Семинарски, состави, есеи, задачи

Песимист

Добро информиран оптимист
Член од
11 ноември 2008
Мислења
1.676
Поени од реакции
181
Да не има некој семинарска по Руски јазик значи основата од почетниот материјал за множина,придавки, такви работи ако има некој нека ми прате по пп инфо подетално..Фала и од напред :smir:и од позади..:paf
 
S

smart ass

Гостин
семинарска по екологија за загадување на реките во европа
по Миротворство - Медијација во конфликти
и политички системи - било што :)

а во моментов барам по меѓународни односи за Дипломатија ако има некој ресурси нека пушта на било кој "познат" јазик се разбира :)
Има:)


The Vienna Convention on Diplomatic Relations (1961)
The States Parties to the present Convention,
Recalling that peoples of all nations from ancient times have recognized the status of
diplomatic agents,
Having in mind the purposes and principles of the Charter of the United Nations
concerning the sovereign equality of States, the maintenance of international peace
and security, and the promotion of friendly relations among nations,
Believing that an international convention on diplomatic intercourse, privileges and
immunities would contribute to the development of friendly relations among nations,

http://www.webfilehost.com/?mode=viewupload&id=8995748

Ова е се дипломатија.....
 
Член од
13 февруари 2008
Мислења
1
Поени од реакции
0
Семинарски или есеи
1.Парламентарно право
2.Политички партии и интересни групи
3.Политичка култура
4.Уставно правна техника
5.Избори и изборен систем
6.Малцински права
Ако има некој нека прати,фала
 

Песимист

Добро информиран оптимист
Член од
11 ноември 2008
Мислења
1.676
Поени од реакции
181
Да не има некој семинарска по Руски јазик значи основата од почетниот материјал за множина,придавки, такви работи ако има некој нека ми прате по пп инфо подетално..Фала и од напред :smir:и од позади..:paf
Амана бе зар ништо нма бар нешто шо би можело да помогне:uvo:
 

Son.Of.Macedon

Македонист
Член од
28 јули 2008
Мислења
107
Поени од реакции
1
есејче... некое кратко составче за поезијата на Кочо Рацин.. на мене ми треба за Социјалната поезија на Кочо Рацин.. ама и тоа би послужило.. за утре ми треба . ако има некој нешо да постира, или ПВТ да прати. фала..
 
Член од
14 декември 2009
Мислења
3
Поени од реакции
0
hey people....:) mi trebaat sostavi za delata: hamlet, don kihot i pekolot za sreda...ke pram pismena po makedonski a pooojma nemam so treba da pisam, zatoa ke ve molam ako ima nekoj ideja neka mi pusti nesto...ne trebalo nesto kako raskazvanje na sodrzinata tuku opsto za sushtinata na deloto :S
 

felixthecat

Boys Don't Cry
Член од
6 јануари 2008
Мислења
90
Поени од реакции
3
Ми треба семинарска за '' КОНФЛИКТОТ 2001 '' само 5страни ми се доволни !
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
4.021
Поени од реакции
2.513
кој бараше за глобализација ?
Глобализација​

Денес светот е поделен на зони според развиеноста и богатствата што ги поседуваат. Во првата зона се високо развиените земји (САД, Канада, Јапонија, земјите на Европската унија). Во втората зона се земјите во развој (земјите на Источна Европа) и земјите од третата зона т.н. трет свет, се најсиромашните, чии изгледи за развој се минимални. Но овде треба да се напомене дека во последните години со многу висока стапка на раст се развиваат земјите од Југоисточна Азија (Сингапур, Тајван, Кореја, Малезија, Хонгконг и др.). Нивниот развој се темели на производство на компјутерски делови, на телевизори и друга електроопрема. Ново светско економско чудо претставува Кина, која го развива ситното претприемаштво со што направи продор на светските пазари.

По 70-тите години процесите на комуникација и размена стануваат многу интезивни. Веќе ни една земја во светот не е независна во однос на другите. Од економијата, глобализацијата се пренесува на сите подрачја (културата, политиката, образованието). Според некои аналитичари, глобализацијата почна со „Кока Кола“ и Џинсот, продолжи со цртаните филмови на Волт Дизни преку кои се дистрибуираа основните вредности на западната цивилизација, и се уште се развива преку компјутерските технологии.

Република Македонија спаѓа во втората зона на земја во развој. Таа како самостојна држава е од 1991 година. Претходно припаѓаше во земјите од т.н. комунистички блок заедно со мнигу други земји од Источна Европа. По паѓањето на Берлинскиот ѕид, почна процесот на приближување на земјите од Источна Европа кон преостанатите европски земји. Но со оглед на фактот дека разликите меѓу Истокот и Западот беа многу големи (идеолошки, културни, економски, политички), патот кон европската интеграција на овие земји поминува низ длабоки трансформации т.е. транзиција. Меѓутоа, треба да се нагласи дека Македонија е мала држава, која во процесите на глобализацијата се судри со многу проблеми. Еден од најактуелните проблеми претставува економската стагнација и неконкурентноста на економијата во однос на светската. Македонското стопанство е далеку од нивото на т.н. светска продуктивност на трудот што укажува на раст од 5% до 10% годишно. Стапката на растот е под 0,20%. Вториот позначаен проблем представува етничкиот конфликт, кој одзема значаен дел од ресурсите со кои се располага забавувајки ги развојот и интеграцијата во светската еконимија.
Во некои од неразвиените земји од светот поразвиените земји го експлоатираат локалното население да работи во нивна корист. Оваа појава не е нова. Таа потекнува уште од минатото, по процесот на колонизацијата на земјите богати со природни ресурси од страна на помоќните земји. Најдобар пример за ова е Африка во која населението било приморано да работи на плантажите со памук, какао, банани и др, за потребите на европските пазари. Исто така населението било продавано како робје за работа на американските плантажи.

Во поново време развиените земји на најразлични начини се обидуваат да им помогнат на неразвиените земји и на земјите во развој. Тоа го прават со финансиски, економски,материјални и технички донации со кои им помагат на земјите да се приближат до нивниот стандард.

п.с на темава 90 % барате 5% давате и 5% разгледуваат нешто случајно дали ке најдат
 

felixthecat

Boys Don't Cry
Член од
6 јануари 2008
Мислења
90
Поени од реакции
3
нешто друго ми требаше , го имав ова од википедија , али фала у секој случај
 
Член од
15 декември 2009
Мислења
1
Поени од реакции
0
Лелеее луѓе ај ве молам ако можи некој нека ми поможи да напишам состави на тема:
-Народните поговорки и пословици-духовно богатство на нашиот народ
-Уметничкиот гениј на народниот пеач

Ве молааамм!!!
 
Член од
21 октомври 2009
Мислења
24
Поени од реакции
1
Има ли некој есеј на англиски за некоја прослава, роденденска свадба или нешто слично, треба да биде опфатено кој присуствувал кога била, каде и слично. Од 150-180 зб. Знам да напишам ама ме мрзи па ако има некој готово нека прати на ПП.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom