Свадба (во ресторан) ДА или НЕ?

pain_killer

Invictus
Член од
27 јули 2007
Мислења
4.536
Поени од реакции
2.222
Убедљиво најглупи традиции имаме.. и за свадби и за погреби..:toe:
Апсолутно се согласувам, ама тоа е:toe: наше е да ја продолжиме!
За погребите посебно си во право, да направиш еден погреб, треба да потрошиш ко за свадба да си направил
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Е каде на друго место свадба ако не во кафана?

Денешниов динамичен живот, исполнет со премногу проблеми и стресови е заслужен за губењето на контакт и одржување на роднинските и пријателските врски.

Трагично е што денес луѓето (постарите генерации) се гледаат само на вакви настани т.е. само на свадба или погреб.

Треба да сватите дека свадбата се прави за КЕИФ на родителите и роднините, да се гордеат со вас таа вечер... тоа ни е некако длабоко навлезено во крвта, во традицијата. Чаламење.

Носете ги на пикник на Водно кога ќе правите свадба или во Маврово на скијанње ако не...
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.727
Поени од реакции
9.837
Е каде на друго место свадба ако не во кафана?

Денешниов динамичен живот, исполнет со премногу проблеми и стресови е заслужен за губењето на контакт и одржување на роднинските и пријателските врски.

Трагично е што денес луѓето (постарите генерации) се гледаат само на вакви настани т.е. само на свадба или погреб.

Треба да сватите дека свадбата се прави за КЕИФ на родителите и роднините, да се гордеат со вас таа вечер... тоа ни е некако длабоко навлезено во крвта, во традицијата. Чаламење.

Носете ги на пикник на Водно кога ќе правите свадба или во Маврово на скијанње ако не...
А што ако мене не ми е кеиф да правам таква свадба,едноставно мразам такви глупи "церемонии" од 5-6 саата..? Кој да ме свати мене..?
И крај на краиштата ја се женам ебаго,моја свадба е и ја одлучувам дали и на кој начин ќе ја правам,а родителите ќе бидат горди ако утре ја сум добар сопруг и татко, а не само за тие пар саати :tapp:
 
Член од
21 ноември 2008
Мислења
1.157
Поени од реакции
18
A be ajde glopostiii,za mene teski gluposti ,nikakvi svadbi i trosenje iljadnici evra za nekolku saati :toe:
 
M

MIL

Гостин
Bi sakal intimna zabava so nasite najbliski vo nekoj kafic so tivka muzika i na kraj da odlepi nekoj dj so housce , da si pomineme Top i utre denta da zamineme na nekoe patuvanje na primerrrrrr Majami :helou::pipi:
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
Нашата Македонска традиција некако по дифолт налага свадба во ресторант,прво нели дома кај невестата па црква па општина и на крај сите у кафана,на лапачка и пијачка на жива музика и рипање по маси,кршеље чаши, 300-400 гости ( од кои пола не ги знаеш, а доста од нив дали си ги видел еднаш или двапати во живот,али битно ти биле род од некое си 9 колено) сликање честитање, осмех под брк и така натаму...

Дали ваквата прослава ја оправдувате и така ја замислувате вашата свадба...ја лично не

Место фрлање пари по кафани и дерење на турбо фолк певаљки мислам дека многу попаметно е да се прослави со најблиските на една вечера и чао.. а со другите планирани пари место да ги фрлам у кафана си фаќам авион и со невестата на меден месец на некое убаво местенце во светот..:smir:
Ваше мислење ?
види.. за болдираново мора да ти искоментирам... се прави муабет за МАКЕДОНСКА СВАДБА!!! значи српски песни не баш ми требаат на моја макеоднска свадба ма да знаат и таква да спалат али ај.. органски немождам да поднесам аца лукас коа ке слушнам на некоја свадба.. демек фенси? модерно? седи бе.. 1000 пати боље тоше него ли модерниве српски певачици и пеачи од типоит на шабан, шемса, аца, милан, дарко.. да не набројувам понатака.
Ах и друго. кога ке размислиш дваапати у право си место да даеш толку пари за кафана кај шо тио идат баби и дедовци од 4 5 колено кои прв пат ги гледаш можеш мн попаметно нешо да напраиш со тие пари. али пустото македонско така останало и до ден денеска е.. знаеш она.. Како бе да не праиш свадба па тоа е за тебе па спомен ке ти биде па ова она... ехееее милион работи.... мене едноставно мерак ми е да си напраам таква голема свадба... инаку го оправдувам и твоето мисење!
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
А што ако мене не ми е кеиф да правам таква свадба,едноставно мразам такви глупи "церемонии" од 5-6 саата..? Кој да ме свати мене..?
И крај на краиштата ја се женам ебаго,моја свадба е и ја одлучувам дали и на кој начин ќе ја правам,а родителите ќе бидат горди ако утре ја сум добар сопруг и татко, а не само за тие пар саати :tapp:
Твој кеиф ќе си правиш на твоите деца. Сигурно ти нема да ја платиш свадбата туку твоите родители. Згора на се луѓето кога сакаат да ви направат таква свадба се буните.

Твоја свадба е, ти ќе одлучуваш , ОК е, ама размисли кој те финансира :)

И јас не сакам таква огромна свадба со разни џангарлашки и глупости тропости, но ајде кажи каква свадба може да се направи еден просечен Македонски брачен пар.

Да направам приватна забава во некој кафич?
На дедовците и бабите да им пуштам Лејди Гага да денсаат?
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
Порано беше многу по едноставно свадба во дворот или пред зграда под церади, еден казан грав, пеесетина гајби пиво сокови сето тоа ставено во буриња да се лади, и кога ке видиш и поубаво и поевтино испаѓаше а сега сето ова одење по ресторани и кафани е само трошок ништо повеќе
Брат не збориме за времето кога ти си бил беќар пред двеста години :helou:
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
Брат не збориме за времето кога ти си бил беќар пред двеста години :helou:
:pos2::pos2: СУЗ БЕ ЌЕРАТА зборам за едни подобри времиња, а и поефтини свадби кој траат три дена и три ноќи
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.727
Поени од реакции
9.837
Твој кеиф ќе си правиш на твоите деца. Сигурно ти нема да ја платиш свадбата туку твоите родители. Згора на се луѓето кога сакаат да ви направат таква свадба се буните.

Твоја свадба е, ти ќе одлучуваш , ОК е, ама размисли кој те финансира :)

И јас не сакам таква огромна свадба со разни џангарлашки и глупости тропости, но ајде кажи каква свадба може да се направи еден просечен Македонски брачен пар.

Да направам приватна забава во некој кафич?
На дедовците и бабите да им пуштам Лејди Гага да денсаат?

Епа ако е така на крај нема да биде ни по нивно ни по мое...неправам свадба бе,ќе ја земам бегалка и крај... :pos2: :pos2: кој чул чул кој не ај на здравје :D
 

831

HOATH IAIDA
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.662
Поени од реакции
11.693
Свадбата е една голема глупост навидум веселба каде никој не е весел додека не се опијани, повеќето доаѓаат за да го проверат квалитетот на храната, други за да оценат кој каков вкус има за облекување, трет да изврши проценка кој каков поклон донел и колкава е вредноста на истиот.
Мене такви лицемерни веселби не ми се потребни, НО доколку би бил во можност сам да си организирам некаква симболична веселба, сигурно нема да биде тоа од типот на традиционалните наши веселби, тоа ќе биде собир на моите нај, нај блиски пријатели без многу свечености и лицемерија, оценки и проценки...мој живот - мој филм.
 

Милојко

Идем Куме Кући
Член од
17 ноември 2008
Мислења
3.072
Поени од реакции
553
Свадба без 300 гости и 10 прасиња не е свадба.
 

RocknRolaa

Rafa Para Siempre
Член од
21 февруари 2010
Мислења
6.869
Поени од реакции
9.740
Твој кеиф ќе си правиш на твоите деца. Сигурно ти нема да ја платиш свадбата туку твоите родители. Згора на се луѓето кога сакаат да ви направат таква свадба се буните.

Твоја свадба е, ти ќе одлучуваш , ОК е, ама размисли кој те финансира :)

И јас не сакам таква огромна свадба со разни џангарлашки и глупости тропости, но ајде кажи каква свадба може да се направи еден просечен Македонски брачен пар.

Да направам приватна забава во некој кафич?
На дедовците и бабите да им пуштам Лејди Гага да денсаат?
Се согласувам со тебе.И јас не сакам милион роднини кои не ги ни познавам да ги начукам во ресторан,повеќе сакам најблиските да бидат со мене што ќе значи дека повеќе сакам пријатели да има на свадба отколку роднини до 6-7 колено.Ама работава е што и меѓу тој потесен круг на луѓе ќе мора да има постари ,баба,дедо,некои постари роднини,и сега ја ќе се занашам да правам свадба во клуб така што ќе ги исклучам нив:nenene:
Ама каков лош призвук му дадоа некои на славјето во кафана или ресторан што да ти кажам,а кафанине преполни секој викенд,па не мора шабантурија да ви свират на свадба ехее имате песни и песни ,може тоа убаво да изгледа.
 
A

Antigona

Гостин
Свадба без 300 гости и 10 прасиња не е свадба.
А колку чини таквата свадба со 300 гости и 10 прасиња ?

Не сакав да отворам нова тема, па затоа тука ќе прашам колку уствари чини една свадба ? Колкави се трошоците ?
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.089
А колку чини таквата свадба со 300 гости и 10 прасиња ?

Не сакав да отворам нова тема, па затоа тука ќе прашам колку уствари чини една свадба ? Колкави се трошоците ?
Многу. Пресметај колку е една порција (не знам точно информации ама ќе лупнам 10-15 па и 20 евра во Палас). За сто души по 10, 1000 евра плус ракија, салата (ваљда сеуште е по договор) од свои залихи, за невестата/момчето што се се дарува, возило, сликање, музика ....Не знам, над 2000 евра онака од шега со стегање :)
А, да...одело/фустан за младите, пиењето дома и јадењето...мислам дека без двеипол не поминуваш.
Ако ги прескокнеш овие матракуки,ќе те чини многу помалку...само музика, порции и пијалок. Музиката чини бааги ама па дига расположение
 

Kajgana Shop

На врв Bottom