Сообраќајни прекршоци и казни

Дискусија во форумот 'Право и закони' започната од dungeon master, 22 февруари 2006.

 1. marchesk

  marchesk

  Член од:
  20 октомври 2013
  Мислења:
  909
  Допаѓања:
  403
  И мене така ме заебале, си платив на крај. Како успеа да ги бутнеш, односно да го докажеш спротивното од она што они го тврделе?
 2. Schürrle

  Schürrle can't be touched

  Член од:
  19 ноември 2008
  Мислења:
  2.369
  Допаѓања:
  1.072
  Mene me imaat 7/8 pati zastanuvano so pojaka kola poradi toa sto i mojata e 88kw i na brat mi e 102kw i toa 2/3 pati na Katlanovo, Dojran, Strumica, Ohrid i nikogas me nemaat kazneto poradi pojak avtomobil, samo me imaat pisano ednas poradi pogolema brzina od dozvolenoto :D
  Dali e do srekata ili do policajcite neznam :D
 3. STEALTH

  STEALTH God is a DJ

  Член од:
  25 ноември 2011
  Мислења:
  7.406
  Допаѓања:
  7.984
  Немав потпишано ништо (записник и сл.), ниту пак можеа да докажат дека сум одбил да потпишам, ниту ми понудиле да потпишам, ниту ми рекле дека сум сторил прекршок за казна која ќе треба да ја санкционираат. Воглавно цел еден лист ми беше реферат напишан од адвокат во кој беа наведени сите процедури кои не ги испочитувале. Плус беше спомнат и пример како би било ако некое службено лице мрази некој и ете ќе му текне да го казни без ни да го види, без записник, без ништо. Рекла - казала казни. Кај нив во евиденција стоеше мислам дека ме сопреле за контрола, а на мене никако не ми беше кажано (ни усно, ни писмено) дека ќе отпочнат процедура за казнување. Исто и сведоци (ако си имал некој со тебе во кола) вршат работа.
  Не можат така да пишуваат казни отпосле, ти викам - им паѓа на суд.

  А стварно немав згрешено ништо.
  Последно уредено: 8 јануари 2017
  На Krstev и marchesk им се допаѓа ова.
 4. Indigo

  Indigo баниран/а

  Член од:
  8 септември 2012
  Мислења:
  750
  Допаѓања:
  405
  Многу луѓе ми го кажуваат ова но, многу ќе ми биде попријатно во калибра него ли некој „прдеж“ од Renault Twingo ?

  Полицијава е единствен проблем во моментот...
 5. Black Hok

  Black Hok CRUISE

  Член од:
  11 декември 2012
  Мислења:
  1.172
  Допаѓања:
  519
  Немора Рено Твинго..Можеш Опел Астра,Рено Лагуна,Алфа 156-ка..До колку пари?
 6. riki pilot

  riki pilot

  Член од:
  11 декември 2008
  Мислења:
  257
  Допаѓања:
  79
  izglea imas nekoo kriva kukuratka nabodano u gzo
 7. DACIA

  DACIA

  Член од:
  3 март 2013
  Мислења:
  224
  Допаѓања:
  300
  дај бе ајде не заебавајте и вие кои го подржувате законот за киловатите.. "што убаво направиле". Епа сега.... Значи сеа че полагам, и ајде че му речам на стариве мој да ми купат едно фиатче или поло да можам да го возам дур не "стекнам" искуство. То не би било проблем доколку бевме толку финансиски моќни да си дозвилиме да имаме две коли дома.
  Законов треба под итно да се смени пошто е многу глуп! Јас за тие две години ќе заборавам како се влегува во кола, не па да возам после. Пошто сегашнава кола што ја имаме има многу повеќе од 75 kw.
  пошто како шо гледам како денес возат денешните мангупи, многу побрзо ќе изгинеш со Југо, отколку со пасат 170 кс.
  На Indigo му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Indigo

  Indigo баниран/а

  Член од:
  8 септември 2012
  Мислења:
  750
  Допаѓања:
  405
  Pure bullshit е законот..

  1500 евра. Мора да е спортска колата. Од овие што ги излиста само Алфата ми фаќа око.. Овие другите ми се многу едноставни и секојдневни..
 9. GreenRoot

  GreenRoot ^Зелен^

  Член од:
  20 јули 2011
  Мислења:
  1.876
  Допаѓања:
  1.014
  Вaжи сеуште зaкoнoт зa вoзење сo зaпaлени светлa преку ден?

  Sent from my LG-D850 using Tapatalk
 10. dark warrior™

  dark warrior™ The Police

  Член од:
  5 септември 2009
  Мислења:
  3.069
  Допаѓања:
  520
  Да уште важи тој закон

Сподели преку: