Сè за опаѓањето на косата - совети и искуства

Член од
22 јули 2016
Мислења
1.748
Поени од реакции
750
Мене уште пред едно 4-5 години ми препорачаа да го користам шампонот Алпецин Ц1, кој спречува паѓање на косата, а поттикнува создавање на нови влакна, посебно при машка ќелавост. Го користев неколку месеци, но немаше ништо од нова коса, иако можеби не паѓаше косата толку многу. Памтам од него косата ми беше некако крута. По него користев свински сапун кој многу ми ја зајакна косата и истата не паѓаше, но нови влакна немаше.

Иначе Пилфудот е спреј кој се користи за поттикнување на растење на нова коса и тој го подобрува дотокот на крв до клетките на влакната во раст. Од него мене ми нараснаа нови влакна само на залистоците.
Alopecin е докажана лага. Дури имаше и судска постапка за лажно рекламирање. И јас го користев и ништо, дури полошо делуваше. Една силна рекламна кампања удрија пер едно 5 години за тоа почна да се продава.
 
Член од
11 јули 2014
Мислења
1.092
Поени од реакции
316
Ова не е за опаѓање на косата ама е поврзано со косата.

Имам 21 година и веќе имам доста бели влакна. Дали можи некако тоа да се спречи? Татко ми веќе на 30 и некоја година 70% му беше бела ама сепак мислам дека ми е рано за тоа.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Ова не е за опаѓање на косата ама е поврзано со косата.

Имам 21 година и веќе имам доста бели влакна. Дали можи некако тоа да се спречи? Татко ми веќе на 30 и некоја година 70% му беше бела ама сепак мислам дека ми е рано за тоа.
Да не те лажам, но можеш да се распрашаш во 101 Hair, мислам дека они имаат пигмени за повторно боење на влакното, но не сум сигурен. Исто така можеш да се консултираш со дерматовенеролог - трихолог.
 
Член од
20 март 2009
Мислења
68
Поени од реакции
5
Gledam koristite najrazlichni shamponi, a retko koj go spomnuva Ketokonazolot (ili shampon so ketokonazol). Na stranskive forumi i na reddit bukvalno toj e broj eden shto go preporachuvaat i jas sum prezadovolen so nego, ne e ni skap vo sporedba so drugive. Znam deka vo MK najverojatno ni eden doktor nema da go preporacha za opagjanje na kosa, ama ne znam vekje shto se sluchuva so nashava medicina na toa pole...

Isto taka za creatin... ste primetile li pogolemo opagjanje na kosa (kaj tie so nasledna kjelavost) koga koristite creatin?
 
Член од
13 ноември 2016
Мислења
1
Поени од реакции
0
Kade moze da se kupi kaj nas Saw palmetto?? Dali e dobra kombinacijata na finasterde so saw palmetto??
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Kade moze da se kupi kaj nas Saw palmetto?? Dali e dobra kombinacijata na finasterde so saw palmetto??
Swanson Saw Palmetto можеш да купиш од продавниците на Swanson. Едната е во Рамстор во подрум, а другата е спроти Мајчин дом.


Туку јас да прашам. Дали кај некои од вас кои користите Пилфуд од 5% и/или Пантенол сте приметиле дека кожата на главата/скалпот ви се лупи? @Del Boy @OceaN
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.955
Поени од реакции
35.488
Јас го прекинав пред месец дена , али немав ваков проблем кога го користев.
 

Ѕид на плачот

Намќорка
Член од
7 септември 2016
Мислења
143
Поени од реакции
68
Ова не е за опаѓање на косата ама е поврзано со косата.

Имам 21 година и веќе имам доста бели влакна. Дали можи некако тоа да се спречи? Татко ми веќе на 30 и некоја година 70% му беше бела ама сепак мислам дека ми е рано за тоа.
Генетика ти е, уживај не се замарај, ќе си користиш фарби за машки или остај нека ти обеле цела, ние женските се палиме на такви машки, не шармираат, белото влакно е секси кај машко.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.578
Поени од реакции
34.766
...ај малку за овој проблем кој денес е многу опфатен кај младите : :)
за опаѓањето на косата има многу да се пишува,но конкретно ќе речеме дека не ја бидува,наследно е и крај !
... се спомнува тука препаратот во слободна продажба Пилфуд односно хемиското име Minoxidil како лек орално се применувал кај пациенти со висок крвен притисок, оти делувал вазодилататорно (ги ширел крвните садови) и се приметело дека на тие пациенти им се обновувала косата како спореден ефект, така се напуштило примената за намалување на крвниот притисок и се направило течна форма за мачкање директно на скалпот на главата каде се имало проблеми со ретки влакна, да по некое време од 5 месеци (3 месеци сабајле и вечер мачкање, а потоа само сабајле) се приметувало дилататорниот ефект - подобро снабденост со крв на скалпот,а со тоа и хранливи материи на коренот на влакното(фоликулот),би рекла дека преостанатата коса да се задржи, а изгубената пак да порасне дискутабилно малку оти верувајте изумреното влакно каде испаднало и фоликулот изумрел нема шанса со ништо да се обнови, зборуваме само да се сопре опаѓање на другите влакна што останале, :eek:

инаку несакано дејство на овој лек е иритација сушење на кожата и со тоа појава на првут ( затоа се користи Oronazol шампон) со напомена дека Пилфуд успешно делува за обновување на влакната лоцирани само на темето и на горниот дел на главата, но не и на предниот дел на главата, :mad:

жените користат послаб Пилфуд 2% раствор на minoxidil, а мажите 5 %, како и да е треба да знаете дека доколку се обнови коса на посаканото место каде имаме ослабување на косата тоа не значи дека ќе остане такво, при прекинување со мачкање со тек на време повторно доаѓа до опаѓање и ќелавост и затоа треба да знаете дека ако сакате баш таков ефект треба цел живот да го мачката тој раствор, така да не знам колку е тоа паметно (не зборувам за трошење на парите за купување на истиот), затоа ако веќе не можеме да се помириме со ќелавост тогаш барем да се направи естетска корекција демек всадување на коса - трансплатација , барем тоа ќе биде видливо и одржливо подолго време ...:cool:

ај и тоа да го начнеме,
тоа е т.н.Фуе метода на трансплатација, безболна со локална анестезија, просто кажано земање фоликули на влакно каде што има и пресадување таму каде што нема (ќелавост зона) се работа под микроскоп или лупа со посебен апарат и пинцета,

како гоблен бц овде, бц овде и готовооооо ...

со тоа што има некои правила пред трансплатација лекарски преглед, непиење на алкохол, аспирин, Вит Е најмалку 5 дена, а после нема нагли покрети со глава, нема спорт, нема физички активности недела дена, да после трасплантираната коса ќе испадне, а ќе порасне новото влакно таму после 3 месеци од трансплатацијата ...

:bravobe:
 
Последно уредено:

Казаки

Атаманот - Army of Christ
Член од
2 септември 2011
Мислења
1.526
Поени од реакции
1.967
L’Oreal на пазарот ќе воведе 3Д технологија

Компанијата L’Oreal објави дека и самата ќе почне со 3D биопринтање на фоликули за коса, во партнерство со француската компанија Poietis, која развива технологија за ласерско принтање на клеточни структури.3D принтањето е навлезено во скоро секоја индустрија, вклучувајќи ја и онаа за козметика и убавина – од машини за 3D принтани нокти, до пенкала за 3D принтана шминка со боја идентична како вашата кожа, па и 3D принтани перики и инпланти за коса.

Процесот започнува со мапирање на локациите каде што новите клетки треба да растат, за да потоа дигитално се креира клеточна структура и начинот на кој што биоматеријалите ќе растат по имплантирањето. Откако ќе се креира био-мастило од посакуваните клетки, започнува принтањето со пулсирачки ласер кој се одбива од огледало, низ сочиво, па низ трака преку која био-мастилото се внесува со брзина од 10 000 микро-капки во секунда. Откога ќе се креира, ткивото треба да созрее пред фоликулите да почнат да растат.



Poietis веќе имаат искуство со креирање на ‘рскавица 1cm широка и 0.5mm дебела за која биле потребни 10 минути да се произведе, а очекуваат дека поради комплексноста, за изработка на фоликулите ќе треба повеќе време.

Овој проект на L’Oreal ќе се искористи за помагање и на истражувањата поврзани со губењето на косата, нејзиното стареење и растење, а фоликулите имаат потенцијал и да го „излечат“ губењето на коса.

http://skopjeid.mk/loreal-na-pazarot-ke-vovede-3d-tehnologija/
 
Член од
13 октомври 2009
Мислења
569
Поени од реакции
233
Епа пантенолот помага за да не ти се лупи скалпот, миноксидилот нормално е да ти го суши. Немаш мака.

Инаку не користам кето затоа што ја прави косата сува.

За бели влакна Alpecin Tuning.

@DarkValley @Sungerot Bob @Big.D
 
Последно уредено:

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Епа пантенолот помага за да не ти се лупи скалпот, миноксидилот нормално е да ти го суши. Немаш мака.

Инаку не користам кето затоа што ја прави косата сува.

За бели влакна Alpecin Tuning.
Наспроти, во последниов месеци од кога почнав да користам Пантенол почна многу повеќе да ми се лупи кожата. Размислувам дали да земам Кетоконазол пак да почнам да го користам..........:toe:
 
Член од
13 октомври 2009
Мислења
569
Поени од реакции
233
Ако си келав или на кец не гледам зошто да не го користиш.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom