Само за вегетаријанци (вегетеријански рецепти)

Член од
10 август 2015
Мислења
105
Поени од реакции
14
Да не знаете каде можам да купам грчки јогурт?
 
Член од
8 јули 2015
Мислења
118
Поени од реакции
53
Дали има некој рецепт за веге ќофтиња? Прочитав неодамна еден но не успеав да го запишам. Благодарам однапред.
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.732
Поени од реакции
24.354
Дали има некој рецепт за веге ќофтиња? Прочитав неодамна еден но не успеав да го запишам. Благодарам однапред.
Веган или вегетеријански?
Можеш да правиш од грашок, од грав, од леќа, од морков, од тиквички, од компири... Можеш да ги мешаш работиве дури. Само што без јајце се распаѓаат. Иначе рецептот е ист како оние со месо, сецкаш кромид, ставаш зачини, јајце, презла, оформуваш и пржиш.
 
Член од
8 јули 2015
Мислења
118
Поени од реакции
53
Веган или вегетеријански?
Можеш да правиш од грашок, од грав, од леќа, од морков, од тиквички, од компири... Можеш да ги мешаш работиве дури. Само што без јајце се распаѓаат. Иначе рецептот е ист како оние со месо, сецкаш кромид, ставаш зачини, јајце, презла, оформуваш и пржиш.
За вегетаријански прашувам. Уште сега дури можам да ги намирисам. Инаку би сакал ли да ми кажеш како се прават овие со компир и тиквички. Во каква форма треба да се користат компирите и тиквичките. Не сум воопшто упутен ова ке ми биде прв пат да ги правам ќофтињата.
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.732
Поени од реакции
24.354
За вегетаријански прашувам. Уште сега дури можам да ги намирисам. Инаку би сакал ли да ми кажеш како се прават овие со компир и тиквички. Во каква форма треба да се користат компирите и тиквичките. Не сум воопшто упутен ова ке ми биде прв пат да ги правам ќофтињата.
Компирот се вари, се пасира, се сецка кромид, магдонос, сол, јајце презла и се пржи. Тиквичката се ренда, се посолува и се остава околу половина час да се исцеди од водата и се прави истата постапка понатаму(кромид, магдонос..). Можеш и да ги измешаш овие две, експериментирај. :)
Форма на ќофте правиш, големина по желба.

http://forum.kajgana.com/threads/Секакви-рецепти.54084/page-24#post-4973826[DOUBLEPOST=1452382125][/DOUBLEPOST]И еве ти уште едни со морков, пченка и грашок.

10846446_758440217578650_7185897828193437225_n.jpg
 
Последно уредено:
Член од
13 јули 2010
Мислења
2.793
Поени од реакции
6.206
Да не знаете каде можам да купам грчки јогурт?
Грчкиот јогурт скоро секогаш содржи Желатин. Чисто за инфо желатинот се добива од животински коски. Многу производи кои не би ви паднале на памет содржат желатин (читајте етикети)...манчмалоу, некои карамели, сите гумени бонбони, многу павлаки, некои чоколади (многу од производите на Канди), овошни салати, некои ресани, поголемиот број капсули, шлаг пена......
 
Член од
10 август 2015
Мислења
105
Поени од реакции
14
Грчкиот јогурт скоро секогаш содржи Желатин. Чисто за инфо желатинот се добива од животински коски. Многу производи кои не би ви паднале на памет содржат желатин (читајте етикети)...манчмалоу, некои карамели, сите гумени бонбони, многу павлаки, некои чоколади (многу од производите на Канди), овошни салати, некои ресани, поголемиот број капсули, шлаг пена......
Za zelatinot znam, no fala za informacijata deka sodrzi zelatin
 
Член од
10 август 2015
Мислења
105
Поени од реакции
14
Иначе некој да препорача вегетаријаснки шејк богат со протеини?
 
Член од
22 август 2006
Мислења
494
Поени од реакции
1.000
Брускети од 'ржан леб со крем сирење, исечкани маслинки, мариниран кромид во јаболков оцет, рукола, магдонос, некаде има лут буковец, некаде кари, некаде црн бибер и некаде оригано. Додаток остатокот од руколата со маслиново масло, јаболков оцет и хималајска сол.
whole rye bread bruscetti1.jpg whole rye bread bruscetti2.jpg
 
Член од
22 август 2006
Мислења
494
Поени од реакции
1.000
Вегетаријански сендвич со печурки:
Буковки печурки динстани со кромид, лук, магдонос, BBQ сос, оригано, босилек, малку мајчина душица, маслиново, сол, бибер.
Тонус леб, ја ставате сместа од печурките, над нив печени пиперки исецкани ситно, патлиџан, по 1 парче кашкавал, ситно сецкани маслинки.
Тостирате, декрорирате со патлиџан и зелена лута пиперка. Mushroom vegan sandwich web.jpg
 

The Ocean

Money. Power. Glory.
Член од
4 февруари 2016
Мислења
140
Поени од реакции
66
Јас кај Алачки во емисија видов еден многу добар вегетаријански омлет од компири. Значи ептен е едноставен. Во тава се става маслиново масло и малку путер. Компирот се ренда на покрупната страна од рендето и потоа се додава во тавата со стопениот путер и загреаното масло. Откако ќе се испржи од долната страна, се превртува и се додаваат зачини по желба. Омлетот се пржи додека не стане крцкав и не фати убава златна боја од двете страни. Откако ќе биде готов одозгора можете да сервирате со што сакате од зеленчук... со се оди. Многу е вкусен. Јас го јадев одозгора со златна мешавина.
 
Член од
22 август 2006
Мислења
494
Поени од реакции
1.000
Сецкани моркови и крставици на ситно, а сосче од кисело млеко со магдонос, оревчиња, оригано и копар.
Veggies lunch web.jpg

Туна сендвич: туна (земете филети туна во конзерва со поквалитетно месо, а не сецкана дробена), потоа вие избнедирајте ја, додадете кисели крставички, сенф, маслинки, јаболко, црн бибер, буковец, лимонов сок, лута пиперка. Откако ќе ја изблендирате смесата одберете си сендвич лебче, јас користев интегрална чијабата и само 2 парчиња патчиџан за декорација.
Tuna sandwich web.jpg
 

Kajgana Shop

На врв Bottom