Семинарски, состави, есеи, задачи

SpiderWeb

ја заменува титулата под името во вашите мислења.
Член од
12 мај 2008
Мислења
632
Поени од реакции
622
Значи вака сега...имам за проект да направам презентација за "Давање помош при струен удар." На интернет неможи абе тотално ништо да најдам или глуп сум ... ако можи некој нешто да најди да пастира линк или можеби текст, а уште поубо и презентација... само да не е малце.! Поздрав фала однапред и одназад исто така :)

Не можам баш да ти помогнам, ама ја „користам“ оваа прилика да раскажам една случка за која се имам смеено 10 минути и сеуште се смеам кога ќе ми текни и кога ќе ја замислам ситуацијата...

Во некое село синот застанат на мешалка за цемент, таткото работел... На синот му влегува камче во чевелот и почнува да ја треси ногата за камчето да излезе, таткото го гледа како се треси, си рекол дека го „фатило“ струја, па ја зел лопатата и така добро го акнал по раката и му ја скршил, дури и месо му фалеше кај што беше удрен :pos2:
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Хм... од она што го знам јас, електричен удар е најзаебана работа. Едноставно неможеш многу да му помогнеш на настраданиот.

Прво и клучно е да се одстрани напонот од него (доколку уште се држи за кабелот), со некој изолирачки предмет (дрво, пластика). Потоа се преминува на фазата тестирање колку човекот го преживеал ударот. Доволно е 1 Ампер струја за да човечкото срце застане. Ако е во безсознание (не е свесен) се проверуваат виталните функции дишење и пулс. Ако некоја недостига се почнува со реанимација (вештачко дишење + масажа на срце). Ако човекот е во свесна состојба, тогаш се пристапува со правење муабет, одвлекување на вниманието од настанатата состојба, ако има изгореници се мијат со ладна вода. Тоа е накратко, сега ти можеш да најдиш еден тон за тоа како се изведува масажа на срце, вештачко дишење, третирање на изгореници и да го вметнеш во презентацијата, ама колку ќе ти користи....

патем до сега ме има фатено 3 пати струја, за среќа сум поминал со лесно...
 
B

BrunoFresh

Гостин
@SpiderWeb
супер приказна :D само што не се бара тоа :D Иначе добро ме насема...


@Dzish
хмм супер сторено добро е ова но сепак е малце..ако можиш да најдиш уште нешто ако не добро е сепак фала :)
 
S

smart ass

Гостин
Значи вака сега...имам за проект да направам презентација за "Давање помош при струен удар." На интернет неможи абе тотално ништо да најдам или глуп сум ... ако можи некој нешто да најди да пастира линк или можеби текст, а уште поубо и презентација... само да не е малце.! Поздрав фала однапред и одназад исто така :)
Прво и основно е да го исклучиш напојувањето,понатаму ќе пазиш дали има електрични изгореници-ако има,не ги чепкај.

Ако забележиш мачкино око-под хитно почни со масажа на срцето...

Понатаму стандардно е телото да го свртиш во лежечка положба т.е на грб и да ги следиш виталните функции(или оптички дали има дишење,или пак пулсот)-ако е така,а не реагира жртвата можеби е во шок...употреби игла, ќе го врати назад,а пак ако е во бесознание ќе го свртиш на десна страна и ќе ја наместиш главата полека употребувајќи ја неговата лева рака-така да нема можност јазикот да ом проголта.

а положбата која ти ја спомнав треба да биде налик


Само што со левата рака треба главата да биде потпрена,десната рака треба да биде зад грбот,како би се добила положба статус кво.(значи малце навален а срцето се знае повисокооо:wink:)




Овде имаш третирање на изгореница
 
Член од
7 декември 2009
Мислења
29
Поени од реакции
1
DALI VII IZGLEDA POZNATO>>>DA NE IMATE SEMINARSKAVA>>>HEHE

::::::NEGA NA BOLEN PRI ISHEMIJA::::::::

blagodaram odnapred...POZ?>:):back:
 
Член од
8 февруари 2009
Мислења
21
Поени од реакции
5
да не има некој што може да ми прати некој материјал за економски развој итно ми треба а се скинаф барајќи..
однапред благодарам на тој што ке помогне:)
 

elektro

Генијалец
Член од
11 мај 2009
Мислења
132
Поени од реакции
40
Матријал за Smart senzori кај автомобил и слично

Здраво дечки ако може некој да ми помогне ми треба матријал за смарт сензори некој пример кај колата со таков сензор објаснување шема слики историја за смарт сенозрите и слично.Ви благодарам однапред
 
S

smart ass

Гостин
Здраво дечки ако може некој да ми помогне ми треба матријал за смарт сензори некој пример кај колата со таков сензор објаснување шема слики историја за смарт сенозрите и слично.Ви благодарам однапред

Како работат кај автомобилите...и слики

http://www.webfilehost.com/?mode=viewupload&id=5129311

...историјата


http://www.webfilehost.com/?mode=viewupload&id=3164473
 

elektro

Генијалец
Член од
11 мај 2009
Мислења
132
Поени од реакции
40
smart ass Фала многу за матријалот. и ако може д апрашам дали има некакви шеми за овие смарт сензори како работат,дали имаат мани кој се тие и слично. Фала уште еднаш за помошта. Сега и јас ќе пробам да најдам матријал уште нешто ако можам.Позз :D
 
С

Спенсер

Гостин
Семинарска на Тема:Уреди кај кои се применува термоелектронска емисија??? 3-4 страни максимум...
 
Член од
12 декември 2009
Мислења
13
Поени од реакции
2
АЈ ВЕ МОЛАМ СОСТАВ ЗА ,,ЉУБОВТА ВО СОН НА ЛЕТНАТА НОЌ,,

ПРАВАМ ПИСМЕНАА ... МИ ТРЕБАА : (
 

Kajgana Shop

На врв Bottom