Русија би можела да се распадне и да има четири Европи

Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.605
Поени од реакции
748
Путин "омекнал"? Која глуперда го пишувала тоа? Што нема да прочита човек. Изгледа очекувале да дроби цел месец за тоа. Си кажа: санкции, а кога ќе средиме во Сирија, плус ќе си го добиете. Ова нашиве се, па ќе го дрват до 101 и назад.
Секој кој што не се согласува со политиките на Путин е торбеш или муслиман :icon_lol:
 
Т

Триптико

Гостин
Секој кој што не се согласува со политиките на Путин е торбеш или муслиман :icon_lol:
Види, не си далеку од вистината. Денес, реално муслиманите имаат проблем со Путин. А, торбешите и онака се полоши од муслимани. Кога ќе видиш...исти к*рац, друго паковање :) Туку ти не ми кажа, како може да си пола - пола? ;)
 
?

..........

Гостин
Зошто ги етикетираш луѓето со погрешни етикети ? Каква врска има ова тема со Грција и Турција ?
Затоа што темава е хумор и фантазии а стои во сериозен подфорум свет, ако ти имаш некаков фетиш спрема русите оди лечи се не го труј форумов со твоите желби и фантазии, и да сум ти кажал и претходно до сега сите пријатели грци а и грци по интернетов кај никој нема толку голема русофобија, освен кај торбешите, така да закчучокот е очигледен..
 
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.605
Поени од реакции
748
Затоа што темава е хумор и фантазии а стои во сериозен подфорум свет, ако ти имаш некаков фетиш спрема русите оди лечи се не го труј форумов со твоите желби и фантазии, и да сум ти кажал и претходно до сега сите пријатели грци а и грци по интернетов кај никој нема толку голема русофобија, освен кај торбешите, така да закчучокот е очигледен..
А од каде заклучи дека ги мразам русите ? Мене ми смета само политиките на Путин и ништо друго. Русија и русите ги сакам. Но лудакот Путин не го сакам.
 
Т

Триптико

Гостин
А од каде заклучи дека ги мразам русите ? Мене ми смета само политиките на Путин и ништо друго. Русија и русите ги сакам. Но лудакот Путин не го сакам.
Зошто не го сакаш? Затоа што ја извлече од калта и ја врати на врвот? Го сакал ти или не, уште долго ќе биде на чело. Најди си друга занимација :)
 
?

..........

Гостин
А од каде заклучи дека ги мразам русите ? Мене ми смета само политиките на Путин и ништо друго. Русија и русите ги сакам. Но лудакот Путин не го сакам.
80+% од русите ги подржуват политиките на Путин, останатите 20% се или козоебачи или двоцефки, ако ти го сакаш рускиот народ треба да ја почитуваш неговата воља, Путин е човекот кој ја врати Русија на нозе, почитуван и во неговата земја и надвор во светот повеќе од било кој друг жив политичар, тоа се фактите.
А тоа што се ја отворил темава јас неможам поинаку да го гледам освен лечење фрустрации, исто како шипптарон во темата за Русија кога ќе се избаци од никаде да потсети дека еве Русија штотуку не умрела.
 
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.605
Поени од реакции
748
80+% од русите ги подржуват политиките на Путин, останатите 20% се или козоебачи или двоцефки, ако ти го сакаш рускиот народ треба да ја почитуваш неговата воља, Путин е човекот кој ја врати Русија на нозе, почитуван и во неговата земја и надвор во светот повеќе од било кој друг жив политичар, тоа се фактите.
А тоа што се ја отворил темава јас неможам поинаку да го гледам освен лечење фрустрации, исто како шипптарон во темата за Русија кога ќе се избаци од никаде да потсети дека еве Русија штотуку не умрела.
Лудаци како Путин и Ердоган не заслужуваат почит. Извини ама тоа е тоа..
 
?

..........

Гостин
Лудаци како Путин и Ердоган не заслужуваат почит. Извини ама тоа е тоа..
Тука лежи цела поента, тоа што ти некој не го сакаш и сметаш за лудак е твоја лична одредба, додека истиот Путин што ти го сметаш за лудак е највлијателен и најпочитуван лидер во светот, затоа темава е одраз на твоја лична фрустрација, и незнам зошто модераторите не ја префрлиле темава до сега во некое катче за фантазии и желби..
 
Т

Триптико

Гостин
Еба ти ја и Русија и Турција. Какви дроги земат овие бре аман. :tapp:

ТУРЦИЈА СЕ ЗАКАНИ: Можеме да ја освоиме Русија во помалку од 7 дена
http://faktor.mk/2015/12/25/turtsija-se-zakani-mozheme-da-ja-osvoime-rusija-vo-7-dena/
Тие на дрога, ти на очно. Можат да ја освојат СО ПОМОШ НА НАТО! Кога веќе читаш, читај до крај. И овие од Фактор, наслов едно, текст друго. Што се кријат под америчка сукња, а се прават к*рац и пол? Ако се силни нека излезат 1 на 1 со Русија. Инаку НАТО ни во најлуди соништа нема да застане зад вакви лудаци. Еден проектил кон руска територија, колку нуклеарни кон цел свет ќе биде?

Ај ова, а муабетот дека ја боли Турција за руски пазар и туристи? Нели ја имаше Европа, пазар, капитал... Што квичат дека Русија вовела санкции и нема намера да ги тргне? На сите страни уште повеќе ја оцрнува, па почна и светот да покажува со прст кон Турција. И сега, од силеџии, станаа плачковци: аааа ќе видиш ти, кога ќе дојде брат ми, па ќе го викне другар му. Јасно ти е зошто сите ти кажуваа да не ги браниш?
 
Последно уредено од модератор:
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.605
Поени од реакции
748
Тие на дрога, ти на очно. Можат да ја освојат СО ПОМОШ НА НАТО! Кога веќе читаш, читај до крај. И овие од Фактор, наслов едно, текст друго. Што се кријат под америчка сукња, а се прават к*рац и пол? Ако се силни нека излезат 1 на 1 со Русија. Инаку НАТО ни во најлуди соништа нема да застане зад вакви лудаци. Еден проектил кон руска територија, колку нуклеарни кон цел свет ќе биде?

Ај ова, а муабетот дека ја боли Турција за руски пазар и туристи? Нели ја имаше Европа, пазар, капитал... Што квичат дека Русија вовела санкции и нема намера да ги тргне? На сите страни уште повеќе ја оцрнува, па почна и светот да покажува со прст кон Турција. И сега, од силеџии, станаа плачковци: аааа ќе видиш ти, кога ќе дојде брат ми, па ќе го викне другар му. Јасно ти е зошто сите ти кажуваа да не ги браниш?
Заради тоа јас постојано велам дека Путин и Ердоган заедно со диктаторот на Северна Кореја се најголемите лудаци во светот.Абе овие тројцата се скроз мрднати со умот.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Абе и исунчаниот не е нешто посалам само што се нема погледнато во огледало.
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.096
Поени од реакции
8.871
STRATFOR: ЗА 10 ГОДИНИ РУСИЈА БИ МОЖЕЛА ДА СЕ РАСПАДНЕ И ДА ИМА ЧЕТИРИ ЕВРОПИ

10 декември 2015

Меѓународната разузнавачка компанија Stratfor објави интересни предвидувања за тоа како светот би можело да изгледа за 10 години. Русија ќе се распадне на цела низа помали региони, додека САД ќе бидат одговорни за осигурување на руските нуклеарни бомби, велат овие предвидувања. Полска ќе порасне и ќе стане еден од европските лидери зашто Германија ќе трпи поради европската криза. Ќе постојат четири европи: скандинавска (на која ќе ѝ се придружат Велика Британија и Ирска); средоземна (Шпанија, Португалија, Италија и Грција); западна Европа (Германија, Австрија, Чешка); и источна (Унгарија, Словенија, Романија, Бугарија, Полска, Украина, Белорусија, Литванија, Латвија и Естонија). Турција и САД ќе бидат блиски сојузници, зашто Турците без помош на САД нема да можат да ги држат Русите на безбедна дистанца. Stratfor предвидува и дека од Кина ќе настанат 16 мини-кини, а растот на овие варијанти на најнаселената држава ќе се забави. Производството ќе се пресели во држави како Мексико и Етиопија. Јапонија ќе стане водечка сила на море во Азија, а САД сѐ помалку ќе се мешаат во работите на овој, друг крај на светот.

http://www.time.mk/c/68ef3ef829/stratfor-za-10-godini-rusija-bi-mozela-da-se-raspadne-i-da-ima-cetiri-evropi.html
Експертите заборавиле за Франција, или можеби во новите 4 Европи нема место за неа :D Полска е растечка економија, ама да ја замени Германија мало морген. Полска во наредните 50 години треба да решава основни проблеми во земјата - голем дел од високо образованото население мигрира во западно европски земји и Северна Америка, сепак сеуште им се ниски просечните плати,сеуште работат на патна инфраструктура, проблеми со загадување (мислам дека се најлоши во ЕУ во тој поглед), зависноста од јаглен - увезуваат јаглен од Америка и Кина, а рударскиот сектор им е во целосен застој. За другите предвидувања ноу комент.
 
Член од
16 април 2010
Мислења
2.557
Поени од реакции
1.502
Ердоган кажа дека можат да ја заземат Русија за седум дена.

:pos::pos::pos:[DOUBLEPOST=1451588557][/DOUBLEPOST]
А од каде заклучи дека ги мразам русите ? Мене ми смета само политиките на Путин и ништо друго. Русија и русите ги сакам. Но лудакот Путин не го сакам.
На Путин 2016 година му завршува мандатот така да на негово место сакаат да го постават Сергеј Шоигу

ШОИГУ ЌЕ БИДЕ НАСЛЕДНИКОТ НА ПУТИН И НОВИОТ НАЈМОЌЕН ЧОВЕК НА СВЕТОТ
Единствениот офицер, кој бил член на секоја влада по распадот на Советскиот Сојуз. А токму тој би можел да биде следниот претседател на Русија.
Прочитано: 99135 пати, Свет, 11.11.2015, Среда, 15:28, Трајче Б.
За роденденот на Владимир Путин, неговиот министер за одбрана, Сергеј Шоигу, му донесе специјален подарок – последниот извештај за руската интервенција во Сирија.



“Истата вечер, тие тоа го прославиле играјќи хокеј, Путин постигнал седум гола, Шоигу само еднаш се запишал во стрелците. Нивниот тим лесно победил”, пишува Економист.

Бидејќи во 2012 година Шоигу е назначен за министер за одбрана, партнерството со Путин сѐ е подобро и подобро, а руските воени сили станале главен инструмент на надворешната политика на Путин.

“Во Крим, во источна Украина, по должината на границите на земјите од НАТО, во Сирија – Русија се покажала како многу моќна воена сила. Под раководство на Шоигу руските вооружени сили покажале моќ, организација и логистички систем, кој не е виден до сега”, рече Евелин Фаркас, до неодамна главниот човек на Пентагон за односи со Русија.

Економист наведува дека Шоигу е многу повеќе од обичен министер за одбрана. Три години е помлад од Путин, а од 1990 година е во структурите на власта. Речиси 22 години го водел Министерството за вонредни ситуации, ги користел предностите на руската бирократија, собрал сила и популарност, а при тоа не создал непријатели. Политичкиот аналитичар Евгениј Минченко за Шоигу вели: “Нема никој како него во владејачката класа.”

Шоигу го привлече вниманието врз себе со решавањето на конфликтот во Јужна Осетија, Таџикистан и Чеченија, а кога поранешниот претседател Борис Елцин го подготвувал теренот за предавање на власта на Владимир Путин, токму Шоигу станал претседател на партијата Единство, која подоцна го променила своето име во Обединета Русија.



Елцин го опишал како најголема ѕвезда на модерната Русија, меѓутоа, тој одлучил да ја препушти својата водечка позиција на Путин, велејќи дека “едно дрво не може да издржи две мечки. Шоигу, од друга страна, одлучил да му се додворува на Путин – му подарил црн лабрадор, Кони, кој станал омилено куче на претседателот. Го придружувал на патувањата на кој рускиот претседател го промовирал својот “мачоизам” глог на торзото, па сакал попрво да престојува со него во руските шуми отколку на француската ривиера. Тие делат и заеднички интерес за историјата.

Кога поранешниот министер за одбрана Анатолиј Сердјуков, ја изгубил довербата на Путин, Шоигу станал министер за одбрана. Руската армија добила нова динамика, се модернизирала. Ова особено се гледа во војната во источна Украина, каде што руската армија ја покажала својата моќ и Шоигу станал симбол на армијата.

Прашање со кое повеќето луѓе се занимаваат – Што / Кој по Путин? Својата моќ претседателот на Русија ја темели на идејата на безалтернативноста – односно, својата незаменливост. Единствениот кој би можел да му стане конкуренција е токму Шоигу, иако според некои експерти, нема преголема амбиција да ја преземе функцијата претседател на Русија.

Но, тој е човек кој е, по Путин, најпопуларниот во земјата и на кој најмногу му се верува. Многу е можно дека тој повторно ќе ја игра улогата на тимски играч и дека ќе прифати место кое со себе носи и голема одговорност, но и огромен притисок, пишува Економист.

http://think.mk/pregled/shoigu-kje-bide-naslednikot-na-putin-i-noviot-najmokjen-chovek-na-svetot

Па еве кога ќе дојде овој за претседател, а лудакот ќе си оди да видиме дали ќе стоиш на зборот
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom