СИДА ТЕСТ

B

babsy

Гостин
Ja се нафурав како малечка 13/14 години, пошто ја ќарив зубарицата ми како не ги пребришуе инструментите после работа...а пред мене работеше еден наркич -па испи кафе, испуши цигара и ме работеше мене ...
И не да се нафурав после тоа пола фамилија дигнав на нозе, среќа у блиска фамилија иам чоек што работи на тие тестови на инфективно па ми напраи тест...(7 саата дур ги добијам тестовите бев у паника)
Од кога ми рекоа дека сум негативна напраив минимум уште 6 пута тест на различни места за да се уверам дека стварно не сум :)))
Инаку сеа ги иам и дома и често си праам онака ...пошто после тоа ми е некако поубаво...
 

ЃАВОЛЧЕ

PlayGIRL
Член од
13 април 2006
Мислења
983
Поени од реакции
4
Мислам дека е многу важно, сепак за живот се работи и не е лошо да се прави.
Не знам каква е заинтересираноста во Македонија, бидејки мислам дека уште е табу тема....
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.168
Поени од реакции
34.279
babsy напиша:
Инаку сеа ги иам и дома и често си праам онака ...пошто после тоа ми е некако поубаво...
Аман бе, да не стана зависник од сида тестови?
Колку пари чини да направиш сида-тест, или бесплатно е?
 
B

babsy

Гостин
Acid напиша:
Аман бе, да не стана зависник од сида тестови?
Колку пари чини да направиш сида-тест, или бесплатно е?
Мх мх...вииш тоа не ми паднало на памет...../me confused ?!?! A и тоа шо се бесплатни може највише навлекуе...:)
 

kod

Член од
2 април 2008
Мислења
1.113
Поени од реакции
86
Нема праено... Ако има потреба би напраила...
 
Член од
2 септември 2008
Мислења
4
Поени од реакции
0
Dobro e da se napravi sida test dokolku postoi somnenie deka ste imale nekakvo rizicno odnesuvanje (nezastiten seksualen odnos, cesto menuvanje na partnerite, koristenje na zaednicki igli i spricevi, tetoviranje i pirsanje vo nespecijalizirani saloni...) edinstvenoto bitno nesto za da rezultatite od testot se verodostojni e, toj da se napravi 3 MESECI POSLE RIZICNOTO ODNESUVANJE...
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
9.265
Поени од реакции
5.045
Ја праев пред некое време ....

Бош работа е коа ке ти влезе у глава дека МОЖНО е да имаш .... И тука ... ти се стемнува пред фаца ....
 

city

Модератор - технократ!
Член од
1 март 2005
Мислења
2.780
Поени од реакции
276
Ja се нафурав како малечка 13/14 години, пошто ја ќарив зубарицата ми како не ги пребришуе инструментите после работа...а пред мене работеше еден наркич -па испи кафе, испуши цигара и ме работеше мене ...
И не да се нафурав после тоа пола фамилија дигнав на нозе, среќа у блиска фамилија иам чоек што работи на тие тестови на инфективно па ми напраи тест...(7 саата дур ги добијам тестовите бев у паника)
Од кога ми рекоа дека сум негативна напраив минимум уште 6 пута тест на различни места за да се уверам дека стварно не сум :)))
Инаку сеа ги иам и дома и често си праам онака ...пошто после тоа ми е некако поубаво...
Колку што знам СИДА тест може да се направи само во една од неколкуте лаборатории што го прават СИДА тестот и тоа не е воопшто едноставна работа и тестот воопшто не едноставен.

Станува збор на два вида на тест, доколку првиот се покаже позитивен, тогаш се прави вториот тест кој одкако ќе се покаже како позитивен се прават дополнителни испитувања за со сигурност да се утврди дека во крвта има присуство на ХИВ вирусот.

Баш ме интересира како ти дома сама го правиш СИДА тестот?
Да не си смешала со тест за бременост???
 

kIRe9

OK. u'r right
Член од
4 март 2009
Мислења
1.419
Поени од реакции
73
ја пред месец два зиам снег (од кров тоа у школо) а тоа наркоманите после фикс ги џиткаат угоре и ко шо посегам глеам шприц и по 1 секунда фаќам снег и стискам...
ме пецна се вртам тргам ракат и ГЛЕАМ ШПРИЦ!!!!!!!!!!!!:nesvest::nesvest::nesvest:
фрлам тоа и мавам по све шо ми дое у радиус од 5 метра од нервоза и СВЕ!!!!!!!!!!!!!
среќа не стиснав јако па само ме чепна на кожата... али уше малце и ке сум ГО Е**Л ежот!!!!!!! сеа шубе ми е да идам у високи треви и снег да фаќам. :nenene::nenene:
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
kondmite ne se sigurni, posto valjda znaete deka ni tie ne se stopostotna zastita, znaci nema spas ko porano so se perdasele u orgii, sea epten e zeznato ako mu ja mislis mnogu.
 
Член од
2 септември 2008
Мислења
4
Поени од реакции
0
kondmite ne se sigurni, posto valjda znaete deka ni tie ne se stopostotna zastita, znaci nema spas ko porano so se perdasele u orgii, sea epten e zeznato ako mu ja mislis mnogu.
Можеби кондомите не се сигурни, но дали постои било каков друг начин кој заштитува од пренесување на ХИВ вирусот ( воедно штити и од несакана бременост, полово преносливи инфекции)... Значи втора опција апстиненција- малку потешко со навиките и сфаќањата во 21 век, значи повторно се вртиме во круг... Како и да е кондомот е најсигурна заштита САМО доколку се знае како правилно да се употреби!!! во спротивно не е ни петпостотна заштита.
 
Член од
23 мај 2009
Мислења
788
Поени од реакции
23
немам направено тест за сида, а сакам да направам нема ништо лошо во тоа да се провериш чисто онака секогаш си мислиме нема тоа никогаш мене да ми се случи но никогаш не се знае а и ќе направам кога случајно би го сменила парнерот (дај Боже никогаш)
 
Г

Гоццццце

Гостин
ја пред месец два зиам снег (од кров тоа у школо) а тоа наркоманите после фикс ги џиткаат угоре и ко шо посегам глеам шприц и по 1 секунда фаќам снег и стискам...
ме пецна се вртам тргам ракат и ГЛЕАМ ШПРИЦ!!!!!!!!!!!!:nesvest::nesvest::nesvest:
фрлам тоа и мавам по све шо ми дое у радиус од 5 метра од нервоза и СВЕ!!!!!!!!!!!!!
среќа не стиснав јако па само ме чепна на кожата... али уше малце и ке сум ГО Е**Л ежот!!!!!!! сеа шубе ми е да идам у високи треви и снег да фаќам. :nenene::nenene:
Абе смотан, секој вирус надвор од телото може да преживее највише 5 секунди.
 

MaRyJaNe-poison

Beauty in Black
Член од
11 септември 2007
Мислења
2.722
Поени од реакции
167
Не би направила сега за сега, нема потреба.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom