СИДА ТЕСТ

city

Модератор - технократ!
Член од
1 март 2005
Мислења
2.780
Поени од реакции
276
OD KAJ SI TI TOLKU SIGUREN DEKA NEMAS POTREBA DA PRAVIS TEST?
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.533
Поени од реакции
7.150
Ако нема дарувано крв, ако нема никаков медицински зафат кој би вклучувал инструменти или трансфузија, повреда од претходно употребен жилет или друг предмет на кој се наоѓала крв евентуално заразена со ХИВ вирус, незашитен анален/орален/вагинален секс анд со он анд со он би била сигурна.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.168
Поени од реакции
34.279
А бидејќи не ми се верува досега да било така...
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.533
Поени од реакции
7.150
Она е само дел, уште еден куп работи можат. Воглавном не е лошо да се провери, зошто да не. Додуша, јас пред 3 месеци дарував крв, па од тогаш не ми се јавиле да ми кажат дека имам нешто во крвта (веројатно се јавуваат) па така до некаде верувам дека немам ништо заразно.
 

Radical Boy

Говнојадец
Член од
21 април 2005
Мислења
3.529
Поени од реакции
59
Иначе сигурно повеќе од 64 души имаат сида, бар ја така мислам
 

city

Модератор - технократ!
Член од
1 март 2005
Мислења
2.780
Поени од реакции
276
АБЕ ПОСЛЕДНИТЕ БРОЈКИ СЕ 69 ЛУЃЕ ВО МАКЕДОНИЈА, А СПОРЕД СТАТИСТИКИТЕ ВО СВЕТОТ 9 ОД 10 ЛУЃЕ НЕ ЗНААТ ИЛИ НЕ СЕ СВЕСНИ ДЕКА ВО СЕБЕ ГО НОСАТ ОВОЈ ВИРУС, ПА СЕГА ТИ ВИДИ
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Јас се проверив у јануари, неам!
 
Член од
28 февруари 2005
Мислења
17
Поени од реакции
1
blazesi im na tie 1% vo svetot od populacijata, shto imaat greshka vo cd-4 receptorite, pa ne mozat nikogash da zabolat od sida :?
 

Mad Maxx

SSG3000
Член од
4 мај 2005
Мислења
1.235
Поени од реакции
64
Februari bese koga otidov u drzavna da se pregledam,ali od hepatit-c,posto dojdov u blizok kontakt so dvjca registrirani narkozavisnici+C+(poise bese nivni faci so moi saki ali imase krv).U megjuvreme mi vika edno ubavo devojce-Koga si tuka vekje da gi napraime site testovi. Si vikam-so da ne,ako umiram barem neka bide od nesto jako:)):)
Dur mi zemaa krv imase stazistki dve(dobri),sakaat da vidat,zastanale blisku do mene:))Arno ama sestrata im vika-ke go testirame za hepatit C i hiv taka da trgnete se ponazad da ne prsne nesto!
Abe,izbegaa ko popareni::)))
Fino cuvstvo bese koga,posle nekoe vreme,mi se nasmea i mi kaza deka nema da ima potreba da ubijam pola grad(nekoe vreme=3 meseci)
Kako i da e,vie sto ste aktivni-OBAVEZNO KONDOM!!!
 

city

Модератор - технократ!
Член од
1 март 2005
Мислења
2.780
Поени од реакции
276
Mad Maxx напиша:
Kako i da e,vie sto ste aktivni-OBAVEZNO KONDOM!!!
да ама најголемиот дел од младите луѓе мислат дека не треба да корситат кондоми затоа што СЕКС со кондом не било резултат на вистинска љубов и било препрека за вистинско зближување и запознавање помеѓу партнерите
ова ти го кажувам од резултат од една анкета
 

PuMbA

BUCENCE
Член од
22 февруари 2006
Мислења
1.064
Поени од реакции
2
да сум бил на тестови и сум се замислил многу пати и затоа бев на тестови зашто вистина сум свесен дека живееме во времето кога сидата владее
 
Член од
24 ноември 2005
Мислења
3.233
Поени од реакции
391
Андроник напиша:
Она е само дел, уште еден куп работи можат. Воглавном не е лошо да се провери, зошто да не. Додуша, јас пред 3 месеци дарував крв, па од тогаш не ми се јавиле да ми кажат дека имам нешто во крвта (веројатно се јавуваат) па така до некаде верувам дека немам ништо заразно.
И јас сум активен крводарител, да еден пријател кој имаше хепатитис без да знае после дарувањето за помалку од 10 дена доби известие по пошта дека треба да се јави во инфективна клиника на преглед. За среќа, не било сида туку хепатит само не се сеќавам кој тип на вирус.А за жал, човекот се измалтретира со долготрајно лекување додека се оправи.Ова беше уште пред 3-4 години. Значи, целата крв која се донира од дарителите се проверува поради можно присуство на вируси на сида, хепатит и некои други вирусни заболувања кои по пат на трансфузија со инфицирана крв можат да се пренесат.
Заклучок: активните крводарители немаат проблем со тестирање од сида зашто нивната крв постојано се тестира, не само од присуство на ХИВ вирусот туку и од други заразни заболувања.-Дарувајте крв луѓе, не само што спасувате нечиј живот туку и вие посигурно и по мирни ќе живеете, со тоа и вашите блиски.
 

еци^^^

Walking the line of nature's palm
Член од
9 декември 2005
Мислења
2.945
Поени од реакции
58
mislam deka sekoj covek koj vodi aktiven seksualen zivot so poveke partneri treba da pravi SIDA test makar 2 pati vo godinata!!
 

city

Модератор - технократ!
Член од
1 март 2005
Мислења
2.780
Поени од реакции
276
Mandrak напиша:
А за жал, човекот се измалтретира со долготрајно лекување додека се оправи.Ова беше уште пред 3-4 години. Значи, целата крв која се донира од дарителите се проверува поради можно присуство на вируси на сида, хепатит и некои други вирусни заболувања кои по пат на трансфузија со инфицирана крв можат да се пренесат.
Заклучок: активните крводарители немаат проблем со тестирање од сида зашто нивната крв постојано се тестира, не само од присуство на ХИВ вирусот туку и од други заразни заболувања.-Дарувајте крв луѓе, не само што спасувате нечиј живот туку и вие посигурно и по мирни ќе живеете, со тоа и вашите блиски.
во одредени случаи не се проверува,кога станува збор за итна интервенција.тогаш се прашува личноста што ја прима крвта или па некој негов близок, дали ја презема одговорноста,доколку крвта е заразена и доколку одговор е позитивен се дава крвта.Нели пред кратко време имаше случај во Грција едно девојче и еден дедо заразени со ХИВ вирусот преку трансфузија на крв
 

Топка

Генерал
Член од
21 април 2006
Мислења
1.220
Поени од реакции
2
Ако некој има редовно сексуални односи, би требало редовно да оди на СИДА-тест.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom