Советувалиште за родители, деца и млади

Mädchen

Smile
Член од
31 мај 2006
Мислења
1.571
Поени од реакции
38
Баш тогаш дете ќе те свати и ќе му се вреже во глава како и зошто да се заштитува кога ќе дојде времето за секс.Оди почни да објаснуваш се околу сексот на дете од 15 години да видиш дали ќе те свати,ако било така би почнале да учиме од 10 или понатака а не од 6/7 години во школо.Што поголеми тоа поулави и тешки за обработување :) Деталите не се битни,но основата и те како да се објасни на таа возраст.
Дури тоа да дојди да има секс,ќе поминат уште доста години.Не реков дека воопшто не треба да му се објасни или пак да му се објасни дури на 18....според мене од 10-12 год нагоре можи да му се објасни,ама не и на 6 год.
 

Наташа Радио Милева Мара

Проф. Др. Маг. Мами
Член од
29 април 2005
Мислења
3.835
Поени од реакции
1.118
Дури тоа да дојди да има секс,ќе поминат уште доста години.Не реков дека воопшто не треба да му се објасни или пак да му се објасни дури на 18....според мене од 10-12 год нагоре можи да му се објасни,ама не и на 6 год.
Знаеш дека пубертетот започнува уште од 10-та година?Еве одам по мое лично искуство,секој збор речен од моите родители кога бев во тој период мислев дека е лошо завртен кон мене,не бев лош пубертетлија,но некако не ми одеше со постарите луѓе секогаш мислев дека јас повеќе знам и они немат право :toe: И пак ке напоменам основата е битна да се почне на рана возраст исто ко во школо се учат прво на букви,па да пишуват,па да читат итн...за решавање равенки треба прво бројките да ги знаеш нели :)
 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.700
Поени од реакции
19.736
Јас на пример имав строги родители, со кои неможев да се опуштам и да разговарам на таа тема, одма добијав фит бек, односно никако, да не си помислила, не смееш..
Значи табу тема, секогаш беше срамота за такво нешто в куќи да се разговара, дознавав некои работи од другарки, нешто ако им кажале нивните, и сетака со самото растење, не сум била проблематична, имале доверба во мене, и не сум ги ни разочарала еве се до ден денес ако сум мажена и со деца, но сепак мислам дека ми недостига, таа малку комуникација за тие преосетливи и „табу“ теми, друго е од домашен коа ќе добиеш одговори, арно ама тоа е што е, јас се надевам дека ќе можам отворено да разговарам со моите деца за се, и ќе можат за секој нивен проблем отворено да разговараат со мене негледајќи строг родител со стап в рака, најдобро е така мислам, проблемите какви и да се, се за дома, чим произлезат надвор тогаш веќе нечини.
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308

:pos: Your children are overrated, over valued, you turned them into little cult objects, You have a child fetish, and it`s not healthy. And don`t give me that weak shit, "Well I love my children" - Fuck you, every body loves their children, doesn`t make you special...
 

Ајанта

Македонка
Член од
21 декември 2008
Мислења
580
Поени од реакции
37
Се е тоа во ред, јас не знам како да постапам кога ме игнорира! Ќе го завртам, ќе му кажам, ќе го поткарам, и тој ќе си се заврти и како ништо да не било!

Да му забранам играчка, серија или таква работа нема ефект, има само двеипол...
Кога децата растат и созреваат се јавуваат два моменти, поточно, периоди на отфрлање на родителите. Првиот ваков период се случува на возраст од 2-4 години, и се нарекува НЕ-фаза. Кога е во оваа фаза на развој, детето се инаети, честопати вели не, не сакам за се, за храна, спиење, игра, или игнорира. Ваквото однесување никако НЕ СМЕЕ да се казнува, колку и да не нервира и ни ја погодува суетата на добар родител. Оваа фаза е клучна во формирањето независна и самостална личност. Секако, сила Бога не моли, вие можете да му ја наметнете својата волја, но за добро на детето, не правете го тоа. Сепак, ова не значи дека треба да кренете раце од детето и да го оставите да израсне во мал тиранин. Се што треба е малку дипломатија и многу трпение. Ако се однесувате нагласено авторитативно во барањата, секако дека ќе си направите проблем, затоа обидете се со другарски пристап, низ игра да го пребродите овој мачен период, и секако, понекојпат- попуштете, кажете му на детето дека неговиот предлог е подобар, па по 10-15 минути повторно реализирајте го тоа што е на дневен ред ако мора.
Следна фаза кога децата ги отфрлаат родителите е пубертетот, но тоа е нова и многу опширна тема.
 
Член од
9 март 2009
Мислења
1
Поени од реакции
0
Верувам дека сите оние што се родители често се сретнуваат со дилеми како да бидат најдобри како родители. Исто така пред да станеме родители сите сме полни со теории како да се биде добар родител. Кога ќе се роди детето (барем во оние нормални семејства) од преголема љубов се прават и некои грешки и во воспитувањето и во одгледувањето на децата. Некои мајки ги облекуваат децата повеќе „за да не настинат“ и им ја нарушуваат природната регулација на температурата па имаат обратен ефект, тие деца се помалку отпорни на температурни промени и се болежливи. Сето тоа од премногу грижа. Постојат еден куп вакви примери да не ги набројувам. Јас како родител секојдневно се сретнувам со дилеми. Ми требаше многу време да сфатам дека така им е на сите родители. Не сум лоша мајка ако незнам однапред како да реагирам во одредена ситуација. Реагирам инстиктивно, интуитвно и со искрена желба да му помогнам на моето дете. Без разлика дали станува збор за настинка, прво запче или првата симпатија од училиште.
 

tati123

struga
Член од
5 март 2009
Мислења
8
Поени од реакции
0
Zdravo i golem pozdrav na site clenovi na ovaa rubrika.Za pocetok bi sakala da ve zamolam site sto ste na ovaa tema da mi pomognete so vasite iskustva i mislenje,kako i soveti od BIBIKA. Znaci se raboti za moite dve deca;mojot sin Boris koj e na vozrast od 5 god,9 mes.,i mojata kerka Mishella koja ima 2 god.4 mes.So Boris se boram vejke podolgo vreme znaci od mal e tretiran spored mene a ne so moja pomos i dozvola,kako razgaleno dete.Opsipuvan e so igracki,za koi sto iskreno ama bas nikoj ne me poslusa i ne me poddrza,da ne mu se kupuvaat tolku mnogu igracki,znaci vo celost deteto e razgaleno,mu se odese po keif,toj gi koristi site mozni sredstva da bide po negovo,za sega jas da nemozam da ja imam situacijata pod kontrola.Ima momenti koga go pleskami ke go natepam,a najmalku sakam da go gledam kako place,no nemozam da go naucam sto e pravilno,a sto ne e,da ne place po stvari koi ne se negovi,koi ne se za nego itn....Isega negovata pomala sestra uci mnogu raboti od nego,megusebno tepanje,neznaat da igraat zaedno duri ne se ispokaraat,po gosti placat i dvajcata ako ne im dadat decata igracka koi tie ja baraat.Ednostavno pravat raboti za koi jas i da gi poucam,i da gi iskaram tie povtorno gi povtoruvaat tie,spored mene losi raboti na odnesuvanje.Neznam dali moite deca se prebesni,samo besni ili normalni kako sekoe dete na nivna vozrast,no jas gledam i ne sakam da e taka.Sto e najstrano od se Boris go pripremam za na esen za na uciliste a toj mi vika:Jas nesakam da odam na uciliste,tamu ne poznavam nikogo,itn,ednostavno ne odam tamu;i toa me ubiva,a tolku sakam da se obrazovani,vospitani po bonton i razni nacini na ubavo,normalo i pravilno odnesuvanja.Zatoa ve molam da mi pomognete od sopstveno iskustvo,so postavuvanje na rabotite na svoe mesto.Kako da gi donesam deckive vo pravilen kolosek,kade jas i mojot soprug da se popravime i da se odnesuvame taka sto tie a i nie ke sme zadovolni i gordi edni na drugi.Vi blagodaram od napred i ve ocekuvam site da mi se pridruzite so soveti i poraki,a posebno BIBIKA.:cry::cry::cry::cry::cry:

Neznam kako odi rabotava so prasanja i odgovori kolku brzo ili bavno treba da gi ocekuvam sovetite i odgovorite i dali pravilno se locirav i postaviv,ako e se vo red ako gi citate moite poraki pisete mi,pozdrav do site.:helou:
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Zdravo i golem pozdrav na site clenovi na ovaa rubrika.Za pocetok bi sakala da ve zamolam site sto ste na ovaa tema da mi pomognete so vasite iskustva i mislenje,kako i soveti od BIBIKA. Znaci se raboti za moite dve deca;mojot sin Boris koj e na vozrast od 5 god,9 mes.,i mojata kerka Mishella koja ima 2 god.4 mes.So Boris se boram vejke podolgo vreme znaci od mal e tretiran spored mene a ne so moja pomos i dozvola,kako razgaleno dete.Opsipuvan e so igracki,za koi sto iskreno ama bas nikoj ne me poslusa i ne me poddrza,da ne mu se kupuvaat tolku mnogu igracki,znaci vo celost deteto e razgaleno,mu se odese po keif,toj gi koristi site mozni sredstva da bide po negovo,za sega jas da nemozam da ja imam situacijata pod kontrola.Ima momenti koga go pleskami ke go natepam,a najmalku sakam da go gledam kako place,no nemozam da go naucam sto e pravilno,a sto ne e,da ne place po stvari koi ne se negovi,koi ne se za nego itn....Isega negovata pomala sestra uci mnogu raboti od nego,megusebno tepanje,neznaat da igraat zaedno duri ne se ispokaraat,po gosti placat i dvajcata ako ne im dadat decata igracka koi tie ja baraat.Ednostavno pravat raboti za koi jas i da gi poucam,i da gi iskaram tie povtorno gi povtoruvaat tie,spored mene losi raboti na odnesuvanje.Neznam dali moite deca se prebesni,samo besni ili normalni kako sekoe dete na nivna vozrast,no jas gledam i ne sakam da e taka.Sto e najstrano od se Boris go pripremam za na esen za na uciliste a toj mi vika:Jas nesakam da odam na uciliste,tamu ne poznavam nikogo,itn,ednostavno ne odam tamu;i toa me ubiva,a tolku sakam da se obrazovani,vospitani po bonton i razni nacini na ubavo,normalo i pravilno odnesuvanja.Zatoa ve molam da mi pomognete od sopstveno iskustvo,so postavuvanje na rabotite na svoe mesto.Kako da gi donesam deckive vo pravilen kolosek,kade jas i mojot soprug da se popravime i da se odnesuvame taka sto tie a i nie ke sme zadovolni i gordi edni na drugi.Vi blagodaram od napred i ve ocekuvam site da mi se pridruzite so soveti i poraki,a posebno BIBIKA.:cry::cry::cry::cry::cry:

Neznam kako odi rabotava so prasanja i odgovori kolku brzo ili bavno treba da gi ocekuvam sovetite i odgovorite i dali pravilno se locirav i postaviv,ako e se vo red ako gi citate moite poraki pisete mi,pozdrav do site.:helou:
Со оглед на тоа дека тешко некој да ти врати... ќе ти напишам во кратки црти нешто.

1. Бибика нема да ти напише бидејќи извесен период не го посетува форумот. И јас се надевам дека чита па ова ќе ја испровоцира, но се сомневам.

2. Не сум родител, и немам искуство, но правило во односот со децата е "monkey see - monkey do". Или поинаку кажано, децата се копија на родителот, па и не треба да го образуваш и учиш на бон тон ако и сама си со таква култура. Школото знаеш и сама дека ќе си дојде на свое место, и ќе запознае другарчиња и ќе му биде забавно.

Она што сакам да кажам, покажете му надетето какво сакате да биде, однесувајте се како што сакате да се однесува тоа, и ќе вроди тоа плод. Речиси без исклучок е така.
 

tati123

struga
Член од
5 март 2009
Мислења
8
Поени од реакции
0
Fala ti mnogu sto se potrudi da mi pises,pa iako nema drug ni bibika nitu drugi clenovi,nema veze,ke se potrudam da izgledam i da delovam jas taka kako sto sakam i moeto dete da bide,posto sum otprilika normalna,svesna i kulturna bi sakala moite decea da bidat nad mene vo se.pa ke se potrudam da te poslusam nezavisno sto ne si roditel ne si voopsto za potcenuvanje i zapostavuvanje,dobri ti se sovetite,falati za razgovorot,pa ako imas uste poveli.pozdrav:salut:
 

Наташа Радио Милева Мара

Проф. Др. Маг. Мами
Член од
29 април 2005
Мислења
3.835
Поени од реакции
1.118
Zdravo i golem pozdrav na site clenovi na ovaa rubrika.Za pocetok bi sakala da ve zamolam site sto ste na ovaa tema da mi pomognete so vasite iskustva i mislenje,kako i soveti od BIBIKA. Znaci se raboti za moite dve deca;mojot sin Boris koj e na vozrast od 5 god,9 mes.,i mojata kerka Mishella koja ima 2 god.4 mes.So Boris se boram vejke podolgo vreme znaci od mal e tretiran spored mene a ne so moja pomos i dozvola,kako razgaleno dete.Opsipuvan e so igracki,za koi sto iskreno ama bas nikoj ne me poslusa i ne me poddrza,da ne mu se kupuvaat tolku mnogu igracki,znaci vo celost deteto e razgaleno,mu se odese po keif,toj gi koristi site mozni sredstva da bide po negovo,za sega jas da nemozam da ja imam situacijata pod kontrola.Ima momenti koga go pleskami ke go natepam,a najmalku sakam da go gledam kako place,no nemozam da go naucam sto e pravilno,a sto ne e,da ne place po stvari koi ne se negovi,koi ne se za nego itn....Isega negovata pomala sestra uci mnogu raboti od nego,megusebno tepanje,neznaat da igraat zaedno duri ne se ispokaraat,po gosti placat i dvajcata ako ne im dadat decata igracka koi tie ja baraat.Ednostavno pravat raboti za koi jas i da gi poucam,i da gi iskaram tie povtorno gi povtoruvaat tie,spored mene losi raboti na odnesuvanje.Neznam dali moite deca se prebesni,samo besni ili normalni kako sekoe dete na nivna vozrast,no jas gledam i ne sakam da e taka.Sto e najstrano od se Boris go pripremam za na esen za na uciliste a toj mi vika:Jas nesakam da odam na uciliste,tamu ne poznavam nikogo,itn,ednostavno ne odam tamu;i toa me ubiva,a tolku sakam da se obrazovani,vospitani po bonton i razni nacini na ubavo,normalo i pravilno odnesuvanja.Zatoa ve molam da mi pomognete od sopstveno iskustvo,so postavuvanje na rabotite na svoe mesto.Kako da gi donesam deckive vo pravilen kolosek,kade jas i mojot soprug da se popravime i da se odnesuvame taka sto tie a i nie ke sme zadovolni i gordi edni na drugi.Vi blagodaram od napred i ve ocekuvam site da mi se pridruzite so soveti i poraki,a posebno BIBIKA.:cry::cry::cry::cry::cry:
Дека Бибика не е долго на форум, јас како родител ќе пробам да ти помогнам

Neznam kako odi rabotava so prasanja i odgovori kolku brzo ili bavno treba da gi ocekuvam sovetite i odgovorite i dali pravilno se locirav i postaviv,ako e se vo red ako gi citate moite poraki pisete mi,pozdrav do site.:helou:
Дека Бибика не е долго на форум, јас како родител ќе пробам да ти помогнам. Децата знаат 2 и 200. Уште се мали твоите за едноставно да кренеш раце и да се откажеш од правилното воспитување. Шамари и плескање не помага се дури после пола саат се земе и милува-слабост која децата многу добро ја искористуват. Забрана на нешто што им е драго и не попуштање. Само добра воља и јак карактер ќе го одвикнат детето од лигавење.

Многу пати имам собирано се од детска соба во ќесиња и на балкон стоеле со недели, се дур не си ја сватат грешката и не сватат дека со карање и тепање ќе останат без играчки (не дека помага во целост ама барем делува некое време до следното собирање) Казна треба да осетат и лутина за постапките, зборување до безсвет и многу активност. Трчање, скокање, топка на отворен простор каде му се троши вишокот на енергија и нема можност за досадување и чмиздрење.

Кај гости лигавење, спакување и одење дома. Нема потреба да остане некаде каде се однесува недолично.Тоа се треба да му се потенцира и да знае зошто постапуваме така.

Сепак и не треба да заборавиме дека тоа се деца и да очекуваме да се однесуват како возрасни, но се во свои граници.

Ти посакувам многу стрпливост.
 

tati123

struga
Член од
5 март 2009
Мислења
8
Поени од реакции
0
Fala mnogu za sovetite,se nadevam deka ke postignam uspeh vo vospituvanjeto.Site okolu mene mi vikaat ostajgi,tie se uste mali,ke im dojde vreme,ama jas ne se slozuvam zosto se se uci od mali noze,sekakvo vospituvanje i postavuvanje rabori vo red.A toa so kupovite igracki,samo kolku pati sum simnuvala vo podrum vreki i kesi,kako sto vikate vie,no ne poradi kazna tuku od premnogu a i od vejke zdosadeni i nekoristeni igracki.Sega odevne na gosti,15min,popuvav vo avtomobil,Boris tamu da ste mirni so dada,da ne fajkate stvari,dane se tepate ili barate drugi raboti,samo sto vlegovne kako nisto da ne sum zborela.Amalata se go gleda nego sto pravi,prava kopija se isto pravi kako nego.Se brkaa po sobata,zastanaa roskaa na kompjuter,skrsi casa,sakam od ova ne sakam od ona da jadam.I KE VIDIME USTE PONATAKA STO,SEGA POZDRAV PA SE CITAME SO DRUGI SOVETI.
 
Член од
8 јануари 2009
Мислења
929
Поени од реакции
21
Fala mnogu za sovetite,se nadevam deka ke postignam uspeh vo vospituvanjeto.Site okolu mene mi vikaat ostajgi,tie se uste mali,ke im dojde vreme,ama jas ne se slozuvam zosto se se uci od mali noze,sekakvo vospituvanje i postavuvanje rabori vo red.A toa so kupovite igracki,samo kolku pati sum simnuvala vo podrum vreki i kesi,kako sto vikate vie,no ne poradi kazna tuku od premnogu a i od vejke zdosadeni i nekoristeni igracki.Sega odevne na gosti,15min,popuvav vo avtomobil,Boris tamu da ste mirni so dada,da ne fajkate stvari,dane se tepate ili barate drugi raboti,samo sto vlegovne kako nisto da ne sum zborela.Amalata se go gleda nego sto pravi,prava kopija se isto pravi kako nego.Se brkaa po sobata,zastanaa roskaa na kompjuter,skrsi casa,sakam od ova ne sakam od ona da jadam.I KE VIDIME USTE PONATAKA STO,SEGA POZDRAV PA SE CITAME SO DRUGI SOVETI.
Токму така од се учи од мали нозе!
 
Член од
14 декември 2007
Мислења
1
Поени од реакции
0
zdr do site.. prekrasna tema i procitav ne mnogu no dovolno za da se odlucam da pisam.. vaka- bremena sum 9 mesec do 298 ovoj mesec treba da se porodam. nosam masko, ke go krstam po svekorot Teodor.. mada toa ne e vazno sega tuku prasanjeto mi bese drugo.. odnosno ne e prasanje tuku eve iskreno posto sum mnogu otvorena i druzeljubiva sakam malo sovetce od site vas odnosno podrska zaso mi fufka od poragajot.. davajte malce kuraz ziti sve :D:D hehehe i uste nesto- sto mislite za apiduralna anestezija.. nekoj sovet? fala odnapred.. kisscinjaaaaaaaaaaa :back:
 
Член од
24 ноември 2008
Мислења
1.035
Поени од реакции
44
Со оглед на тоа дека тешко некој да ти врати... ќе ти напишам во кратки црти нешто.

1. Бибика нема да ти напише бидејќи извесен период не го посетува форумот. И јас се надевам дека чита па ова ќе ја испровоцира, но се сомневам.

2. Не сум родител, и немам искуство, но правило во односот со децата е "monkey see - monkey do". Или поинаку кажано, децата се копија на родителот, па и не треба да го образуваш и учиш на бон тон ако и сама си со таква култура. Школото знаеш и сама дека ќе си дојде на свое место, и ќе запознае другарчиња и ќе му биде забавно.

Она што сакам да кажам, покажете му надетето какво сакате да биде, однесувајте се како што сакате да се однесува тоа, и ќе вроди тоа плод. Речиси без исклучок е така.
??? подетално ке може
 
Член од
12 септември 2009
Мислења
411
Поени од реакции
8
Pinki, Imas ubav potpis... a jas vaka bi rekol :"Pravi im na drugite toa sto sakas da ti pravat." :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom