Семинарски, состави, есеи, задачи

Член од
21 ноември 2007
Мислења
10.644
Поени од реакции
9.223
За утре ми треба нешто за Чичко Горио од Оноре де Балзак...
Фала однапред:smir:
 
Член од
16 октомври 2009
Мислења
30
Поени од реакции
0
Злосторство и казна случајно некој да не ја има раскажано?
 
Член од
31 мај 2009
Мислења
1.139
Поени од реакции
1.925
По предметот „Психологија на менаџери“ дали случајно некој има семинарска на тема „мотивација“ ???
 

elektro

Генијалец
Член од
11 мај 2009
Мислења
132
Поени од реакции
40
Здраво дечки дали ќе може да ми помогнете ми треба Есеј до оцена 3 доста е На било каква тема :)D само не глупости хехех) Ве молам за помош утре ми е потребен ВЕ МОЛАМ
 

elektro

Генијалец
Член од
11 мај 2009
Мислења
132
Поени од реакции
40
Здраво дечки дали ќе може да ми помогнете ми треба Есеј до оцена 3 доста е На било каква тема :)D само не глупости хехех) Ве молам за помош утре ми е потребен ВЕ МОЛАМ
 
Член од
6 јули 2009
Мислења
491
Поени од реакции
16
Дечки да не ви се наоѓа на некој материјали за виолина, за дипломска ми треба (градба на виолина, историски развој, свирење на виолина...) секој материјал е добредојден..
 
Член од
27 август 2009
Мислења
1.540
Поени од реакции
1.671
Дајте есеј за Ревизор. :)
Комедијата “Ревизор”

Комедијата “Ревизор” е извонредна карикатура и жестока сатира на руското провинциско чиновништво во триесеттите години на минатиот век, во која е исмеан, всушност, целокупниот бирократско - чиновнишки поредок на тогашната Русија. “Во Ревизор се решив да го соберам на еден куп сето она што го сметав тогаш во Русија, сите несправедливости што се прават на оние места и во оние случаи, каде од човека се бара повеќе од се справедливост, и одеднаш да се потсмевнам над сето тоа”, - ќе си спомни подоцна Гогољ. Таквата намера на авторот морала да доведе до раскршнување на традиционалните шеми. Во комедијата нема љубовна интрига, нема централен херој – таков херој е чиновничкиот сталеж, составен од грабачи и лицемери, груби и беспошедни спрема посалбите, а страшливите и понизни пред посилните, една маса што не може да помине низ филтерот на човечкото достоинство. Предводник на таа маса, на тоа провинциско беззаконие, е градоначалникот.Тој е мошне итар и опитен, ги знае сите врвици на плодоста и нечесноста, самиот вели дека успева да излаже “никаквеци над никаквеците”. Примањето поткуп е за него нормална работа – “тоа од самиот Бог е наредено”. Кон граѓаните се однесува грубо, ги понижува на секој чекор, но затоа кон претпоставените, за еден од кои ги смета Хлестакова, настојува да се покаже како примерен чиновник кој не е како другите градоначалници и чиновници што “се грижат најмногу за својата т.е. полза”. Неговата животна цел е да стане генерал, што ќе му овозможи да се прошири кругот на потчинетите, спрема кои ќе може деспотски да се изживува. Судијата Лјапкин-Тјапкин е втор по ранг во таа провинциска бирократска хиерархија. Поради тоа штп прочитал неколку книги се смета за образован човек. Прима како мито ловеч ки кучиња и повеќе мисли на ловот отколку на службата. Управникот на оштата Шпекин ужива да отвора туѓи писма; раководителот на болницата Землјаника воопшто не се грижи за жалната состоба на нему поверената установа, во која болните умираат како муви. И другите чиновници повеќе или помалку заборавиле на своите општествени и службени обврски. Спокојството на тој самовластен “поредок” го нарушува доаѓањето на една непозната личност, која сите, свесни за своите постапки и службени безодговорности, ја земаат за ревизор. Всушност, стравот од одговорноста е причина еден површен и лекомислен човек во нивната претстава да добие димензии на ревизор од престолнина, зашто Хлестаков, дури откога видува дека му се дала шанса да изигра улога на која се надевал, но која сосема му одговора, го раздиплува карактерот на својата личност. Тој почнува да лаже, но често и самиот верува во она што го вели. “Тој лаже со чувства. Тоа е најубавиот, најпоетскиот миг во неговиот живот”. Одличен импровизатор, тој многу вешто ја искористува шансата. Така, исмевајќи го деспотско – бирократскиот поредок во Русија во првата половина од минатиот век, Гогољ создал и еден тип што може да се сретне во сите времиња. Комедијата “Ревизор” го издржала најтешкиот испит за едно уметничко дело – испитот на времето. Таа и денес, по повеќе од век и пол, е постојано присутна во театарскиот репертоар, и не само на сцените во Советскиот Сојуз. Зашто лицемерието, корупцијата, бирократското самоволие, “хлестаковската” површност и лекомисленост, што често имаат успех во животот - се уште не изчезнале и во ова наша цивилизирана епоха.
 
B

Bokica85

Гостин
Еве еден македонски сајт каде што има бесплатни семинарски,есеи по сите предмети ,проектни,презентации итн. ,и плус изработуваат многу ефтино багатела жива !!

http://zemi-seminarska.tk/
 
Член од
30 ноември 2008
Мислења
32
Поени од реакции
0
trebit da napram za rasizam proektna za matura pa ako imat nekoj nesto materijal za to da mi dajt ili da mi kazit kaj mozam da najdam! fala od napred
 
Член од
20 февруари 2010
Мислења
2
Поени од реакции
0
Izrada seminarskih, diplomskih radova..prevodi..download radova..

Na ovom mestu mozete naci velik broj gotovih radova spremnih za download.

DIPLOMSKI RADOVI :vozbud:
MATURSKI RADOVI
DIPLOMSKI RAD
SEMINARSKI RADOVI
ESEJI


Takođe, na stranicama pronađite i tutorijale, referate, primere radova, prepričane lektire, vesti, čitaonicu


Na ovom sajtu ste u prilici pronaći preko 10.000 radova iz raznih oblasti: ekonomija (menadzment, marketing, financija, elektronskog poslovanja, internet tehnologija, biznis planovi, makroekonomija, mikroekonomija, preduzetnistvo, upravljanje ljudskim resursima, ...), informatika (internet, informacijske tehnologije, softver, hardver, operacijski sustavi, baze podataka, programiranje, informacijski sustavi, računalne mreže, ...), biologija i ekologija, filozofija, istorija, geografija, fizika, hemija, književnost, matematika, likovno, psihologija, sociologija, ostali predmeti (politika, saobracaj, masinstvo, sport, muzika, arhitektura, pravo, ustav, medicina, engleski jezik, .. .).


Redovno se dodaju novi tekstovi na forumi i citaonici, tako da je odgovor da se nesto prodaje, ali dosta toga mozete procitati i besplatno.


Veliki izbor radova iz raznih oblasti: ekonomije, centralno bankarstvo, središnja banka, e-society, informacioni sistemi, računarska simulacija, hardver, inteligencija, turizam, biologija, fizika, geografija, hemija, informatika, knjizevnost..


Izrađujemo radove za BiH, Hrvatsku, Srbiju, Crnu Goru, Makedoniju.


Radimo na ijekavici, ekavici i hrvatskom jeziku, takođe radimo prevode tekstova sa engleskog, francuskog, italijanskog....


http://www.maturskiradovi.net/forum/Thread-aqua-monta-master-of-business-administration-degree-biznis-plan-engleski


Posetite nas na nekom od naših sajtova ili nam pišite na mail:
maturskiradovi.net@gmail.com


-------------------------------------------------- --------------------------------
maturski forum seminarski security forumi maturski radovi seminarski radovi radovi magistarski maturski radovi seminarski radovi maturski seminarski maturski rad diplomski maturski rad seminarski rad lektire maturalna radnja maturalni radovi maturski radovi diplomski radovi maturalni rad magistarski maturalni menadzment maturski seminarski magistarski radovi bankarstvo menadzmentseminarski rad diplomski maturski rad Seminarski Maturski maturalni radovi lektire.megatrend eseji master radovi magistarski radovi domaci radovi domaci zadaci projekti maturalni maturalne radnje diplomski rad marketing promocija promocija dio marketing miksa teorija diplomski rad promocija promocija kao dio marketing miksa seminarski radovi ekonomija znanja i uloga drzave maturski berze i berzansko poslovanje upravljanje rizicima u elektroničkom bankarstvu seminarski plan razvoja turizma grcke turističko novinarstvo seminarski rad
 

Kajgana Shop

На врв Bottom