Семинарски, состави, есеи, задачи

Член од
13 март 2011
Мислења
68
Поени од реакции
12
Ќе го замолам доколку некој ја има книгата Бизнис од Таки Фити за IV година гимназија.Ми треба за неколку дена само.Доколку ја има некој за изнајмување или продавање нека пише.Хитно ми треба
 
Член од
29 септември 2007
Мислења
13
Поени од реакции
1
Ве молам ако сте во можност да ми дадете состав за реализам , или некој сличен состав на него (може и за писателите и нивните ликови) ?
ви благодарам однапред
хитно е ве мола ако може побрзо
 
Член од
14 април 2010
Мислења
75
Поени од реакции
17
Состав на тема Реализам. На сите матуранти на форумот им е потребен овој состав. Ајде некој ако има, нека го прикачи во темата. За утре ни треба. Фала ;)
 
Член од
17 јуни 2011
Мислења
2
Поени од реакции
0
Дали има некој да ми прати семинарска на тема објекти на Имотно- правните односи. А што се однесува до книгата од Таки Фити ја имам јас Основи на Економијата. Семинарската можете да ми ја пратите на маил Gjorgjijev@gmail.com. Однапред ви благодарам
 

Yugo

Law rules
Член од
12 декември 2005
Мислења
8.251
Поени од реакции
28
Има ли некој семинарска методологија :( ???? ако има некој нека ми прати на four_people_max@hotmail.com, хитно ми е :)
 

Песимист

Добро информиран оптимист
Член од
11 ноември 2008
Мислења
1.676
Поени од реакции
181
АКо му се наога на некој семинарска за autocad ама нешто како туторијал со 3д модел.
 

Немирлика

all I need is love, friends & a piano☺
Член од
15 јуни 2011
Мислења
225
Поени од реакции
126
Eве ви нешто за две дела од реализмот - Чичко Горио и Злосторство и казна. Се надевам ќе ви бидат од помош колку - толку :) :

Љубовта лугето ги прави среќни или ги фрла во очај. Љубовта која е фабула на романот Чичко Горио ги прави луѓето слепи на постапките на своите сакани.

Таа го прати обидот на провинцијалецот Ежен де Растињак да се пробие во високо друштво на Париз. Овој сиромашен племич сонува за успех, слава, пари и љубов, но е приморен да живее во сиромаштво Во бедниот пансион на Вокер се запознава со чичко Горио, трагичниот јунак, кого го убива претераната, страсна родителска љубав спрема своите две ќерки. Несреќниот татко чија несреќа станува се поголема колку што расте неговата љубов спрема чедата, неговите две ќерки. По смртта на нивната мајка тој едноставно ги разгалил и незабележувајки ги претворил во нечуствителни, себични и неблагодарни изроди. Поведен од општо прифатениот критериум дека парите се она волшебното стапче во кое е содржана полнотијата на живеењето. Тој уште во нивното детство им купува скапи подароци со тоа искажувајќи им ја својата љубов, но таа релација е ѓаволски круг. Огромната љубов кон двете ќерки го фрла во судир со моралот. Тој не само што успеал богато да ги омажи, односно да ја направи едната бароница де Нисенжен, а другата, постарата, грофица де Ресто туку одејки им постојано по вољата полека станал и нивни проводаџија кој им наоѓа љубовници. Постојано на услуга во исполнувањето на нивните желби тој, инаку успешен производител на тестенини, конечно осиромашува. Тие пак го посетуваат таткото само кога од него треба да добијат пари, срамејки се од него обичниот граѓанин, бидејки тие се движат во аристократските кругови. Горио умира сам. Во последните мигови го негувале Растињак и студентот по медицине Бјаншо, кои и погребот му го платиле. На погребот на несреќниот старец не се појавила ни една ќерка. Немајки веќе што да им понуди, станува наполно неинтересен за неговите убави и богати ќерки, кои се производ на неговиот родителски однос кон нив. Родителот и неговите ќерки се слика на моралниот пад и обезвреднување на семејната врска. Некогашниот господин Горио натрупува богатство и создава положба на своите ќерќите , кои се однесуваат со него како со "лимон, кој " откато бил исцеден до капка... го фрлаат .Само парите ли сe причина за тоа? Опшеството? Трагичната заблуда на стариот милионер? Несовршенството на човешката душа, која не ја познава благодарноста? Можеме да судиме од секој агол и секој одговор ќе носи дел од вистината.

Тажна е приказната за пожртвованиот татко на себичните и неблагодарни ќерки. Уште потажна е сликата на младиот скороевич Растињак, кој ги истражува патиштата кои водат во високото друштво, откривајки ги парите како основна движечка сила. Најтажно е што и двајцата на крај разбираат дека љубовта со пари не се купува.

.........................................................................................................................................................................
„Злосторство и казна“ е роман од Фјодор Достоевски. Во него главниот лик, сиромашен студент, паѓа во искушение понесен од идејата за “големите луѓе” и социјалната правда. Живеејќи во најголема беда изградува поглед на свет кој се заснова на идејата дека општеството е суштински неправедно затоа што им овозможува на бескорисните луѓе да уживаат во богатството додека вистински вредните луѓе пропаѓаат во сиромаштија без можност да ги развијат и остварат своите способности. Правосудството ги осудува ситните криминалци, а историјата ги слави луѓето како Наполеон кои се одговорни за смртта на илјадници луѓе. Одлучува да се доведе во искушение и да направи злосторство кое ќе му овозможи пари за школување и за човечки достоен живот. Меѓутоа, чувствувајќи грижа на совест на крај се предава на полицијата.


Еве други цитати кои ми се допаѓаат од ова дело:
-За да запознаеш некој човек, спрема него мораш да бидеш внимателен и претпазлив за да не паднеш во грешка и во предрасуда, зашто после со тешки маки ќе можеш да ја исправиш.
-Тогаш сфатив зошто луѓето никогаш нема да се изменат и никој не може да ги преобрази, па дека не вреди ни труд да се троши за тоа.
-Постојано се прашував себе си зошто сум толку глупав, па ако се и другите глупави,а јас со сигурност знам дека се глупави, зошто не сакам јас да бидам поумен! Тогаш сфатив дека нема да дочекам ако чекам сите да станат умни.
- Но како ќе живееш без човекот? (Соња Сејмонова му се обраќа на Родион Раскољников)
-Се е во човечките раце, и се само поради кукавичноста му бега пред носот.
-Дали има Бог? Ако има тогаш кои се границите на човечката слобода? А ако не постои тогаш на човекот се му е дозволено.
- Оди на раскрстница, поклони му се на народот, бакни ја земјата, зашто и пред неа си згрешил и на целиот свет речи му гласно: јас сум убиец (Соња Сејмонова, еден од поубавите цитати според мене)
 
Член од
19 јуни 2011
Мислења
1
Поени од реакции
0
еј луѓе дајте нешто за природни влакна , за синтетички влакна , протеински влакна,памучни влакна или свилени влакна.....частам одма ако ми најдете....поззззззззззззз
 
T

tinkerbelll

Гостин
би сакала да ве замолам ако има некој да ми даде материјал за полагање државен испит за фармација,
-фармацевтска хемија, фармакологија и фармакогнозија... по можност online ако се наоѓа линк барем нешто, фала :)
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Здраво:helou:, јас сум нова на форумов. Би ве замолила ако може некој да ми помогне за семинарска по информатика Примена на ИТалатките во секојдневната работа во земјоделието
За изработка на вашата семинарска работа најпрво треба да да размислете добро кој ИТ алатки (софтвер) што се користат во вашата струка ги познавате и да ги напишете на почетокот во оваа семинарска работа. Ако списокот е мал тогаш задолжително треба да извршите пребарување на интернет и да се запознаете со поголем дел од ИТ алатките што се покомерцијални и што најчесто се користат во светот, така да на крајот имате список од најмалку десетина алатки.
Потоа треба од овој список да одберете една алатка и за неа да пишувате во вашата семинарска работа. Најпрво треба да ја опишете алатката и да наведете некои технички карактеристики, а потоа треба да објасните како и каде истата би ја користеле во секојдневната работа во вашата струка.

Содржина на семинарската работа
Целта на оваа семинарска е да истражите кои се и како се користат ИТ алатките што можа да се применат во секојдневната работа во вашата идна професија. При тоа треба да се одговори на следните прашања:

1. Основни податоци и опис на апликацијата
Во овој дел треба да се дадат податоци за компанијата која ја произведува алатката, и да се каже нешто за нејзината еволуција т.е како оваа алатка се развивала и колку верзии од истата се излезени до денес.

2.Опис на алатката
Овде треба да се објаснат основните функционалности на алатката и начинот на кој таа работи. Значи треба слободно на начин на кој вие сте ја разбрале да ја опишете работата на оваа алатка. Постапно чекор по чекор објаснете како се извршува одредена функција во оваа алатка.

3. Како и каде ќе се примени оваа алатка
Обидете се да објасните како вие би ја примениле оваа алатка и што се би можеле да работите со неа за време на вашиот професионален ангажман во вашата стручна област.

4. Заклучок
На крајот треба да дадете комплетен заклучок од она што сте го напишале во вашата семинарска работа т.е. во неколку реда да ги издвоите најважните карактеристики и функционалности на опишаниот софтвер.

Се надевам на дружба на форумов
Има некој нешто вакво при рака?
 
Член од
12 јуни 2011
Мислења
95
Поени од реакции
9
Ако на некој му требаат цртежи по ликовно, ликовни проекти за испити и семинарски, минијатурни или гигантски нека ми напише едно пораче, го имам вистинскиот човек за тоа. ;)
 
Член од
24 јуни 2011
Мислења
522
Поени од реакции
462
Ќе го замолам доколку некој ја има книгата Бизнис од Таки Фити за IV година гимназија.Ми треба за неколку дена само.Доколку ја има некој за изнајмување или продавање нека пише.Хитно ми треба
имавме но ги вративме барај во некое сколо ако сакаат да ти ја дадат па после да ја вратиш
 
Член од
24 мај 2010
Мислења
23
Поени од реакции
0
ako ima nekoja seminarski ili nekakov materijal za razbojnistvo i teska krazba ve mozam za pomos:(
 

Kajgana Shop

На врв Bottom