Саем за Вработување

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
:pos:Задолжително понесете CV- Саем за вработување утре во СЦ Борис Трајковски

Можноста за сите оние кои се невработени и активно бараат работа на пазарот на труд, се вика Саем за Вработување, кој утре ќе се оддржи во СЦ Борис Трајковски. Со присуството на повеќе од 80 компании, се потврдува заложбата за претставување на огромниот број можности кои истите ги нудат пред граѓаните, со цел овозможување на лесно достапни информации за слободните работни места.

Дополнително, ова е одлична можност и за сите млади луѓе– оние кои допрва треба да се определат за својата идна професија, да ја разгледаат побарувачката на кадар и професии кои се посакувани на пазарот на труд, за нивно брзо вработување по завршувањето на образованието.

-Утрешниот Саем за Вработување, прв од овој вид, во организација на Агенцијата за вработување на Република Македонија, ќе ги претстави најголемите компании во Република Македонија и можностите кои истите ги нудат. Саемот ќе биде поделен на сектори според дејноста на компаниите, со цел полесна навигација, според личните преференци, на посетителите. Дополнително, на влезот на Саемот ќе бидат поставени кутии за резимеa, каде посетителите ќе можат да ги оставаат своите CV-a. Конечно, би сакал да упатам апел, до сите оние кои активно бараат работа и се невработени, да го посетат Саемот за вработување, кој нуди исклучителна можност за секој граѓанин за своја професионална реализација, изјави Влатко Поповски, директор на Агенција за вработување на Република Македонија.
Налик светските метрополи:pos::LOL:, Скопје добива репрезентативен саем, на кој ќе се претстават најголемите компании кои дејствуваат во Република Македонија. Во состав на саемот, свое претставување ќе имаат претставници на истите, а навистина интересен концепт ќе понудат таканаречените „бизнис кафулиња”, каде работодавците ќе можат одблизу да се запознаат со потенцијалните кандидати за вработување, во неформална атмосфера.
Првиот Саем за вработување, ќе се оддржи утре, од 10 до 17 часот, во СЦ Борис Трајковски. Истиот е во организација на Агенција за вработување на Република Македонија.

Извор: Kurir

тооолку да се патело од споредување со светот:facepalm:
видете ме -чудете се:pos:
 
Последно уредено од модератор:

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Компаниите имаат вишок на пари па не знаат каде да ги потрошат а се добредојдени во буџетот
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
a влезот- колку ќе им го наплаќаат:LOL:
и дали воопшто имало потреба од овакво нешто во македонија- каде се вработуваат по роднинско-партиски врски
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.257
Поени од реакции
3.608
a влезот- колку ќе им го наплаќаат:LOL:
и дали воопшто имало потреба од овакво нешто во македонија- каде се вработуваат по роднинско-партиски врски
Извини то ане се вика врска, сега културно се вика препорака. Врска на времето важаше за дедо владика ти поп, ова е е културно и цивилирано :D

Инаку да бев од СК ќе појдев да видам како е, не дека би ме примиле некаде туку дека ме интересира како тоа ќе не перат дека и работа од 8000 во 3 смени е добра ако немаш никаква...

Е доста беше, ќе седам дома и не одам да амалувам за 20 денари саат, доста ми беа 5 години во животов работа за атер а во склоп должности да си на нозе 70+ работни часа кога во 6 кога во 7 работни дена во една недела...

Зошто покрај сите инвестиции една не се отвори во овај дел на пелагонија. Или не сакаат да им ги земат амалите на сите овие „домашни бизнисмени“ кои сакал неќел ако оди сакаш да одиш на работа ќе работиш како ќе ти речат ако не гитла...

Не дека не може да се отворат работни места туку убеден сум дека е плански да се држат работниците под притисок дека ако бараат работнички права можат да бидат заменети за 24часа. Со тоа има еден жаргон... „чути пиши!“
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
Инаку да бев од СК ќе појдев да видам како е, ме интересира како тоа ќе не перат дека и работа од 8000 во 3 смени е добра ако немаш никаква...

и мене живо ме интересира како ќе помине ова „светско чудо„- па уште и ако никој од „невработените„ не им дојде:ROFLMAO:
Доколку појде некој - нека раскаже накратко како било- дали имало местенки и, „полнење на кутии„:pos::pos:
 
Член од
11 ноември 2009
Мислења
2.809
Поени од реакции
2.630
Извини то ане се вика врска, сега културно се вика препорака. Врска на времето важаше за дедо владика ти поп, ова е е културно и цивилирано :D

Инаку да бев од СК ќе појдев да видам како е, не дека би ме примиле некаде туку дека ме интересира како тоа ќе не перат дека и работа од 8000 во 3 смени е добра ако немаш никаква...

Е доста беше, ќе седам дома и не одам да амалувам за 20 денари саат, доста ми беа 5 години во животов работа за атер а во склоп должности да си на нозе 70+ работни часа кога во 6 кога во 7 работни дена во една недела...

Зошто покрај сите инвестиции една не се отвори во овај дел на пелагонија. Или не сакаат да им ги земат амалите на сите овие „домашни бизнисмени“ кои сакал неќел ако оди сакаш да одиш на работа ќе работиш како ќе ти речат ако не гитла...

Не дека не може да се отворат работни места туку убеден сум дека е плански да се држат работниците под притисок дека ако бараат работнички права можат да бидат заменети за 24часа. Со тоа има еден жаргон... „чути пиши!“
џабе работи џабе не седи така викаат :pos:
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
По овие странскиве компании барем даваат листа колку часови неделно си работел,дали си работел на празник,колкава ти е нормалната дневница или празнична,дали си користел боледување,оправдано отсуство од работа,прекувремена работа,платени придонеси............сето ова внесено во графа и посебно искажано бруто и нето плата.

Овие нашиве хоштаплери само на трансакциска ти префрлаат плата
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
џабе работи џабе не седи така викаат :pos:
тоа важело во времето на баба ти и комунизмот-
но денес џабе да работиш- е апсурд
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.289
Поени од реакции
15.490
По овие странскиве компании барем даваат листа колку часови неделно си работел,дали си работел на празник,колкава ти е нормалната дневница или празнична,дали си користел боледување,оправдано отсуство од работа,прекувремена работа,платени придонеси............сето ова внесено во графа и посебно искажано бруто и нето плата.

Овие нашиве хоштаплери само на трансакциска ти префрлаат плата
И нашиве внесуваат ми се чини во Мпинот али не добиваш таков преглед иако по закон е задолжително да се достави лист со плата.
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
По овие странскиве компании барем даваат листа колку часови неделно си работел,дали си работел на празник,колкава ти е нормалната дневница или празнична,дали си користел боледување,оправдано отсуство од работа,прекувремена работа,платени придонеси............сето ова внесено во графа и посебно искажано бруто и нето плата.

Овие нашиве хоштаплери само на трансакциска ти префрлаат плата
што ќе ти е листа - нели платата е фиксна??? бар по она што пишува по форумите...
или не? :unsure:
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
Те тепаат ако не земеш повеќе или за прекувремено :)
па незнам дал баш ги тепаат( а имало и такви случаи по ф-ките во Битола кај гркот и Штип и Куманово) но , таквите плати кои им ги даваат -па и за прекувремено -се повеќе од понижувачки
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.298
Поени од реакции
4.680
Јас искрено планирав утре да одам, но го видов смајлито на Кул на почетокот на темава се предомислив...
Се надевам не згрешив...
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Јас искрено планирав утре да одам, но го видов смајлито на Кул на почетокот на темава се предомислив...
Се надевам не згрешив...
Не бе бато ич не си згрешил, ова е заебанција за обичните смртници, а не за вас :icon_mrgr:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom