ден патување по 2 саати, плата 10.050 и три смени + неплатено вонредно.
Ооо попе ај иди крсти некое дете!
 
Член од
2 септември 2013
Мислења
255
Поени од реакции
237
Ќе можеш ако си ги платиш давачките на државата само проблем од али експрес е што можеш да нарачаш по едено парче[DOUBLEPOST=1416779816][/DOUBLEPOST]

експерту за се и сешто давачки се плаќаат ако се надмине една одредена сума што сигурен сум дека си знаеш ти само што наплатуваш за такви информации..


Има многу места и начини каде и како да се вложат или дуплираат парите а секоја информација се плаќа.

А вака
бизнис анѓелу кажи колку му наплати за информацијата на сунѓерот ...
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
@historynameless
Уште еден од многуте недоделкани самомаречени експерти.
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.026
Поени од реакции
19.513
Сакаш да кажеш дека имаш многу пари,не знаеш што да им правиш па дојде тука за совет
А што треба да прави? Да чека Грујо да му тропне на врата, да му најде работа, да го вработи и да му заработи? Каде бе со тој памет!? :facepalm:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom