СМЕТКОВОДСТВО

Член од
7 јули 2010
Мислења
4
Поени од реакции
0
:helou: ЈАС СУМ ПОЧЕТНИК СМЕТКОВОДИТЕЛ И БИ САКАЛ ДА ЗНАМ ДАЛИ ИМА НЕКОЈ КОЈ ШТО СЕ РАЗБИРА ОД СМЕТКОВОДСТВО И ДАЛИ БИ САКАЛ ДА МИ ПОМОГНЕ ОКОЛУ НЕКОИ ПРОБЛЕМИ ШТО ГИ ИМАМ ВО ВРСКА СО СМЕТКОВОДСТВОТО. МОЖЕ ДА ПИШУВА НА ФОРУМОТ А МОЖЕ И ДА ПИШУВА ПРИВАТНО НА ПОРАКА. ДОКОЛКУ ИМА НЕКОЈ МНОГУ МУ БЛАГОДАРАМ И ЧЕКАМ ОДГОВОР :toe: :salut:
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.290
Поени од реакции
15.508
Како тоа почетник? Ајде пробај прашај, можда ќе знам да ти одговорам, иако и јас сум "почетник".
 
Член од
7 јули 2010
Мислења
4
Поени од реакции
0
КАКО ПРВО ДАЛИ БИ МОЖЕЛ ДА МИ КАЖЕШ КОЛКУ ИЗНЕСУВА МИНИМАЛНА ПЛАТА КОЈА ТРЕБА ДА ЈА ПРЕСМЕТУВАМ ЗА МЕНЕ ДОКОЛКУ ОТВОРАМ ФИРМА ЗА СМЕТКОВОДСТВО ДАЛИ ВАЖИ ОНА МИНИМАЛНА ОД 14915 ИЛИ ТРЕБА ДА ПЛАЌАМ ПРИДОНЕСИ НА ПОВИСОКА СТАПКА.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.290
Поени од реакции
15.508
Ова веќе нема врска со сметководство, подобро нека каже некој што основал фирма и што знае сигурно, но исто така мислам дека е важно и што форма на друштво ќе основаш.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
КАКО ПРВО ДАЛИ БИ МОЖЕЛ ДА МИ КАЖЕШ КОЛКУ ИЗНЕСУВА МИНИМАЛНА ПЛАТА КОЈА ТРЕБА ДА ЈА ПРЕСМЕТУВАМ ЗА МЕНЕ ДОКОЛКУ ОТВОРАМ ФИРМА ЗА СМЕТКОВОДСТВО ДАЛИ ВАЖИ ОНА МИНИМАЛНА ОД 14915 ИЛИ ТРЕБА ДА ПЛАЌАМ ПРИДОНЕСИ НА ПОВИСОКА СТАПКА.
Почетник,а фирма ќе отвараш за сметководство :)
Сметководител те вади,сметководител те тоне во затвор.Иначе јас воопшто не се разбирам од сметководство,но минималец за секој сектор се пропишува законски.Имаат некој билтен сметководителите во кој државата им кажува овој месец колку е минимална плата и придонеси за секој сектор.Иди прашај некој постар сметководител,ќе ти каже колку е.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.290
Поени од реакции
15.508
Убаво вика Леандра, сеа ти ја отвараш фирмата и мислиш ти да даваш сметководствени услуги или само да бидеш газда?
И што школо/курс имаш завршено?
Ако си со некој курс нема шанси да водиш сметководство, т.е. може во овие фејк фирми со по 2-3 вработени и така нив никој не ги контролира, не котираат на берза, а и битно е само данокоците и придонесите точно да ги платиш(т.е. пресметаш).
 
R

Rigel Kent

Гостин
КАКО ПРВО ДАЛИ БИ МОЖЕЛ ДА МИ КАЖЕШ КОЛКУ ИЗНЕСУВА МИНИМАЛНА ПЛАТА КОЈА ТРЕБА ДА ЈА ПРЕСМЕТУВАМ ЗА МЕНЕ ДОКОЛКУ ОТВОРАМ ФИРМА ЗА СМЕТКОВОДСТВО ДАЛИ ВАЖИ ОНА МИНИМАЛНА ОД 14915 ИЛИ ТРЕБА ДА ПЛАЌАМ ПРИДОНЕСИ НА ПОВИСОКА СТАПКА.
Minimalna plata e 15000 za celo rabotno vreme(moze i pomala (neto) no pridonesite mora da gi plakas po propisana stapka .Po ova sto prasuvas ocigledno nemas nikakvo iskustvo zatoa treba da odis na PRAKSA.Ne e ednostavno i ne se uci so kurs.
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
714
како може да се појави сметководител кој е почетник и на форум да прашува колкав е минималецот “ако“ отвори фирма за себе... каков сметководител ќе бидеш ти ако тргнеш да бараш информации по форуми и воопшто кој ти даде школо и право ТИ сам себе да се неркуваш СМЕТКОВОДИТЕЛ ако не знаеш да се усмериш на право место по барање на податоци и информации. која фирма ке ја водиш ти и како мислиш да средуваш документи ако за себе не знаеш? со курс од 3-6 месеци не се станува сметководител. луѓе учат по 4 години школо за тоа, па после на пракса идат како вработени во некое сметководствено биро барем уште 2-3 години па после себеси можат да се сврстаат во групата на “сметководители-почетници“...
ти каде си од целава прикаска?

бог да чува... и после 6-12 месеци поседување фирма овој ке изгори некого со епитетот дека е “стручњак“ по одредена област....
 
Член од
7 јули 2010
Мислења
4
Поени од реакции
0
ДОБРО ШТО ТОЛКУ СТЕ ЗНАЕЛЕ ЈАС СЕ ИЗВИНУВАМ ЗА ПОСТАВЕНОТО ПРАШАЊЕ И НА ќ"ОДЛИЧНИТЕ ОДГОВОРИ", ЕВЕ ДА РЕЧЕМЕ ВАКА ДАЛИ НЕКОЈ МОЖЕ ДА МИ КАЖЕ НА КОЈ НАЧИН МОЖАМ ДА ГО НАЈДАМ ИЗНОСОТ НА МЕСЕЧНА АКОНТАЦИЈА ЗА ДДВ КОГА ФИМАТА Е ДАНОЧЕН ОБВРЗНИК. НО ГИ МОЛАМ ДА КОМЕНТИРААТ САМО ТИЕ ШТО САКААТ ДА ПОМОГНАТ А НЕ ДА КАЖУВААТ ШТО ТРЕБА А ШТО НЕ ТРЕБА. ПОЗДРАВ И ФАЛА
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
714
друже... совет... никој нема да ти одговори, гледам 10 дена од поставеното прашање... има 2 причини зашто нема да ти одговорат:

-оние кои имаат фирми, не знаат и затоа плаќаат сметководител
-сметководители кои нема да ти напишат цела една формула за пресметка на месечното ддв кое е нешто за кое уеле макотрпно и нема јавно да си даваат тајните...

без лутење... ти дадов совет...

п.с. пишувај со мали букви, вака изгледа како да се дереш и викаш...
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.290
Поени од реакции
15.508
^Затоа го прашав како мисли дека е почетник, зашто и да знаеш да пресметаш ДДВ тоа ти е само 0,001% од цело сметководство. Ај што ќе го пресметаш, имаш и пренесување на ДДВ, па тоа ти е плус пресметка итн...
Прашањето е исто како ај некој да ми каже за тоа како да бидам хирург :toe:
 
Член од
19 јули 2010
Мислења
8
Поени од реакции
0
Оди на страната на УЈП ujp.gov.mk еве ти линк за пополнување http://ujp.gov.mk/mk/regulativa/opis/56 ако не е тоа што го бараш провери по страната сигурно ќе најдеш. се е пропишано само теба да се чита.
 

Misha

шмизлеТО
Член од
28 март 2010
Мислења
44
Поени од реакции
1
Ретко која фирма води сама сметководство. Бијдеќи законски нема право целото сметководство сама да го води, може само ПЛТ влезни излезни фактури сама да книжи, но сите тие документи пак мора да ги предаде кај сметководистелот ( кој има ЛИЦЕНЦА за вршење на сметководствени услуги ) и кој сите документи ги чува во РЕГИСТАР (посебна папка за секоја фирма). Сметководителите буквално имаат пристап до сите информации т.е до финансиското и материјалното сметководство, до сите изводи од сметки во сите банки. И знаат точно што се случува, знаат каде има продадено на црно, знаат каде има легална заработка. Тие ги пресметуваат платите, знаат точно колку плата зимаат работниците колку зима газдата колку одат за ПИО колку данок се пресметува, значи буквално имаат пристап до сите промени што се вршаат во фирмата. Но тоа не значи дека и тие работаат како исклучиво по правилата. Понекогаш се договараат со сопствениците на фирмите за срамнување на некои суми (лева рака десен џеб :) ) и слични работи. Но доколку ги фатат во такво нешто тешко и за нив и за фирмата. :)
 
Член од
19 јули 2010
Мислења
8
Поени од реакции
0
Ретко која фирма води сама сметководство. Бијдеќи законски нема право целото сметководство сама да го води, може само ПЛТ влезни излезни фактури сама да книжи, но сите тие документи пак мора да ги предаде кај сметководистелот ( кој има ЛИЦЕНЦА за вршење на сметководствени услуги ) и кој сите документи ги чува во РЕГИСТАР (посебна папка за секоја фирма).
Ај те молам, кој е тој ЗАКОН по кој нема право сам да води книговодство!!!??? :nenene:
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
714
мислам дека таков закон не постои... а мислам и дека не постојат лиценци за сметководители... единствено нешто со кое се обврзани сметководителите е да имаат фирма, а не да бидат физички лица...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom