СУГС Раде Јовчевски - Корчагин

moni <3 real

ти никад нема да влезеш.
Член од
27 јуни 2009
Мислења
1.466
Поени од реакции
667
А на тие што ви е Јоцо ве има запознаено со Тихомир ??? Ако НЕ, ондак ништо не знаете ... ееее што се има дешавано кај него на час, ако почнам да кажувам може книга да се напише ... као на пример мавање со креди за кој да одговара :D
 

Bocco

Лудак
Член од
17 февруари 2010
Мислења
41
Поени од реакции
14
Јас правам утре тест... Да запамтите и ти и Тами ако може некои прашања :D
Имаш за програмски јазици само да ги наброиш (машински,симболички,виши и високи ) ,за тоа како влезните единици ги претвараат аналогните у дигитални па дигиталните пак у аналогни,имаш за принтери што користат ( тонер,рибон... ) и како работат мсм, имаш според фон нојман да напишеш централната единица од што е составена ( од CPU па тоа е составено од CU i ALU и што се нивните задачи и дека е составено и од внатрешна меморија RAM ; ROM ; CACHE ; ) после имаше за тоа ,имаш што е пиксел,како се мери резолуција,какви монитори има , за BIOS програми каква може да биде надв. меморија ( магнетна 1-намагнетизирано 0-ненамагнетизирано ; оптичка 1-поминал ласер, 0- не поминал ласер ) имаш ии со кои бои работат мониторите (RGB - Red Green Blue ) и принтерите ( CMYK - Cian,Magneta,Yellow,Black) имаш за 4 генерација компијутери со што се изградени ( чипови VLSI и што значи VLSI - Very Large Scale Integration ) ии пета генерација ( RISC компијутери ( паралелни процесори ) ) имаш какви порти има ( Сериски - бит по бит ; Паралелни - byte по byte ; USB ports )има и за HDD само главни работи имаш со заокружување лесни прашања.. и од прилика тоа е тоа :icon_lol: само учи си од скрипта што ви ја прати на mail и петче ќе имаш :D
 

КвикСилвер

Модератор
Член од
28 март 2010
Мислења
4.544
Поени од реакции
5.855
Имаше за внатрешна меморија , монитор , HDD
Имаш за програмски јазици само да ги наброиш (машински,симболички,виши и високи ) ,за тоа како влезните единици ги претвараат аналогните у дигитални па дигиталните пак у аналогни,имаш за принтери што користат ( тонер,рибон... ) и како работат мсм, имаш според фон нојман да напишеш централната единица од што е составена ( од CPU па тоа е составено од CU i ALU и што се нивните задачи и дека е составено и од внатрешна меморија RAM ; ROM ; CACHE ; ) после имаше за тоа ,имаш што е пиксел,како се мери резолуција,какви монитори има , за BIOS програми каква може да биде надв. меморија ( магнетна 1-намагнетизирано 0-ненамагнетизирано ; оптичка 1-поминал ласер, 0- не поминал ласер ) имаш ии со кои бои работат мониторите (RGB - Red Green Blue ) и принтерите ( CMYK - Cian,Magneta,Yellow,Black) имаш за 4 генерација компијутери со што се изградени ( чипови VLSI и што значи VLSI - Very Large Scale Integration ) ии пета генерација ( RISC компијутери ( паралелни процесори ) ) имаш какви порти има ( Сериски - бит по бит ; Паралелни - byte по byte ; USB ports )има и за HDD само главни работи имаш со заокружување лесни прашања.. и од прилика тоа е тоа :icon_lol: само учи си од скрипта што ви ја прати на mail и петче ќе имаш :D
Фала легендиии :D Уште да ни ги смени тестовите и да се смеам.

Колку задачи имаше? И дали имаше некои логични или се е од скрипта лесно? И дали имаше некои години и имиња? :D
 

Bocco

Лудак
Член од
17 февруари 2010
Мислења
41
Поени од реакции
14
Фала легендиии :D Уште да ни ги смени тестовите и да се смеам.

Колку задачи имаше? И дали имаше некои логични или се е од скрипта лесно? И дали имаше некои години и имиња? :D
Не бе нема да ги мења,тие се прашањата.. може само да комбинира од едната и другата група :D

Имаш 3 страни прашања од кои 1 е со заукружување друга е комбинирана и трета со дополнување,нема логични само убаво треба да прочиташ.. пошто може да се падне малце двосмислено прашање.. а прашања ако не се лажам околу 20 има . Години нема,а какви имиња мислиш ? o_O
 
Член од
16 август 2008
Мислења
3.293
Поени од реакции
637
Фала легендиии :D Уште да ни ги смени тестовите и да се смеам.
Според постовиве горе тестовите се исти како кога јас правев пред две години, така што немај гајле. :D
 

КвикСилвер

Модератор
Член од
28 март 2010
Мислења
4.544
Поени од реакции
5.855
Не бе нема да ги мења,тие се прашањата.. може само да комбинира од едната и другата група :D

Имаш 3 страни прашања од кои 1 е со заукружување друга е комбинирана и трета со дополнување,нема логични само убаво треба да прочиташ.. пошто може да се падне малце двосмислено прашање.. а прашања ако не се лажам околу 20 има . Години нема,а какви имиња мислиш ? o_O
А ако може нешто да кажеш за МСМ затоа што првпат го гледам тоа, а незнам што е :(. И за BIOS што треба да напишам?
 

Bocco

Лудак
Член од
17 февруари 2010
Мислења
41
Поени од реакции
14
А ако може нешто да кажеш за МСМ затоа што првпат го гледам тоа, а незнам што е :(. И за BIOS што треба да напишам?
Хахахаха абе мсм ти е мислам,така го пишувам скратено :pos:иначе за биос дека се наоѓаат во ROM и дека имаат две функции да ги самотестираат компонентите на компијутерот и да го стартуваат оперативниот систем .. со дополнување ти е тоа прашање :icon_mrgr:
 
Член од
16 септември 2011
Мислења
17
Поени од реакции
5
Абе која беше лошата хемија,колку што знам има две елизабет едната е со црна долга коса со шишки а другата не знам точно каква беше
 

moni <3 real

ти никад нема да влезеш.
Член од
27 јуни 2009
Мислења
1.466
Поени од реакции
667
Хемија не се само 2 :D мене ми беше Гордана(Гоца) ДУША ЖЕНА и у 3та ми дое Силвана :D a знам и некој млад имате или физка беше тој :D
 
Член од
9 октомври 2011
Мислења
88
Поени од реакции
15
Porasipana zhena od nea nemam videno. Pola klas se ispokara so nea, mene mi ostavi 3ka na kraj a imam znaenje za 5ka informatika. Toa e.. Takva e zhenata. Neka i sluzhi na chest, samo ne se nadevajte mnogu mnogu kaj nea.
 

Bocco

Лудак
Член од
17 февруари 2010
Мислења
41
Поени од реакции
14
КвикСилвер као помина денес информатика ? :icon_lol:
Ако некој заврши со 5ка историја ја го частам....
Уште фали кецовите у дневник да ги стаи и да идам да се обесам :tapp:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom