Се бара соработник за продажба на зајаци

Член од
15 мај 2016
Мислења
71
Поени од реакции
42
Започнав со одгледување на зајаци

Имам 5-6 мајки, и 20тина малечки
Како што се множат и растат малите на есен/зима ќе треба да успеам некако да почнам и со продажба на поголемќите

Дали има заинтересиран за ваква соработка ?
Почнав на ситно но имам простор и можности за инвестирање за многу повеќе.
Проблемот е што незнам да се снајдам во продажбата.

Одгледувањето не ми е проблем, но за продажба сум неспособен.

Ако не најдам начин ќе ги колам и ќе јадиме цела зима :).

Доколку има некој заинтересиран ве молам во инбох или тука контактирајте ме
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.516
Поени од реакции
34.573
Кланицата е поголемиот проблем во случајов, продавањето е полесната мака.

За 50тина зајаци немаш гајле и во маало ќе ги шитнеш.

Каква сорта се? Оријаши да не имаш земено?
 
Член од
16 јуни 2016
Мислења
6
Поени од реакции
3
Добра е идејата и има можност за добра заработка .
Каква сорта се зајаците и кај ги одгледуваш ?
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
аирлија бизнисот...
па ние сме тука над 50.000 усти, нема да може да не навасаш ...
мислам доволно сме тука, ќе има порачки и стални муштерии од нас.
Па нека пораснат и ќе видиме а зар треба да се секираш за продажба,таа е полесната работа, еве во месари и да бараш ретко има или нема воопшто зајачко месо-зајаци.
Не ми е познато дали воопшто може да продаваат или земаат од приватни лица месо, а може да се проба-праша и во некој ресторани или поголеми маркети (Веро-Тинекс), ќе треба малку шетање.
Јас чував стотина зајаци,почнав со една мајка,но брзо станаа стотка.Но тоа пред 45-50 години и од тогаш не сум јадел-пробал зајак.
Проблем е што тешко овде некој ќе го купи жив,кој „градски“ сега ќе земе ножот да го коле, затоа ќе бараат да е среден одран и очистен.
Тоа време ги откупуваа кожите на повеќе места во чаршија, а сега ?
---------
Едвај чекам есен, еве ти обеќавам некаква помош,ќе пробаме на пазар да ги понудиме и онака сум секој ден таму.
 
Член од
15 мај 2016
Мислења
71
Поени од реакции
42
Не ми е идеата да продавам во маало, или на форум :)

Иако ја ценам твојата понуда и желба да ми помогнеш

Но повеќе идеата ми е да направам легален бизнис и да немам проблем со овие лудаците, нивните инспекции и глупави закони

јас сум од битолски регион
сортите се различни, но ако е потребно да се одредена сорта за да има откуп тоа е најмал проблем (ќе ја набавам таа сорта која е побарувана)
јас сум спремен многу да инвестирам во овај бизнис
моментално нема навика да се јаде зајачко месо иако кога е добро подготвено е фантазија

проблемот е што има некаков си глупав хасап систем во регион каде стотици години наназат се колело буквално на улица и се јадело квалитетно месо

сега ти бараат 'розеви плочки' во просторијата каде што ги колеш, но затоа е дозволено да ги храниш со ГМО храна...

али да не навлегуваме на таа тема

сакам да кажам, барем некој кој може да се занимава исклучиво со продажба и да можам да се фокусирам само на производството
-размножување
-кафези
-простор
-квалитетна храна
и така натаму

исто така доколку има заинтересирани за произвотство спремен сум да помогнам со инвестиција и да воспоставиме таков начин на соработка

Доколку успееме некако да направиме доволно произвотство и организација за извос кон надвот тоа би било идеална ситуација
 
Член од
15 март 2010
Мислења
5.862
Поени од реакции
6.369
Не е полесно со кокошки бе пријателе? Ем јајца ем пилешко месо да си продаваш, сигурно и пласманот е каде каде полесен .... Во Италија забележав дека таљијаните често си прават манџи/супи со зајачко месо, во МК не сум го добил тој впечаток, ретко да сум го сретнал на менито зајакот дали по дома дали ресторани... како и да е со среќа.
 
Член од
20 мај 2008
Мислења
1.099
Поени од реакции
1.078
Може да пробаш да дадеш понуди до големите маркети и ресторани или пак да отвориш сопствена продавница и да вработиш неколку продавачи. Да направиш некоја промоција на телевизија по некој утрински програми колку е здраво и вкусно...
Идеата не ти е лоша, нека ти се множат и зајци и пари.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Започнав со одгледување на зајаци

Имам 5-6 мајки, и 20тина малечки
Како што се множат и растат малите на есен/зима ќе треба да успеам некако да почнам и со продажба на поголемќите

Дали има заинтересиран за ваква соработка ?
Почнав на ситно но имам простор и можности за инвестирање за многу повеќе.
Проблемот е што незнам да се снајдам во продажбата.

Одгледувањето не ми е проблем, но за продажба сум неспособен.

Ако не најдам начин ќе ги колам и ќе јадиме цела зима :).

Доколку има некој заинтересиран ве молам во инбох или тука контактирајте ме
..прво најди кланица со хасап/халал која по можност и ќе ти го конфекционира и спакува месото, после ти е песма лета ....ти никогаш не можеш да произведеш толку колку народ може да изеде.., дури и ако се фокусираш на сегментот народ кој има пари...:sneaky:
 
Член од
15 април 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
796
тргни пешки низ град понуди се по ресторани, прво одреди цена и остај луфта во цената, кога ќе се исценкаат да мислат дека те победиле.

жал ми е за зајците ;( , имавме две лавја глава едно време ама копаа немавме соодветен кафез и ги дадовме не ни беа за јадење само за гушкање.
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.526
Поени од реакции
5.708
Започнав со одгледување на зајаци. Како што се множат и растат... да почнам и со продажба ..
Прво ова , под обавезно :
.... најди кланица со хасап/халал која по можност и ќе ти го конфекционира и спакува месото,
Провери ја кланицата во Неготино/Кавадарци, кај и да беше...ако добро се секавам , таа беше специјализирана за нешто...
Друго, мислам, дека ќе треба да бидеш регистриран, провери си во Агенција за храна.

Тек после ови е 2 работи ќе можеш да размислуваш КАДЕ ќе продаваш.

Мислам дека за почеток ти е најдобро да поминеш по подобро снабдени месарници (популарни во градот ) и да им понудиш нив. Во Битола ако не грешам, го имаш Рудо Јагне, во Велес -Сирмес, во Скопје го имаш -Поповски, Лале ( баш во месара Лале во Центар имам гледано зајачко месо )....
 
Член од
12 декември 2009
Мислења
161
Поени од реакции
69
Имам чувано зајци 3 ипол години не е толку лесно како што сите мислат. Месото е одлично, али зависи од храната што ја даваш на зајците и сортата исто.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Имам чувано зајци 3 ипол години не е толку лесно како што сите мислат. Месото е одлично, али зависи од храната што ја даваш на зајците и сортата исто.
..ништо не е лесно, не па зајаци чување. И семки да продаваш на улица е тешко, камо ли тутун да произведуваш или не дај боже трактори... :)
 
Член од
12 декември 2009
Мислења
161
Поени од реакции
69
Нормално дека ништо не е лесно треба многу работи да ги погодиш за да имаш добар квалитет.
 
Член од
22 јануари 2017
Мислења
1
Поени од реакции
0
И јас сум чувал но не сум продавал сум чувал 2-3 има побарувачка на пазарот и јас сум од битолскиот регион и ке се потрудам да ти помогнам и ако најдам купувачи ке те контактирам. :) :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom