Семејно насилство

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.857
Поени од реакции
7.241
Да може да се јави на СОС телефонот и без да пријави во полиција, не гледам зошто не би можело. Таму работат лица кои се запознаени со оваа проблематика, секојдневно се соочуваат со такви проблеми, па се надевам дека би можеле да и да дадат некој корисен совет.
Инаку ако ти си во можност да ја примиш кај тебе, тоа е океј, иако како што и сам кажа тоа не е трајно, туку само привремено решение.
Клучот овде е да се убеди мајката дека тоа што се случува во нивниот дом не е во ред, дека тоа не е нормална семејна атмосфера, дека никој не е должен да трпи малтретирање и дека тоа психофизичко насилство ќе остави последици врз нејзините ќерки и дека што побрзо треба да се најде излез од таа ситуација.
Тоа е лесно да се каже, ама во пракса, да убедиш една конзервативна и патријархална жена да го остави насилниот сопруг и да се разведе, не само што е тешко, туку многу често и невозможно. Не знам, можеби тука би можел да помогне некој роднина или пријател кој мајката го цени и почитува, го смета за авторитет...можеби некоја таква личност би можела да помогне мајката да сфати дека некогаш разводот е најдоброто решение.
Трагедијата е што вакви работи се случуваат во многу семејства, ама ретко кој се замара со тоа, сите или ја вртат главата, или пробуваат да ја префрлат вината на жртвата, во стилот сигурно си заслужила, го испровоцирала, сама си го барала и слични клише муабети со кои се оправдуваат насилниците. Али затоа кога некој девојка ќе изрази желба да си го задржи презимето, е тогаш сите почнуваат да хистеризираат, пошо нели сите знаеме дека тоа е побитно од семејното насилство.
Јас нејзе ја прашав дали има некој близок роднина кој може да и помогне кој ќе застане на нејзина страна одговорот беше нешто во стилот дека се што било останувало на еден моабет и тоа е тоа. Јас веќе и предложив да седи кај мене и ќе се обидам да ја убедам да седи а дали тоа ќе го дозволат нејзините или не, тоа воопшто мене не ме интересира бидејќи не сакам таа да трпи потреси и да биде нервозна секој ден и при тоа да не може на раат да учи и да ги прави секојдневните работи. Мислам дека најдобро би било таа или пак јас да се јавам во сос центарот и да ми кажат на некој начин некое решение. Незнам дали има некој тука на форумов член што се занимава со оваа проблематика па така да доколку има некој или пак веќе поминал низ тие работи би му бил благодарен да даде некој совет а верувам има и некои други личности кои го имаат исто овој проблем можеби и на нив ќе им помогне.
 

Мачорка

Shining Star of Paektu Mountain
Член од
25 февруари 2011
Мислења
1.955
Поени од реакции
12.542
Јас нејзе ја прашав дали има некој близок роднина кој може да и помогне кој ќе застане на нејзина страна одговорот беше нешто во стилот дека се што било останувало на еден моабет и тоа е тоа. Јас веќе и предложив да седи кај мене и ќе се обидам да ја убедам да седи а дали тоа ќе го дозволат нејзините или не, тоа воопшто мене не ме интересира бидејќи не сакам таа да трпи потреси и да биде нервозна секој ден и при тоа да не може на раат да учи и да ги прави секојдневните работи. Мислам дека најдобро би било таа или пак јас да се јавам во сос центарот и да ми кажат на некој начин некое решение. Незнам дали има некој тука на форумов член што се занимава со оваа проблематика па така да доколку има некој или пак веќе поминал низ тие работи би му бил благодарен да даде некој совет а верувам има и некои други личности кои го имаат исто овој проблем можеби и на нив ќе им помогне.
Не сум сигурна, ама мислам дека @blue ladybug еднаш спомна дека има искуство со жртви на семејно насилство, можеби таа може да помогне со некој совет или сугестија.

Едит: тагнувањето изглеа не функционира, па ќе ја цитирам бубамарата чисто да ја види темава.

 

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.857
Поени од реакции
7.241
Не сум сигурна, ама мислам дека @blue ladybug еднаш спомна дека има искуство со жртви на семејно насилство, можеби таа може да помогне со некој совет или сугестија.
Би ја замолил blue ladybug доколку има слободно време да напише нешто околу ова...
 

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
Значи да разјасни ме само таткои ги малтретира дома мајка и,сестрата нејзина и нејзе. Значи се бара решение како тоа да се спречи.
Moра да побара помош од институциите ако не сака да живее со трауми цел живот.Тешки и тоа.
 

Хајсенберг

Компјутерски Инжињер
Член од
15 ноември 2013
Мислења
347
Поени од реакции
365
Дали сте биле досега сведок на семејно насилство?
Што треба да се превземе според Вас доколку постои семејно насилство во една фамилија?
Кои се причините најчесто според Вас за да дојде до семејно насилство во една фамилија?
Не сум бил сведок
Да се пријави во полиција
Нема никаква друга мерка за да се справи со детето :)
 
Член од
21 септември 2012
Мислења
1.308
Поени од реакции
1.443
Значи да разјасни ме само таткои ги малтретира дома мајка и,сестрата нејзина и нејзе. Значи се бара решение како тоа да се спречи.
Шо не го прекичмат на спиење ? Да му текне на некој да малтретира 3 здрави прави жени/девојки, зашо си има проблеми со алкохол, психички проблеми или што и да е...башка финансиски не се зависни од него. Не знам што чекаат ?

Никоја од институциите НЕМА да им помогне да си го решат овој проблем... ослеснителна околност е што се 3 жени/девојки. Нека се тргнат настрана еден период, ќе ги моли да му се вратат.
 
Член од
11 декември 2009
Мислења
10
Поени од реакции
0
Vo ovaa drzava mnogu imaat si nekakov ploblem sto i normano e svetot ne e sovrsen. Nekoj nema rabota pa nema moznost da si priusti toa sto si saka ili ako e vo brak ne mozi na sopstvenite deca da mu kupi edno cokolado ili smetkite ostanale neplateni i stanuva eden od bracnata dvojka nervozen ili dvajcata i ete gi problemite ama ima i drugi slucai bez broj nekoj ima pari ama za dzabe mu se koga ne znae da gi koristi ko sto mnogu poznavam se pijanat se drogiraat se kockaat i na kraj se drug mu e kriv a nekoi parite gi poseduvaat lugeto i tie gi vodat vo pogresna nasoka po sto tamu problemite se isto golemi zosto parite se osnovna egzistencija za zivot i bez niv ne se moze no davaat mok i normalno so pari mozit covek da imat poveke vrski, prijateli i na odredeni mesta da pokazuvat sila kade sto ke gi iskoristi parite ili vrskite sto gi ima. Znaci da se vratam na temava semejno nasilsvo ima mnogu vo ovaa drzava i ne znam dali nekoj da se spravi so takvite problematicni ljuge sto pravat problem zosto tie sto sakaat da maltretiraat odredena osoba znaat deka taa e nemokna da mu se sprotistavi dali fizicki ,psihicki a najtesko e finansiskiot del koga bi dosle onie sudenja,advokati itn.[DOUBLEPOST=1404635220][/DOUBLEPOST]Jas ziveam vo pomalo mesto selovo Prespa i gledam sekoj den pred oci mi e toa mazot ja maltretira zenata ama nisto nikoj ne prezema vo vrska so toj slucaj. A zenata ima prijavuvano nasekade kade sto slusnala i razbrala a so toa samo mu se vlosuvale rabotite.
Ete i jas mu sum komsivka i sakam da mu pomognam nekako ama ne znam kako.
Go znaeme vo seloto site mazot t. e. M A N I J A K O T inaku e na vozrast od 63 god. koj sto ja brka zemanu sekoj den i ja tepa za da ne bide taa vo prisusvo negovo dodeka toj odi po kukite navecer i manijaci po prozorite ama taa pak se vraka nazad od sto nema kaj da odi i koj da ja zastiti.
 
Последно уредено:

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Семејното насилство ќе се искорени кога двајцата родители ќе бидат вработени со високи примања.

Вакви пормени може да се очекуваат кога ќе се смени овој насилен систем и кога пратеници,министри,директори............. ќе бидат образувани а не криминалци со дебело досие.
Затоа се казнети од господ па кај нив има други проблеми
 
Член од
11 декември 2009
Мислења
10
Поени од реакции
0
Se slozuvam Fringe so tebe deka kaj niv ima drugi problemi. Pritisoci eden kup i tie imaat nadzor od sekade i se mislat kade ke gi krijat parite zosto znaeme kolkavi se platite i deka platata e odredena suma sto ne mozi nisto golemo da se kupi so nea .
 
Член од
11 декември 2009
Мислења
10
Поени од реакции
0
Dali moze nekoj da mi kaze nekoja nevladina organizacija kade sto mozam da prijavam semejno nasilstvo so cel da spasam ako mozam edna zena a i mestanite isto se plasat zosto sekoja vecer mu visel po prozori.
 
Член од
21 септември 2012
Мислења
1.308
Поени од реакции
1.443
Jas ziveam vo pomalo mesto selovo Prespa i gledam sekoj den pred oci mi e toa mazot ja maltretira zenata ama nisto nikoj ne prezema vo vrska so toj slucaj. A zenata ima prijavuvano nasekade kade sto slusnala i razbrala a so toa samo mu se vlosuvale rabotite.
Ete i jas mu sum komsivka i sakam da mu pomognam nekako ama ne znam kako.
Go znaeme vo seloto site mazot t. e. M A N I J A K O T inaku e na vozrast od 63 god. koj sto ja brka zemanu sekoj den i ja tepa za da ne bide taa vo prisusvo negovo dodeka toj odi po kukite navecer i manijaci po prozorite ama taa pak se vraka nazad od sto nema kaj da odi i koj da ja zastiti.
Заебаваш и ти сега... 63 годишен старец да тероризира цело село ? Стап некој, поцврст... кога ќе го начекате на прозор, удри мавај, од кревет да не може да стане ;) Абе ајде, 63 годишен вампир ќе малтретира цело село... и јас ви се чудам.



Бројките лево се различни калибри на пиштоли/пушки/оружја. :) Десниот натпис убаво кажува- сите се побрзи од ѕвонењето 911 (или кај нас 192) :)
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Аман бе 63 годишен да тероризира, во тоа селото имате мажи или се пичиња се, нека му се соберат 2-3ца ќе видите како ќе прекине.
 

Zbo

Член од
12 јануари 2014
Мислења
107
Поени од реакции
277
Аман бе 63 годишен да тероризира, во тоа селото имате мажи или се пичиња се, нека му се соберат 2-3ца ќе видите како ќе прекине.
пичиња братко, пичиња...
 
Член од
11 декември 2009
Мислења
10
Поени од реакции
0
Imat jadeno kotek kolku sto e tezok ama umot ne mu idi .Bolesta mu e takva trebi poveke izgleda.[DOUBLEPOST=1404804772][/DOUBLEPOST]
Заебаваш и ти сега... 63 годишен старец да тероризира цело село ? Стап некој, поцврст... кога ќе го начекате на прозор, удри мавај, од кревет да не може да стане ;) Абе ајде, 63 годишен вампир ќе малтретира цело село... и јас ви се чудам.



Бројките лево се различни калибри на пиштоли/пушки/оружја. :) Десниот натпис убаво кажува- сите се побрзи од ѕвонењето 911 (или кај нас 192) :)
.
Ubavo kazano.
Sekoja cest.
Se slozuvam Fringe so tebe deka kaj niv ima drugi problemi. Pritisoci eden kup i tie imaat nadzor od sekade i se mislat kade ke gi krijat parite zosto znaeme kolkavi se platite i deka platata e odredena suma sto ne mozi nisto golemo da se kupi so nea .
Заебаваш и ти сега... 63 годишен старец да тероризира цело село ? Стап некој, поцврст... кога ќе го начекате на прозор, удри мавај, од кревет да не може да стане ;) Абе ајде, 63 годишен вампир ќе малтретира цело село... и јас ви се чудам.



Бројките лево се различни калибри на пиштоли/пушки/оружја. :) Десниот натпис убаво кажува- сите се побрзи од ѕвонењето 911 (или кај нас 192) :)
[DOUBLEPOST=1404805096][/DOUBLEPOST]Odime na kafe bujrum!!!
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom