Свадба - да или не?

Член од
5 август 2013
Мислења
108
Поени од реакции
39
Веселба која мора да се направи за да се прослави бракот од ќеиф или наметната традиција која претставува "терет" и замор?

Чаламење, пијанење, циркус кој трае неколку часа или вистинско доживување кое несмее да не се доживее? Собрани шестнаести братучеди, тетки, чукун стрини кои не си ги видел никогаш, или сето тоа да се одбележи скромно со најблиските?
Наметната традиција која претставува терет и замор дефинитивно и која знае убаво да ти го испразни џебот да не можеш крај со крај да сврзеш јас никогаш нема да правам свадба како што кажав и претходно
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Свадбите претставуваат продолжение на една старинска народна традиција од колено на колено која со тек на времето станува се повеќе и повеќе кичерајска, глупа и изживеана тотално бесполезна кич-манифестација !
Не зборам само за финансискиот аспект(иако секако дека и тој е битен) туку општо ... ај сфаќам лица од рурални средини да прават свадби, но лица/фамилии кои живеат во град со децении па дури и колку-толку интелектуално потковани, е тоа не можам да го сфатам ... поголем кич-бал од свадба не постои, китење на младоженецот ко петел, китење и кинџурење на невестата ко да е принцеза од бајките, украсување на цели куќи, тераси, дворови, дрва, автомобили, свирење, пукање, дерење, пиење на големо, ора, зурли, тапани, одење по невестата хах(ова ми е нешто најсмешно), купишта гости од кои 70-80%% се тотално непознати и далечни лица, одење во кафана и.т.н.
Сепак ме радува фактот што помладиве генерации од моја возраст па и помали скоро воопшто не се палат на вакви изживеани и глупи кич-глупости !
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Не ми е јасно како не ви е ќеф да правите свадба.
И јас не сум некој играорец ама те на тој ден и да не сакаш срцето ќе ти "заигра"

Сега почнаа да не прават дома никакви веселби со ора и песни туку директно идат во црква па во ресторан каде таму ги чека матичарот. Каква е таа па свадба дома пуштиле музика од компјутер. :pos:
Кога ќе заврши цд-то како Авганистанци после бомбардирање ќе избегаме од дома и ќе идеме во кафеана ќе се најадеме и ќе си дојдеме. :LOL:
Свадабата не е за да јадеш и пиеш туку да се веселиш.

Бројот на гости зависи од тоа колку роднини имате тетка, чичко, вујко. Плус другари, колеги и пријатели.
Некои може имаат мали фамилии и малку другари и пријатели со кои се секојдневно и ќе имаат 50-100 гости ама мене 250 не ми бегаа. :D
А тие журките со 30 гости во дискотеки и кафеани може да си ги правите секој викенд. Имате и ергенска/моминска вечер за веселење со другарите. Следниот ден е за веселба на вашите родители и роднини. Ако сакајте седите на масата и не играјте. :D

Тие 6 часа ќе се веселите и испијте едно шише вино, па нема да познаете кои ви се први а кои трети братучеди и кои гости прв пат ги гледате и со кои се сликате. :icon_lol:
Парите што ќе ги потрошите повторно ќе се заработат, но споменот е вечен. :)
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.814
Поени од реакции
10.951
И доаѓа момент да правиш втора свадба, бесценето.

додаток на миланезов погоре
 
Z

Zoza

Гостин
jas koga e vo pitanje svadba se prasuvam so devojce sum koga od nikogas ne sum sakala beli fustani balovi svadbi bla bla...zatoa maticno i 20/30 dusi na vecera da se proslavi da digam kredite za 6 sata pajdusko ne fala....

888 mislenje bas za svadba auuu :eek::eek::eek::facepalm::facepalm:
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
jas koga e vo pitanje svadba se prasuvam so devojce sum koga od nikogas ne sum sakala beli fustani balovi svadbi bla bla...zatoa maticno i 20/30 dusi na vecera da se proslavi da digam kredite za 6 sata pajdusko ne fala....

888 mislenje bas za svadba auuu :eek::eek::eek::facepalm::facepalm:
Кога малку ќе размислиш дека сите гости идат со подарок - пари. Си ги враќаш тие пари дадени за ресторантот а и ти останува и нешто плус. :D
Плативме 210.000 за 350 гости и од подароци и други глупости беа 500.000 што не е малку плус 290.000. Па види дали не се исплаќа да правиш голема свадба. :P
Имаш и да вратиш кредит и да идеш во Дубаи на шетање. :D :noze:
 
Z

Zoza

Гостин
Кога малку ќе размислиш дека сите гости идат со подарок - пари. Си ги враќаш тие пари дадени за ресторантот а и ти останува и нешто плус. :D
Плативме 210.000 за 350 гости и од подароци и други глупости беа 500.000 што не е малку плус 290.000. Па види дали не се исплаќа да правиш голема свадба. :P
Имаш и да вратиш кредит и да идеш во Дубаи на шетање. :D :noze:
druze se ubavo toa,ama moja drugarka dobi 4 miksera,2 servis za rucek i red drugi raboti koi se duplira...mada daleko od toa...svadba e ok koga odam sekogas mi e poklonot vo plik ( mada veke po nova moda na site pokani i toa go pise de) ama jas licno ne sakam svadba,neli kako nekoi devojki so ne sakat fudbal a jas sakam...sekoj ima razlicen vkus...jas i mojot po pitanje svadba sme na isto taka da jas ostanuvam na toa mini svadbicka ( vecera) i kraj...

za kredit sto spomnav mojot bratuced veke e 3 godini vo brak pa uste plaka kredit...a gi ima uste milion takvi koi radi muabeti i demek koj so ke kaze se zadolzuvat za slednite 3 godini samo da bide eeeeee blaze si mu kakva ubava svadba napravi bre bre bre... o_O
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Зависи до личните сфаќања и желби ...
Јас лично пре би тие пари што би ги фрлил за свадба би си купил нешто дали некое парче мебел по дома или бела техника и сл. или пак некое половно ауто, пре би ги фрлил тие пари за нешто што ќе го користам со години отколку за некаква си изживеана селска и старинска кич манифестација ака свадба што трае определен број на часови !
Пак ќе кажам зависи до личните сфаќања и желби, кој што сака нека си прави со своите пари, јас без разлика дали имам или немам пари воопшто не обожавам и никогаш не сум ни обожавал такви ствари од типот на традиционални свадби, слави, имендени и сл. народни традиции кои со тек на време поради модерниот, брз, динамичен и турбулентен урбан/градски начин на живот избледуваат и за многумина стануваат смешни и изживеани !
Пре би си пуштил некое парче рап, техно, рок и.т.н. отколку некои типови да ми играат оро пред куќа како и да ми тропаат со тапани и сл. !
 
Член од
19 март 2011
Мислења
12.763
Поени од реакции
14.028
Што сте ми чудни едно 90% од мислењава на темава се против традиционални свадби со македонска музика. Сериозно?? Што, ќе правам свадба и ќе пуштам џезови и некој слични такви ''глупости'' ќе се правам нешто што не сум ?

Се слагам со повеќето само за делот со големата свадба(300+) е тоа ми е веќе крш. Некој си 100-ина луѓе би биле сосем океј.
Но сакам да си ги испочитувам традициите зборам за прво веселба кај младоженецот па одење по невеста, црква џагара багара и вечерта во некој ресторант. Нормално сето тоа исполнето со плех музика и ќе се свири македонска музика плус ората. Па кога ќе свртиме некое оро па па па.
Се прави свадба еднаш во живот мајка му стара и никогаш не би жалел ни денар од дадените пари ако одат за вакви среќни, весели моменти. Како што спомнаа погоре споменот е вечен.

Еве за неполни 2 месеци сум деверче кај близок роднина и едвај чекам да дојде свадбата да се изнапеам, изиграм итн...
Таков човек сум по природа и овие работи ме исполнуваат некако, расположен сум во секој момент за веселба немора да е свадба едноставно да има жива музика, а на пример дома вака да седнам и да пуштам некоја таква музика нема шанси да слушам.

Со последново малце избегав од тема но нема везе... :D
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Не е поентата дали на некого жал ќе му било демек пари ќе го коштало, пари и онака се фрлаат за се и сешто секојдневно, триста животни потреби и давачки, говориме за тоа што има луѓе(во кои спаѓам и јас) што едноставно такви старински и традиционални фешти воопшто не ги привлекуваат, смешни им се, одбивни, досадни, глупи и незамисливи !
По која логика да треба да правам нешто што ми е крајно одбивно и невкусно ... без разлика на тоа дали ќе ме кошта волку или онолку, самиот филинг кон некои ствари ми е едноставно одбивен и тоа е тоа !
 
Член од
19 март 2011
Мислења
12.763
Поени од реакции
14.028
Не е поентата дали на некого жал ќе му било демек пари ќе го коштало, пари и онака се фрлаат за се и сешто секојдневно, триста животни потреби и давачки, говориме за тоа што има луѓе(во кои спаѓам и јас) што едноставно такви старински и традиционални фешти воопшто не ги привлекуваат, смешни им се, одбивни, досадни, глупи и незамисливи !
По која логика да треба да правам нешто што ми е крајно одбивно и невкусно ... без разлика на тоа дали ќе ме кошта волку или онолку, самиот филинг кон некои ствари ми е едноставно одбивен и тоа е тоа !
Ок тоа е твој вкус и никој не те тера со сила да правиш таква свадба, веселба, крштевка итн... но би те замолил да не навредуваш со погрдни зборови нешто што е дел од тебе од твојот народ од културата и традицијата на зејмата каде што си роден.
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Денот на мојата свадба ми е еден од најубавите денови од животот. А правев типична македонска свадба, со адети ама и со по некој модерен елемент од типот на танц за кој идевме часови да го научиме и други за кои не би во моментов да разглабам.
Никогаш не сум сакала голема свадба и воопшто не очекував толку убаво да си поминам на мојата, особено ради тоа што 3 дена пред истата бев на инфузија. Цел ден го поминав со една чинија супа и 2-3 двопека утрото. После само џус пиев, и тоа беше.
Ама како што реков, најубав ден во животов ми е и после тоа цел меден месец (10 дена де) на свадбата мислев и се присеќав. Исто така знам дека и моите родители си поминаа претерано убаво, ептен им се направи ќејф, така да воопшто не жалам што направивме голема свадба.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Многу поубаво ми збучи, свадбата кога се вика - журка... а да и кога има шведска маса... а многубројни роднини можат и на ручек да ги свикаш.
 
Член од
27 август 2012
Мислења
1.024
Поени од реакции
2.539
Да сакам, но никако класична, и не би во класичен фустан(имам идеја и како би изгледала). Повеќе ко забава на отворено, летна тераса, со малку луѓе, без обичаи и без непотребни роднини кои не ги знаеш ни како изгледат, само блиските со кои си се дружел...
Треба да ти убаво тебе и на партнерот пред се, а не нешто на сила да се прави во кое не уживаш, ниту се пронаоѓаш....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom