Свети Николе

Член од
6 мај 2009
Мислења
27
Поени од реакции
1
Градот Свети Николе е лоциран во центарот на Овчеполието. Најблиску одалечен град е Штип со само 25 км. Во близина се наоѓа и Велес со само 33 км и Куманово со 44 км. Од главниот град го делат само 80 км.



Името го има добиено по црквата Свети Никола, која што била изградена во 1313 година од кралот Mилутин. На остатоците од старата црква денес е изградена прекрасна црква.Се верува исто така оти едно време имало 40 цркви, од кои денес на места каде што биле изградени има обележија.

Ова слика што ја гледате е само камбанеријата. Не можев да најдам слика во целост од црквата.


Овчеполието е познато по тоа што на времето овчарството било една од најразвиените гранки. Овчото сирење е и до ден денес едно од надалеку познатите вкусни сирења кое се произведува во овчеполието.

Оваа слика е намалена. Притиснете тука за да ја видите оригиналната големина која изнесува 700x481.



Регионот во Свети Николско е доста познат и богат со археолошки пронаоѓалишта. На полно од нив и до ден денес уште се истражува. Тие се сведоци и зборуваат за културата која некогаш постоела во тие места.




Население

Според пописот од 2002 година, градот Свети Николе брои 13746 жители, од кои:

 

nkT

Регистриран: May 2009
Член од
5 мај 2009
Мислења
175
Поени од реакции
0
Ne sum znael deka poradi Sv.Nikola potteknuva Sv.Nikole.Inace mirno gradce pozz..:pipi:
 

\m/arko

A place where the beer flows like wine...
Член од
15 јануари 2008
Мислења
6.357
Поени од реакции
789
Море колку добра ракика сум пиел сеа уффффффффффффффффф
На свети николска мислев
 
Член од
20 јануари 2009
Мислења
3.159
Поени од реакции
375
Преска бев со скутер до Св.Николе:)
 
Член од
24 февруари 2012
Мислења
1.012
Поени од реакции
2.154
Има ли некој овде на форумов од Свети Николе?
Ме интересира дали има таму доктор за кожни болести по име Борче?
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.527
Поени од реакции
5.718
Има ли некој овде на форумов од Свети Николе?
Ме интересира дали има таму доктор за кожни болести по име Борче?
Не сум од Свети Николе.
Ама знам дека има некој што е познат за бенки на кожата. Не се сеќавам на името, знам дека живееше некаде блиску до центарот
 
Член од
9 декември 2010
Мислења
490
Поени од реакции
207
Има... Јас сум до Свети Николе. Има доктор Борче ама мислам дека тој има ординација во Скопје барем како што јас знам
 
Член од
20 септември 2016
Мислења
475
Поени од реакции
732
За исхраната на животни,луцерката-детелината е многу подобра овде во Овче Поле наспроти во другите краишта на мкд.Причина е очигледно дека на животниве треба да им се дава сол (многу мина го прават ова),пред многу дамнешен период овче поле било мочурливо место,со самото тоа и земјата е солена.Водата во бунарите е премногу солена,поради ова растението со корењата ги влечи тие солени минерали,и е далеку поквалитетна за исхрана на добитокот во споредба со храната од другите региони.
за во српско владеење (СХС) афионот во Овче полието бил еден од најквалитетните во светот,кралот го транспортирал во САД и други држави.ова е барем како што знам јас или сум видел во некои случаи со водата.
 
Член од
13 јануари 2015
Мислења
1.044
Поени од реакции
983
Како сте Свети николчани?Ја по Мајка сум од овој крај поточно од с.Амзабегово 10-мин од Свети Николе,и кога идам во село често одам и во Свети Николе.
 
Член од
8 октомври 2009
Мислења
755
Поени од реакции
356
Поставив прашање во друга тема ама никој не ми одговори, па ќе пробам и овде :)

Може некој да ми каже овај патов обележан со плаво каков е за возење?
Колку има за пешачење од крајот на патот до ѕидот?
1583156866189.png
 
Член од
11 октомври 2014
Мислења
1.905
Поени од реакции
1.750
Има... Јас сум до Свети Николе. Има доктор Борче ама мислам дека тој има ординација во Скопје барем како што јас знам
Дали знајш зошто од Кире Лазаров татко му го смена презимето од Чкров во Лазаров?
Кога играше ракомет го пишеа Благој Чкров,играа заедно со Слободан Даневски -Бане.
 

Natan 3.0

Bitch Божји
Член од
17 февруари 2019
Мислења
1.598
Поени од реакции
5.064
Ѓуриште во Свети Николе го паметам од еден излет кога бев мала, прекрасна полјана (или што и да му доаѓа). Имам оформено мислење дека градот е прекрасно и идилично место за кое вреди повеќе да се зборува и да се посетува.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom