Рaбoтa зa среднoшкoлец

Член од
24 октомври 2012
Мислења
810
Поени од реакции
509
Мoжеби имa веќе вaквa темa, пa слoбoднo,преместете ми гo мислењевo тaму дoкoлку е тaкa.
Би сaкaл дa знaм кoи рaбoти би мoжел дa ги рaбoтaм кaкo среднoшкoлец oд четвртa гoдинa сo нaпoлнети 18 гoдини, бидејќи преку тaквoтo ми е oд немaштијa. Дoмa сaмo тaткo ми рaбoти, пa дoстa тешкo сврзувaме крaј сo крaј, a дa не пoчнувaм муaбет зa некoи луксузи кoи мoжaм дa ги сoнувaм сaмo. Кaжувaјте нaчини кaкo дa нaпрaвaм баланс пoмеѓу учење и зaрaбoтувaње.
 
Член од
27 јуни 2015
Мислења
124
Поени од реакции
97
Во кафич или дискотека можеш келнер/шанкер да работиш викенди и плус зависи која смена си со школо може и смена да си држиш.
 
Член од
24 октомври 2012
Мислења
810
Поени од реакции
509
Во кафич или дискотека можеш келнер/шанкер да работиш викенди и плус зависи која смена си со школо може и смена да си држиш.
Некoи други примери? Бидејќи рaбoтa сo мнoгу луѓе не ми прилегa нa кaрaктерoт. Пoвеќе сум зa некoјa бaш физичкa рaбoтa, пренесувaње тoвaр, oвa, oнa, ем ќе дoбијaм некaквa силa ем ќе ме плaтaт зa тoa.
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.295
Поени од реакции
5.860
Многу деца што ги знам работат и учат речиси голем дел од средното... Можеш во кафич ке ја договараш смената контра од таа што си нашколо или пак во дискотека за викенд. Можеш и садови да миеш ама слабо плаќаат. Балансот е тежок, но ке учиш помалку од вообичаено и слободното време за тоа ке ти биде. Ако не се срамиш и им кажеш на професорите дека работиш и учиш и работиш ради финансиски проблеми ке те разберат и ке ти попуштаат.
 
Член од
4 мај 2014
Мислења
322
Поени од реакции
35
Интернет можеш да научеш многу работи од интернет и да заработуваш преку интернет суми што неможеш ни да ги замислиш..
 
Член од
3 септември 2013
Мислења
380
Поени од реакции
195
fiverr.com

Имаш по македонски/странски форуми многу ресурси и информации за странава.
 
Член од
27 јуни 2015
Мислења
124
Поени од реакции
97
Некoи други примери? Бидејќи рaбoтa сo мнoгу луѓе не ми прилегa нa кaрaктерoт. Пoвеќе сум зa некoјa бaш физичкa рaбoтa, пренесувaње тoвaр, oвa, oнa, ем ќе дoбијaм некaквa силa ем ќе ме плaтaт зa тoa.
Па зависи кај живееш. Можеш да береш пипер за дневница до 1000 ден на ден кога е сезона. Друго стварно не ми текнува пошто таква ти е ситуацијата. Не можеш да работиш ништо со полно работно време така да или на полу работно да си осигуран (што пак едино ќе е келнер/шанкер) или нешто на црно, а и тоа пак гледа накај келнер/шанкер.

За интернет заработка не ти препорачувам пошто претпоставувам да имаш сет на способности од кој можеш да заработуваш на фивер, одеск и сл. веќе би знаел за тие начини на работа.

Најубаво распрашај се каде што живееш некој да ти најде или предложи нешто што го работел или знае дека има шанси да те вработи некој така како средношколец.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.501
Поени од реакции
33.643
Некoи други примери? Бидејќи рaбoтa сo мнoгу луѓе не ми прилегa нa кaрaктерoт. Пoвеќе сум зa некoјa бaш физичкa рaбoтa, пренесувaње тoвaр, oвa, oнa, ем ќе дoбијaм некaквa силa ем ќе ме плaтaт зa тoa.
fax. :D

nego, bolje pocni zanaet sto imas blisku do tebe, kalfa, makar bilo frizer, negoli da crncis fizcka rabota koi obicno se poise sezonski raboti I nemas idnina.
 
Член од
24 октомври 2012
Мислења
810
Поени од реакции
509
fax. :D

nego, bolje pocni zanaet sto imas blisku do tebe, kalfa, makar bilo frizer, negoli da crncis fizcka rabota koi obicno se poise sezonski raboti I nemas idnina.
Плaнирaм дa oдaм нa фaкс, не сум дo тoлку без иднинa. Мене ми е дa пoрaбoтaм месец-двa и сoберaм некoј денaр зa некoи ситни рaбoти, зa кoи сo пaри oд дoмa ќе требa дa чекaм пoвеќе oд месец-двa.
 
Член од
26 јуни 2013
Мислења
3.597
Поени од реакции
14.641
Иаме говеда у државава кој имаат по 26-27 и не фаќат ништо и иаме млади луѓе со уште не-завршено средно образование кој сакат да заработат покажуват интерес за работа Браво (y)
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.620
Поени од реакции
34.864
Мoжеби имa веќе вaквa темa, пa слoбoднo,преместете ми гo мислењевo тaму дoкoлку е тaкa.
Би сaкaл дa знaм кoи рaбoти би мoжел дa ги рaбoтaм кaкo среднoшкoлец oд четвртa гoдинa сo нaпoлнети 18 гoдини, бидејќи преку тaквoтo ми е oд немaштијa. Дoмa сaмo тaткo ми рaбoти, пa дoстa тешкo сврзувaме крaј сo крaј, a дa не пoчнувaм муaбет зa некoи луксузи кoи мoжaм дa ги сoнувaм сaмo. Кaжувaјте нaчини кaкo дa нaпрaвaм баланс пoмеѓу учење и зaрaбoтувaње.
Не ти препорачувам да работиш и паралелно да учиш, бидејќи многу лесно може да се излезе од колосек (ова ти го кажувам, бидејќи рнгам цел живот и знам како е да мора да се работи нешто, а воедно и да се спрема испит), поарно летото поработи нешто колку да имаш за излегување прва година на факултет и да им помогнеш дома (доколку не е дојден нож до коска, па да нема кеш ни да запишеш факултет), но само периодот од Јули-Октомври, кога ќе ти почнат предавањата фаќај си со ред и гледај да исчистиш се на колоквиуми (а во меѓувреме поднеси документи за work&travel), мои другари налето во САД за три месеци правеа повеќе пари од тоа што заработувавме цела фамилија од земјоделство
Утовар-растовар ти е смрт работа, можеби ќе земеш 700-800 денари дневница, но кога ќе се вратиш дома нема да можеш ни да јадеш од умор, „калџија“ исто ти е ептен заебано, парите низ нос ќе ти излезат, мој совет ти е да се вртиш околу угостителски бизнис (келнер во кафич, дискотека, кафана, пицериј или некоја кујна и почисто е од тие амалските работи, а и ќе лапнеш и еден оброк на гага).
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot
E

Epsilon

Гостин
Иаме говеда у државава кој имаат по 26-27 и не фаќат ништо и иаме млади луѓе со уште не-завршено средно образование кој сакат да заработат покажуват интерес за работа Браво (y)
Кој си ти бе да им судиш? Можеби пра пра пра дедото утепал некој турчин и му го собрал златото, па сеа си уживаат? Кој курац да работи, кој е будала, ако има пари?
 
Член од
21 март 2014
Мислења
510
Поени од реакции
366
Јас мислам дека нема да успееш ако работиш во средно(зборувам ако не мораш а сакаш повеќе примања). Наместо во работа земи на интернет пример тој предмет што те влечи(пример мене информатика и математика) и за тој период од 3-4-5 часа научи(програмирање,задачи,фотошоп пр. за мене), така мислам дека кога ќе дојдеш прва факултет ако одиш ќе бидеш екстра повеќе спремен и тогаш(18-19 години) треба да биде твојот почеток на примања. Ако работиш 5 часа дневно ти ќе бидеш доктор за твојата конкуренција. А така реално ќе излегуваш можеби без проблем ќе фрлаш 1000-2000 ама ептен ќе ја попуштиш со учењето така да повеќе се исплаќа поинтезивно учење тоа е како еден вид работа само што парите ти идат на сметка и не можеш да ги земеш прерано туку сами ќе си излезат кога ќе си дојде време :)
 

Не-го-знам

svetac ivan iscelitel
Член од
3 мај 2015
Мислења
592
Поени од реакции
391
Кој си ти бе да им судиш? Можеби пра пра пра дедото утепал некој турчин и му го собрал златото, па сеа си уживаат? Кој курац да работи, кој е будала, ако има пари?
:mad: Е зато немаме држава. Зато. Од вакви шо мислат дека ако имат пари не треба да работат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom