Сè за опаѓањето на косата - совети и искуства

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.938
Поени од реакции
35.344
нешто поопширно?
Сеуште ништо , али и не пратам многу. Јас ќе правам трансплантација во иднина , сега за сега сум задоволен што барем го соправ опаѓањето , а и некако ми се свиѓа кратко стрижена. :)
 

Казаки

Атаманот - Army of Christ
Член од
2 септември 2011
Мислења
1.526
Поени од реакции
1.967
Член од
13 октомври 2009
Мислења
569
Поени од реакции
233
@Sungerot Bob

Сунгер примаш ли уште сав палмето?[DOUBLEPOST=1472050649][/DOUBLEPOST]Муабетот е дека чист тестостерот нема веза со косата на мажите, а има врска ДиХидроТестостерон кој што се произведува кога чистиот тестостерот иде во контакт со некоја си алфа редуктаза и се ствара ДХТ. Е тоа ја уништува косата. Просто е. Значи треба да се најде лек да ја елиминира онаа редуктаза и се ќе биде во ред :)
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
@Sungerot Bob

Сунгер примаш ли уште сав палмето?[DOUBLEPOST=1472050649][/DOUBLEPOST]Муабетот е дека чист тестостерот нема веза со косата на мажите, а има врска ДиХидроТестостерон кој што се произведува кога чистиот тестостерот иде во контакт со некоја си алфа редуктаза и се ствара ДХТ. Е тоа ја уништува косата. Просто е. Значи треба да се најде лек да ја елиминира онаа редуктаза и се ќе биде во ред :)
Не. Капсулите Swanson од џуџеста/назабена палма ги прекинав уште пред два месеци. Докторката ми рече дека е доста од нив, дека тие си го направиле својот ефект, а и не чинело предолго да се користат. Испив околу сто капсули, но ни јас незнам колку ми помогнаа. Сега сум само на Пилфуд 5% и Б - комплекс, а и еднаш неделно ја мијам косата со Кетоконазол шампонот. Препорачани ми беа и едни ампули кои демек биле поуспешни од Пилфудот и директно делувале на коренот на влакното со што го заштитувале од дихидротестостеронот, но кај ги нема во Македонија, па и цената им е превисока.
:)
 
Член од
13 октомври 2009
Мислења
569
Поени од реакции
233
Кои се тие ампули? Немаш ли никаков ефект од палметото и пилфуд? Или кец си па не приметуваш?
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Кои се тие ампули? Немаш ли никаков ефект од палметото и пилфуд? Или кец си па не приметуваш?
Да не те лажам, но мислам дека се викаа Eucapil. Има некој минимален ефект од типот бебешки влакна на залистоците, но сепак тоа се премалку влакна. На површината на главата нема никаков ефект, нема нови влакна, а Пилфудот го користам веќе 5 месеци.
 
Член од
24 октомври 2012
Мислења
810
Поени од реакции
509
@Sungerot Bob

Сунгер примаш ли уште сав палмето?[DOUBLEPOST=1472050649][/DOUBLEPOST]Муабетот е дека чист тестостерот нема веза со косата на мажите, а има врска ДиХидроТестостерон кој што се произведува кога чистиот тестостерот иде во контакт со некоја си алфа редуктаза и се ствара ДХТ. Е тоа ја уништува косата. Просто е. Значи треба да се најде лек да ја елиминира онаа редуктаза и се ќе биде во ред :)
Вo прaвo си, ДХТ имa нaјгoлемa улигa вo пaдoт нa кoсaтa кaј мaжите. Нo тoa не гo oбјaснувa фaктoт штo некoи мaжи имaaт кoсa и нa пoстaри гoдини, oднoснo влaкнaтa нa кoсaтa имaaт пoгoлем oтпoр кoн ефектите нa ДХТ. И пoвтoрнo вo дискусијa јa стaвaме генетикaтa, кoјa кaкo и дa се свртиш е нaјгoлемиoт винoвник зa пaдoт нa кoсa (зa некoгo е спaсител вo тoј пoглед). Штo сaкaш прaви, мaчкaј јa кoсaтa сo рaзни глупoсти, пиј ДХТ блoкaтoри кoлку сaкaш, aкo имaш пoтенцијaлни гени зa oкелaвувaње, вo нaјмaлa рaкa ќе гo успoриш пaѓaњетo нo никoгaш немa дa мoжеш дa гo сoпреш вo целoст. Се дoдекa не се нaјдaт глaвните гени винoвници (мoментaлнo имa oсoмничени) и не се блoкирaaт, немa дa пoстoи 100% ефективен лек прoтив келaвoстa. Зa мoјa и твoјa жaл, oвa е гoрчливaтa вистинaтa.
 
Член од
13 октомври 2009
Мислења
569
Поени од реакции
233
Генетиката....абе види, финтата е телото колку произведува ДХТ односно колку редуктаза ти преизведува за да се соедини со Т и да се добие ДХТ, на било кој да му се вбризга (да речеме) редуктаза ќе окелаве, ако ме сфаќаш.
 
Член од
3 март 2013
Мислења
2.678
Поени од реакции
1.357
Кај поточно , на круната? Дали е на исто место како сликата подолу?

Прегледај го приврзокот 90394
Јас пред недела дена приметив дека имам дупче точно како на сликата и од десна страна... Можи и од порано си седи тоа , ама сега сум го загледал... Што можи да биди?
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.938
Поени од реакции
35.344
Јас пред недела дена приметив дека имам дупче точно како на сликата и од десна страна... Можи и од порано си седи тоа , ама сега сум го загледал... Што можи да биди?
Најпаметно е да идеш на доктор да утврдат за каква алопеција станува збор , па потоа да бараш чаре. Не се сите косопади исти. Може и да не е алопеција , али помала е веројатноста. Како ти стојат мажите низ фамилијата со коса? Татко , дедо чичко итн ..
 
Член од
3 март 2013
Мислења
2.678
Поени од реакции
1.357
Најпаметно е да идеш на доктор да утврдат за каква алопеција станува збор , па потоа да бараш чаре. Не се сите косопади исти. Може и да не е алопеција , али помала е веројатноста. Како ти стојат мажите низ фамилијата со коса? Татко , дедо чичко итн ..
Стварно не сум го приметил до сега, пред некој си 4/5 дена го здогледав за прв пат, мн мало топче е и тука нема коса исто како на сликата, можи да е и од порано, како мал доста пати сум ја дупел главата нез. непамтам. макар што не верувам да е то.
Иначе фамилјарно е мешано, вујкоми, стрикоми имаат коса, таткоми ќелавост на предна страна. не е скрос ќелав.

Не сум приметил барем до сега да имам некаков проблем. со паѓање на коса, се
стои генетски ок свесен сум за тоа, али ова из чиста мира да ми излези кругче на кое нема коса стварно чудно е. Утре одам на доктор,што и да е.. Едино што ми треба е да ми утврди дали е косопасец или не.
 
Член од
4 јануари 2010
Мислења
90
Поени од реакции
4
Ја имал ли некој оваа болест?Знаете ли некој лек за ова.
 

Мацо_Д()

Бизнисмен
Член од
23 ноември 2015
Мислења
365
Поени од реакции
152
Не знам дали е болест и незнам дали сум ја имал, но кога видов дека после капење наоѓам многу влакна на решетката, си купив Фитовал-шампон и капсули.
Првата доза ја користев пред околу 10 години и сега на 35 кога приметив дека пак губам коса, си купив нова доза.
Не знам дали Фитовал е ефикасен, но челото ми е малку повисоко само од страните и сеуште можам да направам dude или rooster фризура.
 
Член од
20 декември 2015
Мислења
122
Поени од реакции
40
a dali nekoj ima koristeno prirodni ekovi - bilki protiv opagjanjeto na kosata?mene ova mi e tret pat kaj sto imam opagjanje na kosata,obavezno mi preporacuvaat proveruvanje na krvnata slika pri ovaa sostojba
 

Kajgana Shop

На врв Bottom