Смртни случаи од грипот А (Х1Н1) во Македонија

Член од
28 март 2006
Мислења
17.663
Поени од реакции
12.059
Масовна хистерија. Прво не извадија од памет со вирусот, а после со вакцината.
Батали море масовна хистерија :) Ја сум у ризична група па ќе морам да си нарачам дупла доза од вакцината...и појќе на чајче, лукче, рен...
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.172
Поени од реакции
4.132
Па добро бе Смарт Ес не разбирам кој ти е проблемот со графиконот.Прават споредба на смртни случаи од разни болести со потенцирање колку се умрени од свински грип.Поентата на графиконот е дека свинскиов грип е вештачки создадена паника и преувеличена опасност со намера да се богатат фармацевтските компании.Едноставно е.Не знам зошто ги пишуваш тие реферати.
Од СИДА 3 милиони мртви од т.н. свински грип 6000.Кое е поопасно???:toe:
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.663
Поени од реакции
12.059
Кое е поопасно???:toe:
Од грип (свински или несвински), потенцијално (во некојаси иднина, во моментов е секако не толку опасен). Начинот на ширење е терсене кај овие вируси кои се шират капљично, преку воздух...но среќа што смртноста не е голема, али во иднина ако измутира тешко нас. Да се надеваме дека нема :)
Мислам дека ме сфати дека се нашалив :) ...во моментов фактички од сида, но потенцијално некој ден...ваљда ќе им успее на големците да не разретчат (замисли ебола и тоа заир + грип комбинација снова)
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.172
Поени од реакции
4.132
Се сеќавам јануари 2005-та.Имав 10 дена температура 39-40,од кревет не можев да мрднам.Преживеав.Не знам шо вирус беше то.Некој африкански можда.:toe:
 
В

ВАЖНА-ВД

Гостин
Малце ме уплаши жртвата...пред тоа си бев по лабава си викам абе каков грип нема грип,или ништо не е грипот ама сега веќе...а од друга страна кој знае од што боледувал пред тоа?
 
Член од
27 март 2009
Мислења
1.051
Поени од реакции
112
Настинат сум ..имам тепмература ..не кашлам многу ..онака ..лајт..носот ми течи ..омалаксан сум малце ..
чаре?можно е да иам од ова чудово?!
 

Песимист

Добро информиран оптимист
Член од
11 ноември 2008
Мислења
1.676
Поени од реакции
181
Настинат сум ..имам тепмература ..не кашлам многу ..онака ..лајт..носот ми течи ..омалаксан сум малце ..
чаре?можно е да иам од ова чудово?!
Не кини зелени друже него иди си на лекар под итно јас беше така 2 дена 2 инекции и ме ококорија и не е секоја настинка свински грип како шо направиа новинарите паника и како шо има ногу неписмен народ 2 кашлања и не кај матичен директно на инфективно и имало гужва е ке има немат време да и помогнат на тие шо стварно и треба....Сакам да кажам иди си на лекар и гајле да немаш....ама не чекај да стане полошо.:smir:
 
Член од
27 март 2009
Мислења
1.051
Поени од реакции
112
Не кини зелени друже него иди си на лекар под итно јас беше така 2 дена 2 инекции и ме ококорија и не е секоја настинка свински грип како шо направиа новинарите паника и како шо има ногу неписмен народ 2 кашлања и не кај матичен директно на инфективно и имало гужва е ке има немат време да и помогнат на тие шо стварно и треба....Сакам да кажам иди си на лекар и гајле да немаш....ама не чекај да стане полошо.:smir:
abe ..mene me zachudi toa shto imav mnooguu slichni simptomi kako toj Ah1n1 ..ama ete ..obichen grip bil ..pojdov na doktor ..a takvi simptomi imav ..:)samo bez glavobolka ..
ae sea da snimam mak. poddrshka na kom .:D
 

проф.

Величието е едноставно..
Член од
12 април 2009
Мислења
387
Поени од реакции
9
Јас, идентични симптоми на а х1н1, имав некаде во јуни (кашлање од пети, температура, малаксаност) , иако не сум бил болен така - па и не се сеќавам од кога- кашлав отидов на лекар - велам, да не е свински,а лекарката -ма нема шанса, но по ден-два, пак одам и ми препиша сумамед пиев -иако не е антивирусен туку антибиотичен лек, го пиев и ми помина, па не знам што сум прележал? Лично сакам сингл ``кец у кец`1` да било свинското грипче
 
S

smart ass

Гостин
Настинат сум ..имам тепмература ..не кашлам многу ..онака ..лајт..носот ми течи ..омалаксан сум малце ..
чаре?можно е да иам од ова чудово?!
Ма земи витамин Ц 500мг и витамин Е...плус од овие инхалерите(nasal) викс нема кај нас ама има од фирмата докторс(има и кинески-не зимај!!).
 
Член од
25 април 2005
Мислења
162
Поени од реакции
5
Dobro znae li nekoj do koga ova cudo ke trae? Cuv nekoj prognozi deka do April bi traela seta ova frka so gripov. Kako mal imav problemi so belite drobovi se vakcinirav od obicen grip ama za noviov nekako ic ne mi e da se vakciniram.
 
Е

експерт

Гостин
Dobro znae li nekoj do koga ova cudo ke trae? Cuv nekoj prognozi deka do April bi traela seta ova frka so gripov. Kako mal imav problemi so belite drobovi se vakcinirav od obicen grip ama za noviov nekako ic ne mi e da se vakciniram.
Зошто ич не ти е да се вакцинираш?

Ако успееш да најдеш вакцина (многу тешко), убавезно да се вакцинираш.
 

Песимист

Добро информиран оптимист
Член од
11 ноември 2008
Мислења
1.676
Поени од реакции
181
Dobro znae li nekoj do koga ova cudo ke trae? Cuv nekoj prognozi deka do April bi traela seta ova frka so gripov. Kako mal imav problemi so belite drobovi se vakcinirav od obicen grip ama za noviov nekako ic ne mi e da se vakciniram.
Рекоа дека кога ке падне температурата под 0 се очекува зголемување на бројо на болни нешо као вирусо бил поактивен на помали температури и не до април кажаа некаде до февруари ке биде оноа ударното.
 
Член од
19 ноември 2009
Мислења
499
Поени од реакции
84
Гледавте вести ви кажав ли за вакцината колку е опасна, а вие дупла вакција. Не рескирам да останам парализирана.
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=116698

СЗО го предупреди министерство за здравство внимателно да го следи вакцинирањето поради појава на парализа кај десетина луѓе кои примиле вакцина.

Синдромот Жилан Баре, го напаѓа нервниот систем и предизвикува парализа на нозете и рацете. Во извештајот се вели дека досега немало фатални случи. Дописот е испратен до министерствата во сите држави.

Од комисијата за пандемски грип велат дека нема причина да се сомневаме во квалитетот на вакцината, бидејќи секоја вакцина може да предизвика вакви несакани реакции, таа е дадена на 65 милиони луѓе.

„Тие навистина ако се јавиле, како што не се сомневам дека е така како резултат на давањето на вакцините, нема потреба од било какви паники, ниту потреба од укинување, односно прекинување на кампањите за вакцинирање, од проста причина што, толкавата стапка, или зачестеност на ваквите трагични, несакани дејства, е во рамките под очекувањата. Секако ние сме во постојан контакт со СЗО, и имајќи предвид дека таа ги следи на планетарно ниво случувањата, ќе постапуваме онака како што ќе бидат препораките од таа агенција“, вели Драган Даниловски, епидемиолог. :tapp:

Канада стопираше цела серија на вакцината против новиот тип на вирус А Х1Н1, откако кај шест луѓе се појавила силна алергиска реакција. Јавната агенција за здравство на Канада побарала од шест канадски провинции да повлечат од употреба 172 илјади дози на спорната вакцина која е произведена од компанијата Глаксо Смит Клајн.

„Производителот Глаксо Смит Клајн побара од нас да не ја користиме вакцината во овој момент “ изјави др. Џоел Кетнер, оддел за здравство на Манитоба.

„Тоа е сериозна работа. Може да предизвика и смртни последици. За среќа засега е релативно ретка појава“, рече др. Нил Раб.

Според канадските власти сите шестина пациенти претрпеле сериозен анафилактичен шок, кој може да заврши исо сериозни последици и смрт. Светската здравствена организација потврди дека е известена за овој потег на канадските власти. Македонија порача вакцини од компанијата Новартис за кои експертите тврдат дека е безбедна.

Македонија доби донација од 5.000 вакцини од Турција, кои ќе ги искористи за вакцинација на медицинскиот персонал. Но, одзивот кај медицинскиот персонал е слаб, тие одбиваат да ги примат вакцините. Уште сто илјади дози од порачаните 800 илјади земјава ги очекува кон крајот на месецот, а најголемиот контингент се очекува да стигне во јануари. Денеска Хрватска ги доби првите дози од вакцината против новиот грип, таму имунизацијата ќе почне од петок.


Ајде заморчиња кој е на ред за вакцина :tapp:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom