Се' за воздушни пушки

Член од
14 август 2010
Мислења
1.156
Поени од реакции
1.376
Ako si od Skopje imas vo "Inviktus" kaj stara rampa dukjanot pozadi mu e ne gleda na ulicata, mislam Kosier se vikase toj i servis ima, garancija i se, posle vo Micei zad JSB kaj policiskata stanica kaj Beko, vo beverli stariot del na vtori sprat kaj audiocentarot, a dve prodavnici imas vo GTC najgore ednata e vo anekas piknata drugata dimanko na sprotivnata strana

Ako zemas puska koja ima izlezna brzina nad 300 m/s(1000fps) vo 4.5 kalibar ili nad 250 vo 5.5 kalibar togas obavezno za nea (t.e. nisto ne e obavezno ama preporaclivo) optikata koja ke ja zemis za nea da bide so fiksen zum na primer 4x32, 4x40 a ne 3-9x32, 4-12x40 promenliv zum oti jakite puski ke ja upropastat koncanicata na promenliviot zum, promenliv zum koj moze da izdrzi jaka vozdusna kaj nas nema da se najdi - nikko stirling airking serija, nekoi swarovski modeli, diana optiki ama tie se skapicki. Isto imas optiki so podesiv paralax, diopter, nekoi se so osvetlena koncanica znaci kolku pari tolku muzika. Ako zemis optika so lekja pomala od 32 dijametar tesko ke nisanis so nea radi premalo propustanje na svetlina (toa ti e vtoriot broj vo oznakata posle X) brojot pred X go oznacuva zumot 4X, 6X ili 3-9X toa e zum koj zgolemuva od 3 pati do 9 pati zavisno od podesuvanjeto.

eftina + jaka puska = neprecizna i nemnogu kvalitetna puska (postarite modeli na hatsan)
skapa + slaba puska = precizna i kvalitetna puska (Slavija)
precizna + jaka + kvalitetna puska = mnogu skapa puska (diana, weinrauch)

Kaj pojakite puski i federot mnogu pobrzo oslabuva posle nekolku iljadi ispukani dijaboli, srekja so se relativno eftini da se kupi nov feder i zamenata posle koja puskata ima izlezna brzina kako koga bila nova, ima kolku sakas da se pisuva za vozdusni.....
:star:
 
Член од
6 мај 2010
Мислења
226
Поени од реакции
85
фала многу друже за опширниот одговор,е сеа уште да ми кажеш колкава е таа непрецизност на хатсан,пошто мене ми треба за некои пилци и онака за заебавање кога одам на езеро и на село,дали ќе ми заврши работа,не ми треба некоја про за натпревари и такви ствари,а гледам има по некоја половна ги продаваат демек по 100-200 дијаболи испукани за 5-6000,дали вреди да се земе таква или се некои превари?
 
Член од
14 август 2010
Мислења
1.156
Поени од реакции
1.376
Pa imam prethodno napisano ne se lazi so tie oglasi deka imale ispukano samo 200-300 koj moze da znae, ali ako e puskata dobra samo mu se menuva federot i ko nova e vo pogled na izleznata brzina, novite hatsani ili alfamax (istata firma gi pravi) sega bile podobri vo okidacite (sega se podeslivi) ama da ne ti podmetnat od starite neprodadeni hatsani, jas imam kupeno pred nekoj mesec Norica dragon .177/305ms izlezna brzina nova 8500 denari zosto bi daval 5000-6000 za nastaro osven ako ne se raboti za nekoja germanska kvalitetna socuvana. Jas licno ne bi kupuval Hatsan nastaro, sto se odnesuva do preciznosta moze da se proba kolkava grupa pravi puskata na 10 metri na primer ne e vazno dali se vo centar tuku kolku se blisku eden do drug pogodocite. Se gagja okolu 5 dijaboli vo meta ili tocka nacrtana, posle prviot ili vtoriot istrel ako vidis deka pogodocite odat na nekoja strana a ne vo centar vazno e ostanatite povtorno vo centar da gi gagjas a ne da kompenziras i potoa gledas dali se dovolno blisku eden do drug pogodocite najdobro so potprena puska se probuva precoznosta na puskata a stoecki bez potprena puska se probuva preciznosta na strelecot
 
Член од
6 мај 2010
Мислења
226
Поени од реакции
85
ок друже а norica dragon кај можам да најдам и колку ќе ме кошта со оптика комплет ако е подобра од хатсан би земал таква.
 
Член од
14 август 2010
Мислења
1.156
Поени од реакции
1.376
Neznam dali imam spomnato od Bitola sum jas od tamu ja imam zemeno puskata Norica Dragon 305m/s za 8500 den sose 2 kutii dijaboli gratis
http://www.norica.es/index.php?opt=2&id=317#

Optika za nea od istoto mesto kupiv Norica 4X40 AO so podesuvacka paralaksa, so diopter, polneta so azot vnatre protiv zamagluvanje komplet sose nosaci dvodelni, so mil-dot koncanica, mnogu e dobra, a za Norica optikata im ja izrabotuva firmata nikko stirling koja e edna od najdobrite vo svetot za optiki, ja kupiv 2900 denari a za istata cena imase i so pogolem promenliv zum 3-9X40 ama bez mildot koncanica bez podesuvacka paralaksa i bez diopter, jas se resiv za ova so X4 zum ne radi ovie trakatanci tuku zatoa sto za silna puska ne odi optika so promenliv zum osven ako ne e od airking serija a ova e montmaster serija

http://www.nikkostirling.com/Content/Mountmaster.htm

Inace ova prodavnica e direkten zastapnik za Norica za Makedonija

http://www.norica.es/index.php?opt=1&pa=MACEDONIA&spos=-816.139px

Eve i nekoja slika










 
Член од
20 октомври 2010
Мислења
11
Поени од реакции
0
Zdravo Total,

Dali ja vide PCP Pradera na Norica?? Nemozam nisto da najdam za nea.??!!
 
Член од
6 мај 2010
Мислења
226
Поени од реакции
85
a norica е подобра од hatsan така?и ако разбравте за оние тоамхавк какви се пишете и за нив.
 
Член од
6 мај 2010
Мислења
226
Поени од реакции
85
ај пак јас да прашам сега,буџетот ми излезе некаде околу 200 евра максимум,која е најдобрата варијанта да земам воздушна комплет со оптика за тие пари и од каде?
 
Член од
14 август 2010
Мислења
1.156
Поени од реакции
1.376
Pa ne znam bas za praderata nema nekoi podatoci, ja nema da se kupi vo MK

Sto se odnesuva za preporaka mislam od Norika najdobra puska e Storm, ne zaradi toa sto e najsilna, tuku e najkvalitetna pred se vo izrabotkata na okidacot so e edna od najvaznite raboti, a dali e do 200 evra i kade ja ima prasaj go TITO_MK, toj ima takva
:violent1:
 
Член од
23 ноември 2010
Мислења
16
Поени од реакции
0
Добро, се е тоа супер.
Уште да ми кажете каде можам да пукам со воздушна пушка.
Закон за оружје, член 31, "Забрането е пневматско оружје и оружје со тетива да се носи и употребува надвор од стрелиште или друг обезбеден простор."
Само на стрелиште!?
 
Член од
20 октомври 2010
Мислења
11
Поени од реакции
0
Jas od kaj sto ja kupiv tamu nema vise Storm inaku ja pukam kaj ke stignam pa taka da ne se stresuvam mnogu. Odi u suma u malo ama pazi i na streliste.

--- надополнето ---
Za Praderata

Ja najdov nesto ama ne mi faka oko. Mnogu losa grupa dava na 30 i 50 metri. Plus nema mamometar. Isto taka singal shot e?!?! A nekoja cena sto najdov e od 695 do 1250 evra zavisi kade. Za sega CROSMAN Benjamin Marauder 5.5 mi e favorit.( Mislam za cenata)
 
Член од
23 ноември 2010
Мислења
16
Поени од реакции
0
Еве во Бугарија колку чини. http://shop.oragie.com/product_info.php?cPath=236_146&products_id=1285
Имаш и Benjamin Discovery 22, со пумпа и со CO2.
И јас сакам догодина да земам некоја од овие модели. Мислам дека пушките се топ.
Само треба да прашам што треба за да ја донесам преку граница.
И, аман бе, никој не ми одговори каде можам да пукам. Според Законот, колку што јас го читам, вели само на стрелиште или друг обезбеден простор. Е кој е тоа друг обезбеден простор???
Ајде кажете нешто!!!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom