Сè за опаѓањето на косата - совети и искуства

Член од
24 јуни 2012
Мислења
7
Поени од реакции
0
Кај нас дерматолозите воопшто не знаат за што се користи финастеридот
 
Член од
30 јануари 2012
Мислења
24
Поени од реакции
3
Кај нас дерматолозите воопшто не знаат за што се користи финастеридот
Kaj nas pojma nikoj u zdravstvoto nema od nisto! Zaebi dermatolozi kupi finasterid 1,25mg sekoj den, nizoral sampon mienje sekoj 2 den, pilfud 2ml 2x na den. Odma! Sledni cekori se avodart, ru58841, bimatoprost, seti, pge2 itn itn.,

Sent from my D5103 using Tapatalk
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Зашто не би могло
Во упатството за употреба на Пилфудот од 5% пишува да не се прска на бричена глава. По некоја логика кога главата се бричи доаѓа до тоа да кожата се иритира, па полесно навлегува Пилфудот (Миноксидилот) во организмот/циркулацијата. Ако главата се помине со машинка за шишање на нула на главата останува влакно со должина од 0,5 до 1,5 милиметри, но сепак кожата дожививува една променета нова состојба и е поизложена, па ми е страв да не почне нешто да лушти кожата, па да неможам да го користам Пилфудот.
 
Член од
13 октомври 2009
Мислења
569
Поени од реакции
233
Некои употребуваат рол-ери со иглички за да навлезе подобро, немаш гајле.
 
Член од
30 јануари 2012
Мислења
24
Поени од реакции
3
Cisto da slodelam iskustvo odkako go pocnav Ru58841 ne mi pagja ni edno vlakno i pokraj toa sto sum na sema (500 mg testosteron) znaci iam 8pati povise testosteron i dht u teloto odkolku normalen covek. Sega za sega prosto ne mi se verue...Drugarce fitness model od amerika, preeska mi pisa na insta posle 3 meseci imal rast na nova kosa znacitelno mnogu. On zima epten steroidi i se takmici taka da ke vidime kako ide ^^
 
Член од
24 јуни 2012
Мислења
7
Поени од реакции
0
Има нешто без рецепт да ми ги држи нивоата на естроген ниско додека земам фин?
 
Член од
30 јануари 2012
Мислења
24
Поени од реакции
3
Има нешто без рецепт да ми ги држи нивоата на естроген ниско додека земам фин?
Bez recepta ne. Ma da ja iam recepta za anti estrogen taka da zimav bez problem, sea so ru ne mi treba ni finasteride ni anti e
 
Член од
15 март 2010
Мислења
5.862
Поени од реакции
6.369
Сите зборувате за апчиња,шампони и разно разни продукти, но дали може некој да сподели искуство или совети за Трансплантација на коса? Гледам дека Систина се бави со ова... во Турција гледам цените почнуваат од 2000 евра па и поефтини има некој клиники... е сега имам прашања итн.. кај мене горе на скалпот ми е проретчена, но не целосно опадната.. така да малку ми треба шо се вели... ми опадна средно школо за кус период и од тогаш со години нема промена, нагло се проретчи горниот дел и толку... и се истенчи влакното на целата глава... ова со шампони и апчиња не ми се пробува неам трпение, сум пробувал со природни лекови бабини да речеме, доста ми е од такви работи... Ако има некој искуство да сподели или подетално да е запознаен со тој процес , благодарам.
 
Член од
30 јануари 2012
Мислења
24
Поени од реакции
3
Сите зборувате за апчиња,шампони и разно разни продукти, но дали може некој да сподели искуство или совети за Трансплантација на коса? Гледам дека Систина се бави со ова... во Турција гледам цените почнуваат од 2000 евра па и поефтини има некој клиники... е сега имам прашања итн.. кај мене горе на скалпот ми е проретчена, но не целосно опадната.. така да малку ми треба шо се вели... ми опадна средно школо за кус период и од тогаш со години нема промена, нагло се проретчи горниот дел и толку... и се истенчи влакното на целата глава... ова со шампони и апчиња не ми се пробува неам трпение, сум пробувал со природни лекови бабини да речеме, доста ми е од такви работи... Ако има некој искуство да сподели или подетално да е запознаен со тој процес , благодарам.
Kaj tebe situacijata e diffuse thinning i kaj takvite slucai transplatacija e rizicna zatoa sto se sluva "shock loss" i pagjaat vlakna odokolu transplantiranata kosa plus vtor problem e sto ako ne go sopres opaganjeto prvo (dali so oralni ili topacni androgeni inhibitori/blokatori) tvojata kosa ke prodolzi da pagja i ke ti ostane kako treva gore na glavata i na niso nema da licis. Prvo resi go problemot pa posle krpi dupki.
 
Член од
15 март 2010
Мислења
5.862
Поени од реакции
6.369
Kaj tebe situacijata e diffuse thinning i kaj takvite slucai transplatacija e rizicna zatoa sto se sluva "shock loss" i pagjaat vlakna odokolu transplantiranata kosa plus vtor problem e sto ako ne go sopres opaganjeto prvo (dali so oralni ili topacni androgeni inhibitori/blokatori) tvojata kosa ke prodolzi da pagja i ke ti ostane kako treva gore na glavata i na niso nema da licis. Prvo resi go problemot pa posle krpi dupki.
Друже кај мене опаѓањето мислам дека е престанато.. веќе 7-8 години е така како што е.... нема промени, нагло ми се истенчи и проретчи и толку...
 
Член од
14 јуни 2016
Мислења
4
Поени од реакции
0
Здраво.
Косата во горниот дел на главата почна да ми опаѓа константно и еве, тој процес трае 3 години. Сум се консултирала со матичната, со некои други медицински лица, за кои сум мислела дека се компетентни, но изгледа сум се излажала, па деновиве решив да појдам на дерматолог. Разговарав со докторката и ми дијагностицираше Telogen defluvium. Беше малку загрижена, исто како и јас, затоа што ми е многу изретчена косава и ми рече да направам крвна слика и испитување на хормоните TSH и FT4. Резултатите беа одлични и немам никаков проблем со тироидната жлезда. Ми рече дека причината треба да ја барам надворешно и ми ги препиша следниве производи кои треба да ги земам, а се доста скапи:
- Шампон Фолтен за жени;
- Пена Алопен;
-Таблети Хаир-вит.
Денес ѝ кажав дека пената ми е многу скапа-1200 денари. Потоа ми ја замени со спреј Аломакс.
Зборував со неа можеби 30 мин и сакав да ѝ ја доловам мојата ситуација, дека користам 3 години разни шампони, вклучувајќи ги и Алпецин и Фитовал, за кои сметаат дерматолозите дека се едни од посоодветните против опаѓање на косата, а сум користела и природни шампони од коприва.
Што мислите, дали да ги земам или е ова само уште едно залажување од страна на дерматолозиве? Ми треба совет, за да не фрлам пари за џабе.
 
Член од
11 јули 2014
Мислења
1.091
Поени од реакции
315
Ако ти е наследно, бадијала е се. Генетиката си го прави своето, за жал.
 
Член од
24 октомври 2012
Мислења
810
Поени од реакции
509
Еднo прaшaње дo мaжите нa кoи кoсaтa пoчнaлa дa им пaѓa нa приличнo млaдa вoзрaст (рaни 20ти): дaли имaте дoстa влaкнa пo телoтo, дaли нa рaнa вoзрaст ви пoчнaлa дa ви рaсте брaдa и дaли мoжете дa пoрaснете густa и пoврзaнa брaдa?
 

GreenRoot

^Зелен^
Член од
20 јули 2011
Мислења
2.550
Поени од реакции
2.120
Еднo прaшaње дo мaжите нa кoи кoсaтa пoчнaлa дa им пaѓa нa приличнo млaдa вoзрaст (рaни 20ти): дaли имaте дoстa влaкнa пo телoтo, дaли нa рaнa вoзрaст ви пoчнaлa дa ви рaсте брaдa и дaли мoжете дa пoрaснете густa и пoврзaнa брaдa?
Јас имам 22 години и приметувам изретчување на косата. Сепак не е толку алармантно како кај некои мои врсници.

Иначе да, почна дс ми расте од рана возраст брада, чувам густа брада и имам повеќе влакна по телото од моите врсници.

Sent from my LG-D850 using Tapatalk
 

Казаки

Атаманот - Army of Christ
Член од
2 септември 2011
Мислења
1.526
Поени од реакции
1.967
Не сум уште. Моментално скоро и го сопрев опаѓањето користам миноксидил 5 % , и пијам биотин 10.000 mcg , али нова не расте , само таа се одржува колку толку. Ќе почекам уште година ипол до две максимум , се правеле некои истражувања и требало при крајот на 2016 да презентират некој БУМ во таа индустрија , па ќе видам што како.

А и оти ја стрижам кратко добар облик на глава имам , некако ми се допаѓа како стои. Али дефинитивно ќе одам да пробам да видам што ќе биде. :D
нешто поопширно?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom