Семинарски, состави, есеи, задачи

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Одликите на романтизмот во делата на:
- Виктор Иго - Клетници
- Бајрон - Проштална песна
- Гете - Страдањата на младиот Вертер

Праам писмена утре, ако има некој некое составче или може било као да ми помогне, нека помага, пошо страшно ме мрзи а и мрзам ваков тип на теми за пишување -.-
лол...ја ги неам читано книгиве -.-
шо значи дека нема да ги има на матура...така да...не ти помогнав ич :pos:
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Ни ја ги неам читано.
Али ќе ги има.
-1 за тебе -.-
 

Nekoj IksDe

Челзијаш
Член од
17 септември 2009
Мислења
495
Поени од реакции
9
и јас сега ќе прам писмена ама не барам есеи дека знам критика да пишам ако на некој му треба критика за состави од 3 година слободно нека ми се обрати мене на помош :D
 
Член од
11 октомври 2009
Мислења
5
Поени од реакции
1
Есеј за Злосторство и казна

Есеј за „Злосторство и казна“

Треба да се знае дека Родион Романович Раскољников е противник против тогашното друштво и едноставно таа социјална средина оправдано го тера на злочин, но во душата е голем моралист и длабоко размислува за својата постапка.
Во самиот почеток се гледа дека Раскољников проживува тешки моменти: го добива мајчиното писмо во кое дознава за жртвата на сестра му која едноставно не може да ја прифати. Имено, Дуња треба да се омажи за богат човек за да се спаси од нејзината беда и така да и помогне на својот брат.
Едноставно животот го натера Раскољников да ja убие лихварката и нејзината сестра. Раскољников смета дека на исклучителни личности секогаш низ историјата им било дозволено да ги отрстрнуваат „натрапниците“ кои ја прават средината неправедна( го зема за пример Наполеон Бонапарта ), а како се смета себеси за исклучитечен го зафаќа таква мисла па неговото злосторство настанува злосторство со предомислување т.е. идеолошко злосторство.
После извршеното убиство Раскољников дожувува тешка грижа на совест и настанува психолошка војна: борба со совеста и двобој со истражителот. Го признава своето злосторство, оди на суд и после доживувањето тој осеќа победа на „доброто над злото“.
Соња на крајот е со Раскољников во Сибир. Неговата сестра се мажи за неговиот пријател, неговата мајка умира, а тој се разболува. Во Сибир пронаоѓа среќа во Евангелието и во љубовта на Соња.
Зошто го изврши убиството? Едноставно сакаше оправдано да си докаже дека не ги
респектира моралните закони кои ги одредиле другите луѓе, и сака самиот да направи нови закони, закони за кои тој би ја носел целата одговорност и терет. Со тоа убиство да постигне добра цел, да го заврши школувањето кое ќе му помогне да стани добродетел на човечкиот род.
Достоевски направи убиец од „добар“ младич затоа што владееле материјалистички идеи кои би ги срушиле моралните вредности и обичната и добрата личност на студент како Раскољников. Тоа тој го покажа во книгата.
 

shema77

Borriello
Член од
30 јули 2009
Мислења
432
Поени од реакции
7
Може некој да ми даде нешто за реализмот и импресионизмот во уметноста.Ми треба за проект по ликовно.Фала однапред.
 

Nekoj IksDe

Челзијаш
Член од
17 септември 2009
Мислења
495
Поени од реакции
9
Може некој да ми даде нешто за реализмот и импресионизмот во уметноста.Ми треба за проект по ликовно.Фала однапред.
Реализам во ликовната уметност е стилски правец кој тежнее да ја прикаже стварноста, а трае од половината до крајот на 19-от век (иако дела кои се создаваат според правилата на реализмот имало и претходно, а ги има и денес). Реализмот се залага за објективност и уверливост во приказите и опиШување на фактите на стварноста и ја открива законитоста на општеството.
Во педесеттите години на 19-от век се појавува мислење дека романтичарското истакнување на чувствата и фантазијата е само бегање од стварноста на времето на европските граѓански револуции од (1848.). Напредокот на науката, индустријата и техниката го овозможило правењето на првите фотографии кои уметниците ги користат како помошно средство.
 
Член од
31 октомври 2009
Мислења
1
Поени од реакции
0
ми требаат есеји за
- хамлет
-декамерон
-канцониер
-пеколот

некој ако има нека post... благодарам однапред... !!!:wink:
 
Член од
14 октомври 2009
Мислења
17
Поени од реакции
0
AKo moze nekoj da mi pomogne okolu eden proekt za Mikrokontroler. Ako ima nesto neka pise
Vaka treba da bide sodrzinata

1.Arhiktektura
2.Blok sema
3.Registri
4.Nacini na adresiranje , instrukcisko mnozestvo
5.primer za povrzuvanje na mikrokontroler
 
Член од
1 ноември 2009
Мислења
1
Поени од реакции
0
Itno mi treba kratka sodrzina za Don Kihot ... Ja nemam citano lektirata ama mi treba .. moze da ja raskazete? TNx odnapred
 
Член од
26 февруари 2007
Мислења
366
Поени од реакции
10
Ако може некој добар познавач на англискиот да штракне набрзина ми требаат состави до кај 250 збора на тема: Informal Letter(неформално писмо кон некој роднина, пријател) и my dangerous experience(некое опасно искуство што сме го доживеале). Фала однапред
 
Член од
16 декември 2008
Мислења
391
Поени од реакции
125
Ми треба семинарска по Меѓународно јавно право на тема „Меѓународна правна заштита на малцинствата“.
Однапред благодарам.
 
Член од
15 април 2009
Мислења
657
Поени од реакции
112
Дечки ми треба писмена за осмо одделение. Темите се: Тешкото (од Блаже Конески)
и Клети турци земја поплениле (народна). Не треба да се раскажуваат.. туку да ја кажеме поентата во песните. Многу ми е итно!! утре сум втора смена.. а имам и хемија и биологија за учење. :zid:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom