Скопје низ призмата на еден Скопјанец

Why?

Самострел да зеам, да истепам тоа племе
Член од
3 мај 2009
Мислења
2.726
Поени од реакции
2.940
На пример, мене као посматрач ми иде непријатно чувство коа ќе видам некој момак у разжабавена трењерица-од напред имам асоцијација дека си ги вее теговите лево-десно
Не бе, ти ја погоди @langelina дијагнозата на тебе. :pos::pos::pos:
 
Член од
6 јули 2011
Мислења
3.828
Поени од реакции
7.710
Lady.Q

Никој ли не ти прати ПП? Оф, гревче.
Како теткица да ти кажам: подобро е да си опседната со секс, отколку од неебство.
Прв симптом за неебство и искомплескираност кај тебе е опседнатоста со прерамката на градникот.:facepalm:
Ако е маж, прво ќе ти ги види цицките и газот, не прерамката.
Кај мажот треба да ти е битен погледот, гласот, рацете, плеќите, а не тренерката.
Ти си типична сељанка, вана би скопјанка. Штом менуваш место на живеење, значи си некаде од околината на СКопје, а тие се поголеми скопјанки од скопјанките.
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Арно викаш. Ќе ги оствам гражданите да филозофираат, иако на повеќето им треба еден селски секс.


Се смеел не се смеел, дојди у мал град и курајбериши се, да видиш што ќе ти се случи.
Мочаат зад секое дрво?! Ти си го видел тоа? Тоа само значи дека и ти си мочал ан некое дрво.
Мажјаци живеат таму, кооператива, мажјаци.
дефинитивно ме изнасмеа и нема друго, си најде место во темата “пост на кој сте се изнасмеале“ :pos:
по оваа логика ти си ЖЕНКА? јас мислев дека си женско, извини, грешка ;)
 
Член од
23 мај 2009
Мислења
958
Поени од реакции
727
Lady.Q

Никој ли не ти прати ПП? Оф, гревче.
Како теткица да ти кажам: подобро е да си опседната со секс, отколку од неебство.
Прв симптом за неебство и искомплескираност кај тебе е опседнатоста со прерамката на градникот.:facepalm:
Ако е маж, прво ќе ти ги види цицките и газот, не прерамката.
Кај мажот треба да ти е битен погледот, гласот, рацете, плеќите, а не тренерката.
Ти си типична сељанка, вана би скопјанка. Штом менуваш место на живеење, значи си некаде од околината на СКопје, а тие се поголеми скопјанки од скопјанките.

НЕЕБСТВО, бе :pos:

Што си ти една лута риба...:icon_lol:
 
Член од
6 јули 2011
Мислења
3.828
Поени од реакции
7.710
Кооператива, не знам зошто, ама во овој случај, ти делуваш комично.

Ве оставам да си дискутирате за тренерките и прерамките.

 
Член од
23 мај 2009
Мислења
958
Поени од реакции
727
Кооператива, не знам зошто, ама во овој случај, ти делуваш комично.

Ве оставам да си дискутирате за тренерките и прерамките.


Немој да си одиш, баш сеа најде коа почна да стануваш креативна?

Плииизззз...:place:
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Вака за стереотип на каков е скопјанецот или скопјанката ке земеш во предвид

Дебар мало,Капиштец,Центар,Водно но веке кај општина карпош ке земеш Млечен,Почеток на тафталоџе а исто така на партизанска Карпош 1

послем едно 200/300 метри послем рампа(за кисела вода) и до маџар маало до почеток на железничка

другите може да се етикетираат и да зборат јас живеам во скопје вака така
Треба да сватат луѓето од другите градови дека ние не ги прцуеме или нешто друго
проблмот е некој идиоти што го прават тоа а не се ни родени во скопје
Колку што разбрав,збориш за во старо Скопје или сегашно каде се скопјанците.
Скопје беше и од онаа страна на Вардар,кога живеевме и учевме заедно со Турците, Ромите и Евреите.Не се сеќавам колку ги имаше но ги немаше оволку Албанциите,беа помалку од другите наброени малцинства. На пример сум учел и мал период во О.У
Јане Сандански и Васил Главинов и Кирил и Методи, бидеиеќи и сум живеел на таа страна.Албанци не се ни забележуваа.Дури ги немаше ни по чаршијата и пазарот.Потоа откако се иселија масовно Турците тие кренаа глава.
Значи стари скопјани имаше многу и во тие предели,каде се сега реткост,од познати причини.Тоа беа:Карадак маало,Крњево маало,Топаана,Дуќанџик,Еврејско маало,
Француски гробишта,Тетовска трошарина,секако и Чаир па и Пајко маало.
Да го земеме за пример Дуќанџик,малкумина и знаат каде се тоа наоѓа.Дедо ми е од тоа мааало куќата уште е таму и е една од ретките кој останаа непродадени.
Дуќанџик е маало под тврдината Кале само од другата страна, од Македонска куќа ако одите по таа улица излегувате на Дуќанџик, а може и од кај Благоја-железничарот што местеше исчашени зглобови уште пред земјотресот.А до таму се пристигнуваше покрај централниот затвор кои сега не постои.
До Дуќанџик може да стасате и од страната на Бит Пазар,по улицата покрај полициската станица.Или од страната на Тетовска трошарина.
Ова место беше населено претежно со Македонци што живеат во тој дел на Скопје,заедо со повеќе Ромски семејства и малку други.
А сега е се Албанизирано,наш човек и неможеш и да сретнеш,и јас ретко поминувам таму во тој предел.
--- надополнето: 7 април 2013 во 15:00 ---
Од википедија:
Стевче Јакимовски (роден на 27 август1960 година во село Подржи Коњ, Крива Паланка) е градоначалник на општина Карпош.

Поентата на муабетот ми е дека во пазарно општество луѓето се вреднуваат според нивните способности, а не според потеклото (ова не важи за јавна администрација).
Само што јас на свој грб сум осетил дека не е така,бар последниве 10 години.
А добро да е така,како што велиш.
На пример најдобрите фармацевти да работат во Алкалоид.
Најдобрите технолози во Југохром,Фени и Бучин..
Најдобрите маш. инжињери во Завод Тито.
Ама стварноста е друга - некој иако најдобар се уште е без работа од овие струки и др.
--- надополнето: 7 април 2013 во 15:22 ---
ајде еве јас ќе ти одговорам...
- Прво селата што ги наброја се од околината на Прилеп со кола +-15 минути. (тоа е побрзо него Карпош - Аеродром со кола)
- Второ селата се живи т.е. има народ што живее таму константно, и си се развиени како што треба - пример во Кривогаштани има голем маркет - И ИМА АЕРОДРОМ (спортски), има спортски сали, фудбалски игралишта. Јас играв фудбал во трета општинска лига во една екипа од село, иако јас живеам во градот. Така да не е се ти како што мислиш дека се опустошени селата во Пелагонија. Баш напротив.
- Трето за народот. Народот од овие села никогаш не би се преселил во Скопје. Луѓето си се богати и си имаат свои бизниси - дали тоа се земјоделие или друго небитно. Ајде еве вие како постар најдете во Скопје некој од Пашинорувци. Тешко.. Тие си го бркаат бизнисот во село, а и имаат некоја фобија од живеење во Скопје, пошто нели е најголем град.

Во Скопје идат баш градски деца (иако јас не сум по потекло од градот). Во Скопје одат баш оние кои сакаат некоја кариера да си изградат во животот и Скопје им е попратна станица И оние кои од мака решиле да живеат во Скопје (Верувај дека никој не си оди од дома ако му е добро).

Ве читам постојано во темите како се жалите дека сите сне дошле во Скопје и нивите останувале необработени. Тоа се ваши говори.
Зошто ако толку сте загрижени за нивите, не одите вие или вашата фамилија да ги обработува?
Пишав предходно за комшијата лани што ни беше во една Скопска зграда, а и сега ќе го пишам истото.
Маж и жена со две мали деца, од кои само 1 вработен. Секоја вечер ечеше зградата од нивните караници главно заради економски причини. Чичко Трифун беше стар скопјанец, ама биле сиромашни барем така газдата ни кажа.
Еве вас да ве прашам.
Зошто чичко Трифун не го продаде станот (наспроти Соборна- значи центар). Со парите може да си купи двоспратна куќа во провинција,кола и да му останат половина пари да си започне сопствен бизнис надвор од Скопје. Зошто наместо тоа тој останува во Скопје да ја трпи ситуацијата?
Од Пашино Рувци,има цели големи фамилии во Скопје, значи сите се тука браќа сестри до еден,дури и постари лица. А што е со нивите (што ги спомна) не знам.Од овој круг на села не го спомнав и Бучим,знаеш ли колку се овде бучковци населени и работат.Да ти ги набројам следниот пат по име и презиме и ПРЕКАР,кои и го имаат па нели се од Прилеп.
И каде јас спомнав сиромашни или запустени села, тие се одлични села како Банат,
--- надополнето: 7 април 2013 во 15:26 ---
Претпоставувам далеку сте постар од мене, најверојатно кога сте оделе на училиште немало предмет историја:).
Но мајтапот на страна, едно прашање и за вас.
Дали сте вие прав Скопјанец или доселен од некаде( претпоставувам кичевско), и дали ако е така вие некому сте му ја зеле работата и тој некој полека но сигурно умирал вклучувајќи ја тука и неговата ќерка и жена??
Прво,што е према вас прав Скопјанец или Битолчанец или Радовишанец.
По мое ако во лична карта е место на раѓање Подржи Коњ,тој или таа потекнува од тоа место со име Подржи Коњ,осфен во ретки случаи кога мајката е од Скопје но и се посакало да види планина во последните дни од бременоста или била на гости во Подржи Коњ и се породила таму и таму е запишан-а.Но детето е сепак скопско.
Како досега не уочи што сум кажал за ова прашање,кој од каде е има и факт-гробовите.
 
С

Спасе супата

Гостин
Кооператива, не знам зошто, ама во овој случај, ти делуваш комично.

Ве оставам да си дискутирате за тренерките и прерамките.

imgx
Не се гледа сликата. Изгледа има проблем. Можеш уште еднаш да ја ставиш?
 
F

FARANG

Гостин
Таква престава добив читајки ги постовите на предходните страни демек тие што живеат во Скопје имаат култура а тругите се години наназад и се однесуваат сељачки затоа и го пишав тоа, инаку јас си зборувам литературно секаде не само во Скопје значи секаде и затоа што вие така мислите дека морам туку затоа што едноставно тоа ми е мене мајчин јазик. Лично и да зборувам на дијалект не би ви го правел кејфот да мењавам на скопски/литературен, и лично не ми смета ако некој дојде во Велес и зборува на неговиот мајчин јазик со дијалект.. не се работи за сосем друг јазик па да неможеме да се разбереме е сега за во државни институции се согласувам дека треба да се користи литературен и се користи колку што гледам.
Си прочитал 2-3 страни на темата така да очигледно не си видел што дискутираме. Значи ако живееш во СК фер е да зборуваш литературно или скопски. Ако јас се преселам кај тебе исто важи и за мене, литературно или твојот дијалект. Не очекувам ти да мора да искачаш или да дигаш рука у клас така? Сепак ако си дошол во СК да живееш од икс причини фер е да се прилагодиш на нас.

За култура ич не ми е гајле кој има подобра или кој има поглема традиција. Еве во БТ и до продвница да иде „чупе“ се дотерува оти е мал град и секој ја знае. Значи си држи тоа некоја логика за местото. Мене на пример тоа ми е смешно и нејасно ама го разибрам, тоа за нив е сосема нормално. СК си има други првила веќе опишани овде и ко што и сам кажа не се ни најмалку различни и страшни од било кое друго пристојно место. Значи јас од тебе не очекувам да идеш у опинци у град или нешто такво...

Болдираното е уствари проблемот. Ти и многу други на форумот иако перфектно се разбирате и знаете да зборите литературно со сила се правите СЕЉАЦИ за инат на нас. Си имате комплекс и си мислите дека ве гледаме ко грагани од втор ред. Апслолутно ве гледаме така. СЕЉАЦИ сте. Кога не сваќате дека ич не ни е гајле кој од каде е ако се понаша норамално и со тоа што се однесувате така сами се обележувате заслужувате да ве гледаме баш така. Мене не ме е гајле од кај си јас си ја гледам мојата работа ама ако морам да се мачам да дешифрирам што ми збориш ко некој овде на форумот што си цепаат по нивно а гледам дека живееш во СК што очекуваш да си мислам бре за тебе? Тоа дека не се работи за друг јазик не е битно факт е дека некој збориво од немаат ништо заедничко. Чупе и девојче слично ли е?
--- надополнето: 7 април 2013 во 16:54 ---
Глупави поделби, генрализации, стереотипи и предрасуди. Како којзнае колкава да е државава и како којзнае какви дијалекти да имаме па не ги разбирале.
Еден бил чист, друг не бил па овој бил културен. бла бла бла...
Ако не ви се допаѓаат парите кои ги добивате од кирии можете слободно да си организирате референдум и да се откажете од титулата главен град и заедно сосе сите пропратни институции и инфраструктура да им ги предадете на пример на Лактиње, Мокрино или Пехчево.
Едно чудо пари оставаат студентите. А за мои пари кои ги оставам некаде ако сакам и на Свахили ќе зборувам и има да ме разберат и оро да играат.
Исто како што Скопјаните кога одат во Охрид или Битола си го зборуваат својот дијалект и никој не им вели лош збор и нема ништо лошо во тоа.
Абе не заебавај студентите ајде :pos: еве им студии у секое село нек шибаат сите назад дома.

Не мешај туристи и иселеници. Ако си на 2-3 дена, недела две слободно цепај ко што сакаш. Ако си дошол да живееш тогаш вклопи се. Ти кај што си моментално си тераш по твое или гледаш да се вклопиш? Дај немој сега и ти со сила да глумиш лудило, знам дека имаш доволно кликер да знаеш што сакаме да кажеме на темата...
 
А

Атомската мравка

Гостин
Болдираното е уствари проблемот. Ти и многу други на форумот иако перфектно се разбирате и знаете да зборите литературно со сила се правите СЕЉАЦИ за инат на нас. Си имате комплекс и си мислите дека ве гледаме ко грагани од втор ред. Апслолутно ве гледаме така. СЕЉАЦИ сте. Кога не сваќате дека ич не ни е гајле кој од каде е ако се понаша норамално и со тоа што се однесувате така сами се обележувате заслужувате да ве гледаме баш така. Мене не ме е гајле од кај си јас си ја гледам мојата работа ама ако морам да се мачам да дешифрирам што ми збориш ко некој овде на форумот што си цепаат по нивно а гледам дека живееш во СК што очекуваш да си мислам бре за тебе? Тоа дека не се работи за друг јазик не е битно факт е дека некој збориво од немаат ништо заедничко. Чупе и девојче слично ли е?
Тоа е според твојата логика не и според мојата.. инаку испаѓа дека еве ти сепак разбираш дијалект ама се правиш со сила дека не го разбираш дали и тоа значи дека ти си сељак ? Уствари не си ама со сила се правиш, во главата си правите беспотребни поделби на луѓе кои зборуваат скопски или кои зборуваат на дијалект а уствари и тие и тие ги разбирате. За комплекс дека сме имале баш ме изнасмеа, јас ниту сум имал ниту ќе имам комплекс од Скопјанец кој најчесто (во поголемиот дел од случаевите) живее во 50-60 квадрати стан без никаков двор и неможе ни да кивне а да не го слушнат комшиите или пак од Скопјанец кој е од Скопје нели а за да стигне до центарот (од приградска населба) му треба 20-30 минути со автобус додека јас од Велес со кола ќе стигнам до истото место за 30тина минути ама нели он е Скопјанец.. јас сум од провинција според логиката.

Поентата ми е дека сите тие поделби и препукувања се тотално беспотребни, ја не го делам луѓето на Скопјани и провинцијалци сите ми се исти безразлика дали зборуваат литературно или на дијалект. По други побитни работи ги делам ;)
 
F

FARANG

Гостин
Вака за стереотип на каков е скопјанецот или скопјанката ке земеш во предвид

Дебар мало,Капиштец,Центар,Водно но веке кај општина карпош ке земеш Млечен,Почеток на тафталоџе а исто така на партизанска Карпош 1

послем едно 200/300 метри послем рампа(за кисела вода) и до маџар маало до почеток на железничка

другите може да се етикетираат и да зборат јас живеам во скопје вака така
Треба да сватат луѓето од другите градови дека ние не ги прцуеме или нешто друго
проблмот е некој идиоти што го прават тоа а не се ни родени во скопје
:facepalm: Ти одговори Анчо за СКОПЈЕ, јас само би ги додал Чаир и Бутел он уште поубаво маало по маало објасни. Со твојте 19 годинки може подобро да не збориш за работи што не ги разбираш или бар прочитај маалку наназад за да ја разбереш колку толку темата.

За другите населби ич нема везе кој од каде е ако се однесувам како скопјанец. Сељаци не се потребни мене не ми е гајле дали некој е од Кратово или Гевгелија по потекло ако знае како да се однесува. Значи СК е град на СЕКОЈ што живее во СК. Треба да е убаво место за сите. Тоа може да биде така само ако сите се оденсуваат на пристојно и пред се ако се разбираме, значи можеме да комуницираме без никаков проблем и предрасуда.
--- надополнето: 7 април 2013 во 17:19 ---
Тоа е според твојата логика не и според мојата.. инаку испаѓа дека еве ти сепак разбираш дијалект ама се правиш со сила дека не го разбираш дали и тоа значи дека ти си сељак ? Уствари не си ама со сила се правиш, во главата си правите беспотребни поделби на луѓе кои зборуваат скопски или кои зборуваат на дијалект а уствари и тие и тие ги разбирате. За комплекс дека сме имале баш ме изнасмеа, јас ниту сум имал ниту ќе имам комплекс од Скопјанец кој најчесто (во поголемиот дел од случаевите) живее во 50-60 квадрати стан без никаков двор и неможе ни да кивне а да не го слушнат комшиите или пак од Скопјанец кој е од Скопје нели а за да стигне до центарот (од приградска населба) му треба 20-30 минути со автобус додека јас од Велес со кола ќе стигнам до истото место за 30тина минути ама нели он е Скопјанец.. јас сум од провинција според логиката.

Поентата ми е дека сите тие поделби и препукувања се тотално беспотребни, ја не го делам луѓето на Скопјани и провинцијалци сите ми се исти безразлика дали зборуваат литературно или на дијалект. По други побитни работи ги делам ;)
Повторно не ја сфати поентата. Ама тоа е...

Јас разбирам некој дијалекти. Не викам не. Не ги разбирам сите. Со некој луге имам контакт секојдневно со некој никад не сум имал потреба да комуницирам. Некој ми се смешни, кога ми зборат кавадарчани или кумановчани едноставно неможам да ги сфатам сериозно. На крај крајева што па јас морам да се мачам да ги разбирам кога они дошле кај мене а не јас кај нив. Кога би било обратно ОК тогаш би се трудел да ги научам нивните дијалекти. Тебе другар не ти смета тоа оти у велес дневно ако слушнеш друг дијалект е реткоси и би го чул еднаш дневно макс, во СК јас треба 10 дневно да дешифрирам.

На крај краева ко што кажа ти дели ги ко што ти сакаш, јас ко јас што сакам. Со оглед на тоа дека темата е како НИЕ скопјани гледаме на работите ако сакаш читај ако не цепај на соодветната тема нема што да дебатираме.
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.365
Поени од реакции
68.030
Уствари не си ама со сила се правиш, во главата си правите беспотребни поделби на луѓе кои зборуваат скопски или кои зборуваат на дијалект а уствари и тие и тие ги разбирате. За комплекс дека сме имале баш ме изнасмеа, јас ниту сум имал ниту ќе имам комплекс од Скопјанец кој најчесто (во поголемиот дел од случаевите) живее во 50-60 квадрати стан без никаков двор и неможе ни да кивне а да не го слушнат комшиите или пак од Скопјанец кој е од Скопје нели а за да стигне до центарот (од приградска населба) му треба 20-30 минути со автобус додека јас од Велес со кола ќе стигнам до истото место за 30тина минути ама нели он е Скопјанец.. јас сум од провинција според логиката.
Глупости живи, тие што имаат куќи, имаат и дворови, слично како и во секој друг град.
Јас имам двор и напред и позади куќа, како и сите од моја населба.
Тие што живеат во згради најчесто имаат големи паркови пред зградите, освен пред новозиградените згради во Кисела Вода, врвот на дивоградбите, каде што од тераса можеш комотно низ прозор да му влезеш на тој до тебе.
Кај вас во зградите да не имате десет метарски широки ѕидови, се знае стан како стан и да прднеш ќе се слушне кај комшиите.

Си спореди он ќе стигнел со автобус за толку време, ти со кола, ами он нема ли кола?
Тргни и ти со автобус па да ја направиме споредбата.

Не би можел да живеам од друг град само од една причина. Врти сучи цел живот ќе се гледаш со истите луѓе. Има неколку места за искачање, и цел град постојано е таму. Би полудел да треба цел живот едни исти фаци да гледам. Може со некој ќе се скараш, и осуден си постојано да го гледаш. Друго, мал град, сите муабети одма се шират. Секој знае по нешто за секого.
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
:facepalm: Ти одговори Анчо за СКОПЈЕ, јас само би ги додал Чаир и Бутел он уште поубаво маало по маало објасни. Со твојте 19 годинки може подобро да не збориш за работи што не ги разбираш или бар прочитај маалку наназад за да ја разбереш колку толку темата.

За другите населби ич нема везе кој од каде е ако се однесувам како скопјанец. Сељаци не се потребни мене не ми е гајле дали некој е од Кратово или Гевгелија по потекло ако знае како да се однесува. Значи СК е град на СЕКОЈ што живее во СК. Треба да е убаво место за сите. Тоа може да биде така само ако сите се оденсуваат на пристојно и пред се ако се разбираме, значи можеме да комуницираме без никаков проблем и предрасуда.
--- надополнето: 7 април 2013 во 17:19 ---


Повторно не ја сфати поентата. Ама тоа е...

Јас разбирам некој дијалекти. Не викам не. Не ги разбирам сите. Со некој луге имам контакт секојдневно со некој никад не сум имал потреба да комуницирам. Некој ми се смешни, кога ми зборат кавадарчани или кумановчани едноставно неможам да ги сфатам сериозно. На крај крајева што па јас морам да се мачам да ги разбирам кога они дошле кај мене а не јас кај нив. Кога би било обратно ОК тогаш би се трудел да ги научам нивните дијалекти. Тебе другар не ти смета тоа оти у велес дневно ако слушнеш друг дијалект е реткоси и би го чул еднаш дневно макс, во СК јас треба 10 дневно да дешифрирам.

На крај краева ко што кажа ти дели ги ко што ти сакаш, јас ко јас што сакам. Со оглед на тоа дека темата е како НИЕ скопјани гледаме на работите ако сакаш читај ако не цепај на соодветната тема нема што да дебатираме.
:facepalm:еве уште еднаш се е кажано овде
за темата која е отворена, не вреди повеќе да се докажуваме,а која сака може
нека дојде пред воена болница,на задниот влез,ама тоа да не биде во Карпош,
или може и пред главниот влез на Женската гимназија,или на првата машка,
а може и пред Стара Нова Бања,каде ќе му докажам кој е стар скопјанец а кој не,
и кој како треба да говори-нека си понесе пешкирче и сапунче.
 
А

Атомската мравка

Гостин
Глупости живи, тие што имаат куќи, имаат и дворови, слично како и во секој друг град.
Јас имам двор и напред и позади куќа, како и сите од моја населба.
Тие што живеат во згради најчесто имаат големи паркови пред зградите, освен пред новозиградените згради во Кисела Вода, врвот на дивоградбите, каде што од тераса можеш комотно низ прозор да му влезеш на тој до тебе.
Кај вас во зградите да не имате десет метарски широки ѕидови, се знае стан како стан и да прднеш ќе се слушне кај комшиите.

Си спореди он ќе стигнел со автобус за толку време, ти со кола, ами он нема ли кола?
Тргни и ти со автобус па да ја направиме споредбата.

Не би можел да живеам од друг град само од една причина. Врти сучи цел живот ќе се гледаш со истите луѓе. Има неколку места за искачање, и цел град постојано е таму. Би полудел да треба цел живот едни исти фаци да гледам. Може со некој ќе се скараш, и осуден си постојано да го гледаш. Друго, мал град, сите муабети одма се шират. Секој знае по нешто за секого.
Зборував за оние во згради кои се во многу поголем број за разлика од оние во другите градови каде што 95% се куќи (и беше дадено само како пример без намера да навредам) зошто таков неможе мене да ми набие никакви комплекси кои ги спомна Фаранг демек сме ги имале ние кој не сме од Скопје. И не е воопшто исто од многу аспекти заеднички парк на 30 стана и сопствен парк на една куќа, да не зборувам воопшто за предноста на куќа/зграда во однос на приватноста. Да си споредив зошто лично бев испровоциран на таа тема демек како можеш толку да патуваш (патем со кола под 30 со автобус 40тина за да биде комплетна споредбата) а истата кажа дека стигала до местото со автобус за 30тина минути ама важно од Скопје е нели (и мисли дека тоа ја прави нешто повеќе од мене). И пак ќе кажам поентата ми е сосем друго дека беспотребно правите некакви споредби за да докажете дека сте поразлични од нас со тоа и дека повеќе вредите.. повеќе ми изгледа дека некој друг има комплекс што провинцијалците кои се доселуваат во Скопје им ја зимаат работата (21 век јбг квалитет се бара не место на живеење) па уште кога и провинцијалци ќе дојдат и ќе им искешираат 60К евра на старите Скопјани да им земат стан...

За последниот дел се согласувам потполно тоа е негативното во нешто помал град :D како и да е си кажав што мислев и почнуваме да се вртиме во круг, толку од мене во темава.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom