СИДА ТЕСТ

Дискусија во форумот 'Љубов и секс' започната од Мистичен, 6 февруари 2005.

1. Мистичен

Мистичен Администратор

Член од:
    23 јануари 2005
    Мислења:
    13.868
    Допаѓања:
    512
    Свесни за фактот дека живееме во времето на сидата, дали можеби некогаш сте се замислиле да направите сида тест? Или пак можеби сте направиле?
  2. RaGeAnGeL

RaGeAnGeL KiCk AsS

Член од:
    23 јануари 2005
    Мислења:
    1.062
    Допаѓања:
    6
    nema nishto loso vo to da si se testirash...ali zavisi ....nekoj nema potreba da se testira
  3. n00b

n00b

Член од:
    23 јануари 2005
    Мислења:
    669
    Допаѓања:
    7
    Јас немам муки од сида имун сум :lol:. Вие ебачите мислете муја.
  4. Don Mario

Don Mario

Член од:
    10 февруари 2005
    Мислења:
    12
    Допаѓања:
    1
    abe daj nesto interesno covece, ne zbori za bolesti i stvari

aj sea...
  5. Мистичен

Мистичен Администратор

Член од:
    23 јануари 2005
    Мислења:
    13.868
    Допаѓања:
    512
    Незнам колку ти е паметен постов, ама СИДАТА е реалност. Ако имаш нешто паметно да кажеш на темава-кажи. А ако не, имаш теми за сеир, хумор...повели пишувај таму.
  6. RaGeAnGeL

RaGeAnGeL KiCk AsS

Член од:
    23 јануари 2005
    Мислења:
    1.062
    Допаѓања:
    6
    interesno e shto sekogash mislime daka nema shansa toa neso i na nas da ni se desi
  7. Macedalien

Macedalien Вонземјански Администратор

Член од:
    6 февруари 2005
    Мислења:
    10.276
    Допаѓања:
    288
    odgovor

Rutina ziva - normalno e da se testiras!!! Strav mi e za Makedonija zasto letoska koga bev cuv mnogu plitki razmisluvanja :

"Eh sea! Pa kade ovde sida pa za da se e**m so kondom? Dodeka da stigne sidata vo Makedonija kje treba mnooooogu vreme da pomine!".

A jas im poracuvam na site makedoncinja i na site makedoncici da ne se zeezaat i da se "pokrijat" koga vrni bakterii.

Majka mi mi veli : "Bez dva kondoma ne izleguvaj od doma!!!"

Ne kosta nisto, se prai za eden den, rezultatite se anonimni i so toa se vrsi rabota na celata humanost!!!!
  8. VeGaS

VeGaS

Член од:
    23 јануари 2005
    Мислења:
    1.212
    Допаѓања:
    5
    ima be mnogu zaboleni od siva vo MK, znaete statistiki nesto :?: :!:
  9. Macedalien

Macedalien Вонземјански Администратор

Член од:
    6 февруари 2005
    Мислења:
    10.276
    Допаѓања:
    288
    Oficijalno nema. NO...

Mislam deka vo Makedonija vladee edna klima na sigurnost kojasto i ne e taka pozitivna rabota. Letoska imav prilika da razgovaram so mnogu lugje na ovaa tema i me rpasaa dali vo Francija imalo mnogu sida. Sidata e nasekade!!! Me iznenadi faktot deka vo Makedonija, posebno vo pomalite gradovi, lugjeto se rokaat k'o kucinja bez kondomi povtoruvajki ja sekogas istata recenica (kako papagali): "Dodeka sidata da dojde kaj nas - od drugo kje umreme!" ili "Ma kakov kondom bre!!! Kaj tuka sida?!?!?!"... Ili pak "Koj bi bil toj kojsto bi imal seks so nekoj kojsto e zaboel od sida?". A be smotanici : mislis onie koisto imaat sida se so oglasna tabla na tri jazici na celo!!!! Ima i toa kako vo Makedonija sida - ne sakam da zarecuvam no mislam deka posledicite kje pocnat da se cuvstvuvaat za edno pet-deset godini. Ako gresam popravete me.

P.S. Vo Makedonija povekje moze da se stigne otkolku da se zamine od nea. Koj znae so sé ne e proslo i sto se ne e stignalo nizi vo nea?
  10. RaGeAnGeL

RaGeAnGeL KiCk AsS

Член од:
    23 јануари 2005
    Мислења:
    1.062
    Допаѓања:
    6
    ima zaboleni od sida be kako nemalo oficijalno...jas ko bef znam deka imas nekade 10 slucai vo skopje 2 imase vo Ohird...ednata umre znam....drugo ne znam
  11. Divider

Divider Seraphim

Член од:
    24 февруари 2005
    Мислења:
    27.345
    Допаѓања:
    2.746
    Јас се тестирав. Позитивно сум НЕГАТИВЕН!!

Инаку тестот е бесплатен, анонимен, се прави во клинички центар, на инфектологија, а чупето што ми правеше муабет беше, јој мамо, крцкалче, капка. Ми дојде да и се пуштам, ама...

Најдобро одете во вторник, среда претпладне, бидејќи ги пуштаат на анализа семпловите еднаш неделно, во четврток, кога и даат резултати, но по 1200 часот.

Ако не барем за чупето! :twisted: :twisted: :D :D :twisted:
  12. zelcemk

zelcemk

Член од:
    25 февруари 2005
    Мислења:
    5
    Допаѓања:
    0
    statistika

Do sea u mkd imalo nekade 60tina slucai ne HIV/SIDA od koi momentalno ziveat 10 luge ..... inace da kazete kaj moze tocno da se naprai sida test?
  13. city

city Модератор - технократ!

Член од:
    1 март 2005
    Мислења:
    2.795
    Допаѓања:
    241
    сида тест може да се направи во:
    1. ЗАВОД ЗА ЗДРАВСТВЕНА ЗАШТИТА
    2. КЛИНИКА ЗА ИНФЕКТИВНИ БОЛЕСТИ И ФЕБРИЛНИ СОСТОЈБИ-СКОПЈЕ
    3. ЦЕНТРАЛНА БИХЕМИСКА ЛАБОРАТОРИЈА НА МАДИЦИНСКИОТ ФАКУЛТЕТ-СКОПЈЕ
    4. РАГИОНАЛНИ ЗАВОДИ ЗА ЗДРАВСТВЕНА ЗАШТИТА НИЗ РАПУБЛИКАВА

И ШТО ВАЖНО:СЕКАДЕ Е БАСПЛАТНО

инаку моментално македноја има 64 зарзаени од хив/сида
  14. guitardemon666

guitardemon666

Член од:
    20 мај 2005
    Мислења:
    163
    Допаѓања:
    6
    Мал сум бе не ме плашете. Иначе знам дека без кондом не излегвам од дома, ако сум мал... Можи да опали кецот... :D
  15. АуРоРа

АуРоРа Засекогаш

Член од:
    15 мај 2005
    Мислења:
    1.137
    Допаѓања:
    13
    Се сложувам со сите.Паметно е да се направи Сида тест,ама кај тој што има потреба.Јас засега не правам,зашо не е потребно :lol:

Сподели преку: