Сајбер протест против "ЕКСТЕРНИТЕ ТЕСТИРАЊА"

Дали се согласувате да има екстерни тестирања?

  • Да

    Гласови: 84 49,7%
  • Не

    Гласови: 85 50,3%

  • Вкупно гласачи
    169

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
И александар, ако се толку лесни тогаш тестовите, која е поентата? Тогаш единичарите ќе добијат четворки, петки и оп ете наставникот казнет, го мразел единичарот ќе испадне а тоа што овој две реченици не прочитал, нема везе.

Пак доаѓаме на појдовна точка.
 
Член од
17 мај 2012
Мислења
184
Поени од реакции
105
Па тоа е за тоа усвари,универзални (и заглупавени) суштества да произведат. Утре од ѓевречар до доктор може да биде.
Сестрами е 4 оделение и искрено да кажам жалам ги вие малите деца сега, има некоја млада наставничка што секој втор ден ги замара да прават некој глупости на хамер наместо да ги науче нешто она само и дава да се глупираат едноставно речено. Гледам прават некакви си анкети, мерат предмети на вага и уште 300 други глупости. И замисли си еднаш отидов на родителско бидејќи само јас бев слободен и наставничката се жалеше дека многу од децата уште читаат буква по буква во 4 оделение и требало да се работи повеќе со нив дома, значи сега испаѓа дека кој што не знае нека си научи дома,а во школото ќе се најде нова глупост да се изработува.(Среќа што сестрами знае да чита иначе ќе ја оттераше у пм таа наставничката)
 
Член од
19 март 2011
Мислења
12.748
Поени од реакции
13.965
Многу е подруго да се збори кога веќе си завршил средно образование бидејќи се гледа од друг аспект. Но да сте и вие сега ученици сигурно не би го оправдувале. Муабетите дека имало ученици кој имале 5ки ради врски ова она се во најмала рака апсурдни, зошто и да има такви не би требало да се голема бројка, а зошто да страдаат и други поради таквите. А, ако веќе татичко ги бутка нив екстерното е најмал проблем ќе си продолжи и понатака да ги бутка без никаков проблем.

Екстерното во најмала рака се глупости ти и да учиш цела година неможеш да знаеш што точно си учел во септември. Може само да ти расипе просек зошто оценките директно влагаат и влијаат на просекот. Досега не само ученици туку и професори немам сретнато некој да го оправдува ова, зошто? За учениците веќе наведов и плус еве да кажеме ти си имал 4 или 5 ама ете од страв, трема... се блокираш во моментот и не ти текнува и да кажеме добиваш 2 или 3, а некој што имал 1 ги погоди на среќа или некој му поткажал добива 3 па и нагоре. И што ќе правиме тогаш? Испаѓа дека тој што имал 1 заслужува да има поголема од тој што имал 5. Е сега во ваков случај каде што некој добива оцена поголема или помала за 2 оценки од неговата директно иде по грбот на професорот за што му се одбива неколку посто од платата. Доколку ова се повтори во 2 или 3 години кај исти професор тогаш останува без работа т.е едно семејство гладно.
Друг пример, што ако не те примат на факс само ради тоа што си утнал работа на ебаните екстерни тестирања, што ако сакаш да студираш во странство, а твоето сведителство го рачунаат за неважечко бидејки ваква работа има само кај нас?

Припрема за матура ма не ме јеби ти секоја година да правиш тестирања кој ти влијаат на просекот нема логика... Во ред е доколку има тестирања на крајот но да немаат никаков удел во успехот само чисто информативно да видиш колку си запамтил од учебната година и плус да се стекнеш со искуство и знаење за матурата како иде тој процес.
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
И александар, ако се толку лесни тогаш тестовите, која е поентата? Тогаш единичарите ќе добијат четворки, петки и оп ете наставникот казнет, го мразел единичарот ќе испадне а тоа што овој две реченици не прочитал, нема везе.

Пак доаѓаме на појдовна точка.
нема да добијат четворки и петки ама за една двојка верувај ми дека немора книга да отвориш - верувај ми... толку едноставни прашања има што одговорот е во самото прашање! - да можам да најдам некој тест да ти прикажам ке видиш за што зборувам
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
нема да добијат четворки и петки ама за една двојка верувај ми дека немора книга да отвориш - верувај ми... толку едноставни прашања има што одговорот е во самото прашање! - да можам да најдам некој тест да ти прикажам ке видиш за што зборувам
Не мора да ми покажеш де, знам за што збориш. Откај знаеш дека нема да добие петка на такви прашања? Ако добие што правиме, ќе испадне професорката крива. Кај мене на пример во средно, биологија тие што имавме петки мислам дека знаевме трансплантација на органи да извршуваме. И сега тие што имаа двојка, тројка кај оваа, да им дадеш такви ретардирани прашања, ќе добијат петки зошто нели не се толку глупи и крива е професорката значи?

Навистина не сакаш да знаеш какви случки имаше кога се полагаше матура кај мене во средно и тоа екстерните. Доаѓа еден син на познат скопски бизнисмен и ни ги диктира првите што се за дополнување и се смешка. Мислевме се заебава ама после кога ги видов прашањата, не ќе да се заебаваше.

И која е поентава на сево ова? Или сите ќе се испитувани како во Америка и Британија што имаш SAT или тие другите тестови што ги полагаат па стварно никој што не може да ги пробие, или нема да трошиш државни пари на вакви глупи проекти кои не даваат резултати. Ова со екстерниве кај нас е - видела жабата го потковуваат коњот и ја кренала ногата и таа. Така и нашиве што го ископирале ова од понапредниве држави ама благе везе си нема со реалноста.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.697
Поени од реакции
20.952
Јас мислам дека бев најмалер генерација. Се пробаја на нас, буквално се.
Полагав појма немам што кога завршив основно, полагав приемен за средно( ние севте направивме), башка на тој тест полагав и некој тест за интелегенција малце преправен за да одговара на струката за која аплицирав во средно,полагав матура( пак севте) полагав приемен на факултет и сигурно во меѓувреме полагав уште нешто ама не се сеќавам што, ама сигурно имаше уште нешто.
Абе уште за во војска што не не тераја да полагаме или можи полагавме појма немам.
Па ете здрав и жив сум.
Така да загрејте го компјутерот и најдете ги прашањата;)
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.148
Поени од реакции
21.196
Не гледам ништо лошо во екстерни тестови и во тоа од надвор да се контролира образованието, дали професорот добро ги подготвил децата, дали досегашните оценки колку толку се реални итн. и секако за проверка дали некое ниво што е поставено е и реално постигнато. Јасно дека ова е товар плус за учениците но поентата е да научат нешто, нели. Дури и треба поредовно да има вакво тестирајне. Нормално да не биде пресудна таа оценка но да има голем процент. Во развиените земји вакви тестови се стандард и баш учениците од тие земји каде што има екстерни тестови и на меѓународни студии ваѓаат најдобри резултати. Има сигурно некоја коинциденција.
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
Не мора да ми покажеш де, знам за што збориш. Откај знаеш дека нема да добие петка на такви прашања? Ако добие што правиме, ќе испадне професорката крива. Кај мене на пример во средно, биологија тие што имавме петки мислам дека знаевме трансплантација на органи да извршуваме. И сега тие што имаа двојка, тројка кај оваа, да им дадеш такви ретардирани прашања, ќе добијат петки зошто нели не се толку глупи и крива е професорката значи?

Навистина не сакаш да знаеш какви случки имаше кога се полагаше матура кај мене во средно и тоа екстерните. Доаѓа еден син на познат скопски бизнисмен и ни ги диктира првите што се за дополнување и се смешка. Мислевме се заебава ама после кога ги видов прашањата, не ќе да се заебаваше.

И која е поентава на сево ова? Или сите ќе се испитувани како во Америка и Британија што имаш SAT или тие другите тестови што ги полагаат па стварно никој што не може да ги пробие, или нема да трошиш државни пари на вакви глупи проекти кои не даваат резултати. Ова со екстерниве кај нас е - видела жабата го потковуваат коњот и ја кренала ногата и таа. Така и нашиве што го ископирале ова од понапредниве држави ама благе везе си нема со реалноста.
неможе некој што цело време имал слаби да довие 5ка или 4ка - ај според тебе кажи ти што е решението? нека не полагаат па кој како ке се снајде нека биде.... на тоа мислиш или ?
 
Член од
6 јануари 2011
Мислења
1.059
Поени од реакции
2.683
Кај нас за матурата најгласни беа оние на кои оцените им беа поклонувани. Можеби ќе звучам злобна, ама кај мене имаше пример кога еден таков мамин син го фатија како препишува со телефон. Фацата му беше прајслес, никогаш нема да му ја заборавам, фалеше секунда да заплака. И потоа велеше матурата му зафркнала работа за да учи во странство. Не бе златен, не ти е крива матурата што ти немаш појма од животот.
Ако на вас оцените ви биле ставани реално, матурата ништо не ви мене, пак тој резултат ќе го добиете (или подобар, ако имате среќа да препишете нешто).
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.823
Поени од реакции
6.346
Не можеш преку еден тест и за пола саат да видиш кој каква оцена заслужувал.Екстерново ќе биде тотално фијаско и нема да даде никакви резултати.Нема шанси да се види ништо преку тоа екстерно оценување,а најмалку објективноста на професорот.

На крајот од краиштата нема многу ученици кои добиваат многу повисоки оцени со врски и се скроз одлични туку така (не знам ни дали има,поготово во средно).Ретко се случува тоа,а и тоа е обично ургирање да не се остави единица на крај, да се направи од четворка - петка за да се заврши одличен и слично.

Ова е само сеење на страв помеѓу учениците и наставниците.......да те наградат е рамно на невозможно,а да те казнат со огромни казни е прелесно.Сите работат под страв од санкции и тоа најчесто за глупости.Ко што на наставниците им стигнуваа инспекции овие година - две ни во последните 20 немало вкупно.Башка што најчесто пробуваат да оценат работи што не можат да се оценат или гледаат скроз банални и непотребни работи (дали пишува дебилни дневни подготовки и слични срања).
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.714
Поени од реакции
17.376
од муабет со професорите не се плашат дека децата што имаат 5 ки ќе ја оплескаат,туку тие што имаат 2ки лесно ќе извадат нешто повисоко;)
Разликата помеѓу 5каш и некој со 2чиња не е во кампањското учење,секој знае тоа да го напраи..Разликата се глеа преку цела година,има тука дел и дисциплината и активност на час и инаетење со професори.Не се послабите ниту тие со врски ретардирани да не можат 1 најавен предмет да научат.Проблем ќе им бидат само природните науки друго све се буба.
Така да жал ми е за вас професорите,тек сеа ќе пазите да не се замерите со некој пошто од инает со дете нема ништо полошо.
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.823
Поени од реакции
6.346
Кај нас за матурата најгласни беа оние на кои оцените им беа поклонувани. Можеби ќе звучам злобна, ама кај мене имаше пример кога еден таков мамин син го фатија како препишува со телефон. Фацата му беше прајслес, никогаш нема да му ја заборавам, фалеше секунда да заплака. И потоа велеше матурата му зафркнала работа за да учи во странство. Не бе златен, не ти е крива матурата што ти немаш појма од животот.
Ако на вас оцените ви биле ставани реално, матурата ништо не ви мене, пак тој резултат ќе го добиете (или подобар, ако имате среќа да препишете нешто).
Тоа е за матурата,екстерното е скроз друго.
 

ComputerService

Доктор
Член од
7 мај 2013
Мислења
90
Поени од реакции
50
А што значи тоа поточно ,,Не сакате да има екстерни‘‘ тоа ми личи кукавички, тато-мамо ми пиша единица професорот, барај пријатели да ми ја попрај, шлап во кафана, ручек-вечера и до 4 година гајле да си немаш за со тој професор, по се што изгледа со тој кукавички однос на учениците црно му се пишува на земјава, нема да има никаков учен кадар, сето од труп до труп.
Ако сте сигурни во себе, ако знаете, тогаш не би ви било никаков проблем да решите уште еден тест, кој мислам дека нема да влиае на отценката, туку ке влиае на професорот совет(доколку ве мрази некој професор, седнете научете салам, ке дојде екстерното, ке извадите 4-5, и ке го испратите професорот........)

Насловот ти е утнат скрос, ако мислиш на интернет протест, отвори една група-страна на фејзбук пиши-протест против екстерното, друго би било.
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.823
Поени од реакции
6.346
од муабет со професорите не се плашат дека децата што имаат 5 ки ќе ја оплескаат,туку тие што имаат 2ки лесно ќе извадат нешто повисоко;)
Разликата помеѓу 5каш и некој со 2чиња не е во кампањското учење,секој знае тоа да го напраи..Разликата се глеа преку цела година,има тука дел и дисциплината и активност на час и инаетење со професори.Не се послабите ниту тие со врски ретардирани да не можат 1 најавен предмет да научат.Проблем ќе им бидат само природните науки друго све се буба.
Така да жал ми е за вас професорите,тек сеа ќе пазите да не се замерите со некој пошто од инает со дете нема ништо полошо.
Тек покасно сфатив,но во основно и средно и тие се боза....
На секој му е тешко тоа што му е одбивно,но кога гледам назад сега - средно,а поготово основно биле пичкин дим.:D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom